• |

Video/ Bayern në finale të Botërorit: pengesa e fundit është Tigres

Në gjysmëfinalen e dytë të Botërorit të Klubeve, Bayern Munchen ka mposhtur Al Ahly me 2-0 dhe arriti, siç pritej, në finale kundër meksikanëve të Tigres. Në stadiumin Ahmed bin Ali, bavarezët morën epërsinë në minutën e 17-të falë golit të të zakonshmit Lewandowski dhe gati dyfishuan në pjesën e parë disa herë. Në të dytën egjiptianët dhanë gjithçka në kërkim të barazimit, por 5′ minuta nga fundi polaku shënoi të dytin, duke mbyllur ndeshjen.

Ashtu siç pritej, por pa goleadë. Bayern Munchen dominoi gjysmëfinalen e dytë të këtij Botërori të Klubeve dhe siguroi vendin e tyre në aktin e fundit, me synim trofeun. Në fakt, bavarezët filluan shumë fort ndeshjen por ulën ritmin me kalimin e kohës, duke e mbyllur ndeshjen vetëm në minutat e fundit. Që në çerekorëshin e parë të ndeshjes, Bayern bën një invazion të vërtetë dhe çdo shans në këmbët e Lewandowski kthehet në një rast për gol. Realizohet në fakt vetëm kur polaku mori topin në qendër të zonës dhe shënoi pavarësisht murit të lojtarëve të Al Ahly të gatshëm të sakrifikonin për kauzën. Sidoqoftë, bavarezët nuk ndaluan kurrë presionin mbi mbrojtjen egjiptiane, të vetëdijshëm se shanset nuk do të vononin shumë. Idhujt e popullit arab bënë gjithçka për të rezistuar stoikisht, me vendosmërinë për të kërkuar një barazim, por detyra ishte shumë e vështirë e vetëm një gol disavantazh i mbante me shpresë.

Në pjesën e dytë, kampionët afrikanë tregojnë një përpjekje të qartë për të dalë nga guacka e tyre, edhe për të përballuar 45 minutat e dyta me më pak probleme se e para. Fraksioni i dytë në këtë mënyrë pa më pak mundësi goli në frontin gjerman dhe ndërsa minutat kalojnë, Flick kuptoi se një avantazh i dobët ishte shumë i rrezikshëm përballë dëshirës së Al Ahly për heroizëm. Pesë minuta nga fundi Sané shërbeu për Lewandowskin një rast që sulmuesi e dërgoi në rrjetë për golin që mbylli sfidën. Gjermanëve tani i ka mbetur vetëm një pengesë e fundit drejt trofeut FIFA, përkatësisht meksikanët befasues të Tigres të udhëhequr nga Gignac. Finalja është programuar për të enjten në orën 7 të pasdites, ndërsa tre orë para Al Ahly dhe Palmeiras do të garojnë për vendin e tretë.