• |
ide | kryesore

Koreja e Jugut dështon me hedhjen e satelitit në hapësirë

-Instant, Lajme, Planet

Koreja e Jugut nuk arriti të vendoste në orbitë një satelit të rremë të enjten pas lëshimit të raketës së saj me tre faza Nuri, njoftoi presidenti i vendit, Moon Jae-in.


“Fatkeqësisht, ne nuk kemi qenë në gjendje ta arrijmë qëllimin tonë në mënyrë të përsosur, por ishte një arritje e mrekullueshme për provën e parë”, tha Moon.


“Ne kemi ende një synim të paplotësuar, që është dërgimi i sigurt i satelitit në orbitë”.

Moon shtoi se Koreja e Jugut do të lëshojë raketën e saj Nuri edhe pesë herë të tjera deri në vitin 2027, me lëshimin e radhës të planifikuar për majin e ardhshëm.

Mjaft vendet kanë hedhur satelitë tashmë në orbitë. Shqipëria planifikon që satelitin e parë ta hedhë në mars dhe të dytin në qershor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu