• |
ide | kryesore

“Tërmet” në Vlorë/ Edi Rama presion Dritan Lelit të japë dorëheqjen, gati Afrim Qëndro

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Fushatën e Vlorës, Edi Rama ia ka besuar Damian Gjiknurit, i cili ka në menaxhim të gjithë infrastrukturën e mundshme të qytetit, pa kursyer as Bashkinë.

Por gjatë viteve, kur ka drejtuar fushatën e PS në Vlorë, mes Damian Gjiknurit dhe kryebashkiakut Dritan Leli është farkëtuar dalëngadalë një marrëdhënie konfliktuale, një dualitet në drejtimin e punëve, që takim pas takimi u shndërrua në armiqësi. Pakënaqësitë janë akumuluar deri në pikën që bashkëpunimi mes të dyve është bërë sot i pamundur dhe është në ngërç total.


Përgjimi 4 i BILD/ Ymer Lala dhe Damian Gjiknuri në përgjimet e Dibrës: Tërmet! Tërmet!

Siç ka raportuar më parë Lapsi.al, Gjiknuri ia ka thnë troç Ramës që mes tij dhe Lelit ka një konflikt të pakapërcyeshëm. “Unë me Lelin jam humbës në Vlorë, më ço ku të duash në një qark tjetër, jo në Vlorë me Dritan Lelin” ishin fjalët e Gjiknurit në 28 qershor, vjet në Zvërnec gjatë një mbledhjeje, ku ishte i pranishëm edhe vetë Leli.

Pasi ka dëgjuar këto fjalë nga Gjiknuri, Rama pati atëherë një shpërthim nervash, duke i thënë Lelit: “Me nxive faqen në Vlorë, sondazhet më nxjerrin me 30%. Kam hedhur gjithë këto para në Vlorë dhe ti po më shkatërron gjithçka.”

Me kalimin e muajve, kryeministri u duk sikur gjeti paqe me Dritan Lelin dhe të dy, patën disa dalje publike. Por siç e ka zakon, kryesocialisti e serviri të ftohtë “zgjidhjen”.

Rama flet publikisht për sherrin me Lelin: Duhet të punojë më shumë

Këto ditë, Rama i ka bërë Dritan Lelit një ofertë, që ai nuk mund ta refuzojë. I ka kërkuar të japë dorëheqjen nga Bashkia dhe të pranojë të futet si kandidat për deputet në listën e Vlorës. Një lëvizje e tillë edhe justifikon mënjanimin e Dritan Lelit pa zhurmë nga Bashkia e Vlorës, edhe i krijon Gjiknurit terren për të punuar “i qetë” duke e shfrytëzuar plotësisht institucionin për fushatën e zgjedhjeve të 25 Prillit.

Nëse Leli jep dorëheqjen, drejtimin e institucionit e merr nënkryetari i Bashkisë së Vlorës, Afrim Qëndro, bashkëpuntor i ngushtë i Damian Gjiknurit. që nga koha kur njëri ishte Ministrinë e Energjisë dhe të Infrastrukturës dhe tjetri drejtor i ARRSH-së.

Rama si Berisha me Sefgjinin, rehabiliton dëshmitarin e krimit të tij

Por propozimi i Ramës nuk është pritur mirë nga Dritan Leli. Një burim pranë PS së Vlorës tha për Lapsi.al se kryebashkiaku e ka refuzuar kryeministrin.

Ende nuk është e qartë megjithatë, nëse Rama i ka propozuar Lelit një vend të sigurtë në listën e kadidatëve, apo ai do të jetë nga fundi i saj. Në të gjitha rastet, skema nuk është pritur mirë nga Dritan Leli që duhet të mendohet mirë kur t’i thotë JO Edi Ramës.

Në kujtesën e vlonjatëve është ende e freskët historia e Shpëtim Gjikës, kryebashkiakut që nuk e pranoi ofertën e Ramës, për të mos rikandiduar. Gjika u arrestua për lejet e ndërtimit që kishte dhënë dhe provoi qelitë e burgut. U desh të kalonte nëpër një kalvar të gjatë gjyqësor deri sa t’i kthehej jetës normale.

Prandaj, për të evituar një përplasje të fortë me Ramën në situatën e krijuar, kryebashkiaku Dritan Leli ka shmangur sa më shumë kontaktet me kryeministrin dhe nuk është çudi që celulari i tij të rezultojë i fikur këto ditë.©Lapsi.al

 

 

54 Comments

 1. Gabim ka ber qe ka zgjedhur Afrimin. Duhet te kishte ber rokade te vente Damjoni kryetar. Afrimi te rinte nenkryetar. Damjoni dhe Afrimi jane dyshe simpatike. Jan te lidhur unaz me njeri tjetrin. Do ta kishin ber vloren flak. Termet Termet.

   1. O lapsi, jeni qe jeni, pse nuk e ndryshoni edhe ne Fier kryetarin e bashkise.
    Shkarkojeni dhe vendosni Enkelejd Alibeun.
    Eshte e lehte fare. Pastaj kujdeset Namuti per komente.
    Nje koment, nje byrek…

  1. …Gjika u arrestua për lejet e ndërtimit që kishte dhënë dhe provoi qelitë e burgut…
   po kur u arestua Gjika mor aman, 5 minuta te vetme nuk e provoi burgun se gjatoshi tha “e kam ne zemer por jo ne mendje Shpetimin”

 2. Laj thaj keto figurat e 20 milione eur/km, Afrim Polici, Damian Guruja. Socialiste, progresiste:) te vertete qe ju qifte guruja bucet sic jua iq:)

 3. Te iki Dritan Leli qe te vij Afrim Qendro kryehajduti i Arrsh ,njeriu i kryehajdutit Damjan Gjiknuri .Hajde rripjellje hajde,dhe keta do sfidojne Bujar Lesken qe nuk po ndihet por po punon nen ze.I duhet Bashkia e Vlores Damjanit qe te Abuzoj me tenderat e Bashkise.

 4. Lejla e kreu misionin e vjedhjes tani nuk vlen me,thone se do te behet kryetari LGBTse dega Vlore ,nen siglen e shoqates do te garoje per deputet.

  1. Ore po pas Najades e Gjyshe Lulit sot, kjo ishte thagma e fundit ?! Rilindja me fytyre Damianiste e Ramiste beri levizjen e radhes e nuk zhgenjeu. Po i ben gropen vetes ne fakt. Prej kohesh ne Vlore ka nje lufte te ftohte mes Qendro hajdutit qe Ramsi e ka cu me zhvat leket e hajduterise dhe Lelit qe Vlora e ka zgjedh me vote, ne fund te fundit e qe nuk arriti te behej dot rilindas alla Damianisto Ramsisto kusarist. E thjeshte fare : sje ne lartesine e hajduterise e duhet me ik tani. E kush vjen ne vend te tij?????…… gjejeni pak : Qendro Masteri i Hajduterise! Super Vlora me super hajdute !

  1. O i Paemer! E para nese ke b…… dil ne fushe te mejdanit . Apo te ka humb … ajo gjeja …. B- ja dmth, sic te ka humb edhe emri. Sa per LGBT , kryeshefit sja mer kush per kesi punesh me b……….
   OK ‘vllai’ pa b…….?!

 5. Cfare rokade Afrim Hajduti ,njeriu duhur per Vloren.Edi Rama po le pushtetin dhe ka menduar te bej ndonje leke nga Afrimi dhe Shef Damjani .

 6. Damjan djali, do te zej nemja e doktorit! Ska nemje me te poshter, leri lelim po hajd jep llogari njeher ketej nga Dibra.

 7. Afrimi qe shperndan leket ne institution per te firmos tenderat keto cupulinat. Bravo Damian ja arite qellimit do te vjedhesh the ne opozite.Fatkeqesi per Vloren the type per Edi Ramen.

 8. Fakti që Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi nga njëra anë nuk kanë mundur të afrojnë asnjë personalitet të ri në partitë e tyre, veç atyre që u kanë mbetur nga e shkuara dhe nga ana tjetër kanë si simbol Berishën e Metën, tregon besueshmërinë e ulët që kanë intelektualët ndaj lidershipit të opozitës.

  Thënë këto, ata që shajnë e sulmojnë sot Çomon e Bozdon, në fakt tregojnë hapur se sa i paaftë është Lulzim Basha për të ndërtuar ekip e shpresë teksa si alternativë ka Berishën e Metën.Me nje shkrim fantashkence shpellkaret e byrektores se pd me elona meco shefe keta masturbohen nga nje shkrim qe flet me ramen,haven tjeter lapsi do ju tregoje nje foto me pallen jashte të rames dhe ju do ziheni o shpellkare me njeri tjetrin kush ta thithi i pari

 9. Bujari po i degjeneron, shiko takimet e bujarit plot plot, damjani ben takime me pleq te lodhur se ska ca u thote me vlonjateve, i genjeu nejher. Forca Bujar! Poshte afrim hajduti, damjan kurva dhe leli hici

 10. Opa doli ky byth shpella dhe goje puseta si rrihet pa lepire jarget e rakit te shpellkarmedhenjve,jepi forca sa me shume gojore ti o fis shkerdhyer.

 11. Jam me Bujar Leskaj, kam votuar Ramen ne 2013 po letyrat meshkuj dhe femra qe ka sjelle ne Vlore nuk i votoj se me fyejne inteligjencen!

 12. o robet ky Qendrua ish qe beri ate tendrin fallco 20 miljonshin evro i Unazes Re ne Tiran. Kete Qendro ajdutin e paska cuar me ngritje ne detyre nenkryetar ne Vlore. Tani do ngritje tjeter ky vllai. O robet ksaj pune oreeeee, sa me i madh ajdutlleku aq me lart te ngre ky i gjati, o vllaa. Bashke me termet Damjanin dibranin, oreeee. Si termet pashai qe kemi ketej ne Tepelen oooo

 13. Doktorin e kam njohur personalisht, kjo mbase nuk thote shume per te tjeret por mua me qarteson akoma dhe me shume per rracen e maskarenjve qe duan ti kundervene njerezeve si Dritani. S’kisha per te besuar kurre qe KM yne te kete kaq preference kaq te shfaqur per njerez qe te dhembin syte kur i sheh dhe qe skandalizohesh kur degjon ae jane ende ne qarkullim. Lidhur me Gjiknurin, dua seriozisht te ngre nje pyetje: Sa i kthjellet mund te jete nje person qe beson tek nje Guru qe sdihet fare cfare perfaqeson, jo per gje po se e shoqja ne emidionin Opinion ka pranuar ballehapur ae qe nga kontakti me gurune jet d tyre ka ndryshuar shume…. O zot , ku je o Vasil Laci???? Mbahu Dritan, je djale Vlore dhe deshmoje Sonila

 14. Rama i zgjuar po gjen sebep per humbjen Lelin ne Vlore. Po humbja do i vije prej vetes se vet Rames, se kur trashet zullumi keputet. Vlora do i bjeri kokes me rradhe. Damjani beri termet hajdutlleku ne Diber dhe pastaj ne Vlore i tha Rames “o Ismail Qemal i dyte”. Vlonjatet keto lepirje i kane mortje dhe te bien kur s’ta pret mendja ty. Afrim Qendersulmusi beri gol me tender fallco 20-milion euro, dhe as i hyri kokerr gjembi ne kembe, se eshte langua dhe ha edhe mut per tju bindur padronit. Leli ishte mire doktor se me ka vizituar edhe mua njehere, por nuk ndenji rehat donte politike dhe nuk mori pak vota, mire mori, nga i ati se ishte burre i mire. E, po ama politika e ka bishtin mbrapa, ta fut, se me Ramen dhe Berishen po nuk ishe langua qe te lepish kocken e padronit nuk ecen dot. Rri nashi doktor.

 15. Pas nje perkushtimi kaq te madh qe ka treguar Kryeministri per Vloren eshte gjynah qe ta hedhi posht ne kete moment duke zevendesuar nje figure te paster dhe model si Dritan Leli me arogantin, te paedukatin dhe HAJDUTIN Afrim Qendro. Shpresoj te jene thjesht fjale. Me mire te shpresojme tek PD sesa te votojme prap PS me Afrim Qendron ne krye te qytetit tone!

 16. Ah Ed Rama kush ti jep keto mend. Me kete doktor Lelin ti po na tregon neve qe votojme majtas qe nuk je i beses. I hedh njerezit poshte sa mbaron pune. Sic po merr sot doktoreshen luftarake Najada Comon, more para ca vitesh edhe doktorin djale zotri ata qe e kane njohur, Dritan Lelin, dhe para ca vitesh more profesoreshen e nderuar Vasilika Hysin. Me keta njerez ke marre votat tona, Edo. Por ti i hedh keta njerez 🙁 . Profesoreshe Vasiliken e hodhe, turp. Doktorin ne Vlore po e hedh. Edhe doktoreshen Najaden do e hedhesh? Gabim o Ed Rama, gabim i madh me keto levizje. Te heqesh Vasilika Hysin dhe te vesh Reme Lalen vajzen e babait trafikant?? Kulmi. Te heqesh Ditan Lelin dhe te vesh Afrim Qendro hajdutin me cizme?? Mos o burr. Po ne i njohim keta njerez, mor burre. Car ben kshu se na degjenerove rracen.

  1. Kjo ishte ne kuader to fushates “Deputeti qe Duam”…… por qe ne fakt eshte “Deputetin qe dua une te ve”.

   Perpara per mandatin e trete. Juaji, ER

 17. Lereniafrimin , se afrimi esht varremijesi i zullumeve te damjanit. U duhej te hapej rruga per te vjedh dhe kishin kohe qe kishin pregatit nje eliminin politik, me viktim-leli kacurelin, porosites-damjan intrigen, vezhgues- anduelin, armen-lista e deputeteve dhe varremijes – afrimin hajdutin. Nuk e votoj Ps keto zgjedhje me damjanin ne krye.

 18. Me ikjen e Lelit vlores do ti humbas qytetaria dhe do behet bankomati damian gjiknurit dhe tja coj leket gurus pastaj. Turp turp, sbehet shqiperia.

 19. Ai po fshihet nga kryesia, po fshihet nga aleatët, po fshihet nga demokratët.
  Nuk ju shmanget se i ka gënjyer por sepse nuk di çfarë t’ju thotë.
  Listat e deputetve nuk janë në sirtarin e Lulzim Bashës, por të Sali Berishës.
  Lulzimi nuk e ka idenë se cila është lista. Të hënën, në mbrëmje Berisha i jep listat e deputetve Lulzimit dhe ai me zarf të mbyllur i dorzon në KQZ.
  Mos e akuzoni kot Lulzim Bashëm besë-prerë, sepse ai ështē thjesht një bythë-dhjerë që as emrin e tij nuk e di në cfarë qyteti do kandidoj.
  Të martën plas bomba e madhe. Gjysma e PD del kundër kryetarit.
  Nëse nga të larguarit janë krijuar 7 PD të reja dhe partia u nda në 7 pjesë, pas shpalljes listave nga vila e Sali Berishës në Gjirin e Lalzit priten edhe disa parti të tjera. Demokratët po e kuptojnë se ajo parti e ka mbyllur misionin e saj politik dhe do tretet bashkë me venitjen biologjike të doktor Berishës.Të gjithe ju byrektoriste të pd shpellkare të salihut hani corben e gatuar ne vilen e salihut ne lalez,por nje burre kurve si kjo sonila nuk kishte dale deri tani,kjo na e njihka salihun personalisht dhe na njeh me cfare ka qene dhe eshte sot salih karaxhic berisha,mos u lodh kot e buri kucke sonila e ka prezantuar veten shume mire Bisturia per 25 vjet

 20. O vellai paske marre shkrimin e Kreshnik Spahiut? Po mire pse mos ti beje Sala listat e PDse kur te partise tende i ben Edi? E kane te drejten e tyre te beje Sala lista fituese se Luli nuk di..

 21. eccc atyy afrim 20 milionshi… seshte ne burg ky? apo do investoj bulevardin nga e para se nuk eshte bere mire.

 22. Afrim Qendro, mbiemri i vertete eshte Qënaj, nuk eshte djalë Vlore dhe rrjedhimisht as i Lumit te Vlores.
  Damja eshte nga Kudhesi me origjine nga Lepenica por me
  Mama Nga Librazhdi e nuk dij te kendoj labce sepse Lumin e Vlores para 5 vitesh e ka pare dhe s’ja dij tabiatet.
  PS:Lapsi, po te dhanë ndonje leke jepja adresen e e-mail Dames e Afrimit se me njohin mire: e marr plumbin në balle Por e derdh në goje.

 23. Mendoj se nuk duhet ti besoni cdo thasheshimi mediatik
  Vlora po ndryshon dita dites dhe cdo dite po i shohim te mirat e saj prandaj besoni te Kryeministri dhe tek vota e dhene .

 24. Në fakt, duke i krijuar vendit tonë një imazh që nuk I ka bërë nder. Duke mos pranuar për të hyrë në zgjedhje, se kishte frikë.

  Duke i falur Edi Ramës të gjithë pushtetin parlamentar, gjithë pushtetin e opozitës, gjithë këshillat bashkiakë.

  Është një rast unik që unë besoj se do hyjë në vitet e ardhshme për tu studiuar larg revolucioneve të ditëve të sotme.

  Rast, për mua, i një papërgjegjshmërie të frikshme që jo vetëm nuk prodhoi atë që ai premtoi, por që në fakt krijoi një precedent shumë të rrezikshëm. Në vetvete është një vrasje politike.Pse akoma me salihun do fitosh o EV byrektorja e pd

 25. Kjo quhet loje shahu Rilindase ku ka vetem nje mbret dhe gjithe te tjeret jane ushtare. Rama ishte vete deputet ne Vlore dhe vajti ne Durres sepse e dinte qe nuk do fitonte prandaj nuk ja ka fajin Leli. Nuk fitohet ne Vlore me nje cope Lungomare qe deshi 4 vjet te mbaronte dhe ta shpif me trafik sa here qe shkon ne jug. Vlonjatet e kane ne dore vete,

 26. Rama do ta pesosh nga mendja e Damianit. Leri gjerat sic jane dhe vendos ne krye te listes nje djal te ri ose vajze te re nga qytetar/e. Damianin vendose te 8-tin dhe Faten te 9-in per hudher.

 27. Damjan ke ven venë ate malokun qe mban nga mbas te kontrolloj kush ben komente kunder jush qe ti hiqni nga puna. Po ik o vella se sfo na bej maloku dardan dhe afrim qeni, apelin ne. Vetem nga ju do humbas ps ne vlore.

 28. 6 vite ,i pa puni DRITAN LELI
  Iken 6 vite ,o qytetar te vlores e te rrethit te vlores a e pate ndonjehere kryetarin LELI ne mengjes te kontrollonte rruget ,lagjet mbi pastertin. JOOOOOO ASNJEHERE se ai flinte ne Tirane.
  Cfare risie solli ne qytet , vec vinte gjoba firmave te ndertimit duke ju kerkuar 3-5 hyrje per nje leje ndertimi.
  Dosjet e korupsionit nga kontrolli i larte te shtetit qe ka mbushur prokurorine ,keto jane pluse per nje nenpunes qe paguhet me taksat e njerezve ??????
  Perse komentoni kush ja futi Dritan Leleit MBASI AI nuk eshte shquar as si punetor as si organizator as si qytatar vec hajdut, skuth, hileqar dhe jo mirenjohes.
  Dritan Leli sduhej te futej ne kanidim nga partia socialiste sepse skishte kontribut ne vlore, mbasi se njihte njeri vinte ne vlore te hante peshke kaq.
  DRITAN LELI DUHET TE SHKOJ NE GJYKATE MBI DEMIN EKONOMIK QE I KA BERE VLORES DHE JO KANIDATE PER DEPUTET.

  1. Jam plotecisht dakord, por para te vej Gjiknuri me Qendron ne burg per Blerje votash, unazen dhe per cezin. Me rradhe gjerat or taj.

 29. Damjani me afrimin jan te aft te bejn fushat ne vlor din kujte ti besoin dhe me ke flasin per vota administraten ka 4 vjet qe e kontrollon damjani me qendron leli nje kukull rama von e ka kuptuar

 30. Lulzim Basha është mjaftuar duke afruar në listat e PD-së Agron Dukën, Fatmir Mediun, Nard Ndokën, Dashamir Shehun, Shpëtim Idrizin e Vangjel Dulen.

  E vetmja risi që përfilitet në mediat e PD-së, është kandidimi i humoristit Julian Deda.

  Por, vështirë se një personazh i tillë ngjall entuziasëm, pasi dihet se ai është një prurje e familjes Berisha, meqë është shok i ngushtë me Shkëlzen Berishën.

  Pra, me përjashtim të Julian Dedës e Shpëtim Idrizit, lista e PD-së pritet të jetë e njëtë si në zgjedhjet e katër viteve më parë, kur demokratët pësuan një humbje të thellë.

  Tani se si duan të vijnë në pushtet me të njëtët njerëz që katër vite më parë pësuan disfatën më të madhe në historinë e PD-së, vetëm Lulzim Basha mund të shpjegojë.

 31. U qifte tepelena e memaliaj rropte ju qe si doni me moterqirin e vlores e kam qe do burra nga vlora tepelena ua qifte rracen se doni malok ju kurvat e vlores me duket!!!!!!

 32. I paemër 06/03/2021 te 10:41

  Une byrektore?! ??? ke ngaterruar adrese mik, une jam superboss o mjeran i felliqur! Rropt ty Edit, Sales Mones e te gjitheve ca ju mban pragu o miush partie kurvash

 33. Në Vlorë Leli është vendosur gabim.Leli nuk di ku janë lagjet e Vlorës.Leli po jep leje ndërtimi abuzive.Nuk ka ndërtuar një kënd lojrash për fëmijë.Është abuzues me detyrën e tij.Leli ka vetëm një meritë ka mbushur Vlorën me stola guri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.