• |
ide | kryesore

Ambasadori shpallet “non grata”, mbërrin në Presidencë delegacioni i OSBE-së

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka mbërritur në Presidencë delegacioni i Asamblesë Parlamentare tw OSBE-së, i perbere nga Presidenti dhe Sekretari i pwrgjithshem i kwsaj asambleje, pas vendimit të kreut të shtetit, për të shpallur “non grata” ambasadorin Borchard.

Mësohet se në takim mungon pikërisht ambasadori, i cili konsiderohet person i padëshiruar nga presidenti Ilir Meta.


Vendimi i sotëm i njoftua sot nga presidenti Meta, i cili e argumenton këtë lëvizje me dy arsye.

E para, sipas Metës, sepse Borchardt vuri në diskutim Dekretin e Presidentit për zgjedhjet vendore në Shqipëri në qershor 2019. Dhe e dyta, sepse Borchard i tregoi publikisht gishtin qytetareve shqiptare, teksa protestonin lirimin e protestuesve të Unazës së Re.

17 Comments

 1. qelbesirat vin direkte dhe bejne si autonom, ama per hallet e shqiptareve presin kur ti vi per mbare… vazhdoni me tezat e bushatit qe amerika mbeshtet ramen kur vet evropa ja ka len te dera shpis se vet nuk ja ha trapi per shqiparet

 2. Duhen pak bole per te shpallur kete dekret!
  Na habite, Like!
  Gjithsesi, e bukur kjo!
  Te shohim nga do te fryje pordha…

   1. DEKRET m.

    Akt i shkruar i një organi të lartë të pushtetit shtetëror ose i kryetarit të shtetit, që ka fuqi ligjore. Dekret i Presidiumit të Kuvendit Popullor. Dekreti i presidentit.

 3. PERZEJI EDHE KETO KURVAT . NESE KA FAJTOR TE VERTETE , JANE KETA KURVAT E EVROPES QE MARRIN EURO NEN DORE DHE NUK FLASIN . PARA LEKUT DHE LLUKSIT KETA NUK JANE QORRA , JANE TE VERBER

 4. I mire ose i keq, ne keto situata tejet konfliktuale eshte nje nder veprimet dhe sjelljet me dinjitoze per nje kryetar shteti. BRAVO META. Do dalin tani sufllaqexhinjte qe hane qyl e do thone ka frike nga reforma. Edhe ashtu mund te jete, por me keto vendime dhe veprime deri me sot nuk mbaj mend te jete sjelle ndonje president. Gjithmone ose kane lepire beshtymen qe kane nxjerre vete, ose jane shitur per ndonje lehtesi. Ky President do te mbahet mend dhe gjate besoj minimumi per kete vendim, pasi kam pershtypjen do ta coje deri ne fund duke i treguar vendin edhe funderrinave te politikes shqipetare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu