• |
ide | kryesore

Injorim spektakolar i Ballkanit të Hapur nga Merkel/ Komplimentat e Ramës nuk pinë ujë me kancelaren

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Komplimentat pa fre me të cilat tentoi ta përkedhelë sadopak sedrën e 67-vjeçares Angela Merkel në transmetim live nuk i sollën asnjë të mirë Edi Ramës gjatë konferencës për mediat, në mos shërbyen për ta shpalosur më qartë injorimin me kast që i bëhet Ballkanit të Hapur nga iniciatorja e një procesi më të madh, më të rëndësishëm dhe më gjithëpërfshirës, atij të Berlinit.


Megjithëse e përsëriti disa herë në konferencë se Merkelit nuk i pëlqenin lëvdatat, Rama vazhdoi ta ngrejë në qiell figurën e kancelares, duke shfaqur një përulje që kryeministrit të Shqipërisë ia sheh rrallë e më rrallë kohët e fundit në publik. Në fjalën e tij ai e përshkroi Merkelin si një politikane unike për rolin që kishte pasur në rajon. I tha në transmetim direkt se “askush nuk e ka kuptuar këtë rajon më mirë sesa Kancelarja gjermane”. I veshi asaj “një vizion largpamës” dhe i tha se me largimin nga politika “do t’i mungojë këtij rajoni”, duke shtuar se “Angela Merkel është një dhe nuk vjen më, që të jemi të qartë”.


I pakursyer në lëvdata, Rama tha se për atë vetë “ishte një nder që kishte pasur këtë detyrë në të njëjtën kohë me Merkel”, pa të cilën Ballkani dhe Europa nuk do të ishin këto që janë sot. “Angela Merkel ka vendosur një gur kilometrik për gjenerata të tëra dhe do jenë gjeneratat që do gjykojnë me objektivitet, çfarë ka nisur në 2014-ën në tryezën e Kancelares” u shpreh Rama duke folur përherë të parë me superlativa edhe për Procesin e Berlinit, një nismë që e ka konkuruar duke promovuar Ballkanin e Hapur tashmë prej dy vitesh.

Miklimet e Ramës hasën në mimikën e ftohtë të kancelares. Asnjë ngjyrim emocionional në shprehitë e saj dhe një qëndrim i akullt diplomatik, përsa i përket nismës së Ballkanit të Hapur.

Për projektin që inicioi vetë 7 vite më parë dhe që sot po sheh të konkurohet nga nisma e treshes Vuçiç-Rama-Zaev, kancelarja gjermane Merkel foli qartë.

“Procesi i Berlinit, nëse më lejoni të them, është bërthama e gjithçkaje dhe sigurisht, në këtë kontekst, Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet, gjërat thjesht mund të përshpejtohen brenda këtij Procesi” tha kancelarja e cila nuk e përmendi në asnjë rast togfjalëshin “Ballkani i Hapur”. Indiferenca për termin, duket një qëndrim, që bashkon të gjithë diplomatët, krerët e shteteve apo zyrtarë të lartë të Bashkimit Europian.

Injorimi i Ballkanit të Hapur nga Merkel vjen pasi kryeministri Rama kishte pranuar në një status në Twitter rreth një muaj më parë se Gjermania e mbështeste Ballkanin e Hapur. Për reagimin e tij, Rama u bazua atëherë në qëndrimin e një zyrtari të qeverisë gjermane që kishte folur për mediat e Kosovës.

Por në konferencën e sotme për mediat, pavarësisht komplimentave dhe lëvdatave, kryeministri i Shqipërisë nuk e bëri dot Merkelin të shfaqë një vlerësim, të japë një shenjë aprovimi, apo qoftë ta  përmendë Ballkanin e Hapur, nismën që ai ka promovuar bashkë me Vuçiç dhe Zaev.

“Nëse ju takoheni kjo është e drejta juaj dhe unë këtë e përshëndes vërtetë shprehimisht dhe shpresoj shumë që të vijoni në këtë drejtim” tha ajo, duke e zhvlerësuar totalisht projektin për të cilën Rama-Vuçiç-Zaev janë investuar në disa takime të vazhdueshme në Novisad, Shkup, Tiranë dhe Ohër.©Lapsi.al

37 Comments

 1. Merre e fute ne byth Lapsin , o palaço gazetar e palaço analist Andi Bushati! Ti i ha mutin Edi Rames dhe Sovranit Popull me 77 deputete te PS+PSD !

  1. Ja dhe sovranisti na flet ne emer te popullit ashtu sic mallisti Edvin Rama na fliste ne emer te Gjermaise dhe SHBA sikur ishin pro Ballkanit te hapur. Po sot qe Gjermania na e tha troc fare qe eshte kunder Ballkanit te Hapur, cfare do na thote psikopati yne?

  2. Drogaxhiu Rama largoi gangsterin Tom Doshi,por futi ne Parlament 3 klyshet e tij.Cfar pret nga drogaxhiu Rama qe del pa breke dhe denoncoi Baba Kristaqin se i ka shkerdhy Gruan.Vetem cunat e kurvave shkojn pas Rames.

   1. Po kemi dhe ne vesh dhe e dëgjuam Merkel kur tha për Open Ballkan:
    – Ju bëj thirrje dhe vendeve të tjera të Ballkanit që ti bashkohen kësaj nisme. Është pjesë e procesit të Berlinit.
    Apo jo mor GËLBAZË, se ti dhe NAMUTI I kuptoni mirë kto gjoni…

  3. hahahaah c’pate o bythqir, te ra niveli i patronazhistit qe sja hodhi qyrret Merkeli Rames dhe Ballkanzanit te tij te hapur?🤪 Yt degjenerate rilindje!

 2. Te kuptohemi – nese Vucic dhe Ramic nuk do te kishin ideuar dhe firmosur “Ballkanin e Kapur”, Merkel nuk kishte per te ardhur kurre per “vizite lamtumire”, pikerisht ne Serbi e Shqiperi!!!!

  Sa per kete naendertalin pa atdhe por me citjane e atlete firmato, eshte rritur dhe do te vdese me kultin e individit, gje te cilen Merkel e te tjere evropiane nuk e honepsin dot!!!!!

  Kjo e ndan ajken nga llumi!

 3. YMER GELBAZA KELLIRA IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 4. Po ckoplimente thoni ju. Ky budallai duhet te dilte ta priste ne aeroport Merkelin. Serbet urrejne gjermanet por Vucic doli ne aeroport e priti Merkeleni me nje pritje spektakolare, kurse ne shqiptaret dihet qe i duam gjermanet, keshtu qe s’kishte pse bente rolin e pordhacit ky budallai yne

 5. Po keto perdet e zeza ca kuptimi kane? Heren e pare qe priti Merkelin i vuri perde jeshile, a thua se jemi vend oriental, kurse sot perde te zeza. E mban veten dhe si artist iktori por as shije artistike s’ka e jo me te na udheheq

 6. Ky po tall trapin me ne. Ajo e thote troc qe une mbeshtes procesin e Berlinit, dhe procesii Berlinit nuk e vonon integrimin ne BE(sic Rama na genjen ne), por mire eshte qe takoheni , se une jam pro takimeve rajonale, dhe ky psikopati qe ben lojera fjalesh , ja nxjerr nga kontekti kete fjali Merkelit dhe na thote qe Gjermania perkrah Ballkanin e hapur. Ky kur mashtron se ca na tha Merkeli sy per sy, imagjino sa i besueshem eshte

 7. kurva plak u kujtua tani qe I mbaron mandati e ska gje ne dore…ne te semester te vej kjo dhe evropa bashke, Murray se ka dashur shqiperine evropa kurve. bye bye bitch!

 8. Duket se ky titulli eshte ber gati qe kur u lajmerua vizita e kancelares ne tirane. Ca do te thonte ajo po kshu do dilte titulli 😁

  Gazetar konviktor amator

 9. Duke njohur karakterin e tij të llojit “komunistët nuk dorëzohen”, është e sigurtë se edhe për disa kohë, do ta shihni çdo natë live nëpër ekrantet televizive. Duke përsëritur veten dhe artikuluar teza, alibi e fraza çdo herë e më të rëndomta. Për rrjedhojë gjithmonë e më pak do befasohen nga diskursi i tij publik. Pakkush do i dëgjojë deklaratat e tij, me gojën hapur si dikur. Sepse askush nuk magjepset më nga sharmi i tij i dalë mode dhe batutat e tij të dala boje.Shpellkaret e salihut të lapsi ne kerkim të nje shkrimi qe i ben të masturbohen neper zyrat e lapsit nga nje shkrim alla bushat

 10. O qorr e pe ça tha për opn balkans
  😝😝😝😝

  Kujt i ha palla sa herë takohet vuçiç rama dhe zaev😁😁😁😁

 11. Sherri i parë plasi në ditën e fillimit të shkurtit 1991 kur zgjedhjet për kryetar të PD i fitoi Leka Meksi. Aty u hap Berisha nga njëra dritare në tjetrën e shkundi me shqelma dyshemenë: ‘O unë kryetar i PD, o vdekje!’.

  ‘Mirë, mirë, doktor, merr votat e mija, veç jo luftë!’, i lutej Meksi. Hapeshin dritat e dritareve një pas një; po zgjohej gjithë mëhalla te Rruga Fortuzi. Ishte ora dy a tre e mëngjesit, ftohtë e mjegull në Tiranë. Por Berisha nuk pushoi derisa u zgjodh me manipulim një javë pas kësaj

  1. O patronazhist muti këtu sbëhet fjal për Berishën o derrrrrr koperative po për personin që të qin mamanë motrën dhe farefisin e ti ia mban dritën mos gabojë në birën ku e fut

 12. “Sali Berisha është njeriu më i pacipë e më i pështirë që më kanë parë sytë ndonjëherë, e jo thjesht në jetën reale. Edhe në libra e filma rrallë kam hasur një njeri më të pacipë e më të pështirë. Dhe nuk të zhgënjen kurrë: mbetet i tillë deri në fund,O byrektor bythelepires e karalepires i salihut me fal qe të shaj babain salih por je pjelle e nje serbi kriminel o loqja e majte e salihut,ti t.

 13. Pasojat e aksionit të Berishës, Basha mund t’i heqë teserën e partisë pas përjashtimit nga grupi, statuti i ri i PD-së ndëshkon anëtarët që rebelohen kundër kryetarit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu