• |
ide | kryesore

Reforma në drejtësi, sapuni “i jashtëm” që s’shitet më për djathë

-Instant, 1, Ide

Reforma në drejtësi është një surrogato që po e humbet dita ditës besimin e shqiptarëve. Për të kuptuar këtë nuk vlen vetëm sondazhi i fundit i publikuar nga Euronews (shiko linkun poshtë), që tregoi një përmbysje të frikshme tendence, mes atyre që ende kanë shpresë tek ky proces dhe të tjerëve që e kanë humbur atë. 


Lexo me tej:


Sondazhi bombë/ Shqiptarët e kanë humbur besimin tek reforma në drejtësi

Por, fakti se Bashkimi Europian po ia pengon vendeve të tjera të rajonit përsëritjen e një eksperience të tillë, provat se asnjë nga institucionet e reja ende nuk është ngritur plotësisht, cekja me dorë e paprekshmërisë të njerëzve të pushtetshëm, dështimi monumental i lepurushëve të SPAK, me dosje si ato të patronazhistëve, grabitjes së votës apo koncesioneve, kanë qenë të mjafta për të plotësuar pazllin e një ekperimenti faktkeq.

Ndonëse fundi i turpshëm i kësaj reforme është tashmë i pashmangshëm, ajo ende ruan një vlerë: ajo mund të na shërbejë si lakmues për të kuptuar më mirë dy kategori, së pari diplomatët e huaj që ende vazhdojne më kokfortësi të përpiqen tua shesin shqiptarëve sapunin për djathë, duke u folur për një histori suksesi dhe së dyti opozitën zyrtare që lëkundet në mënyrë të pavendosur, mes asaj që kupton dhe asaj që duhet të bëjë për mos prishur marëdhëniet me ndërkombëtarët.    

Mbështetja për këtë reformë po e ul besueshmërinë e ambasadorëve kryesorë në Tiranë, të cilët për hir të parave të shpenzuara nga taksapaguesit e vendeve prej nga vijnë dhe për nënshtrim ndaj politikave të gabuara që kanë ndërmarrë eprorët që kanë mbi kokë, janë katandisur në dordolecë që bëjnë sikur nuk kuptojnë se pjellën e tyre tashmë e ka adoptuar pushteti. Eshtë e mjerueshme të dëgjosh anekdodat e koridoreve të drejtësisë së re që tallen me varavingot dhe mundimin e këtyre diplomatëve që nuk kanë më fuqi të garantojnë një vetting të ndershëm as për kryeprokuroren e rëndësishme të një rrethi, që del blozë në letrat e tyre. Kjo pafuqi e mjerueshme, e cila fshihet pas thirrjeve për të vazhduar përpara me reformën e reformave, po vë në pikpyetje edhe të vërteta e tjera që ata përciellin gjatë komunikimit me publikun shqiptar. Duke dashur të imponojnë një gjë tek e cila njerëzit nuk kanë më besim, ata po vazhdojnë të rrënojnë kredibilitetin e shteteve që përfaqësojnë.    

E njëjta fabul po ndodh edhe me përfaqësuesit e PD-së që mban selinë. Ndonëse janë të ndërgjegjshëm për ngecjen, selektivitetin dhe kapjen politike të drejtësisë së re, për të mos hedhur në erë urat fraxhile me ndërkombëtarët, ata shpeshherë janë të detyruar të pranojnë kompromise të turpshme.

Berisha tregon një sekret nga bisedat me Bashën që e bëri të dyshojë se ai është peng

Rasti i fundit, ai i hezitimit të opozitës për ti thënë prerë jo, këkresës skandaloze për zgjatjen e mandatit të komisioneve të vettingut, duke ndryshuar sërish kushtetutën, mund të merret si rasti simbol i një kaste, që s’do ti’a dijë jo vetëm për bindjen e saj, por mbi të gjitha, as për atë që kërkon shumica e popullatës.

Zgjatja e vettingut/ Një propozim që e nxjerr opozitën nga çarku

Pra në këtë kuptim, kufoma e drejtësisë së vrarë nga rilindja, tani po na shërben si lupë për të parë dhe njohur më mirë edhe faktorët e tjerë që janë në fushën e lojës. Aty edhe diplomatët edhe idhtarët e Bashës dalin keq.

Dhe kjo e ka një arsye të thjeshtë. Sepse të dyja palët asnjëherë nuk kanë dashur të kuptojnë një të vërtetë bazike: atë se nuk mund të ketë gjykata të lira në një shtet të kapur, se nuk mund të ketë prokurori funksionale me një polici politike, shkurt, se nuk mund të ketë drejtësi të pavarur nën një regjim.  

Pa pranuar këtë të konkluzion të hidhur edhe ndërkombëtarët edhe opozita e frustruar prej tyre, as do jënë në gjendje të thonë të vërtetën dhe as të veprojnë në harmoni me të. Ata do të vazhdojë të sillen sikur besojnë tek një përallë, që tashmë edhe sondazhi i fundit i Euronews e tregoi se është e papërtypshme.   

©Lapsi.al

22 Comments

 1. ENDRI FUGA DHE GREG KRISTAQ RAMA TALLIN KARIN ME ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL TE EDO RAMES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA BLEDI MANE DHE FRROK CUPI JA VJEDHIN FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IKIN E MASTUBOJN NE ZYRE TE EDI RAMES

  1. ore akoma me vetingun ju???

   vetingu ka deshtuar

   asnje organ i refor.uar nuk fuksionon sic duhet!!!! qytetari nuk merr drejtesi!!!!

   ska gjykata , ska gj apeli ska gj te larte!!!

   ska gj kushtetuese te plotesuar!!!

   dosjet jane bere mal!!! asnje spo merr drejtesi!!

   spak merret me arka me peshq dhe komisionere te vdekur!!!
   bkh zero
   klp zero
   klgj zero
   ked zero
   inspektori i drejtesise vllai i njeres zero

   suksesi i reformes nuk matet me sa jane hequr por a merr drejtesi qytetari??

 2. Kur bënë reformën nuk patën asnjëherë në mëndje Drejtësinë, qëllimi ka qenë lehtësimi për tu kapur nga Rama që të sundojë i pashqetësuar.
  Dhe për të kuptuar se përse nuk po bëhet drejtësi duhet ndjekur paraja, paraja e SOROS-it….

 3. ZOTI BUSHATI DHE ZOTI LUBONJA MOS I QENDRONI AFER YMER GELBAZA KELLIRES DHE BATON HAXHIUT SE ATYRE JU MBAN GOJA ERE MUT BYTHE

 4. Ishte konspiracion per te garantuar mbijetesen politike te Rames duke i dhene ne dore nje projekt demek tranformues ku ishte angazhuar gjysma e botes.

 5. Eshtë e mjerueshme të dëgjosh anekdodat e koridoreve të drejtësisë së re që tallen me varavingot dhe mundimin e këtyre diplomatëve që nuk kanë më fuqi të garantojnë një vetting të ndershëm as për kryeprokuroren e rëndësishme të një rrethi, që del blozë në letrat e tyre.

  ELISABETA IMERAJ

 6. SPAK arrestoi 6 zyrtare ne duurres per 1 zjarrfikes

  hahahahahahaahahahahahahahahahahahaha

  PESHKU MADH i durresit qenka nje makine zjarrfikesi !!!!!!

  hahhahahahahahahahahahahahahaah

  ku je O DONALD LU o PESHKATARI i zjarrfffffffikesve !!!!

  hahahahahaahhaahahaha

  1. marrin rroga nga 5 milione leke ne muaj, harxhojne 1 milard leke ore pune ,dheshpenzime operative per nje zjarrfikese qe kushton 10 milion leke

 7. The Special Prosecution against Corruption and Organized Crime (SPAK) has arrested 9 people in Durres on charges of rigging a municipality tender worth €57,000.

  On Friday, SPAK announced police arrested six Durres municipality employees on charges of abuse of power, and three others from a private company who was awarded the tender in 2020 on charges of forging documents.

  Earlier this week, the special prosecution demanded jail sentences for three members of the Elbasan public hospital staff for rigging two tenders worth €16,000.

  SPAK was established as part of the ongoing justice reform in Albania, with the main purpose of fighting organized crime and corruption among high officials.

 8. VELLAIT I EDIT DHE OLSI RAMES GREG KRISTAQ RAMA TALLET ME ZAGARET E VELLAIT TE TIJ EDI RAMES thotë:

  GOJA E YMER GELBAZA KELLIRES ,FRROK CUPIT,BATON HAXHIUT DHE CARLO BOLES BOLINO DHE KOL SALLAKU SKYPE MBAJNE ERE SI MUTI I EDI RAMES DHE SALI BERISHES

 9. YMER GELBAZA KELLIRA ESHTE URDHERUAR NGA EDI RAMA TJA LEPI BYTHEN VELLAIT TE KIMETES thotë:

  VETEM 4 VETA TALLIN BYTHEN. ME KIMETEN HAHAH 1 SALI BERISHA 2 GENC SEJKO 3 FATOS LUBONJA DHE ANDI BUSHATI

 10. KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN ,ANDI BUSHATI E NDIHMOJ ,E SHURROJ NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN NGA SURRATI thotë:

  ZOTI BUSHATI KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN CUNAT PROBLEMATIK A ESHTE E VERTET SE YMERI BERTISTE ORE BURRA EDHE TE MBYTENI KREJT SE KRISTAQ RAMA ESHTE BABAI I GREGUT DHE SALI BERISHA ESHTE BURRE I MIRE

 11. Reforma ne Drejtesi, perdite e pernate,
  flet Kimete bukuria, flet e Rama i gjate,
  vetem se shqiptareve u duhen ca dylbi,
  ta shikojne ate Reforme pra ne Drejtesi,
  se askush minister apo ish nuk po denon,
  thua se ketu korrupsioni kurre s’ekziston,

  (thua tu dhimbsen valle ministrat e Sale mavris…
  …apo kane hallin e zarbove te kesaj Ram-qeveris?)

 12. Reforma me e turpshme ne historine boterore, e deshtuar totalisht dhe qe la vendin pa Gjykata. Turp, sidomos ata qe mundohen te ngjallin kufomen e quajtur reforme

 13. Reforma ne drejtesi ? Njesoj si ngopja me lugen bosh . Nese do ti beje nje perifrazim kesaj pseudoreforme do ishte njesoj sikur te thuash se kjo pseudoreforme , na hoqi gripin dhe na la solli covidin .

 14. Kemi nje pushtet te koroptuar, kemi nje klase politike te koroptuar, kemi nje administrate te koroptuar, kemi nje popull teresisht i hallakatur, e kjo situate kanceroze ne shoqerine shqiptare u kuroka duke frenuar e penguar proçesin e vitingut ne drejtesi! Ne kete situate deshperuese zgjidhja sipas shkrimit eshte te diktatura. Ju ka marre malli per drejtesine e diktatures komuniste? Rivendoseni! Apo doni drejtesine mafioze? Shijoheni!

 15. Kjo reforme do te deshtonte sido te ishte puna. Edhe PD po te ishte ne pushtet. Te dyja palet e quajne te suksesshme nqs e kapin vete drejtesine. Keta jemi ne. Po nuk rame dakort politikisht per te mis e prekur drejtesine, bej reforma sa te duash, me Lu apo Kim apo dreqin e te birin. Perfundimi do te jete njlloj.

 16. Kufoma e drejtësisë së vrarë ?

  Kesaj i thone t’i marresh njerezit per Idioter !

  Dmth paskeshim pasur nje drejtesi (ajo e Sales) dhe ate e vrane ??

  Si sk’e turp qe nxjerr nga goja gomarlleqe te tilla Bushat

  Meqe sondazhi thote qe 35.2% e shqiptareve mendojne qe reforma ne drejtesi ka perparuar keq ose shume keq, kjo per ty do te thote qe “shumica e popullatës kerkon moszgjatjen e vetingut” ??

  Ku eshte logjika ketu ?

 17. sociologu Ergis Mërtiri ka mbajtur një qëndrim duke ju përgjigjur sulmit të të ndërmarrë nga ithtarë të Berishës ku në krye qëndron reparti ushtarak ZeniTV dhe Zeni.net të administruara nga mendimtari Çlirim Peka.O Andi nuk ka kthim mbrapa per reformen vetem shpellkaret e lapsit dhe të saltores se salihut jane dakort me ty

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu