• |

Video/ Autogoli i Gatti dënon Juventus në San Siro: super Szczęsny, por Inter vendos duart mbi titull

Gatti

Derbi i Italisë në javën e njëzet e tretë të Serie A shkon për Inter. Zikaltrit mundën Juventus 1-0 në San Siro dhe nisin shkëputjen. Skuadra e teknikut Inzaghi është tashmë +4 nga bardhezinjtë me një ndeshje më pak. Në San Siro u luajt një ndeshje e ekuilibruar që u vendos me një episod: autogoli në minutën e 37′ nga Gatti, i cili në përpjekje për të paraprirë Thuram në zonë, goditi me gjoks duke mposhtur Szczesny në portën e tij. Në pjesën e dytë, Calhanoglu goditi shtyllën por rezultati nuk ndryshon.

Lexo më tejVideo/ Atalanta fluturon në Champions: Gjimshiti lider i zikaltërve, Hysaj e sheh nga pankina

Inter kalon Juventus në ndeshjen direkte dhe rrit epërsinë e tyre. Zikaltrit tani kanë një avantazh prej 4 pikësh, potencialisht shtatë, nëse marret parasysh se skuadra e Inzaghit ka luajtur një ndeshje më pak se rivalët e tyre. Një devijim me gjoksi nga Gatti ishte vendimtar në San Siro, me mbrojtësin që befasoi Szczesny, pas në një përpjekje për të penguar Thuram.

Episodi vendimtar ndodhi në minutën e 37′ të një ndeshje që sigurisht nuk dhuron kampionatin, por që mund të bëhet një moment vendimtar për kampionatin. Pjesa e dytë ishte plot me raste shënimi. Calhanoglu goditi shtyllën, ndërsa Szczesny ishte i pakalueshëm ndaj tentativës fluturimthi të Barella dhe në fund ndaj Arnautovic.