• |
ide | kryesore

Betohet Biden/ Veprimi i paprecedentë që pritet të bëjë Presidenti për të zhbërë trashëgiminë e Trump

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Ora orës po dalin detaje për një mori urdhrash ekzekutivë të planifikuar nga Presidenti Xho Bajden sapo të futet në Shtëpinë e Bardhë.


Sipas mediave amerikane, Bajden do të nxjerrë dekrete për të ndryshuar ndalimet e udhëtimit të Presidentit Trump dhe për t’u ribashkuar me marrëveshjen e klimës së Parisit në ditën e tij të parë.


Presidenti pritet gjithashtu të përqëndrohet në bashkimin e familjeve të ndara në kufirin SH.B.A.-Meksikë dhe të lëshojë mandate për Covid-19 dhe veshjen e maskave.

Ai u betua si President 2 orë më parë në Uashington.

Lexo më tej nga Lapsi.al: Detajet/ Çfarë ndodhi gjatë inaugurimit të Joe Biden si President i SHBA 

Të 50 shtetet amerikane ishin në gatishmëri të lartë për dhunë të mundshme para përgatitjes së ceremonisë së inaugurimit, me mijëra trupa të Gardës Kombëtare të vendosura për të ruajtur Uashington DC-në.

Çfarë ndryshimesh politike do të miratojë Bajden? 

Në disa orë pasi Bajden të vendosë këmbën në Shtëpinë e Bardhë, ai do të fillojë një goditje veprimesh ekzekutive të dizajnuara për të sinjalizuar një shkëputje të pastër nga administrata e paraardhësit të tij, sipas një memoje të parë nga media amerikane.

Ndër porositë e planifikuara menjëherë pas marrjes së detyrës janë: 

-Një kthim i SHBA-ve në marrëveshjen e klimës në Paris (pakti global për uljen e emetimeve të karbonit)

-Shfuqizimi i ndalimit të kontrovers të udhëtimit në vendet me shumicë myslimane

-Mandatimi i mbajtjes së maskave në pronën federale dhe gjatë udhëtimeve ndërshtetërore

-Një shtrirje kufizimesh në të gjithë vendin për dëbimet dhe përjashtimet për shkak të pandemisë

Urdhrat ekzekutivë janë vetëm një pjesë e planit të tij ambicioz për 10 ditët e para në detyrë, sipas memorandumit.

Presidenti i zgjedhur pritet gjithashtu të dërgojë një projekt-ligj të madh për imigracionin në Kongres, si dhe të përqendrohet në miratimin e një plani stimulues 1.9 trilionë dollarë për të ndihmuar ekonominë e vendit të rimëkëmbet nga koronavirusi.

Bajden gjithashtu ka thënë që administrata e tij do të synojë të japë 100 milion vaksina anti Covid-19 në 100 ditët e tij të para në detyrë – duke e përshkruar përhapjen e deritanishme si një “dështim të tmerrshëm”. 

“Presidenti i zgjedhur Bajden do të marrë masa – jo vetëm për të kthyer dëmet më të mëdha të administratës Trump – por gjithashtu për të filluar lëvizjen e vendit tonë përpara,” njofton BBC News se ka shkruar Shefi i Shtabit i Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain, në memo.

Me çfarë sfidash përballet Biden? 

Presidenti i zgjedhur po merr përsipër një vend në mes të një pandemie të paparë. Vdekjet ditore nga Covid-19 janë me mijëra dhe pothuajse 400,000 kanë humbur jetën.

Përpos virusit, vendi po rrënohet nga dhuna e fundit politike.

Tema për inaugurimin e Bajden ishte “America United” (Amerika e Bashkuar), me Presidentin duke që përqëndrohet në shërimin e ndarjeve politike.

Bajden u betua saktësisht dy javë pas trazirave të dhunshme në Lapitol të SH.B.A.-së në 6 Janar që synuan të pengojnë fitoren e tij në zgjedhje.

Edhe për standardet e inaugurimit, prania e sigurisë në Uashington DC për ceremoninë e së mërkurës ishte e jashtëzakonshme.

Milje rrugë u bllokuan me pengesa betoni dhe gardhe metalike dhe më shumë se 20,000 trupa të Gardës Kombëtare u vendosën.

Masat e ashpra të sigurisë pasojnë një javë në të cilën Donald Trump u bë presidenti i parë i SHBA që u fajësua dy herë. Z. Trump tani do të përballet me një gjyq të Senatit me akuzën e “nxitjes së kryengritjes” për dhunën tek Kapitoli.

Afatet për gjyqin e Trump mbeten të paqarta.

Ekzistojnë disa sugjerime që Dhoma e Përfaqësuesve, e cila votoi për fajësimin e Trump javën e kaluar, mund të vonojë dërgimin e artikujve në Senat për të lejuar Xho Bajdenin të vazhdojë me axhendën e tij legjislative dhe të miratojë zgjedhjet e kabinetit të tij së pari.

Demokratët dhe Republikanët gjithashtu thuhet se po diskutojnë plane për një axhendë “të dyfishtë” që do të lejojë Senatin të ndajë kohën midis procedurave të fajësimit dhe punëve të administratës së Biden.

Senati me 100 vende tani është i lidhur midis republikanëve dhe demokratëve. Një shumicë prej dy të tretave është e nevojshme për një dënim për fajësim – kështu që 17 republikanë do të duhet të votojnë kundër Trump për ta dënuar atë.

Disa republikanë kanë paralajmëruar se fajësimi do të ndezë dhe ndajë më tej amerikanët në një kohë kur kombi duhet të shërohet – por demokratët duan ta dënojnë Trumpin dhe të mos e lejojnë të kandidojë më për poste publike, shkruan BBC.

Dhjetë republikanë votuan për të fajësuar presidentin në Dhomën e Përfaqësuesve. Shumica e senatorëve Republikanë, përfshirë udhëheqësin Mitch McConnell, nuk kanë thënë publikisht se si do të votojnë në gjyq.

Një president nuk është gjykuar kurrë pasi është larguar nga zyra. Për shkak se situata është e pashembullt, disa madje kanë sugjeruar se mund të jetë antikushtetuese.

Zyrtarët në të dy palët po përgatiten për një gjyq. Megjithatë Trump ende nuk ka bërë me dije kush do të jetë në ekipin e tij ligjor për këtë gjyq në Senat.

Avokati personal i Donald Trump, Rudy Giuliani, i tha ABC News-it të Dielën se ai ishte duke punuar për mbrojtjen e akuzave, por një zëdhënës i Trump më vonë tha se ai nuk kishte vendosur për përfaqësimin e tij. ©LAPSI.AL 

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu