• |
ide | kryesore

Deklarata bombë e John Bolton: Shkëmbimi territoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiç

Arkiva, Kryesore, Lajme

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve. Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar. “Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi i tokave, janë liderat e Kosovës dhe Serbisë që e kanë kërkuar” ka thënë ai me zë dhe figurë (shiko ketu).

Bolton në intervistën ku ka folur edhe për librin e tij të ri kundër Trump, ka pranuar edhe se kjo ide kundërshtohej nga disa vende europiane, por ka theksuar ai nëse dy vendet arrinin marëveshjen, vështirë se dikush do të kishte forcë ti dilte kundër.


“Ju doni të më thoni mua se nëse Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje, pjesë e së cilës është shkëmbimi i territoreve, pjesa tjetër e Evropës do të thotë ‘jo, jo, kjo është e papranueshme, ne do ta hedhim poshtë këtë dakordësi që ju keni arritur!’. Për mua kjo gjë [qëndrimi kundër i Evropës] ishte i papranueshëm”, tha Bolton.

Le Monde publikon planin. Kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Në fakt, ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, nuk pohoi asgjë më shumë sesa ajo që pati thënë në 24 gusht 2018, në Kiev.  I pyetur nga Radio Free Europe në një konferencë për shtyp, Bolton pohoi se SHBA-të nuk do ta pengojnë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë edhe nëse ajo përfshin shkëmbimin e territoreve. “Unë mendoj se ka shenja të reja se të dyja qeveritë shumë qetësishst mund të kenë vullnetin për të negociuar mbi këtë. Politika jonë, politika e SHBA-ve është se nuk do ta pengojë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë edhe nëse ajo përfshin shkëmbimin e territoreve.”

Dhe që nga ajo kohë  të gjithë atyre që kanë kundërshtuar këtë dill si në Prishtinë si në Berlin u është shitur fabula se kjo qe një ide amerikane prandaj duhej pranuar. Ky është një shanc që mund të jepet një herë në një shekull, e komentoi atë kryeministri shqiptar Edi Rama.

Thirrja e Carl Bild: Ndryshimi i kufijve mund të provokojë gjakderdhje

Por ndërsa në Ballkan plani shitej si amerikan, i dërguari special i Trump, Grenell tha se s’kishte dëgjuar kurë për të. Pak kohë më pas ai ndryshoi mendim dhe ia la fajin Boltonit për idenë e ndryshimit të kufijve. Ai deklaroi në Fax News se: “Për momentin jam në një situatë jo të mirë për shkak të asaj që krijoi John Bolton, i cili mendonte ndryshe nga presidenti Trump në raport me Kosovën dhe Serbinë. Mua më është dashur te luftoj gjatë gjithë kohës me thashethemet për shkëmbim territoresh, por kjo nuk ka qenë në asnjë mënyrë politikë e Trump. Të dyja palët thonë se kjo u është thënë nga Bolton”.

Video/ Kur Rama ishte gati të përplasej me Merkelin, për të ruajtur paktin me Vuçiçin

Tani John Bolton foli në vetën e parë. Ai nuk mbrojti as obsionin se ky qe një plan amerikan dhe as mohoi se ka pasur një projekt për ndryshim kufijsh. Ai thjeshtë e pranoi atë, por ama duke treguar edhe ideatorët e projektit: Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiçi që me sa duket kishin rënë që më parë dakord sëbashku.

©Lapsi.al

 

 

 

 

48 Comments

  1. ne dijeni ishin te gjith jo vetem Rama, edhe BE ishte ne dijeni, edhe partia Demokratike, edhe Fevziu, edhe Lapsi. Te gjith ishin ne dijeni si Rama

    1. O lal zgjohu….jam ballist i thekur personalisht por e djathta perendimore ka vendosur qe ne te zhdukemi nga kontinenti jone….sepse jemi myslimane sipas tyre
     Nje mandat tjeter i Trapit dhe ne na erdhi serbi ne Tirane ….me avionet e SHBA mbi koke

   1. E vertete vlla: te gjithe e dinin po te gjithe qepen halen se ishin te zhytur ne mmmmm
    Mero sapo pranoi ne editorialin e tij (me ngec topin) qe i paska thirrur ambasada SHBA ne 2018 dhe i paska instruktuar per planin e mrekullueshem te Mr. Bolton….shkolle partie mo
    Vetem Albini spati frike njeri…
    SHQIPERIA SHQIPTAREVE – VDEKJE TRADHETAREVE

  2. Manipulim shume i trashe i Robert Papes !
   Ne fillim u cudita se si nje lajm kaq te rendesishem ( BOMBE) nuk e pasqyruan medjat e tjera si ne shqiperi ashtu dhe ne kosove. Atehere e gjeta videon e intervistes se ketij Robert Papaes me Bolton.
   Pashe qe ne gati 80% te kohes degjohej me shume ‘ PERKTHIMI’ i Papes i cili e bente shume te veshtire te degjohej cfare realisht thoshte Bolton ne anglisht . Megjithate e degjova per me shume se 8 here dhe ne asnje moment nuk degjova ‘ IDEJA E SHKEMBIMIT TE TERITOREVE ISHTE E DY PRESIDENTEVE THACHI – VUCIC’.
   Ai e sqaron shume qarte qe beri presjon te madh tek te dy palet per te gjetur nje zgjidhje pasi kjo do zvogelonte influencen ruse ne ballkan dhe se do clironte nga ana ekonomike te dy vendet nga pengesat e krijuara nga problemet egzistuese.
   Ai thote shprehimisht. ”” E DISKUTUAM DHE IDENE E NDERRIMIT TE TERITOREVE , E CILA NUK ESHTE NJE IDE E CUDITSHME. TOKA NE EUROPE JANE SHKEMBYER GJATE GJITHE KOHES. DHE NESE KOSOVA DHE SERBIA DO TE BININ DAKORT TE SHKEMBENIN TERITORE ATEHERE ASNJE VEND EUROPIAN NUK DO TE DILTE KUNDRA SEPSE ISHTE NJE MARVESHJE MIDIS DY PALEVE NE KONFLIKT TE INTERESUARA PER NJE ZGJIDHJE… POLITIKA JONE ISHTE SE SHBA NUK DO TE PENGONTE NJE MARVESHJE E CILA PERFSHINTE DHE SHKEMBIME TERITORESH ‘

   O njerez… mundohuni ta shikoni dhe kuptoni vete videon ne YOUTUBE dhe mos u nisni nga interpretimi i Robert Papes .

   Papa dhe Lapsi kapen tek fraza qe SHBA NUK DO TE ISHIN KUNDRA NJE MARVESHJE KU MUND TE PERFSHIHEJ DHE SHKEMBIMI I TERITOREVE per te nxjere KONKLUZJONIN qe ideja ka ardhur nga Thaci dhe Vucic.

   Mua me duket manipulim i rendomte.

   1. Nuk ka fare nevojë të na e thotë Boltoni se ideja e marëveshjes me këmbim teritoresh ka qenë e Thaçit dhe Vuçiçit.
    Nuk ka nevojë të lihet në heshtje edhe fakti që jo vetëm mbështetës por edhe ideator i kësaj marëveshje ka qenë Rama.
    Në deklaratën e fundit, Bolton ka thënë se mbështetës i kësaj ideje ka qene edhe ish kryeministri laburist britanik Tony Blear.
    A nuk ka qenë ky “këshilltari zyrtar” i Ramës ?
    Nuk ka nevojë as të pohojë Grennell se mendimi për marëveshje me ndryshim teritoresh ka qenë nga pala amerikane nga Bolton.
    Janë dëshmitarë të gjithë shqiptarët kur Rama u largua nga Kuvendi se kishte një bisedë “të rëndësishme” me Bolton.
    A mos edhe ideja për të krijuar një Jugosllavi të re duke e injoruar Kosovën, me gjoja një minishengen ballkanik me qendër Beogradin, ishte një manipulim mediatik ?
    Rama vazhdon të këmbëngul edhe sot për këtë ide, edhe pasi Thaçi u tremb e u deklarua kundër.
    Ka kohë që kryenegocatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë , zonja e nderuar Edita Tahiri, pat hedhur alarmin se pas takimit të Ramës me Vuçiçin, filloi të flitet për ndryshime kuijsh.
    Kësaj kohe i përket edhe largimi i Ditmir Bushatit si ministër i jashtëm, e emrimi i një kalamani nga Kosova, që ju rekomadua Ramës nga Baton Stanishiqi , emër me të cilin njihet në Kosovë Baton Haxhiu.
    Ti kujton se të gjitha këto ngjarje konkrete, mund ti fshish duke i quajtur “manipulime” në përkthim.
    Që ka vërtetë politikanë që manipulojnë paturpësisht përkthimin e dokumenteve të institucioneve ndërkombëtare, mjafton të dëgjosh se si i përkthen ato “doktor” Tao Palla.
    Dëgjoje ate e Ramën se si i përkthejnë raportet e Komisionit të Venecias apo 15 kushtet e vendosura nga Bundestagu gjerman apo Parlamenti europian, që të kërdisesh së qeshuri.
    Të vazhdon me marrëzinë e Ramës që është kritikuar nga gjithë opinoni ndërkombëtar, se fajin e paskan “mediat e kazanit” që “shpifin e manipulojnë”

    1. E lexova me vemendje komentin tuaj dhe shoh qe ju ngaterroni dy gjera kryesore.
     1) A ka ndodhur dhe nga kush ( per kete ju jepni disa aludime bazuar mbi disa fakte qe ne pamjen e pare nuk duken direkt te lidhura me idene e shkembimit te teritoreve, por eshte e drejta juaj qe bazuar mbi keto fakte te nxirrni nje konkluzjon qe KJO GJE KA NDODHUR DHE IDEATORI ESHTE RAMA, mbase keni te drejte)
     2 ) A e ka manipuluar Robert Papa dhe Lapsi ate qe tha Bolton ? Per kete nuk kam pike dyshimi , se e gjeta te tere intervisten ne anglisht te Bolton dhe duket shume qarte qe si Lapsi ashtu dhe Robert Papa e shohin intervisten me disa syze teper deformuese .
     ketu po flasim per GAZETARI TE NDERSHME dhe per POLITIKE NDERKOMBETARE.
     Nga komenti juaj mendoj se doni te thoni qe ‘ CTE DUEHEN GJURMET KUR UJKUN E KE PERPARA’..
     E pra une po merrem me gjurmet.. Ti merru me ujkun ( panvarsisht se ate ti vertet nuk e ke para syve, por mendon se eshte ai)

    2. Në deklaratën e fundit, Bolton ka thënë se mbështetës i kësaj ideje ka qene edhe ish kryeministri laburist britanik Tony Blear.
     A nuk ka qenë ky “këshilltari zyrtar” i Ramës ?

     Toni Blair (se ti as emrin nuk ja di tamam) ka qene iniciatori kryesor i nderhyrjes se NATO-s per clirimin e e Kosoves, perpara se te jete “keshilltar i Rames”. Pa Toni Blair, nuk do kishte shtet te quajtur Kosove.
     O Derr me zile, qe nuk u bete nje here njerez normale…

 1. Kosovare nuk e kuptojne qe vetem nje strategji bashkimi me Shqiperine do ti bente shume me te forte ne strategjine per njohjen nderkombetare..Egoizmi do tu kthehet ne dem..

  1. Nje strategji bashkimi me Shqiperine do ishte fatale per Kosoven, ata kan mundesi te mesojne nga gabimet e Shqiperise dhe te ecin para. Shqiperise sa me larg ti rrish aq me mire eshte. Plus qe tani ata jane shum me perpara se Shqiperia thjesht ne nuk e pranojme dot ngaqe jemi popull vk. Egoisti ne kete mes i bie te jesh ti qe mendon ne kete menyre…

   1. O “Dardan”, Ky Elio,qe futet edhe me shume emra te tjere, perfshi Emu, thuhet se eshte spiun serb,edhe pse here pas here, per tu masku, hiqet si patriot aq sa shkon deri aty sa te thote se gjoja dashka bashkim Shqiperi-Kosove,nderkohe qe ka vite qe punon kunder bashkimit,por ne ane tjeter edhe komenti yt eshet i paqarte.Bashkimi duhet te ndodh, pa marre parasysh nqs per dicka dikujt i bie me keq e dikujt me mire. Nejse ndoshta je dhe vete Elio(Emu),qe eshte mjeshter per te bere nje koment dhe me vone krijon nje kunder komentues,qe i kundervihet vetevetes per te kriju nje debat percares artificial. Ja mesojne serbet te gjitha metodat si duket.

  1. Luli eshte ne opozite o klluf! ka dale nga Parlamenti se riqelbja u be diktature olikarkie.Te fajesosh dike qe eshte ne opozite eshte njekohesisht fyerje per ate qe ka taven, timonin, tepsine, kazanin dhe uturakun..Ik e pirdhu se te erdhi ora tashi

  2. Lylin nuk q qi kush por ty o i pa emer i ores 23.19 dt 04.07.2020 te qijne gjithe kineze indianet zezaket dhe arabet e botez..ok

 2. “Nese te dy vendet do te arrinin marreveshjen……”. ? Nenkuptimi i asaj qe thote Bolton eshte se Europianet nuk do ta pengonit dot nese 2 vendet do te ishin dakort. Nese nuk I penguan Europianet nga jashte, kush i pengoi nga brenda? Edi Rama jo qe jo. Ramushi ndoshta, por i pari qe foli per kete marreveshje ne menyre te pakompromis dhe qe ndezi kundershtimin nga te gjitha anet e kufirit ishte Saliu. Me Saliun e kam mbyllur ne 21 janar 2011, por kjo levizje pensionisti, ishte me e mira ne karrieren e tij dhe nje nga me te mirat me historine e ketij kombi te mesuar t’ja fusi vetes.

  1. ca thu o Neri, i pari qe e kundershtoi qe diten e pare dhe me me force se askush ishte Albin Kurti, te gjith keta te tjeret ishin ripetitive

   1. Nuk besoj se Saliu ka perserit Kurtin, nuk e di saktesisht kur dhe si ka fol Kurti, por di qe sulmi i perbindshem qe i beri Saliu marreveshjes dhe sidomos Thacit me te cilin me pare kishte nje raport pothuajse normal, pati jehone te pakten ne rajon. Kurti nuk e ka sulmuar Thacin ne ate fare feje. Koha i dha te drejte ne fakt, sepse Thaci qenka realisht tradhtar i kapur prej kembesh.

 3. na cate trapin, a ishte ideator Rama? keni shkruajtur mbi 10 artikuj qe ishte plani i Rames shkembimi i territoreve, si po del tani qe Rama spaska lidhje fare

  1. Plani i korrigjimit te kufijve ka qene dhe eshte serb i lobuar nga thaci dhe i perkrahur nga rama bashke me batonin, kaq e thjeshte eshte, per ata qe nuk donin te verteten dhe per ata qe i eshte care trapi nga e verteta

  2. Po Rama e ka thene ne Opinion o i Paemer. Ka thene shte nje mundesi qe na vjen njehere ne 30 vite. Te pakten mos e mbroj

 4. Se pari: Eshte shume e vertete qe Myslim Murrizi nuk ka qene asnjeher ne KOP 2005 sepse gjate pushtetit 2005-2013 nuk isha as pjese e GOPIT

  Se dyti: Per kujtese te KOPISTAVE duhet tu bej me dije qe PD eshte krijuar ne 12 dhjetor 1990, pra 15 vjet para kopit, dhe themeluesit ishin shume IDEALISTE jo si tufa e GOPIT

  Une nuk vij ne PD as nga ppsh e as nga sigurimi i Shtetit

  Se treti: A mund te me thote “ vipi” i KOPIT se sa vazhdojne te jene sot ne PD nga tufa e GOPIT?????????

  Ndersa per shpifjet ordinere te nje spurdhjaku qe enderron si delirant se do behet nje dite burre Shteti, por qe nuk ka by…. te permend asnje emer nga DEPUTETET qe jane sot ne parlament , se kush ka shpetuar vllan nga burgu dhe kush ka shlyer borxhet e kazinove

 5. Personalisht nuk kam aspak simpati per Bashen ose Lylin sic e quan ndokush ne komentet e meparshme, por te fajesosh Lylin per termat e marreveshjes Kosove-Serbi qe dihet se kush e mbeshteste, eshte njesoj si ta fajesosh per ate ishullin ne lumin Osum per te cilin para pese vitesh u shpall edhe kompania fituese qe do e bente, apo si te thuash qe sars cov 2, u zhduk nga urdhrat qe vinin nga fb i Km. Megjithate, justifikoj njerezit qe shkruajne nga bodrumet e pallatit te kongreseve te cilet, natyrisht duke mos marre ajer te paster, dhe i mbushin mushkerite me lloj lloj helmesh e per kete arsye nuk iu funkionon mire lenda e hirte qe kane ne brendesi te kafkes

  1. Ne ato bodrume behet orgji e eshte pare i pari me tanga mavi i shoqeruar nga shitesi i fiqeve me tanga rose e me mbishkrimin”vjedhje e orgji eshte nji””””

 6. Shqiptaret e kosoves duhet te jene vigjilent! Po humbasin per dite teren. Ti lejne perallat per heronje e legjendat per luftra te hamendesuara se nuk jane produktive. Real politika eshte e vetmja strategji ku kane mundesi te rehatohen. Jane te parendesishme emrat e perveçem mbi fatet e kosoves nuk mundet askush te tallet apo te beje pazare per perfitim individual. Klasa politike eshte ne prag kolapsi total duhet populli te dale zot fateve te tij

 7. Ja pra c’do gje qartesohet!
  Kjo deklarate e John Bolton mjafton e tepron per kedo me nje mendje normale te kuptoje tashme se kush eshte ky presidenti ne detyre akoma me ate nick-un e dikurshem “Gjarperi” (qe e paska merituar plotesisht)

 8. Edhe tradhtari Ramavirus me pazaret e tije te ndyra. Do futesh ne historine e shume tradhtareve o Ramavrius.

  TRADHTAR Komunist!

 9. Se pari: Eshte shume e vertete qe Myslim Murrizi nuk ka qene asnjeher ne KOP 2005 sepse gjate pushtetit 2005-2013 nuk isha as pjese e GOPIT

  Se dyti: Per kujtese te KOPISTAVE duhet tu bej me dije qe PD eshte krijuar ne 12 dhjetor 1990, pra 15 vjet para kopit, dhe themeluesit ishin shume IDEALISTE jo si tufa e GOPIT

  Une nuk vij ne PD as nga ppsh e as nga sigurimi i Shtetit

  Se treti: A mund te me thote “ vipi” i KOPIT se sa vazhdojne te jene sot ne PD nga tufa e GOPIT?????????

  Ndersa per shpifjet ordinere te nje spurdhjaku qe enderron si delirant se do behet nje dite burre Shteti, por qe nuk ka by…. te permend asnje emer nga DEPUTETET qe jane sot ne parlament , se kush ka shpetuar vllan nga burgu dhe kush ka shlyer borxhet e kazinove,Pse eshte thaci tradhtare per te mbyllur plaget duke dhene e mare toke,kur tradhtari salih e lulzime e shiti me marveshje detin kane vene firmat salihu e lulzimja o shpellkare,thaci beri tentative,salihu e luluja Fimosen marveshjen e shitjes se detit greqise

  1. Duhet të dalë edhe Lymi i Mrrizave të Myeqesë, imitues primitiv i Ranës e Mero Gëlbazës, për ta skjaruar këtë skandalin e marëveshjes sekrete midis Thaçit e Vuçiçit, me mbështetjen e Ramës.
   Tek shkrimi i Lapsit, vërej se nuk përmendet fakti që Rama ka biseduar disa herë me Bolton e që në këtë kompllot kundër Kosovës është përzjerë edhe mikesha e Ramës, socialistja e majtë radikale italiane Mogherini, me cilësinë e përfaqësueses së politikës së jashtëme të BE

  1. “diçka u djeg”!
   I djeg ajo qe do te dali më pas,rroli qe ka luajtur Edvin Escobar D’Rama ne kete pazar te ndyre ne
   dëm te interesave te kombit shqiptare,pazar qe ai e ka mohuar deri tani.
   Sepse ishte i dhjerë i terhoqi drogaxhiu paditë ndaj Z.Ramush Haradinajt dhe BILD-it.

   1. Veç 15 kushteve që i vendosi Bundestagu gjerman e tani vonë edhe Parlamenti Europian Ramës e jo Shqipëris siç gënjen ai, që në fakt janë edhe akuza kundër tij, Rama ka edhe një akuzë tjetër që mund të jetë një objekt i një gjykate speciale, nga nënkryetari i grupit parlamentar i CDU gjermane dhe një koleksionist shqiptar që i dënuar padrejtësisht, ka bërë kundër Ramës një deklaratë me përgjegjesi personale, se ai ka qenë me emrin Edvin Rama, i dënuar për shitje të ikonave të vjedhura në Francë, e mandej për të fshehur këtë, e ndroi emrin në Edi.
    Një gjykatë tjetër mund të vujë puna ta dënojë Ramën e argatin e tij Veliaj, edhe për shkatërimin e objekteve me vlera të kulturës europiane , siç është vlerësuar Teatri kombëtar shqiptar.

    1. D’Ramës po i ngushtohet laku,por denimi i tij behet vetem ne Shqiperi,dhe vetem atehere
     kur te zbythet nga pushtteti.Tani per tani eshte e pa mundur,sepse ai e ka marre peng sistemin e drejtesise si dhe te gjith institucionet e tjera shtetrore.
     Nese ke koh,lexo komentet tek DITA ne artikullin”Rama u arrestua në Francë në ’94?! A do paditet për shpifje Henze”? 18 Dhjetor 2019.
     Gjergji Thimo: Numri i Ramës i burgosur në Paris AL.1961138/a
     30.06.2020 Në Syri TV/ Adi Krasta në A-Show
     REPORT TV, 5 PYETJET NGA BABARAMO – I FTUAR GJERGJI THIMO – PJESA E DYTE
     09.10.2018

 10. thone se ne bodrumet e Fuges behet orgji nuk ndalen fugsshpumsat duke ilepire jarget njeri tjetrit,dhe aty gatuhet e pegera e Ramiut qe ushqehen vemjet e bythes se Lali dhjerit.

 11. Pa liderin global nuk diskutohet as 1 marrëveshje dhe ideja ka qene ide personale e liderit me butonin vuçiçi e thaçi jan njoftuar nga ramazani

 12. Ky do duhet te ishte fundi politik i Hashim Thacit. U detyruan aleatetet tane qe edhe UCK ta njollosin sadopak,vetem e vetem qe tia prene kembet gjarperit per te shku te Grenwell.Keshtu qe as rasti i fundit i fteses nga Specialja,s’duhet te na beje qe duke e meshiru,t’ia harrojme tradhetine Hashim Thacit,e aq me pak ta ringjallim politikisht.

 13. Shpellkaret shqiptare kospiracionista me nivel te larte arsimor maksimumi kane mbaruar 9 vjecaren po rremojn per te kuptuar cfare nenkupton bolton Ai e thote troc thaci vucic kishin nje projekt por vetem projekt o shpellkaret e salihut,salihu nga projekti kriminal per shitjen 340 km katror sete e pasuri e kthehu ne marveshje te miratuar dhe ne kuvend nga 97 shpellkare dhe likja ne rresht,projekt ide mund te kesh shume por cfare votohet ajo ngel o shpellkare cecene

 14. Dhe sot unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A.

  Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave.

  Ti merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze.’

 15. Ore kush ja beri djalin Edvin djalit mo ✍?te parin po e morem vesh ✍?por kete te dytin mo ✍?apo duhet te flasi Spiro poli✍?flisni pra?

 16. Rama eshte sperme Sllavo serbo-greke dhe eshte pusht dmth i bie bythes.
  Ska lidhje me rracen tone shqiptare eshte sllav.
  God bless kosova, albanian & usa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.