• |
ide | kryesore

Filmat që duhet të shikoni për muajin nëntor

F1, Paparazzi, Slider, Stil

Për fansat e filmave dhe aktorëve të njohur të kinematografisë botërore nëntori do të jetë i mbushur me histori interesante.


Më poshte janë të listuara 7 filmat që kanë dalë dhe pritet të dalin në kinematë botërore për muajin nëntor bashkë me historinë e tyre.


1.Na vjen keq që ju kemi munguar

Ken Loach mund të jetë 83 vjeç, por regjisori i madh britanik me ndihmën e skenaristit të tij, Paul Laverty, ai është shumë i naftë në  kinema.

Historia përqendrohet në Rickyn (Kris Hedding), një njeri që mban familjen e tij duke drejtuar një furgon shpërndarjeje. Filmi është vlerëzuar për meszhin e dhumbshëm që pëercjell dhe ndan të njëjtën pyetje që Loach ka bërë për më shumë se 50 vjet: a duhet të jetë vërtet jeta si kjo?

Do të publikohet më 8 Nëntor në Finlandë dhe Norvegji dhe 14 Nëntor në Itali dhe Hollandë.

2.Krishtlindja e kaluar

Elton John, Bruce Springsteen, The Beatles … kanë frymëzuar të gjithë filmat nostalgjikë në dy vitet e fundit.

Dhe tani është radha e George Michael. Një komedi romantike festive me një sëmundje kronike në të.

Ylli i Krishtëlindjes së fundit Emilia Clarke (Game of Thrones), e cila punon si  asistente dyqanesh me një jetë në Londër është rrëmujë.

Henry Golding (Crazy Rich Asians)  është beqari që do t’i rregullojë jetën asaj.

Por ku është George Michael në film? Por regjisori i filmit, Paul Feig dhe bashkë-shkrimtarja, Emma Thompson, premtojnë se lidhja është atje. Thjesht duhet të kesh besim.

Do të publikohet në 7 Nëntor në Australi dhe Zelandën e Re, 8 Nëntor në SHBA dhe Kanada dhe 15 Nëntor në MB dhe Irlandë.

3.Engjëjt e Charlie

Engjëjt e Charlie do të sjellë një risi të serialeve televizive të viteve 1970, për të mos përmendur dy filmat nga 2000 dhe 2003, versioni i ri është mjeshtëruar nga Elizabeth Banks, filmi i parë me metrazh i të cilit si regjisor ishte Pitch Perfect 2.

Ngjarja është mes një ndërmjetësi midis misteriozit Charles Toënsend dhe detektiveve  femra që ai paguan për të shkuar në aventura.

Engjëjt e fundit të Charlie janë Kristen Steëart, Ella Balinska dhe Naomi Scott, megjithëse ata do të përpiqen të tejkalojnë treshen që regjistroi këngën me temë të filmit, Ariana Grande, Miley Cyrus dhe Lana Del Rey.

Filmi do të publikohet në 14 nëntor në Australi dhe Hong Kong, 15 nëntor në SHBA, Kanada dhe Meksikë dhe 29 nëntor në MB dhe Irlandë

4.Queen & Slim

Queen & Slim është një thriller romantik i shkruar dhe drejtuar nga dy gra me ngjyrë.

Regjisorja është  Melina Matsoukas, krijuesja fituese e Grammy pas videove të shumta të Beyoncé, dhe skenaristja, Lena Ëaithe, është krijuese fituese e Emmy-t e Chi-së.

Së bashku ata kanë bërë të ashtuquajturin “Bonnie dhe Clyde”, por ata nuk duan që të përshkruhet ashtu.

Në film do të krijohet panik, ku nga vajzat do të qëllojnë  një  polic dhe së shpejti çifti do të  udhëtojë në SHBA.

Filmi do të publikohet në 27 nëntor në SHBA dhe Kanada.

5.Frozen II

Frozen ishte një nga filmat më të shikuar derisa u shfaq Lion King.

Filmi Frozen II do të tregojë se si Elsa, Anna, Olaf dhe Kristoff do të largohen nga Arendelle për të kërkuar burimin e magjisë së akullt të Elsa-s.

Edhe pse miliona fëmijë që e pëlqyen filmin e parë janë më të rritur tani, shpresojmë që të pritet përsëri mirë.

Filmi do të publikohet në 20 nëntor në Gjermani e Francë dhe 22 Nëntor në MB dhe SHBA

6.Harriet

Harriet Tubman është një nga figurat më heroike të lëvizjes eliminatore në SHBA.

Lindur në skllavëri në Maryland, Tubman bëri një arratisje të guximshme në Filadelfia dhe më pas u kthye në Jug për të ndihmuar në çlirimin e dhjetëra robërve të tjerë.

Planet për të vendosur portretin e saj në  20 dollarëshin,  u vonuan në fillim të këtij viti, por për të është realizuar një biografi e drejtuar nga Kasi Lemmons, dhe duke interpretuar Cynthia Erivo së bashku me Janelle Monae.

Është publikuar më 1 nëntor në SH.B.A. dhe do të jetë në 22 Nëntor në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë.

7.Një ditë e bukur në lagje

Tom Hanks do të marrë pjesë në film, ku do të jetë  mikpritësi i lagjes së Mister Rogers për më shumë se 30 vjet.

Fred Rogers ishte një ikonë e televizionit të fëmijëve parashkollorë.

Tani Marielle Heller drejton një biografi, në të cilën një gazetar me probleme,  Mattheë Rhysështë caktuar ta intervistojë atë.

Caryn James, gazetari i kulturës së BBC-së admiron emocionin autentik  dhe thotë se “Një ditë e bukur në lagje, rezulton të jetë diçka e rrallë.

Një film që do t’ju sjellë  ngrohtësi sa edhe cinikët do ta duan.

Filmi do të publikohet në 22 nëntor në SH.B.A. dhe Kanada dhe 27 Nëntor në Indonezi dhe 28 Nëntor në Singapor.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu