• |
ide | kryesore

Lexo “Bild”-in dhe marsho drejt 30 qershorit

1, Ide

Zbulimi i përgjimeve të vjedhjes së votave në Dibër, pas dëshmive të kasaphanës së Durrësit, tregon se Shqipëria ka përjetuar një masakër të vërtetë elektorale.


E reja e këtyre 16 regjistrimeve të sapo dala është se ato provuan pa pikë dyshimi që në krye të kësaj bande grabitësish qëndron vetë Edi Rama.


Nëse në rastin e Durrësit këtë përfundim e kishim me deduksion, si pasojë e lidhjes së fortë të Edit me Gjushin, tani askush nuk ka më dyshime.

Në historinë e vjedhjes së votave të Dibrës, e cila qëndron e varrosur në dosjen 184/2006 , në zyrën e Arta Markut, ne e dimë se truri i krahut të armatosur të kësaj bande është kryeministri.

Pasi votimet janë mbyllur, pasi rezultati ka ndryshuar me plus katër mijë në raport me zgjedhjet e kaluara, ai dëgjohet të komunikojë me një drejtor të lartë policie, Arben Keshin.

Lexo më tej:

E plotë/ 16 përgjimet të komentuara nga Bild

Biseda telefonike që të kujton filmat me mafiozë të Scorceses, na e paraqet Ramën me zërin e një padrinoje të qetë, që trimëron trupat e tij, që pyet për komisionerët zgjedhorë dhe kërkon llogari për zbatimin e objektivave.

Se cilat janë këto objektiva na e qartësojnë 15 përgjimet e tjera. Arben Keshi duhet të raportonte në fund tek Rama, se si kishte blerë vota, se si kishte intimiduar zgjedhësit e opozitës, se si kishte friksuar mësuesit, se si biznesmenët kishin blerë vota me 50 mijë lekë, se si policia kishte ndaluar autobuzët, se si kishte menaxhuar kriminelët për të arritur zgjedhjen e kryebashkiakut socialist, Muharrem Rama, që do të zëvendësonte Shukriun me brekë me vrimë.

Natyrisht, krahu i armatosur i kryeministrit, Arben Keshi, i ka kryer të gjitha këto. Prandaj, një ish deputet i PS i flet atij në emër të Ramës duke i thënë: “more pikët maksimale”.

Pse duhet që të merrte pikët e maksimale në një palë zgjedhje vendore? Pikërisht për faktin se i kishte manipuluar ato. Pikërisht sepse Rama i dinte të gjitha krimet në të cilat kishte zhytur duart ai.

Kjo pra është fabula e 16 përgjimeve të reja të Bild, e cila na tregon se grabitjet elektorale janë shndërruar në një praktikë të zakonshme të rilindjes.

Prej tyre ne kuptojmë më mirë se përse opozita doli nga kuvendi dhe po refuzon të shkojë drejt betejës lokale.

Prej tyre ne kuptojmë se përse Basha vazhdon të bërtasë slloganin: “Zgjedhje të tilla nuk mund të ketë në 30 qershor”

Prej tyre ne kuptojmë se përse Rama vazhdon të japë me firmën e tij PPP e koncesione sikur të jetë në ditët e popullaritetit më të madh.

Prej tyre ne kuptojmë se pse ai nuk pranon të tërhiqet dhe të shpallë një garë të barabartë me rregulla loje të ndershme për të gjithë.

Përgjimet/ Pse i janë qepur Ramës mediat gjermane?

Por mbi të gjitha, prej tyre ne kuptojmë se përse njeriu me tepsi në dorë, po shkon i vendosur drejt të vetmeve zgjedhje moniste që pas rënies së regjimit komunist. Kjo është ajo që ka ëndërruar, për të cilën është përpjekur, të cilën e realizoi brenda partisë më plurale të vendit, asaj socialiste dhe tani po e shtrin në të gjithë Shqipërinë.

Natyrisht, për të arritur deri këtu, ai u detyrua të bëjë pakte me shumë djaj, që nga banditët narkotrafikantë të tipit Avdylaj në Durrës e deri tek policë që duhet të ishin nën pranga, si Arben Keshi.

Me bashkëpunimin e tyre ai prishi çdo mundësi për zgjedhje normale mbi këtë dhè. Prandaj, tani, po marshon i vetëm drejt 30 qershorit, ashtu sikurse kishte fantazuar në vegimet e tij më të çmendura.

Por fatmirësisht, tani, falë Bild ne e dimë se përse po ndodh kjo. Ne e dimë se 30 qershori nuk është as ditë zgjedhjesh, as ditë votimesh. Ajo është dita e emrit të një hajduti të shumfishtë.

Edi Rama është i dënuar të shkojë kokfortë drejt saj. Pasi për një gjë është i sigurtë: Nuk mund të kryejë dot asnjë krim më shumë se sa ka bërë.

©Lapsi.al

49 Comments

 1. Tani do te dale ushtria e CendriFuges(se shefi ka ikur per azil ne Angli) dhe do komentojne me shume emra fallco, po ashtu sic u perpoqen te bejne me zgjedhjet e pergjuara, por te gjithe e dime se eshte vetem 1 apo 2 vete, ne mos Cendrifuga me MeroQepazen vete!

    1. Hajde kurve hajde, keni gjak sllavi ju andej poshte, e keni skllaverine ne gjen. Duhet t’ju qije robt maloku per nja 100 vjet qe te pastroheni.

     1. Ne fakt jua kemi q…. ne poshte malokut dge llumit si ty per shume vite dhe keshtu do vazhdoje te jete…100 vjet mbase jo , po nja 20 i ke te sigurta

  1. cdo levizje njerzore shenon ,nje mardhenie ndernjerzore apo gjallesat ,kur levizjet behen me rregull mas sipas natyralitetit funksionit ekujliber ne kufijt e mases,njerzit dhe gjallesat kan zgjillje paqe ,gjalleria jetes funksionon ,normalisht nese levizjet individuale apo kolektive behen pa rregull ligj por sipas egos njerzore do te shkatrrojn njerzit dhe gjallesat gjithcka ka Kohen e vet per zhvillimin e vet nese gjerave te dobisheme ju kalon rralla veprimit problemet behen kosto qe I paguajn te gjith ,tani ndollemi ne kosto,e cila zbutet vetem me largim nga e kunderta e keti vijimi te deritanishem me mendime fjale dhe vepra ,perms vlerave ,drejtesi hakut,,,ishim ne interes[padrejtesin ne system ]tani vetem e verteta me perfaqsuesit e vlerave eshte vula gjitha zgjilljeve na pelqen apo jo duam apo zduam ne

 2. Mbas shume e shume marrezishe e padrejtesishe qe i ke bere dhe po i bene ketij vendi dhe populli te shume vuajtur prape thua se do ta beje perseri . Edhe tani qe u kape gafil prape thua se do ta beje perseti .
  z. Kryeminister , vetvetiu lind nje pyetje legjitime per ju , a ka ndonje gje ne kete bote qe ty te ben te skuqesh ?
  A ke pasur ndonjehere turp ne jeten tende ? Vetem nje i marre mund te flase keshtu si ty . Vetem nje i pandergjegjshem mund te flase keshtu si ty . TURP per ju z.Kryeminister .
  DORHIQU , qe te vesh sado pak dinjitetin tend ne vend .

  1. Ke shan ti more moterqire, kujt i thua ti maloke te palare shpellash ? Verioret kane bere historine e rraces shqiptare o bythqim, te qi moter e nene o shkerdhate rob

   1. ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
    hahahaaaaa ….me ca syri e pe ? apo ta tha spiroleshi o skenderbe????????

  2. Ne fakt jua kemi q…. ne poshte malokut dge llumit si ty per shume vite dhe keshtu do vazhdoje te jete…100 vjet mbase jo , po nja 20 i ke te sigurta

 3. S’eshte problemi te komentuesit, se s’i sheh njeri.
  Problemi eshte te keta monstrat e pergjuar qe, ne vend qe te japin minimalisht doreheqjen, do te dalin si Pjerin Ndreu pak me pare, duke thene ne kor se “keto jane menyra komunikimi NORMALE te ne! Dmth, ne në Medellin keshtu komunikojme me bandat, keshtu e blejme pushtettin dhe keshtu kercenojme, se keto jane gjera NORMALE PËR NE!
  Ky eshte problemi!

  1. Edhe ne kolumbi eskobari vetem gjashte muaj qendroi deputet se ju turren me buke ne traste , largohu largohu . Kurse ne themi jemi bere si kolumbia , ne i marrim te keqen kolumbise dhe . Ketu krimi eshte ulur kembekryq kudo .Revolucioni eshte ilaci me i mire ne keto raste . Ishallah populli ka vo men kete radhe dhe ngrihet per ti rrezuar me dhune keto bisha te krimit .

  2. O plehra m…i , ndryshimi eshte qe lukunia jua me plakun digital ne krye leshoheni si ndyresira neper rrjete sociale me sharje dhe montime fotosh me pulle te kuqe dhe po beni si te prekur nga biseda private e dy burrave ,e pergjuar nga prokurore kamikaze te emeruar nga superhajduti i kutive te votimit S.R.Berisha. Mos te kete merak llumi i prokuroreve qe jane gjobaxhinjte e ketij vendi, qe i kane rrjepur shqiptaret duke i vene gjoba per ceshtje ne drejtesi, se shume shpejte jo vetem do zhduken nga zyrat nga vettingu , por do shkojne ne banken e te akuzuarve

 4. Pune e shkelqyer e gazetarit, qe na e dha skemen te plote dhe te qarte. Edhe mua m’u duk fiks si padrino ne komunikimin me kete policin.

  1. Padrinon vrases te shqiptareve , plakun digital , hajdutin spektakolar te kutive te votimit ne 30 vjet pseudodemokraci , S.R.Berisha e keni ne krye te PD …dhe keni per ta mbajt mend qe fara e tij e keqe do zhduket nga kjo toke me pak veshtiresi , por 30 Qershori eshte data e pare e varrosjes se urrejtjes qe mbjell serbi Berishe midis shqiptareve, data e ngordhjes diktatorit.

 5. Bashen nuk e shpeton dot as dreqi.Keto pergjime nuk mund ti heqin eren e mutit Bashes.Lahet muti me shurre Bushat.

  1. pse nuk i fut ndonje rruge andej nga semafori ? ke dhe teteme andej.
   or te qifsha ropt , stambolli digjet e ti si kurve mavi krihesh . ropt or fisqir i kuq.

  2. Kujt i plasi trapi te Basha, o Taci na Myzeqeja!
   Shih kete Liderin Sumprem, se i ka hapur lufte gjithe Evropes, se me Trump mbaroi pune qe para 4 vjetesh, kur e demaskoi si armik te Ppopullit dhe te Partise
   Ia dhane azilin ne Londer?

 6. Avash o Bushat se nuk eshte ndonje hata ne keto pergjime apo harrove ti se ky bythqiri qe kerkon te vije ne pushtet pa vota u be kryetar bashkie duke vjedhur votat live me figure dhe ze me ndihmen e Ristanit qe me pas u shperblye per sherbimin e tij duke e bere deputet dhe duke i dhene poste drejtuese ne PD,apo harrove presidentin qe doli me figure dhe ze duke vjedhur 700000 euro dhe gjykata e Berishes e nxori te pafajshem,apo ato nuk quhen kurse keto telefonata qe ne fund te fundit nuk vertetojne asgje u dashka te merren kaq seriozisht!!!Mbas 30 Qershorit do marrin fundin qe meritojne keta hajdute qe bertasin kapeni hajdutin dhe e fundit is rrujtet lesht Rames edhe kesaj radhe….

  1. Per keto motive qe ti citon me larte dhe te tjera padrejtsi qe jane bere nga politika kunder ketij vendi nuk eshte koha per te thene boll me ? Nuk ka ardh koha per nje qeveri tanzitore nje vjecare qe te nderq gjithe keto gabime dhe ti veje nje here e mire kapak kesaj periudhe te zymte 30 vjeçare ? Nuk ka ardjh koha ta leme menjane militantizmin dhe te shikojme te ardhmen e individit ? Mendoj se sot eshte koha e duhur . Sot shpresoj se njerezit per te ardhmen e tyre , te vendit te tyre por sidomos te femijeve te tyre do jen me te ndergjegjshem . Ishallah , kesaj here qofte per hajer .

 7. Edhe Fazllici ishte dakort me Bushatin,biles edhe familja e te zhdukurit Remzi Hoxha eshte dakort,edhe Meta (pa gruan)dakort eshte.por Basha nuk eshte dakort.Basha deklaroi qe do futem ne burg dhe do te mbrohem Nga Meta ose Monika,e sigurte qe jane thashetheme sepse Shkullaku po integrohet me burgun 311.

 8. Ambasadori rus prane PD ka protestuar kunder prokurorise per arrestimin e Bashes.S’keni c’fare ti beni gomarit dhei bini samarit-mesohet te kete thene me partine e Blushit”Libra”.

 9. Bushat si e kemi komandantin legjendar,a thua do ta mobilizoje garden(pa gruan)kombetare kur te shpalli gjendjen e jashtezakoshme.Ne te njejten dite dhe opre qe prokuroria e kerkon Bashen,ne te njejten ore dhe date e kerkon dhe komandanti,a thua do ta shpetoje nga burgu kete burre te mrekullueshem qe na jep familja Berisha.E shkaterroi shtetin dhe partine vetem per hajdutet komandanti yne ftimtar.Ishalla nuk kerkon ndihmen e trimave te Bukoshit(saliu ka goxha eksperience se si mund te shkaterrohet nje shtet.)

  1. Maloku i pidhit te mamit!
   Nga je ne Laberi nga Piluri? Sa metra je atje lart o kurve, je nja 800 metra?
   Kjo te ben ty fushok, dhe jo malok?
   Or komunist! Me mire komunistet e, qe ta kane hapur mamin dhe gjyshen per 45 vjet!

 10. Ka dhjere gje sot Basha,si eshte Rama me drogen po Vasili e nxorri vizen per ne USA,po Llalla ka fillu notin se do te arratiset,Oh harrova Xheneralin pa ushtri (ama hajdut tamam Nigerie) ka vene kushtetuten ne vend te keq..kurse plaku Mere numeron kokrrat e tespijes dhe kokat qe do te haje.

 11. Ok e zeme rama ka blere vota. Po luli si u vu kryetar bashkie ne 2011 kur qe 10 vota prapa? E vuri ristani i ‘paanshem’ i kqz. Keta skane kredibilitet fare. Duhet parti e re se me keta figura te ezauruara nuk shkohet askund.

  1. E cfare ju ka gjetur juve dylbereve te rilindjes. Duhet edhe te mbroni vjedhjen tani. E cuditet boten me legjitimimin e vjedhjes. Nuk ka pare evropa deformim te tille. Shqiptaret hajdute e te tredhur thone sot – he mo se keshtu i vjedhin votat dhe ata. Po per cfare e sollem ne ne pushtet edi ramen qe te jete si ata ? Qe te jete 10 here me hajdut, me i pacipe, me i korruptuar e me i deshtuar se ata? Po ik ore te pirdhen se jane trashur nga milionat e zullumet. Te pirdhen e te shkojne pas hekurrave te tere. kush te doje le te vije dhe te pirdhet dhe ai qe te vije kur ta qelbe si ky. Ky milet eshte per te qare hallin ndaj e ka ngrene ketu e 600 vjet.

 12. O malok njeri shpellash…u ka shkerdhy turku mbar e prap per 500 vjet.
  Ju jeni tradhetar ….tradhetoni nene e babe per interesa vetjake
  ju ndryshuat fe , ju te vrisni naten e te qani diten
  U ka shkerdhy Sala 25 vjet dhe vini tani dhe e doni prap….usht rrac e flliqt.

  1. e te qifsha motren ne pidh or rrac kurve . te qifte turku gjyshen me keq se ta qiu o kurve . te qift edhe kina babin qe te rehatohesh komplet . ropt o fisqire

 13. Sala ka vjedh vota pa fund, po jeton per mrekulli.
  Meta ka vjedh vota e lek pa fund po jeto si PRESIDENT
  Rama ka vjedh me shume se te dy keto bashke e gjoja po bo shtet.
  POPULLI, KY ESHTE AI QE E HA GJITHMONE SIC PO E HANI DUKE SHAJT NJERI TJETRIN KETU.

  ZGJIDHJA? TE MARRIM UDHEHEQES PERENDIMORE ME KONCENSION E TE BEHET SHQIPERIA.

 14. Shume te rinj jo politik, shume te majte, apo dhe Rilindas e Socialiste te thekur, kujtojne gabimisht qe meqenese u qellon te rrine afer udheheqjes, te ine kafe ne bllok, tek kalaja tek Padan, apo ngaqe jetojne ne lagje si Komuna e Parisit apo Tirana e Re, jane pjese e elites se Shqiperise. Ndoshta mund te kene edhe pune sipas kodit te punes. dhe qe paguhet relatavisht mire , ndoshta duke pasur 2 leke me shume dhe duke frekuentuar clube, bar apo lounge u pelqen te mendojne qe jane pjese e elites se Tiranes. ne te njejtet lokale ,se bashku me ata qe ngasin Porsche , Range, Mercedes, BMW, Maserrati, ferrari, etj super makina super luksoze

  Po keta tipa pra, te elites , jetojne kryesisht ne apratamente te vogla mes zhurmes ,ndotjes dhe sfidave te perditshme te parkimit, plehrave, mungeses se hapesirave ,trafikut , ushqimeve te pasigurta, sherbimeve shendetesore uleritese, mes erese se hashashit ,gazit te makinave dhe pluhurave te ndertimeve, shkollave dhe kopshteve ku u duhet te angazhohen perdite per femijet e tyre sepse shkollat dhe kopshtet jane volatile sapo e humb vemendjen femija jot merr nota te keqija dhe perfundon duke pire hashash ose bere sex ne banjat e gjimnazeve. etj

  POR perseri KETA mendojne qe jane pjese e elitave(ngaqe banojne ne pallate shumekateshe ngaqe frekunetojne te njetet lokale ) edhe pse nuk i kane 10 mije euro ne banke kursime, por mezi presin te marrin rrogen e muajit

  Keta votues te majte, si edhe Rilindas apo dhe Socialiste qe u ka mbetur ora, gabimisht besojne se ata do te jene NDONJEHERE pjese e klases sunduese te Edi Rames dhe Rilindjes se tij kriminale edhe nese PS dhe Edi Rama do te vazhdojne te rine ne pushtet .

  Nje utopi.

  Kenaqen apo vetekenaqen . Vazhdimesia e perkeqeson gjendjen e tyre por te qenit spektator dhe MOSQENIA pjese e klases SUNDUESE sjell zgjimin e ngadalte nga humbetira e siperfaqesores qe propagandohet cdo dite nga ekipi PR dhe mediatik i Edi Rames, pikerisht tek keta njerez me qellim trullosjen dhe shfokusimin nga realiteti.

  Edi Rama dhe ekipi i tij propogandes e ka gati pergjigjen per cdo deshtim te vetin dhe cdo mospermbushje premtimesh, apo objektivash :

  1- Vetingu 🙂

  dhe 😀

  2- Fajin e Ka Saliu 🙂

  3- moj evrope moj kuve motit – Nacionalistin Populist, si strehen e te gjithe maskarenjve kur nuk u mbetet gje tjeter

  Zgjedhjet do behen ne 30 Qershor 😀

 15. Do krisi pushka se shpejti. Rama do shpallet mbret se ka me shume forca dhe me shume armatime. Grupet rebele do bejne veprime guerrilse. Te shohim si do shkoje lufta pas nja dy vitesh.

 16. Nga Laguna Blu ju pershendes te gjitheve edhe Bushatin qe eshte komshi me Frangaj,por armiq per vdekjeKam merak vetem Presidentin tone te nderuar dher arixhofken e tij si kane gdhire sot,a thua akoma e ka servicin e cmuar italian 70 vjecar te pallatit te brigadave.Te bie ne sy qe ta servirin kafene me fajanca me bordura ari (qe kishin ngelur qe ne kohen e fashizmit,ishin te gjitha sevice mbreterore) qe Monika i privatizoi per 1000 leke te vjetra.Te fala nga Kulmaku.

 17. O miqt e mi!
  Mos shani njeri tjetrin sepse Malsor,Lab,Myzeqar,Kosovar e me gjere, jami vellezer.
  Mos e ulni ne kete nivel komunikimin me njeri tjetrin.Vete politika do ta gjeje nje zgjidhje me ndermjetsimin e nderkomtreve.
  Kur,le te presim,,por te kontribuojme te mos djegim e shkaterrojme,te mos perplasemi me njeri tjerin.Shqiperia nuk ka kohe per te humbur……….

 18. Padrinon vrases te shqiptareve , plakun digital , hajdutin spektakolar te kutive te votimit ne 30 vjet pseudodemokraci , S.R.Berisha e keni ne krye te PD …dhe keni per ta mbajt mend qe fara e tij e keqe do zhduket nga kjo toke me pak veshtiresi , por 30 Qershori eshte data e pare e varrosjes se urrejtjes qe mbjell serbi Berishe midis shqiptareve, data e ngordhjes diktatorit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu