• |
ide | kryesore

Pas ngjarjes së Floyd, Michelle Obama flet për nevojën e çrrënjosjes së racizmit

-Instant, Paparazzi, Slider
Ish-Zonja e Parë e Amerikës, Michelle Obama ka reaguar pak ditë pas vrasjes së George Floyd dhe ka shkruar në Twitter disa fjalë referuar racizmit – një prej problemeve më të mëdha në Amerikë, por jo vetëm. Vdekja e Floyd ka shkaktuar protesta anë e mbanë SHBA-ve, me anë të të cilave njerëzit kundërshtojnë racizmin dhe vrazhdësinë e policëve.
Michelle Obama e filloi postimin e saj duke thënë se është ‘e rraskapitur nga kjo thyerje zemre që duket se s’do ndalojë kurrë’ dhe ka kërkuar kontributin e të gjithëve që racizmi të çrrënjoset njëherë e përgjithmonë. “Ashtu si shumë prej jush, më dhembin shumë këto tragjedi. Jam e rraskapitur nga kjo thyerje zemre që duket se s’do ndalojë kurrë. Tani është George, Breonna dhe Ahmaud. Para tyre ishin Eric, Sandra dhe Michael. Thjesht vazhdon, vazhdon dhe vazhdon. Racizmi është një realitet që shumë prej nesh u rritëm duke mësuar të përballemi me të. Por nëse duam ta lëmë pas, nuk duhet të përballen vetëm njerëzit me ngjyrë me të.


3 Comments

  1. Ju ishit 8 vjet dhe maredheniet racore u perkeqesuan. Njerezit nuk behen te lumtur duke i dhene gjera falas. Ajo eshte zgjidhja me e lehte per t’i mbyllur gojen, por jo per t’i permiresuar si njerez. Nuk ka shans te funksionoje nje shoqeri ku gjysma e popullsise paguan dhe gjysma tjeter merr lek qyl. Nuk ka sens komuniteti aty.

    1. Te lumte dora Neri.
      Kjo… Obama, duhet te kuptoje qe dhe zgjedhja e tyre para 10 vjetesh u be me racizem, nga ana e afro-amerikaneve.
      I erdhi mire atehere kur te zinjte nuk pane me Republikane apo Demokrate, por thjesht te zinj e te bardhe…. dhe votuan njezeri racen e tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu