• |
ide | kryesore

Dokumenti/ A ka të drejtë Presidenti të anulojë zgjedhjet? Gjykata Kushtetuese ka folur për këtë

Lajme, Të fundit

Ekspertët e ligjit janë të ndarë lidhur me kushtetutshmërinë e vendimit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale në Shqipëri. Por ku mund të ankimohet vendimi i Metës në kushtet kur nuk ekziston Gjykata Kushtetuese?


Ekziston një precedent i vitit 2017-të, kur pas marrëveshjes së 17 majit midis Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, u vendos shtyrja me një javë e zgjedhjeve parlamentare. Partia “Forca Rinia” u shpreh kundër dhe depozitoi në Kolegjin e Gjykatës Kushtetuese kërkesën për të shfuqizuar vendimin e ish-presidentit Bujar Nishani, duke e konsideruar antikushtetues. Por kjo kërkesë nuk u kalua nga Kolegji për trajtim në Gjykatë Kushtetuese.


Sipas vendimit të datës 16 qershor 2017-të, akti i presidentit për të shfuqizuar 18 qershorin si datë për zgjedhjet parlamentare nuk hyn në juridiksionin Gjykatës Kushtetuese, por është pjesë e juridiksionit të gjykatave administrative.

“Në rastin konkret, Kolegji konstaton se akti ndaj të cilit është ushtruar ankim, dekreti i Presidentit të Republikës, i cili është një akt administrativ individual, pasi ka për objekt vetëm caktimin e datës së zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë. Për këtë arsye, Kolegji çmon se ky akt nuk hyn në juridiksionin e kësaj Gjykate por në juridiksionin e gjykatave administrative dhe për këtë arsye, kërkuesi nuk legjitimohet t’i drejtohet kësaj Gjykate me objektin sipas kërkesës”, – thuhej në vendimin e Gjykatës.

Presidenti Ilir Meta vendosi të shtunën që të shfuqizonte 30 qershorin, por vendimi është kundërshtuar ashpër nga mazhoranca socialiste.

8 Comments

 1. o bushat vetem mut rame po han.gjykata kushtetuese e ka percjell ne gjykat tjeter.pra po genjen o mut.per dekretim duhet se pari te shkohet be gjykat kushtetuese.po qe se gjykata thot esht vendim i yn e mban qeshtjen ,po nuk don e qon ne gjykat me posht.por njeher duhet ne gjykat kushtetuese.turp bushatli,fytyra e mero bazes dy.

   1. psiho qenke ti ,e bushati dhe ridhjerja qe nuk mbushet mend 78 vite,mit stalini,kristaqi,spiro koleke e tash baba taku,ruqi dhe edvini.

 2. Edhe njeher se nuk po na sqaron askush.
  Ne cilin ligj u bazua presidenti.
  A e lexoi sot presidenti ligjin qe te na sqaronte. Te na e thoj dikush qe eshte i zgjuar.

  1. oj lop .presidenti dekreton .dekret eshr dhe ky.siq shfuqizon rama ligjet edhe presidenti ben dekrete.kur ka te drejt spiropalin sa her te doj ta shkarkoj e ngarkoj rama me sperm frroku,rosho,ndoke e doshi kur vjedh tamam e per te humbur gjurm ,pse nuk paska te drejt presidenti qe e zgjodhi rama vetem se ky ne lalz i dha pall te thith edvinit.

  2. Fare kollaj mund të skjarohesh se çfarë thotë Kushtetuta për këtë rast.[ Mund të plikosh në Google e të kërkosh Kushtetuta e Republikës së Shqipërrisë e do të lexosh se presidenti përfaqëson unitetin e kombit.
   Tl gjitha argumentat e tjera me abuzime në trajtimin e Kushtetutës, janë nul përpara këtij misioni më të rëndësishëm, unitetit të popullit.
   Çfarë ka ndodhur konkretisht ?
   Vitin e kaluar presidenti ke dekretuar datën e zgjedhjeve lokale në 30 qershor të këtij viti.
   Që atëhere gjërat kanë ndryshuar tërësisht.
   U bënë demostratat e fuqishme të studentëve që detyruan Ramën të hiqte përsëri mbi gjysmën e ministrave.
   Opozita partiake , pasi denoncoi me ngulm abuzimet me zgjedhjet e 2017 , tashmë të publikuara edhe nga Zëri i Amerikës, dorzoi mandatet dhe ju bashkua protestave si pjesë e qytetarëve të thjeshtë.
   Protestat erdhën duke ju shtuar numuri i pjesmarësve.e opozita nuk u regjistrua në këto zgjedhje,
   Pikërisht në kulmin e kësaj krize, del edhe gazeta më e madhe gjermane Bild, e publikon skandalin e lidhjes së administratës lokalë socialiste të Durrësit e Shijakut, me bandën mafioze të Avdylajve.
   Me kokëfortësi Rama nuk heq dorë nga zhvillimi i zgjedhjeve njëpartiake, kur opozita deklaron se nuk do të bëhen këto zgjedhje.
   Çfarë i takonte të bënte presidentit në mungesë të Gjykatës kushtetuese ?
   T[ ushtronte misionin e tij si faktor i unitetit të kombit, për të evituar përplasjen e dhunëshme sociale, dhe vendosi të shtyjë zgjedhjet për një kohë të pa caktuar, derisa partitë të negociojnë e të caktojnë një datë tjetër, pasi të jenë krijuar kushte të barabarta edhe për opozitën.
   Qenka “krim” kjo për nje president që eviton konfliktin që mund të degjenerojë edhe me viktima ?

 3. E kuptuat o shpellare precedenti eshte krijuar,keshtu salihu lulu te hane te gjithe mutin qe gatuan vete per ju shpellare,nje pjate ndajeni per arin dhe stalinin,Zanes mos ja jepni se eshte e virgjer

 4. Dylber (Bert)mavi qe te ka humbur dhe emri se turpin ke kohe qe e ke ngrene me buke, ben mire ta mbarosh klasen e 4 fillore se ke ngel vend numero

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu