• |
ide | kryesore

SPAK, një qen roje i PS

1, Arkiva, Ide

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup oficerësh të policisë gjyqësore u shfaqën në zyrat e medias sonë, gjoja për të ekzekutuar urdhrin e shefave të tyre për sekuestrimin e provave të këtij krimi. 


Përgjigjja jonë qe e thjeshtë: Le të shkonin në zyrat e Partisë Socialiste, ku gjendeshin serverat me të dhënat që mbërritën deri tek ne. Ose po të donin të shkonin në ato të E- Albanias, besimin tek e cila e propogandon me të madhe kryeministri, por mbi të cilën po thellohen dyshimet se e ka shitur konfidencialitetin e qytetarëve, për interesat e një partie të vetme. Ata kërkuan që ne t’i jepnim provat dhe burimin që dispononim dhe u larguan pasi morën përgjigjen se profesioni i gazetarit na detyron të mos e “shesim” as burimin tonë dhe as rrethanat që e dekonspirojnë atë.


Lexo me tej:

Çmenden prokuroria dhe Gjykata e Posaçme, kërkojnë sekuestrimin e LAPSI.al (dokumenet)

Dy ditë më pas, në 16 prill, u morëm në pyetje në SPAK për atë që kishte ndodhur. Prokurorët e organit të “tmerrshëm”, të sapo dalë nga reforma në drejtësi, që pretendohej se do i jepte fund pandëshkueshmërisë, na pyetën me cilësinë e dëshmitarit që kishte djeni për ngjarjen. Në fakt u habitën se çështja penale e regjistruar fillimisht, nuk kishte të bënte aspak me krimin zgjedhor të cilin ne denonconim (kjo do të shtohej më pas). Një gjë të tillë ia kërkova edhe prokurores që më mori në pyetje, duke i sugjeruar, për aq sa lejon konfidencialiteti i një seance të tillë, të shkonin dhe të pyesnin edhe në zyrat e shtetit apo PS, sepse përndryshe, kjo çështje, do të varrosej shumë shpejt. Pak a shumë këto gjëra thashë për kolegët e mi gazetarë në dalje të SPAK.

Por, në vend që hetimi të drejtohej në këtë rrugë logjike, që siç ma kanë pohuar me gojën e tyre edhe dhjetra juristë, avokatë e ish prokurorë, do të ishte e vetmja që një profesionist do të ndërrmerrte, të dielën u njohëm me një vendim të papritur. Një gjykatëse nga ato që kanë kaluar të freskëta vettingun, Iliriana Olldashi, nuk kishte pritur një ditë të zakonshme jave, po kishte shfrytëzuar të dielën, për të nxjerrë një vendim absurd, që kërkonte provat e krimit, jo atje ku kanë ndodhur, por në zyrat e Lapsi.al. Madje ajo kishte shkuar edhe më tej duke nënshkruar për sekuestrimin e kompjuterave, serverave dhe celularëve të ne gazetarëve kudo që ato ndodheshin.

Po çfarë kishim ne që na duhej sekuestruar me patjetër? 

As armë, as kontenierë droge, as karta identiteti të blera me paratë e tenderave dhe koncesioneve, për të mos i lënë njerëzit të votojnë të lirë.   

Ajo që ne kishim ishte një bazë të dhënash që sot e disponojnë me mijëra vetë, të cilët të lënduar, të prekur, të revoltuar se jetojnë në një regjim oruellian mbikeqyrjeje, kërkojnë herë dëshpërimisht dhe herë me humor, patronazhistin e tyre. Tashmë këto të dhëna i kanë botuar me dhjetra media, i kanë përcjellë në rrjetet sociale sa e sa ndjekës. 

Ato janë një sekret publik.

Pra pyetja nuk është kush i disponon, por cili i ka grabitur aty ku duhej të ruheshin? 

Por, në këtë pistë me sa duket SPAK nuk ka dëshirë të hetojë.

Duke u konsultuar me shumë specialistë të fushës, ata na kanë dhënë njëzëri dy sugjermime. Nëse kjo punë do të duhej të bëhej profesionalisht, duheshin ndjekur së paku dy rrugë. 

Së pari, duhej hetuar pranë E- Albania, nxjerrja e të dhënave nga serveri i së cilës lë gjurmë. Janë tashmë të shumta dëshmitë se qytetarë (madje dhe gazetarë) që gjenden prej vitesh jashtë, që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri, por që për arsye kërkese dokumentash kanë depozituar të dhënat e tyre tek AKSH, janë dekonspiruar.

Denoncimi me fakte i gazetarit: Databezi i PS-se është marrë nga E-Albania!

Pra ata, as nuk kanë pasur lidhje me PS-në, as kanë kontaktuar me patronazhistin e saj dhe e vetmja mundësi prej nga ka rrjedhur informacioni me të dhënat personale të tyre është kontakti që kanë pasur me shtetin (E- albanian). 

Rruga tjetër do të kish qenë të merreshin urgjentisht në pyetje ata persona, emrat e të cilëve figurojnë si patronazhistë dhe një mumër të konsiderueshëm të të cilëve Lapsi.al i ka vërtetuar që punojnë për llogari të rilindjes. Kush i ka urdhëruar të merreshin me ato të dhëna? Cili ua ka dhënë? Si iu ka rënë në dorë numri i telefonit, adresa, numri i kartës së identitetit të atij që duhet të mbikqyrin?

Por, para se të bëjë këtë, prokuroria dhe gjykata e posaçme kanë preferuar të merren me ne gazetarët. Dhe aq këmbëngulës po tregohen në këtë pikë, sa natyrshëm të lind dyshimi: çfarë po kërkojnë realisht, atë që ka kryer krimin e vjedhjes të të dhënave të qytetarëve, atë që po i përdor këto të dhëna personale për të përmbysur rezultatin e 25 prillit, apo thjesht duan të kapin atë që ka tradhëtuar nënën parti dhe ka nxjerrë në sipërfaqe krimin që ajo donte ta mbante fshehur?

Duke u sjellë kështu si po sillen, duke hetuar, jo për ata që duhet të gjendeshin pas hekurave, por për denoncuesin e tyre, SPAK dhe Gjykata e Posatçme po dëshmojnë një zbythje prej lakeu politik. Ata kanë nisur një gjueti shtrigash ndaj armikut të partisë duke i lënë të flenë të qetë armiqtë e qytetarëve.

Nëse ne si gazetarë, u përpoqëm të bëjmë detyrën tonë si watchdog, pra sipas një zhargoni gazetaresk, atë të qenit roje në të mirë të interesit publik, prokurorët dhe gjyqtarët e drejtësisë së re duket se kanë nisur punën si watchdog të rilindejs.

©Lapsi.al

69 Comments

  1. Te lumte Andi dhe stafi i lapsit per trimërinë qe po tregoni si dhe botimin e këtij skandali! Nxirrjani horrllëqet Rivdeksave!

   Egziston mundësia reale qe edhe mund t’jua mbyllin portalin por të paktën po beni disa të mira ndaj vendit dhe keto gjëra vlersohen. Njeriu duhet të ketë integritet dhe ne këto momente tregohet.

   Bravo bravo bravo !!!

   —–

   Per Rein…. Andi e ka treguar veten kush është! Kurse ti “Rei” je thjesht një copë mishi servil i sektit të Rivdekjes!

  2. Ti dhe Armando Shullaku bashke me disa koleg keni kohe qe Jeni ber 1 me politikanet hajduta dhe Beni sikure nuk pytni per shtet as per Ligje se pse ju mendoni Nje lloje si Sali Berisha dhe ilir hajduti dhe shume politikane Qofshin keta djathtaze Qofshin majtaze se ju Jeni mbi ligjin dhe mbi shoqrine Shqiptare.. Por une shpresoj shume se me ndihmen e Amerikes dhe te parnerve tani kriminelet me Emer Gazetar si ata kriminela e tjer me emer politikanet do delin para drejtsise.. Andi Bushati dhe Armando Shullaku jeni hajdute dhe sheklin ligjin edhe ju si politkanet hajduta Kure arrestohet Kush do Qofte direkt thone me arrestuane politikishte edhe ju nje lloje .. O Andi Qeni Kure ti nuk bashpunone me drejtsise dhe gjene lloje e lloje fabulasha kjo tregone se edhe ju jeni duke shkelur ligjin

   1. Bashkpunimi me drejtesine ka dhe ca rregulla po ti si dike .Gazetari nuk duhet ta tregoje kurre burimin e lajmit ,mban pergjegjesi per te verteten e lajmit .Gazetari eshte i detyruar per te dhene burimin e lajmit vetem kur lajmi cënon sigurine kombetare .Ne kete rasr nuk eshte lajmi qe ka cenuar sigurine kombetare po lajmi po thote se eshte cenuar siguria kombetare .Cdo prokuror edhe pa denoncim duhet te filloje hetim sioas lajmit dhe jo te hetoje lajmin .Ne rast se nuk vertetohet atehere mban pergjegjesi personi qe ka perhapur lajmin

  3. Ato jane ZAGARET E DREJTESISE 🤮🤮🤮🤮
   Kush eshte ai budalla qe pret te bejne Drejtesi Edvini e company, ai eshte hajdut ordiner , ne Tirane i quanim XHEPISTE !
   Beme baba qe te ngjaj , BASTARD.

  1. Po nuk reagun në këto zgjedhje të tillë mund të quhen.

   Rilindasit kanë dal hapur, i kanë hyrë rrugës pa kthim, duan të instalojnë autoritarizmin me çdo mënyrë.

   Spakarët as që do i shkojnë në zyrat e PS pa mbaruar zgjedhjet se përndryshe ua pret duret Rama. Dhe kur të shkojnë sa për sy e faqe do dalin me konkluzionin që në PS nuk ka të tillë databazë dhe fajin e ka LAPSI që i prishi qetësinë e rilindjes.

   Nëse Rama arrin të vjedhë zgjedhjet kjo çështje do groposet dhe ky portal do mbyllet bashkë me shumë të tjerë. Ndërsa Patronazhisti do jetë figurë kyçe në jetën në komunitet, do duhet miratimi i tij si dikur në diktaturë.

 1. Bravo Bushati dhe Shkulaku per qendresen qe i beni regjimit neohoxhist ne ditet e e funidt te tij!

  Tani “TOPI I MUTIT” eshte ne fushen e zonjes KIM!!!

 2. Bushat ke te drejte,por shteti nuk eshte I Gazidedes qe do te ju digjte,do ju vriste dhe do tju rrihte venice.
  Eshte me fat qe nuk ju turret Saliu apo Meta se do flinit ne burg.
  Bushat ,Ti nuk ke bere akuze ne Prokuroreri qe te ngresh akuze per PS .,atehere do pergjigjesh
  Profesioni nuk ta lejon qe te nxjerresh informatorin,por kjo nuk perputhet me ligjin.
  Shkoni dhe be I akuze zyrtare ne Prokuroreri.
  Ato lista jane ne cdo njesi administrative,gati fare dhe PD ato ka perdorur dikur.
  E kujt I plasi se na kane vene patrons host,voto si te doje interesi.
  Nikola Lesi ka eksperiencen e rrahjes dhe djegjes dhe prap eshte bere nevojtore.
  Ne qofte se ju arrestojne do benin faj se Ju do beheshit heronj dhe Saliu do ulerinte per lirine e shtypit.

  1. O Patronazhist, nuk ke me se merresh?
   Po shko kontrollo komshinjte perballe se çoç po thurin kundra teje DITEN, KUR TI DREMIT CA!

  2. O idiot, po ti kesh ndjekur ngjarjet, shumë nga shkrimet e gazetës Koha Jonë kanë qenë jo të mbështetura mbi të vërtetën, por të sajuara, ekzagjeruara e hiperbolizuara, këtë e ka treguar shumë vite më pas në një libër të saj një ish gazetare e asaj gazete.

   Lapsi, o idiot ka qenë e mbetet mbase portali më i mirë që mbron interesat e Shqipërisë e shqiptarëve.

  3. O Blush karabush, vazhdo ti me Gazideden e me Zogun (dashnorin e gjyses se Paulinit alias Rames).
   O jeni vertet aq kunguj sa nuk e kuptoni permasen e skandalit te te aksesuarit te NID te njerezve pa autorizim ose jeni aq kamikaz te perbetur per Rilindjen saqe do i thoni burgut “hapu” heret a vone dhe ta beni kete sherbim per te miren e Partise.

  4. Cfar po flet o Blushi! Akoma ngelet duke fshehur krimet me justifikimet e para 20 viteve! Mjaft se na lodhet! Per sa koh do ket mendesi te tilla te krahasosh 2021 me 1996 te garantoj se jo kshu por edhe me keq ka per te perfunduar shqiperia dhe shqiptaresh! Te thuash eshte me i mire edi edhe kta zirraxhinjt e tij se nuk jan si saliu apo x e y dmth te jesh jo pa tru por pa tru fareeeee fareeee fareeee! Turp , turp , turp..

 3. I nderuar zoti Bushati. Me publikimin e ketij skandali trondites, ne si qytetare te Shqiperise duhet tju falenderojme dhe tu mbeshtesim. Kushdo qe te perpiqete dhe mundohet te mbuloje kete skandal, per fat te keq SPAK dhe prokuroret e saj, kjo eshte deshmia me tronditese, prova, se si eshte kapur shteti ne Shqiperi ne tre pushtetet e tij, ligjvenes, ekzekutiv dhe gjyqesor. Keto zgjedhje do te konfirmojne ose jo dy pushtetet e para, me te cilat eshte abuzuar deri me sot. E gjithe e ashtuquajtur reforme ne drejtesi tashme qartazi konfirmohet se ishte nje manover per te kapur totalisht kete pushtet dhe perdorur edhe per dy-tre jave, sic po perdoret. Javen e pare kur skandali u publikua dhe kete jave, deri sa zgjedhjet te realizohen. Ne si qytetare nuk ju leme vetem. Nje arme e fuqishme e jona eshte vota por edhe kallzimi penal qe cdokush prej nesh mund ti adresoje SPAK per kryeministrin dhe organizaten e tij. Eshte shume e thjeshte. Ne duhet ti detyrojme ato te hetojne ku dhe si duhet. Sa i perket KIM apo SORECA atyre u ka rene maska me kohe dhe tashme jane vetem si lolo ne duart e majmuneve te Tiranes.

 4. Qe ky lajm do arrije te Departamenti Amerikan i Shtetit heret a vone do arrije, ceshtja eshte se per fat te keq, ne na duhet drejtesia sot, jo ndalim hyrje ne USA neser.

  Prandaj z.Kim, mgjs e ka te ngushte kostumin e ambasadores e nuk e le te beje shume, nuk duhet marre si faltore per lutjet tona. Mbase eshte me efektive te dalin 1000 vete, ose 100, po mbase dhe vetem 10, Andi me shoke e me familje qe nga pankartat, ne te tjeret, mqs do jene me shkronja te medha te kuptojme se jemi ne ne rrezik, Bushati dhe Shkullaku neser ikin nga Shqiperia dhe e sigurte nuk do punojne ne lavazh ne Angli. Po ne gjynahqareve te tjere, qe na nxjerrin nga shpite ne gaz lotesjelles, qe na fusin ne burg se djegim traun qe na ndalon te dalim nga shtepite pa paguar 5 EUR, qe ne 8 vjet mezi naa beri unazen e Fierit per te vajtur ne Vlore me heret se te shkosh ne Kukes, etj, etj…, me ne ca do behet po nuk ngritem zerin se po na perdhosin ?!

  PS: Gjithe patronazhisteve (te cdo lloj krahu): ju nuk jeni ndryshe nga ne qe nuk jemi militante, po qe per halle kemi te njejtat, te shkaktuara po nga te njejtit.

 5. Eshte katastrofe mor burre! Nuk ka diskrecion fare per gjyqtaren ketu. Koncepti i domosdoshmerise eshte i qarte dhe lidhet me rastet kur nuk ka menyre tjeter per t’u siguruar prova ose kur eshte jashtezakonisht e kushtueshme , asnjera prej tyre nuk ka lidhje fare po fare me kete rast.
  Mjafton ky perdhunim monstruoz i logjikes dhe arsyes minimale per te kuptuar qe kemi te bejme me nje krim te rende.

  1. Si nuk ka mundesi ta siguroje database-n gjykata? Mos na hidhni hi syve se nuk jemi budallenj. Vete Rama deklaroi se kemi nje database ku jane te dhenat e te gjithe shtetasve. Mjafton te hyjne e ta sekuestrojne me forcen e ligjit dhe sqarohet situata. Por ne ate database ka te dhena edhe per gjyqtaret e prokuroret dhe per lidhjet e tyre intime, tha Meta sot, pra shantazhohen edhe ata. Vec kesaj, gjykatesit dhe prokuroret qe kane kaluar vetingun, ne 90% te rasteve jane pjese perberese e partise shtet dhe nuk bejne drejtesi. Le te marrin te dhenat e AKSHI-t dhe ato te rilindoreve dhe t’i krahasojne me ato qe jane bere publike, e pastaj te bejne krahasimin. Nese ato nuk perkojne, eshte faji i gazetareve. Nese ato perkojne, atehere te merren me ata qe i kane nxjerre ne rruge te paligjshme. Gjithsesi, meqe nje pjese e madhe e patronazhisteve punojne ne bashki apo institucione shteterore (per me teper ka edhe punonjes te sherbimit civil gje qe eshte e denueshme me ligj), tregon faktin se keta patronazhiste jane te rilindjes dhe qe shteti eshte kapur fort per gryke. Mos harroni se ne 1996, Berisha i fitoi zgjedhjet, por Shqiperia pesoi nje humbje te rende. Te mesojme nga historia qe te mos perseritet ne menyre ciklike.

 6. KOL SALLAKU SKYPE DOLI DUKE MASTURBUAR NE SKYPE, KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN SE SI KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN TE BIRIT EDIT DHE JA BERI NJE VELLA ME SHUME GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  NJE BIG UP PER ANDI BUSHATIN DHE ARMAND SHKULLAKUN ,KJO ESHTE PUNA ME E MIRE QE LAPSI.al KA BERE ,E NXORRI EDI RAMEN DHE ORGANIZATEN CULLAK DHE DREJTESINE E RE ME PANTOLLONA ULUR PARA EDI RAMES

 7. Respekt dhe mbeshtetje per Bushatin & Shkullakun, gazetare profesionist dhe te guximshem, treguan fytyren e vertete te rregjimit te instaluar. Une jam nje qytetar, asnje person nuk ka komunikuar me mua qe une ti jap te dhenat e mija, por i gjeta te gjitha cuditerisht ne kete pisllikune qenerise rilindje. Me shume deshire une vij dhe deklaroj para ASPAK-ut te qenerise rilindje sa me siper. U bej thirrje gjithe shqiptareve te cilet kane ende ndjesi dhe dinjitet lirije te bejne te njejten gje. Me mire nje qeverisje me probleme se sa nje diktature qenerie rilindase.

 8. Call Centeri’ i PD që quhet ndryshe si “byrektorja” me të rinjtë dhe të rejat që telefonojnë qytetarët gjatë fushatës zgjedhore, edhe pse keta te fundit nuk ia kane dhene kurre numrin Partise Demokratike.

  Në fakt, e vërteta është që këta janë pikërisht ata të rinj të cilët telefonojnë çdo shqiptar në telefon duke ju thënë që duhet të votojnë Lulzim Bashën dhe pyetja që shtrohet është se kush ua ka siguruar të rinjve numrat e telefonit të të gjithë qytetarëve shqiptar.

  Por kete Grida nuk e sqaron dot, ndaj inkurajon te rinjte qe te vazhdojne te bezdisin qytetaret me telefonata, pasi u kane vjedhur numrat e telefonit.Po per keto patronazhistet e pd o bushat e shkul llak pse nuk e moret mundimin të benit nje shkrim si gazetare të paanshem qe e shisni veten,krimi juaj i vetem eshte se ju keni shperndare linkun dhe shqiptaret kane filluar të kacafytet me njeri tjetrin,ky eshte krimi juaj bushat e shkullak,beni tani nje shkrim per byrektoret patronazhistet e pd qe nuk pushojne se telefonuari dhe me sms cdo qytetar ku i kane gjetur pd keta numera telefoni dhe grenxat e pd nuk pushojne gjithe diten

  1. O koqe kandari. Numri i telefonit nderrohet, NID-i eshte per gjithe jeten. Nese te shqetesojne kaq shume thirrjet nga call center i PD-se o i pa(nder)emer i ores 19:42, beji bllok numrit dhe gjithcka merr fund. Po provo te kerkosh te nderrosh NID-in e aty shih a behet apo s’behet gje. Le te shpresojme se do te marre dikush ndonje kredi qindra milioneshe me NID-in tend qe ta kuptosh rendesine e situates.

 9. Sufllaqe patronashist, bej gam gam bej. Ju ka ,mulu muti shalet e ju duket parfum akoma. A mjer ju per veten ca frymoresh jeni mer ju qifsha robt, njerez pa dinjitet.

 10. Repekt e mirenjohje per lapsin. Ju po i beni nje sherbim te madh publikut shqiptar.

  hapja e “depove” te te dhenave te qytetareve eshte i njevlefshem ndoshta edhe me i demshem me

  hapjen e depove te armeve ne 97.

 11. Sufllaqistet dhe patronazhistet qe tashme jane te dekonspiruar, ku mendojne se do te fshihen? Emrat e shume prej tyre jane bere publike dhe kjo ceshtje ka marre dhene. A e kuptojne keto qenje pa piken e dinjitetit se sot neveriten njelloj si spiunet e dikurshem?

  1. fuks muti ose fugshpums , patronazhist fugshklyms

   si tha ramuti, une ja patronazhisti me i gjate

   ketij i do q…. goja me mutin e fuges dhe lali erit qe te mos belbezoje …..

   eshte nje kurvicke qe vdes per pushtet, hajdut i keq dhe nje qaraman buce kuisese qe sdi te humbase dhe as qe e mendon ta leshoje … i dhjere i shqyer i poshteruar por i gatshem per para dhe pushtet … tipik rrugac

 12. Gjeja me elementare ne drejtesi eshte se ka akuze apo jo .
  Ne qofte se Bushati me Shkullakun nuk bejne akuze zyrtare kunder Rames cdo gje ndodh.
  Media cdo dite jep fakte te rrushfetit,te krimit,te vrasjev etj sa kohe nuk ka akuze nga dikush ato ngelen te vdekura,pot ne qofte se godet shtetin atehere behet akuze nga Prokurori.
  Ata juriste te kane mesuar gabim Bushat,duhet akuze nga Ty dhe pastaj ke te drejte qe te kerkosh kontrollin e PS.
  P.Sh. Saliu nuk pordhi per shtetin ne 11 janar dhe ngriti nje fare komisioni¨Halim¨ qe ti kundervihej akuzes se Kryeprokurorit qe mbron akuzen.Cmenduria eshte prezent ne Shqiperi.Saliou e shkaterroi shtetin dhe ligjet.
  Jo me kot Llalla eshte i padeshiruar nga amerika per korrupsion.
  Kudo ne bote te marrin ne telefon dhe te pyesin direkt se per ke do votosh dhe se Filani nuk ju harron nqs voton per te.Te gjithe perdorin telefonat e shtepise dhe celularet,.
  Ju si gazetare nuk e tregoni burimin dhe eshte me se njerzore ama nga ana tjeter shteti nuk e njeh kete ,por te plas ne burg.
  Pra Bushat nuk mjaftohet vetem me publikimin e faktit por duhet akuze zyrtare kunder subjektit qe Ju nuk e beni.
  Te ndergjegjesosh popullin eshte e nevojshme por jo mjaftueshme,dikush duhet te beje akuzen .
  Meta qe nuk gjen vend ska lene akuza pe bere por qe dalin jashte kornizes se Presidentit.

  1. Në mos gabohem PD ka ngritur padi në SPAK kundër PS për këtë çështje, prandaj edhe prokurorët nisën verifikimet. Problemi I këtyre është që duan të verifikojnë burimet e akuzës, dmth gjurmët dhe jo të merren me ujkun që kanë përpara. Ashtu siç ja kërkuan Bushatit që të dorëzojë databazën po ashtu t’ja kërkojnë edhe PS dhe të bëjnë krahasimin. Por jo, ata kërkojnë nga Bushati emrin e atij që nxori këtë sekret nga PS-ja. Dhe këtu bie erë muhabeti. Nuk merren me hetimin e vërtetësisë së faktit, por me emrin e personit që e tha atë.

 13. Problemi eshte se SPAK do ndryshoje qendrim aty nga data 28 prill kur te kuptohet qarte se opozita ka fituar. Ne ate moment SPAK do filloje te perndjeke parronazhistet dhe Rama nuk do jete ne gjendje qe t’i ndihmoje me. Nga ai moment do shihni valen e re te emigranteve qe do kerkojne azil ne Europe per t’i shpetuar burgut. Mbajeni mend se sa nga keta patronazhistet do ikin nga Shqiperia…

 14. E vtmja gje e mire qe eshte bere ne keto 30 vjet ne kete albanistan mjeran eshte pikerisht cfare keta gazetare kane bere. Dhe te mos harrojm qe kane perballe nje bande kriminale ne pozite ende ..bravo..

 15. Keto jane pasojat e revolucionit te deshtuar te vitit 1990-1991. PS sic pat thene edhe KM i sotem

  duhej te nzirrej jashte ligjit, ti sekuestroheshin pronat, te shkriheshin organizatat famekeqe te partise

  te hapeshin dosjet e sigurimit dhe te afishoheshin spiunet , te ndeshkoheshin ideatoret dhe ekzekutorest

  e perndjekjes e te diskriminimit te popullit, te mbushjes se vendit me burgje e kampe perqendrimi .

  Por kjo nuk u be dhe gjarperi ngriti kryet perseri dhe u be nje kulceder qe sot po i ha koken

  Shqiperise. Patronazhimi dhe patronazhistet jane mine qe i vihet ekulibrave shoqerore, premise e

  nje lufte te te gjitheve kunder te gjitheve, e mosbesimit tek njeri tjetri, e perdorimit te shtetit per

  te ndeshkuar ata qe patronazhistet i skedojne si kundershtare. Derisa populli tu tregoje vendin

  patronazhisteve dhe patronazhisteve te patronazhisteve ne nje menyre te tille qe mos tu bjere me kurre

  nder mend te patronazhojne njeri, keshtu do te vene punet.

 16. Së dyti ai flet për deklaratat e kreut të PD Lulzim Basha se ai ishte militant i PS. Jonuzi 40 vjeç, shprehet se në fakt ai ka qenë gjithë jetën militant i PD-së dhe se nuk i vjen mirë që Basha i ka hedhur poshtë gjithë ato sakrifica për PD-në. Ai zë me radhë të gjithë ish-kryetarët e ministra të PD me të cilët ka punuar ndër vite, derisa vjen në vitin 2017 ku ka mbajtur në lokalin e tij gjithw PD-nw. Por jo vetëm kaq. Jonuzi tregon se Lulzim Basha ka qenë në lokalin e tij i cili në 2017 ishte kthyer në një bazë të PD-së për 1 muaj me radhë, ku çunat problematikë bënin çfarë bënin, e rrinin më pas të sigurtë në lokalin e tij,o rrotakari numrat i nderron thote stalini,po kur e ke blere numrin ke treguar dhe karten e identitetit keshtu të dhe at e tua I ka lulzime salih BBasha,ke banka do vendosesh 30 firma neper dokumenta,ju vazhdoni hani mut salihu të vaksinuar dhe 5 dite se pastaj do hani kar salihu

 17. o bushat i bllokut me nje te kaluar sketerre te zeze mjaft e mbrojte doktorin qe eshte lodh duke mbajt urinen per analiza ty dhe gjyshit tend

 18. Ne asnji shtet demokratik ne Bote nuk publikohen te dhenat personale,perjashtu Rusine,Korene e Veriut,Shqiperine,Kinen dhe Rep. Kubane.
  Ne shtete demokratike, formularet shteteror(jo partiake) qe poullata ploteson per nevoja te ndryshme, ekziston pyetja se cilen parti mbeshtete.Ne rreshtin ma poshte thote se pergjigjia nuk asht e detyrueshme.
  Te dhenat qe deklerohen n’shtet nuk jane te asnji partie.Ato nuk ndryshojne sipas deshirave te partive qe marrin pushtetin.Ne se mbeshtet nji formacion politik,je i detyruar te perdoresh te dhenat e asaj partie qe mbeshtete,me kod ose me nji fjale kalim qe t’a jep ai formacion ,parti,qe ti e mbeshtete.Pas kesaj do te thote se i pranon te gjitha korrespondencat me ate formacion,parti,ne te ardhmen.
  KGB-ja e PS-se,e ridhjerjes,ka akses tek te dhenat tona pa u autorizu nga NE.
  A nuk asht ky nji nga 19 SKANDALET SHTETRORE!!!???????
  Social-Nazistet e PS-se po pergatisin NATEN E KRISTALTE …..1939-2021.
  POPULL AWTUNG VAGABOND edvi-edi-paulin VONshkerdhrama69-ta.

 19. Bushat bravo ju qofte per ate qe keni bere !! Plehrat alla SPAK, RILINDJE, Apo keta ketu qe paguhen nga leket e shqiptareve per te lepire rilindjen duke share e genjyer do ta gjejne vendin e tyre shume shpejt. Zoti i qellofte se e moren me qafe kete vend e milet. Zoti i denofte .

 20. Në të vërtetë e njëjta database, me të njëjtat të dhëna konfidenciale, me numra telefoni, karta ID dhe nga një patronazhist për secilin përdoret prej vitesh edhe nga partitë e Partia Demokratike.

  Për të provuar vërtetshmërinë e dokumentit të mëposhtëm, në mënyrë të rastësishme kemi zgjedhur 2 prej patronazhistëve të Partisë Demokratike, Jurgen Baçi dhe Besnik Çotaj, të cilët edhe përmes një kërkimi të thjeshtë në Facebook rezultojnë se bëjnë hapur fushatë elektorale për PD-në dhe Lulzim Basha.Ja shpellkari lab të doli emri dhe ty patrinazhist i pd ky jurgen je ti o shpellkar lab i lulzime salih BBasha

 21. Komisionerët “mollë sherri” mes demokratëve të Korçës, Spaho përplaset sërish me Salianjin: Je bërë si Koçi Xoxe, të shkoi jeta me skenarë si të Babales

 22. Rilindjes po i bien citjanet cdo dite e me shume. Cdo dite nga nje skandal i ri kurse Rama nga konsumimi i droges ka degraduar komplet e nuk di ca thote. O Rame droga pihet kur je i ri se tani je plak e te ben dem.

 23. Sot edhe malet do ishin kthyer ne fusha nga mllefi dhe dufi i shqiptareve . Por realisht sikur nu ka ndodh as gje .Dhe si per çudi gjobevenesit e drejtesise i kerkojne llogari viktimes dhe jo dhunuesit ose me sakt i kerkojne llogari atij qe shpetoj viktimen nga dhunuesi mavi . Doni me per belulin , po per palloshin e kristaqit? Mjaft ne roberi o e mjera shqiptari ………………………………………………………………………
  Bushat ngelesh 1

 24. Mjafton të kontrollojmë se ç’është ”Schëabach” për të kuptuar se bëhet fjalë për një qytet me 40 mijë banorë, praktikisht një fshat ku Rezarta Reiman është një këshilltare e thjeshtë komunale. Të gjithë mediat e opozitës e kanë prezantuar megjithatë si “politikania gjermane”, si të ishte Angela Merkel.

  Por pjesa më interesante është në identitetin e vërtetë të kësaj “politikaneje gjermane”, që në të vërtetë është Rezarta Meço, motra e Sonila Meços, gazetare militante e PD-së, dëshmitare e akuzës kundër shtetit shqiptar në arbitrazhin e Francesco Becchettit.

  Tani i takon motres së saj Rezarta Meço të hyje në skenë, duke u fshehur jo pas një italiani, por si “politikane gjermane” për të ofruar një shërbim të ri për Sali Berishën, Ilir Metën, etj. etj.

 25. Interesat e aktorit politik mund të jenë normale, por media duhet ta analizojë dhe ta servirë jo sipas kërkesës së partisë që ja dha, por duke e thelluar hetimin të zbulojë shkeljen e të godasë fenomenin.

  U sulmua mazhoranca, edhe pse kishte mjaft dyshime që origjina vinte nga PS, edhe sot që ka nisur hetimi, mediat e qarqet në fjalë nuk duan të bashkëpunojnë me drejtësinë. Punë e tyre.

  Po tani që u zbulua edhe server i patronazhistëve të PD-së? Përse heshtin?

  Nuk ka përse, pasi nëse herën e parë e konsideronin si shkelje, e tillë duhet të jetë edhe për të dytën.

  Por nga erdhën të dhënat e serverit të PD-së? Nga Ministria e Brendshme e Lulzim Bashës që mburret që liberalizoi vizat, por thjesht vodhi të dhënat e dokumenteve biometrike…Bushat e shkul llak dolet bllof me dokumentat qe nxorren mediat e tjera se ju nuk i nxirrni,padronet e juaj nuk ju paguajne

 26. VEZA ka e fajin.Edvin-Edi-Paulin shkerdhrama,nuk po gjen nji kotec me e leshu’.Kur nji fshatari i vodhen lopen n’vathe,komshite i shkuan n’shtepi me e ngushellu.Ato e pyeten bashkfshatarin se a e kishte mbyllur deren,ai u pergjigj se e kishte mbyllur.Sikur u qetsuan,por njeri nga ato e pyeti prap se a e kishte vene drynin,ai u pergjigj se nuk e kishte mbyllur me dry’.Atehere te gjithe sebashku fajesuan fshatarin.Epo hajduti nuk kishte faj.
  Pra kur na vidhen te dhenat tona, fajin shteti nuk ia ven PS-se, por neve,sepse nuk kena kene vigjilent dhe i’a kena dhene vete te dhenat hajduterve te PS-se.
  Te na rroje drejtesia e shtetit te degjeneruar shqiptar.
  Sigurimsat ne veprim per te gjete alibi.Mashtrimi e ka emrin PS+Edvin-Edi-Paulin karaxhozi.

 27. 110milion+235milion,do te paguajn shqiptaret per qelbverisjen monstruoze te kryek….it Edvi-Edi-Paulin kancerit.
  Ndersa per bisedimet Shqipni-BE……prit gomar te mbije bar!!!

 28. Aleati i Bashës i kërkon qytetares të bëhet e dashura e tij: Do të jesh drejtoreshë kur të vijmë në pushtet,o shpellkar lab e laluc ti ka perdhunuar trute salihu,por kujdes mos e perdor pa kriter Haloperidolin se behesh pederast

  1. Shko shkerdhehu me Edvin-Edi -Paulinin,ti i paemer i 12:03.
   Te na e rruash komplet deri n’kerthize Edvinin!!!!

 29. Spak eshte krijum i shba dhe reforma ne drejtesi qe shume e nevojshme. Shkrim inatci dhe tendencioz. Pirdh o gazetar pirdh se lirohesh.

 30. Te besoj ambasadoren amerikane qe thote SPAK eshte i mire apo djalin e Mehdi Bushatit qe torturonte njerez te pafajshem ne emer te drejtesise se proletariatit?

 31. Doli nga furgoni me logon e PD-së’/ Mediat: Autori i vrasjes së Xhuvanit, shoqërues i Gazmend Bardhit,o shpellkari lab e laluc per qefin e salihut shko pallo vajzen gruan mamin per të shtuar rradhet e shpellkareve te rinj

  1. O I PA EMER I 17;36,UNE DO TE MERREM ME TY OR QENEF.
   Ne shpellaret,qe t’a dijsh ti koqe muti,pallojme grate tona.Ndersa ti shkerdhate verreshpelle,ke eksperience ne pallimin e mamas dhe vajzes tende.M’vjen keq qe po t’i permend,por ti shkerdhate e kerkove vete.
   SHKO SHKERDHEHU ME EDVIN-EDI-PAULIN MASHTRUESIN!!!

 32. Drejtësia duhet të bëjë punën e saj, për të gjithë ata që shkaktuan vrasjen, por drejtësa e madhe ndaj Sali Berishës dhe Ilir Metës, për të gjitha vrasjet e tyre politike, përfshi dhe këtë të fundit, do të vendoset më 25 prill.

  Ai do të jetë gjyqi i madh i tyre nga shqiptarët, të cilët sot panë më sytë e tyre në duart e kujt mund të bien, nëse nuk janë syçelur. Ata i ofrojnë Shqipërisë, një vend ku jeta e qytetarit duhet të jetë në duart e vrasësve nga Tropoja, të çmendurëve nga Skrapari, dhe njerëzve me komplekse si Gazmend Bardhi, që duan të tregojnë se “kanë bythë dhe të vrasin”.

 33. ka ndodhur një kasaphanë e vërtetë në mes të një qyteti si Elbasani, në mes të ditës, ku njerëz që dalin nga një furgon që ka logon e Partisë Demokratike, kanë përdorur armët e zjarrit dhe kanë marrë jetën e një personi, si dhe është tentuar marrja e jetës e 4 personave të tjerë. Kjo është ngjarja e Elbasanit sot.

 34. Filluan pagesat si n’Shkoder me 2013 dhe 2017-ten.
  Po n’Shkoder mor aman apo coni ndonji Xhuvan me pare(50 mijleksh).
  Shkodra mbeti thate per keto zgjedhje,Paret shkuan n’Elbasan.

 35. ndersa ti Andi Bythatije qen i cecenit Sali Ram Berisha po ti nuk vlen as sa nje qen rrugesh vazhdo bej hum hum mos te te hedhin ndonje kocke cecenet

 36. Gazmend Bardhi ka pranuar se PD ka ngritur një strukturë të armatosur për “mbrojtjen” e votës. Pra ne paskemi paramilitarë të armatosur nga PD që mund të vrasin kë të duan për qëllime të partisë. Anëtarët e kësaj stukture, kur vrasin njerëz, nuk quhen vrasës, por mbrojtës”Bravo shpellkar lab e laluc i paske Qire motrat mamin vajzen dhe vellain,salihu ishte i gezuar mbreme ne tv

 37. – Legjitimimi vrasjeve nën petkun e mbrojtjes votës

  – Glorifikimi i vrasësve si heroj “Avni Rustem”

  – Eleminimi i kundërshtave që kanë “tardhëtuar” kryetarin e partisë.

  – Bllokimi i çdo furgoni me sufllaqe apo ndërprerja e çdo iftari me justifikimin se po blihen vota.

  – Lehja si qen e anal-istve në çdo ekran pro vrasjeve

  – Baltosja apo paragjykimi i viktimave dhe nëpërkëmbja e tyre nga mediat ende pa u varrosur.

  Të gjitha janë strategji antikombëtare dhe aromë e një lufte civile vëllavrasëse. Shqipëria s’është për tu kallur se kush merr tre mandate më shumë PD apo PS.

 38. Ndryshimi konsiston vetëm në faktin se Lulzim Basha, me trupën e armatosur që ka krijuar, synon të vijë në pushtet përmes terrorit, ndërsa paraardhësi i tij, Sali Berisha, me batalionet paramilitare në marsin e ’97, synonte që përmes terrorit të ruante pushtetin që kishte marrë, përmes zgjedhjeve të 26 majit ’96, të parat dhe e fundit që nuk u njohën nga ndërkombëtarët dhe që u kërkuar përsëritja e tyre. Organizimi, funksionimi, natyra e paligjshmërisë dhe synimet janë të njëjtat.

 39. O NJEREZ,VJEDHJA MA E MADHE E ZGJEDHJEVE KA FILLU’.
  Kini kujdes!Ju jeni mesu’ me vjedhje nga Ps-ja ne 2013-ten dhe 2017-ten.Rrini te qete dhe SYHAPUR.
  Grupet e banditeve te kesaj partie jane instruktu’dhe sofistiku’.Provokimet e tyre nuk jane fenomen i ri.Jane po ato ,por me nji strategji te re.Ajo asht alibia me Berishen dhe Meten plus sharjet,denigrimet,ofendimet dhe perdhosjet e kundershtareve politik dhe popullor.Strategjia e tyre “PERCAJ E SUNDO” ka mbizoteru’ dhe vazhdon me mbizoteru gjate te gjithe fushates NEGATIVE te kryemashtruesit Edvin-Edi-Paulin Karaxhozi.
  Bandat krimineleve PS-ist,jane ne FULL ACTION.
  RUAJUNI NGA PROVOKATORET !!!!
  Ato e kane prek fundin,dhe jane n’alarm.RUAJUNI nga kafsha e eger e plagosur!!!
  Mbas 25 Prillit nuk ka ma vend ME KERKU FALJE!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu