• |
ide | kryesore

Kurti: Nga 1 tetori arsimi i lartë në Kosovë do të jetë pa pagesë

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Albin Kurti, ka njoftuar që nga 1 tetori i këtij viti, do të hiqen pagesat për të gjithë ata që dëshirojnë të studiojnë në nivelin Bachelor dhe Master, në universitetet publike në Kosovë. Kurti theksoi se ky vendim vlen për studentët e vitit akademik 2021/2022.


Kryeministri tha se lehtësime do të ketë edhe për studentët e Doktoratës.


“Nga një tetori i këtij viti duke filluar nga viti akademik 2021/2022, arsimi i lartë në Kosovë do të jetë pa pagesë për të gjithë ata që dëshirojnë të studiojnë për nivelin Bachelor dhe Master ndërsa ata të Doktoratës do të kenë lehtësime”, ka thënë Kurti.

Ndër të tjera, kryeministri Kurti tha se nga ky vendim do të përfitojnë edhe studentët e vendeve të rajonit.

“Besojmë që në këtë formë nxisim interesimin për studime të larta duke përmirësuar nivelin e përgjithshëm arsimor të popullsisë sonë dhe duke kontribuar në zhvillimin e kapitalit njerëzor që është parakusht për zhvillim ekonomik e progres shoqëror.

Nga ky vendim do të përfitojnë të gjitha kategoritë e shoqërisë. Do të përfitojnë edhe studentët e vendeve të tjera e sidomos të atyre të rajonit që do të trajtohen si të gjithë studentët e tjerë”, ka thënë Kurti.

2 Comments

    1. Pyetje ishte kjo apo ironi e lodhur? Po pra e gjete, e ka per bullgaret,se bulgaret do vijne te mesojne shqip ne Prishtine!
      E ka per shqiptaret e rajonit, edhe per ty (kur te arrish moshen per tu bere student). Nqs nuk e vlereson kete vendim, te pakten mos e bej ironizuesin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu