• |
ide | kryesore

Vrasja e Belardinelli para Inter-Napoli: pesë të dënuar dhe një pakt i bërë

Sport

Është mbyllur me pesë të dënuar dhe një pakt të arritur procesi, në Milano, në lidhje më përplasjet e ndoshura përpara ndeshjes së Serie A Inter-Napoli jashtë San Siros në 26 dhjetor, ku humbi jetën Daniele Belardinelli. Kryetifozi i Varese është përplasur dhe shtypur nga një ose dy makina dhe më keq nga kjo ngjarje e ka pësuar Mino Ciccarelli, krye tifozi i Viking, që është dënuar me tre vjet e 8 muaj.


Marco Piovella, i konsideruar shefi i Boys të kthesës zikaltër, është dënuar dy vjet e 10 muaj. 3 vjet heqje lirie për Alessandro Martinoli, ultras i Varese, që, sipas hetimeve, ka qenë në shtëpinë e Belardinelli ditën e Krishtlindjes së bashku me Piovella për të përgatitur sulmin blitz në rrugën Novara kundër tifozëve napoletanë. Me dy vjet e gjashtë muaj, janë dënuar edhe dy tifozët ultra të inter Francesco Baj e Simone Tira. Është pranuar pakti, për një vit e 10 muaj për Luca Da Ros, që ka dhënë një seri elementesh të nevojshëm për hetimet.


Mbetet i hapur hetimi për të arritur identifikimi i ultrasve të tjerë që kanë marrë pjesë në përplasje (janë rreth 20 të hetuar) e ajo për të saktësuar makinën ose makinat që kanë shtypur, duke e vrarë, Belardinelli. Të gjithë të hetuarit akuzohen për vrasje të qëllimshme, krim që nuk përfshihej në këtë proces.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *