• |
ide | kryesore

Dita kur vera franceze humbi kurorën e saj

-Instant, F1, Stil

Gjykimi i Parisit: Prova që ndryshoi shijen e verës përgjithmonë


Në një hotel të Parisit 45 vjet më parë, disa nga ekspertët më të mëdhenj të verës në Francë u bashkuan për një provë të verbër.


Verërat më të mira franceze ishin kundër fillestareve nga Kalifornia. Në atë kohë, kjo madje nuk dukej si një garë e ndershme. Franca bëri verërat më të mira në botë dhe Napa Valley nuk ishte ende në hartë kështu që rezultati besohej të ishte i qartë.

Në vend të kësaj, përralla më e madhe në historinë e verës ishte gati të shpalosej. Verërat kaliforniane shënuan rezultate të mëdha dhe fituan në të dy kategoritë, e kuqe dhe të bardha, duke mundur kështjellat legjendare dhe domenët nga Bordeaux dhe Burgundy.

Gazetari i vetëm i pranishëm, George M. Taber i revistës Time, më vonë shkroi në artikullin e tij se “ndodhi e pamendueshmja”, dhe në një aludim të mitologjisë greke e quajti ngjarjen “Gjykimi i Parisit”, dhe kështu do të njihej përgjithmonë .

©LAPSI.AL

2 Comments

  1. Sa gjera do te ndryshonin ne bote me “nje prove te verber’!!!!

    Mjerisht per ne, na ftojne “të hapim sytë”!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu