• |
ide | kryesore

Detaje të reja/ Misteri i arratisjes së Moisi Habilajt

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Mediat italiane vijojnë t’i kushtojnë vëmendje misterit të zhdukjes së trafikantit shqiptar të drogës Moisi Habilaj i cili u arratis më 11 janar teksa ishte në arrest shtëpie në vendin fqinj. Meridionews.it hedh dyshime të forta për mënyrën si kanë funksionuar hallkat e autoriteteve italiane pasi në periudhën e sezonit të festave bashkëshortja dhe fëmijët e tij u nisën nga Shqipëria me traget. Fillimisht ndaluan në portin e Brindizit për të shkuar drejt Siçilisë e cila ndodhet më pak se 8 orë larg shtëpisë ku po qëndronte Moisi Habilaj.


Gjatë kësaj lëvizjeje, gruaja është ndaluar nga policia. Një kontroll rutinë për shkak të masave anti-Covid-19. Në ditët në vijim, me sa duket në ditët e para të Janarit 2021, gruaja e tij largohet për në Shqipëri. Smartphone-i i Habilajt bëhet i padisponueshëm të Shtunën 9 Janar. Përpjekjet për të telefonuar nga vëllai i tij që jeton në Siçili ishin të kota. Në ditët në vijim karabinierët kryejnë një kontroll rutinë në banesën e Habilajt por ai tashmë është larguar.


SHKRIMI I PLOTE

Rindërtimi i momenteve të fundit të paraburgimit në shtëpi të trafikantit shqiptar të drogës Moisi Habilaj është pak a shumë si “të fundosesh në rërë”. Çdo e dhënë prek një rol, jo plotësisht të qartë, të Skuadrës së Lëvizshme të Catania. Në këtë rrëmujë, e vetmja gjë e sigurt është se Habilaj u zhduk nga banesa ku jetonte në San Michele di Ganzaria, në provincën e Catania, më 9 janar. Çështja, për të cilën nuk ka komunikime zyrtare nga zyra e prokurorit dhe agjencitë e zbatimit të ligjit, duket qartë se fsheh diçka.

Kapitulli i fundit i kësaj historie u referohet sezonit të festave. Në ato ditë, gruaja dhe fëmijët e tij do të largoheshin nga Shqipëria me traget. Fillimisht ndaluan në portin e Brindizit dhe më pas udhëtuan për në Siçili. 624 kilometra dhe pak më pak se 8 orë për të arritur në San Michele di Ganzaria.

Gjatë këtij udhëtimi gruaja u ndalua nga policia. Një kontroll rutinë në kontekstin e masave anti-Covid-19 i cili parashikon që çdo lëvizje duhet të justifikohet me një vetë-certifikim specifik. Kështu mbërrijmë në 30 Dhjetor. Atë ditë policia trokiti në derën e Habilajve. Ishin forcat e skuadrës së lëvizshme së Catania me mbështetjen e kolegëve nga stacioni policor Caltagirone. Habilaj, siç raportojnë burime të ndryshme për MeridioNeës, është marrë dhe dërguar në zyrat e Via Santa Maria di Gesù.

Për çfarë arsye? Askush nuk duket se dëshiron të përgjigjet. Avokatët e trafikantit të drogës, më 30 dhjetor, nuk ishin të pranishëm dhe as nuk u njoftuan. Agjentët e Caltagirone nuk merren me atë shërbim dhe me sa duket ata as nuk hyjnë në dhomën ku është Habilaj. Duket se është përfshirë skuadra e Etna, por roli i tyre është i paqartë.

E vetmja përgjigje që mbërrin nga policia është: “Ne nuk kemi asnjë informacion”. Sidoqoftë, ushtarët e GDF në stacionin e policisë Caltagirone nuk shkuan kurrë atje. Kështu thonë ata nga Catania dhe Ragusa. Misteri vazhdon, versionet janë të kundërta në një kontekst të mjegullës së madhe.

Megjithatë në fund të ditës së 30 dhjetorit Habilaj kthehet në shtëpi. Në ditët në vijim, me sa duket nisje të 2021, gruaja e tij largohet për në Shqipëri. Lamtumira e fundit para burrit të saj pasohet nga heshtja, duke e bërë atë të padisponueshëm. Smartphone i tij ishte fikur të shtunën e 9 Janarit. Përpjekje të kota nga vëllai që jeton në Siçili për ta telefonuar.

Një heshtje që i jep jetë të re kësaj historie spiunazhi. Kjo sepse në ditët në vijim, nga një kontroll normal i të arrestuarve në arrest shtëpiak, karabinierët u shfaqën sërish. Rezultati ishte i qartë: “Habilaj nuk gjendet askund”. Këtë merreni më mirë “është arratisur”. Sidoqoftë, nuk është e qartë se cili organ po e kërkon tashmë atë.

Në mes të dhjetorit Habilaj mori konfirmimin në apel të dënimit me 15 vjet e 5 muaj për trafik ndërkombëtar droge në aksin Shqipëri-Siçili.

Me kalimin e viteve ai kishte pasur marrëdhënie me disa tregtarë me shumicë të drogës pranë familjes Cosa Nostra dei Santapaola dhe me klanin Cappello. Një histori që në Shqipëri pati një jehonë të madhe mediatike për shkak të farefisnisë së Habilajt me ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, gjithashtu ky i fundit dyshohej se ishte afër çështjeve të të afërmit të tij, madje u hap edhe një dosje në gjykatën e Katanias. Tjetër histori është ajo në vendin ballkanik ku ai po gjykohet ende.

Pas arrestimit, trafikanti i drogës kishte rënë dakord të fliste me magjistratët italianë dhe shqiptarë. Disa konfirmime, por asgjë kundër Tahirit. Deri në maj të vitit të kaluar kur gjyqtarët vendosën ta dërgojnë atë, pa byzylyk dhe ndryshe nga kërkesa e Prokurorit të Përgjithshëm, në paraburgimin në shtëpi në San Michele di Ganzaria.

Ky nuk është një vend i rastësishëm, sepse vëllai i tij Gazmend jeton në qytetin e vogël Calatino. Për disa muaj Habilaj do të ishte mysafiri i tij dhe më pas do të vazhdonte të kalonte paraburgimin në një apartament të pavarur. Përjashtimi i vetëm ishte mundësia për të shkuar te dentisti ndërsa të afërmit, të paktën në fillim, duhet të bënin edhe pazaret për të. ©LAPSI.al


1 Comment

  1. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

    “E mistershme dhe e çuditeshme” ishte largimi Agron Geron Xhafajt,deshmitari kryesore i Çështjes Xhafaj(Çështjes Babale)!Perse u largua,ose perse u la te largohej?-kur si rregull ne te gjith Boten ai duhet te qendronte ne Shqiperi per sa koh qe te zgjidhej Çështjes Xhafaj,çeshtja e Agron Geronit,qe ishte aktori kryesore i komedise “rilindase”.Agron Geroni u largua qe komedia te mbyllej ashtu si e kishin stisur Fatmir Xhafaj,Edvin D’Rama ,Ardi Veliu e kompani.Nje Qeveri mafioze i mbaron punet ne menyre mafioze.Agron Xhafaj u largua qe drejtesia te mos nxirrte te verteten ne drite,sepse keshtu deshironte kryedrogaxhiu dhe zagaret e tij.Mafia gjunjezoi Shtetin.
    E mistershme dhe çuditeshme eshte edhe zhdukja pa gjurmë Moisi Habilajt!Perse u largua pikerisht tani Moisi Habilaj,menjehere pas denimit nga Apeli ne Catania dhe njekohesisht edhe pas kerkeses së drejtesise shqiptare per ekstradimin e tij,qe ai te vuaj denimin ne Shqiperi.Ne fakt,pjesa më e madhe e te dënuarve shqiptare jasht vendit,bëjn kërkesë qe ta vuajn denimin ne Shqiperi,jo vetem se jan pranë familjes.por kan edhe mundesi qe te pergjysmojn edhe dënimin.Habilaj nuk eshte arratisur qe ti shmanget denimit Italian,por nuk deshiron te ekstradohet ne Shqiperi.Drejtesia shqiptare po forcohet,aleatet perendimore kerkojn denimin e peshqeve te mëdhenj;-kush më mirë se Saimir Tahiri mund të bëhej kokë turku,kur edhe per Edvin Escobar D’Ramen eshte tashmë letër djegur?Mojsi Habili nuk duhet te jetë i disponueshem per drejtesine shqiptare ne gjyqin e ish Ministrit Tahiri.Eshte kerrcenuar,i urdheruar,apo e bën se deshiron te shpetoje kusheririn e tij Saimir Tahirin,tani per tani mund presupozosh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.