• |
ide | kryesore

Rudina Hajdari tregon ç’ndodhi me PS dhe PD pas dyerve të mbyllura me ambasadorët

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Për 9 orë, 4 përfaqësues politikë së bashku me 3 ambasadorë, u ngujuan në bisedime për të arritur marrëveshje për reformën zgjedhore. Por sërish nuk pati asgjë konkrete, ndërsa është caktuar që nesër të ketë një takim tjetër. Deputetja Rudina Hajdari, e ftuar në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan, është shprehur se negociatat mes palëve janë ende të hapura.

“Jemi në mes të një negociate. Administratën zgjedhore e kishin si çështjen më kyç në këtë gjë. Mazhoranca qëndron për depolizitimin e plotë, ndërkohë PD e do të pjesshëm, palët nuk bien dakord si do ta zgjidhin këtë çështje.


Kanë rënë dakord për identifikimin biometrik. Administrata zgjedhore është një çështje e rëndësishme dhe palët nuk luajnë nga vendet e tyre. Ndërkombëtarët janë shtytës. Nuk të toleron njeri aty brenda të bësh deklarata politike”.

Sa i përket ndryshimit të sistemit politik, Rudina Hajdari thotë se asnjë nga partitë PS-PD-LSI nuk është e interesuar për ta ndryshuar.

“Sa i përket sistemit, insistova deri në fund të diskutonim për këtë çështje. Këta nuk e duan ndryshimin e sistemit. Në tryezë mundohen ta shmangin. Sistemin zgjedhor mundohen ta shmangin. Jam munduar që në çdo pikë të gjej pikë konsensusi me ta, por nuk duan. PS thotë e diskutojmë në fazë të dytë, PD nuk do, LSI nuk është shprehur fare. Jam munduar që t’i bind me argumente” – tha Hajdari.

20 Comments

  1. Shi shi… paskan ndryshuar rolet .

   ”’ Mazhoranca qëndron për depolizitimin e plotë te administrates zgjedhore, ndërkohë PD e do të pjesshëm, ”’ .

   Perse PD e kerkon depolitizim te pjesshem te administrates zgjedhore? Mos po i ben yzmetin 8 viteve te ardhshme qe do jete ajo ne pushtet ?

    1. Si njeri edhe tjetri, ajo që nuk kuptoni se përse PS e kërkon gjoja depolitizimin, dredhia është se ajo kërkon që komisionerët të ugjidhen jo nga partitë por nga administrata shtetërore.
     Po kush guxon nga e gjtithë administrata shtetërore lokale e qëndrore që të mos i bindet komandës së kryexhagait. Rama ?
     PD kërkon ndryshim të pjesshëm pikërisht me qëllim që në këto komisione të ketë edhe ajo përfaqësuesit e saj që të kontrollojnë se po tju lihen vetëm nëpunësve të shtetit, zere sikur tju liheshin në dorë qendrat e votimit sekretarëve të partisë socialiste
     Nëse Shqipëria do t kishte një asministratë të pa politizuar e të funksiononin institucionet e pamvarura të shtetit, ashtu siç i kanë vendet europerëndimore,sigurisht që komisionerët mund të përzgjidheshin midis mësuesve e intelektualëve të pamvarur, por të mos harojmë gjithashtu që veçanërisht para këtyre zgjedhjeve, të gjithë administratën e bashkive të rretheve e kanë në dorë socialistët.

 1. Problemi kyc qe qe nuk po gjejne konsensus PS e PD eshte depolitizimi i komisionereve.
  Vete fakti qe Rama nuk leshon pe ketu, por gjoja i do te depolitizuar flet vete, do ti kete te gjithe te tijet dhe opozita asnje. A ka mesues, gjyqtar apo pjesetar te admininstrates te depolitizuar?? Absolutisht jo, opozite nuk duhet ta beje kete gabim, perndryshe Rama perseri do ti vjedhi zgjedhjet…

  1. sa i zgjuar qenk tiiii !!!
   Pra meqe Rama i do te gjithe te depolitizuar kjo tregon se ai do ti kete te gjithe ne kontrollin e tij .
   Kurse opozita qe kerkon depolitizim te pjesshem kerkon qe ajo te kontrolloj e disa prej tyre.

   O njer i zotit… lexoje dhe nje here artikullin se nuk ke kuptuar gje fare.
   Depolitizim i pjesshem nuk do te thote qe nje pjese eshte e jotja dhe nje pjese eshte e imja. Por pershembull niveli i ulet ( numeruesit) dhe i mesem ( kryetaret e qendrave te votimit) te jene te DEPOLITIZUAR , kurse nivelet me te larta te ndahen sipas partive.

   Kurse Rama thote .. asnje nivel ne duart e politikes, por e gjitha administrate zgjedhore.

   1. SI PERFUNDIM ? STATUS QUO E PERJETSHME . PERSERI KURVAT E PARTIVE DO BEJNE MORALISTIN . VARI KARIN , PUNE KURVASH . ROPT POLITIKANEVE .

 2. Ka 48 orë që ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit, ajo e SHBA dhe BE, hyjnë e dalin në zyrën e tij, dhe dëgjojnë arsyetime kafkiane, për të njëjtat çështje që mendonin se i kishin mbyllur.

  Edi Rama ngjan si një dhëndër i lodhur, që kërkon dorën e nuses, po nuk e lë babai i nuses të takohen, ndërsa Ilir Meta, si daja i nuses, që dyshohen se mos takohen fshehurazi dhe i vë Tit Vasilin nga pas.

 3. Depolitizim nje rrene e madhe , ashtu si administrata eshte e depolitizuar ashtu dhe komisionet do ti baje te depolitizuara mashtrtuesi.
  mendoi me e rendesishme per zgjedhje eshte pjesamrrja e votuesve qe zgjedhjet mos njihen n.q.se nuk marrin 50% te rregjiostruarve se sic u provu ne zgjedhjet lokale behesh K.Bashkie me 15% te rregjistruarve me maskaraden qe eshte ne kod 50% e atyre qe kane votu.

 4. Kodin e ka votuar dhe propozuar salihu luli meta etj keshtu mos u merzit o shkodran prej puke,parlamenti europian u votua 48% te popullsise qe voton dhe sot udheheq europen

 5. i pa emer , kur te behemi dhe ne si Evropa mund te votojne 48% , po me kete ligji me 15% behesh kryetare bashkie si erjona sa bashku me perversin dhe masandej ju shkatrron edhe ato pak gjana qe kane mbete Tiranes.
  edhe ato qe jane prej puke njerez jane qe hekun shume me fitu ne menyre te ndershme buken e gojes dhe jane ndofta me te ndershem se ato hijenat e Tiranes qe nga zona oprative nr1 i beri qytetare diktatori komunist.

 6. PS thotë e diskutojmë në fazë të dytë, PD nuk do, LSI nuk është shprehur fare. Jam munduar që t’i bind me argumente” – tha Hajdari.
  A E KUPTONI QE KETA PO TALLIN TE GJITHE BYTHEN ME NE ?
  POR ME E HABITSHMJA ESHTE SE AI QE ESHTE ME AFER ME DESHIREN E MBARE POPULLIT
  QENKA PALLOSHI . HAJDE SHOK HAJDE PALLOSHI DEL BURRI ME I MIRE , A E BESONI ??????????????????
  A MUND TE KIHET BESIM TEK BUKUROSHI BASHA ????????
  PO KE MURGESHA QE BONI GREVE URIE KUNDRA KETI SISTEMI ??????????????
  O BASHA QE QIFSHA ROPT , TI QEKE ME KURVE SE PALLOSHI 2 METROSH

 7. Kjo dukej si e pergjumur, e mefshte, e me kryesore eshte sepse ne rrafshin politik eshte e stonuar, jo e kohes, e deri diku e pa llogjikeshme me aresyetimet ne fjae mbajtjen, sepse rrotullohet, rrotullohet, e harron qe i merren mende, dhe se do te tregohet me demokrate nga c;eshte me sulmet, ndofta edhe me qitje te larget, per te siguruar perseri per vehten nje vend, ne parlament te aredheshem me qe e sheh se sa e pregatitur eshte , sa qe e krahasojne me Nafijen e dybekut, andaj shitet, se din, por eshte me shume z;DIN.Me paraqitjen si perfaqesuese e se djathtes te kesaj mendje shterruese, eshte paksa fatkeqesi e demokracise kohore qe e perfaqeson nje debile e shkolluar nen patericat e biografise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu