• |
ide | kryesore

Janullatus, a nuk i vrasin dhe shqiptarët kështu?

2, Ide

Pardje në Korfuz të Greqise, një 62 vjeçar emigrant Shqiptar, Petrit Zilfa, u ther si qen dhe u hodh në hendek nga një nazist i Agimit të Arte. Në mediat greke ka heshtje të plotë për këtë ngjarje. Policia greke mundohet t’a mbuloje duke bërë fjale për sherr banal.

Personalisht jam kercenuar shpesh nga fashistet në Greqi dhe ishte një nga shkaqet kryesore që me beri të ikja nga Greqia. Kjo nuk është as vrasja e pare e një emigranti në Greqi – jo vetem Shqiptar – as e fundit. Por në këtë moment të paranojes nacionaliste në Greqi vrasjet dhe sulmet ndaj Shqiptareve (sidomos) por dhe emigranteve të tjere mund të marrin permasa masive dhe vrastare të papara deri më sot.


Pervecese vete emigrantet dhe pjesa anti-fashiste e shoqerise greke duhet të organizohen që te parandalojne masakren, shteti shqiptar nuk mund të heshte dhe të bej sikur nuk po ndodh asgje.

Eshte bashkepuim me krimin heshtja në këtë rast. Te kerkoje me ngulm nga autoritetet greke sqarimin dhe ndjekjen e ngjarjes. Te sensibilizoje ambasadoret e BE-se në Tirane në lidhje me klimen e urretjes (të krijuar dhe të ushqyer cdo dite nga media, kisha, politikane) që perjetojne emigrantet Shqiptare dhe në pergjithesi emigrantet dhe pakicat në Greqi. Te ndaloje menjehere hyrjen në Shqiperi të çdo individi të lidhur direkt apo indirekt me grupet naziste dhe ultra-nacionaliste greke.

Dhe shpresoj që Hiresia e tij Anastastasi, që mund të luaj një roj paqesor mes dy vendeve dhe që aq i gatshem ishte të ngushellonte familjen e Kafices, një talibani me kallash që urrente cdo gje shqiptare dhe njerezore rreth vetes, te ngushelloje edhe familjen e të ndjerit Petrit Zilfo: një njeriu paqesor që u ther si qen vetem për shkak të origjines se tij, sepse nuk mund të pranonte ofendimet e renda të një nazisti.

Ndryshe, për mua të pakten, është një prift kryekeput i deshtuar dhe hipokrit. Boll me! Basta Ya!

Marre nga Facebook i shkrimtarit Gazmend Kapllani

12 Comments

 1. Mos mbani shprese se kjo qeveri eperkrahur nga greket per te ardhur ne pushtet, do ngrej zerin per qytetaret e saj qe vriten e persekutohen ne greqi, kjo eshte e perfunduar. Keta jane si qeni i rrahur, qe bishtin e fut ne b,,the.

  1. me greket ka vetem nje gjuhe tu rriten tarifat e mallravwe 100per 100sic ua beri kosova serbeve dhe gjith shqiptaret te bojkotojne mallrat serbe,dhe do te shihni nje greqi te gjunjezuar totalisht,grekerve ju djeg vetem tek ekonomia tani goditjet duhet ti marrin ne cdo drejtim drejtesi politik ekonomi ne unitet mendimi dhe veprimi mundesit dhe perkrahje kemi ngado sepse kemi te drejt

 2. Shqiptaret therren si qen edhe ne shqiperi. Dhe te jesh i sigurte se ne 99,99% te ketyre rasteve kryhet nga dora e vete shqiptareve. Ti zoterote, para se ti kerkosh shtetit shqiptar te reagoje per ate 0,01% te rasteve qe te paskan djegur kaq shume, kerkoji te reagoje per 99,99% tjeter. Dhe per djeni, Kacifan e vrau shteti dhe çfaredo qe te ishte ai, nuk eshte rast krahasimi me vrasjet e rendomta, qofte edhe me baze rracizmi. Eshte nje vrasje shteterore qe vetem dy dite me pare nga parlamenti evropian i eshte kerkuar shqiperise hetim i plote si kusht. Prandaj ha mut me ndonje gje tjeter per te shfryre dufin tend antigrek e mos bej sikur te dhimbset ai qe humbi jeten duke lene jashte dhimbjes tende pjesen tjeter te shqiptareve qe vritetn e priten pedite nepre bote.

  1. Po ty te dhimset mor derr gjakprishur? Bir i kurves greke dhe kopil, mos e ndy gjuhen shqipe duke shkruar e hedhur vrer ne kete Postal.

 3. po pse o debil, haxhi hafizi duhet te dali e te flasi po te vritet nje grek ?ueee sa psiho ka mbledh ai vend.Na plasi trapi se cfare mendon ti qe je musliman per prifterinjt,ti shiko imamet dhe mullahet e tu .allahu akburyyyyyyshhhttttt

 4. I nderuar z Kapllani! Lexoj komentet e mesiperme dhe cuditem me ju: A ia vlen te merresh me nje popull qe ka bajga ne kafke, si “zotrinjte” me siper… qe vjellin vrer dhe ne emer te…fese?! Miqesisht, hiqni dore…S’ia vlen…

  1. redesi ka qe e mora vesht kush je ti qe shan zoti dhe muslimanet kurse,tjerat ne hak i plotson koha,muslimanet nuk mund te behen si ty as ndyjne duart me ty por mor qelbesire ti fol cfar te duesh bej cte duash se cfardo qe te mendojne flasin dhe veprojne sejcili ai allahgu qe ti e urren e ka kreijuar ne menyre te tille gjithcka qe sejcili nese mendon flet dhe vepron mire e ka ne dobin e vet zoti shperblen po ashtu dhe njerzit e nese jo sejcili e ka per te zezen e vet sepse si zoti si njerzit ndeshkojne te padrejtit,gjithcka varet ne kohe por ndeshkimit si ka shpetuar dhe nuk i shpeton kush,ne fakt te gjith e duan veten e vet dhe padrejtesin e urrejn po tu behet eshte natyralitet krijimi,por kur njerzit duan veten dhe me gjymtyret e tyre ju bejne padrejtesi tjereve,ne fakt po shkatrrojne veten ndersa shkatrrimin e tyre ndergjegja nuk jua pranon e shikon o i zgjuar se sa budalla je qe ti e don veten dhe sa shum po afron shkatrrimin tend duke menduar folur dhe vepruar per shkatrrimin e tjetrit ,edhe armik i shqiptareve apo njerzor po te jeshe bindu se armiku me i rrezikeshem i joti eshte egoja jote veset e keqia a nuk eshte me mire qe i bindur dhe me te drejte te duash veten duke deshiuruar per tjetrin ate cfar deshiron per veten e te mbetesh i qete ne shpirte ne paqe me te gjith i nderuar dhe respektuar i sigurt dhe qarte jo ne urrejtje pasiguri i stresuar humbjwe dhe ndeshkim o njeri ne kete bote erdhe i vetem dhe nga kjo bot do largohesh i vetem pa marr gje me vete,por mos harro qe pacmangeshem nje dit do dalesh perpara zotit tend dhe do japesh llogari per gjithcka ke menduar folur dhe vepruar ne kete bote,te ftoj te tregohesh i zgjuar ta duash veten dhe vetem veten tende sinqerisht mos u zhgenje

 5. Absolutisht genjeshter qe ne mediat greke ka heshtje. Kane shkruar te gjitha ato te pa shiturat persa i perket ngjarjes se rende dhe sigurisht ka tronditur vendin. Jo agimin e arte dhe nazistet sepse ato nuk jane fytyra e nje vendi.
  Shprehuni ashtu sic duhet te shprehet nje analist dhe jo nje nacionalist i semure qe i ka ngelur ora mbrapa.

 6. redesi ka qe e mora vesht kush je ti qe shan zoti dhe muslimanet kurse,tjerat ne hak i plotson koha,muslimanet nuk mund te behen si ty as ndyjne duart me ty por mor qelbesire ti fol cfar te duesh bej cte duash se cfardo qe te mendojne flasin dhe veprojne sejcili ai allahgu qe ti e urren e ka kreijuar ne menyre te tille gjithcka qe sejcili nese mendon flet dhe vepron mire e ka ne dobin e vet zoti shperblen po ashtu dhe njerzit e nese jo sejcili e ka per te zezen e vet sepse si zoti si njerzit ndeshkojne te padrejtit,gjithcka varet ne kohe por ndeshkimit si ka shpetuar dhe nuk i shpeton kush,ne fakt te gjith e duan veten e vet dhe padrejtesin e urrejn po tu behet eshte natyralitet krijimi,por kur njerzit duan veten dhe me gjymtyret e tyre ju bejne padrejtesi tjereve,ne fakt po shkatrrojne veten ndersa shkatrrimin e tyre ndergjegja nuk jua pranon e shikon o i zgjuar se sa budalla je qe ti e don veten dhe sa shum po afron shkatrrimin tend duke menduar folur dhe vepruar per shkatrrimin e tjetrit ,edhe armik i shqiptareve apo njerzor po te jeshe bindu se armiku me i rrezikeshem i joti eshte egoja jote veset e keqia a nuk eshte me mire qe i bindur dhe me te drejte te duash veten duke deshiuruar per tjetrin ate cfar deshiron per veten e te mbetesh i qete ne shpirte ne paqe me te gjith i nderuar dhe respektuar i sigurt dhe qarte jo ne urrejtje pasiguri i stresuar humbjwe dhe ndeshkim o njeri ne kete bote erdhe i vetem dhe nga kjo bot do largohesh i vetem pa marr gje me vete,por mos harro qe pacmangeshem nje dit do dalesh perpara zotit tend dhe do japesh llogari per gjithcka ke menduar folur dhe vepruar ne kete bote,te ftoj te tregohesh i zgjuar ta duash veten dhe vetem veten tende sinqerisht mos u zhgenje ju te internetit qe na thuani mbrapsht per komentet kemi te drejten te themi fjalen e lire sic e mendojme per qartesi dhe vetmbrojtje ne komunitet ose ju mos lejoni qe te kete selektivitet ndaloni ato qe nxisin urrejtje shajne dhe percajne njerzit behuni lojtare te drejte te menaxhimit te kontrollit te jetes ne shoqerin njerzore kushdo qe shan do ket nje pergjigje keshillimin per mire dhe ndalimin nga e keqa ju nuk mund ta ndaloni,edhe nese tentoni te beheni sponcorit e pare te se keqes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu