• |
ide | kryesore

Momentet kulturore që përcaktuan vitin 2021

-Instant, F1, Paparazzi

Viti i dytë i pandemisë ishte, në shumë mënyra, po aq sfidues dhe aq i çuditshëm sa i pari.


Thënë kështu, eventet personale bënë një rikthim paraprak, siç bëridalja nga karantina megjithëse me maska në fytyrat dhe dezinfektues duarsh nuk mungonin nwpwr xhepa. Më shumë se në vitin 2020, ne u përshtatëm për të jetuar me virusin.Kështu bënë edhe industritë krijuese. U rikthyen panairet e artit, ashtu si Met Gala, sfilatat e modës, koncertet dhe eventet në tapetin e kuq. Po kështu, galeritë, kinematë dhe teatrot rihapën ngadalë dyert e tyre, duke na kujtuar se sa e vlefshme mund të jetë kultura.

Më poshtë keni disa nga momentet më të përfolura.

Revistat publikuan kopertina novatore

Mes dukshmërisë në rritje trans dhe një llogarie të vazhdueshme mbi padrejtësinë racore, botimet kryesore shfaqën një kast më të larmishëm personalitetesh në kopertinat e tyre në 2021.
Elliot Page u bë burri i parë transgjinor që u shfaq ndonjëherë në kopertinën e Time dhe influencuesi filipina Bretman Rock vuri një palë veshë lepurushi për t’u bërë i pari homoseksual që luan në pjesën e përparme të Playboy.

Beteja e ruajtjes së Britney përfundoi

Britney Spears u kthye në qendër të vëmendjes në vitin 2021 edhe pse jo për muzikën e saj. Dokumentari i prodhuar nga New York Times “Framing Britney Spears”, i publikuar në shkurt, rinovoi vëmendjen mbi lëvizjen e vazhdueshme #FreeBritney duke hedhur dritë të re mbi konservatorin që kishte vënë nën kontrollin e pasurisë së saj babain e këngëtares, Jamie Spears. Në nëntor, një gjykatës i Los Anxhelosit i dha fund marrëveshjes ligjore 13-vjeçare. Spears e përshkroi atë në Instagram si “ditën më të mirë ndonjëherë”.

Saga e “Satan Shoes” e Lil Nas X

Lil Nas X bëri bujë në mars kur lançoi një palë atlete të etiketuara “Satan Shoes”. Me një pentagram bronzi, një kryq të përmbysur dhe një pikë gjaku të vërtetë njeriu, Nike Air Max 97-të e modifikuara ishin rezultat i një bashkëpunimi midis muzikantit dhe kolektivit të artit MSCHF me bazë në Nju Jork.

666 palet e atleteve me çmim 1,018 dollarë u shitën në më pak se një minutë. Pastaj Nike u përfshi. Gjigandi i veshjeve sportive fillimisht u distancua nga dizajni i diskutueshëm, më pas ngriti një padi federale për shkeljen e markës tregtare kundër MSCHF. Kolektivi i artit përfundimisht u tërhoq nga ajo padi dhe u dha klientëve një rimbursim të plotë.

Chloé Zhao bëri historinë e Oscar-it

Në prill, Chloé Zhao u bë gruaja e parë me origjinë aziatike dhe gruaja e parë me ngjyrë që fitoi regjisorin më të mirë në Çmimet e Akademisë. E njohur për filmin e saj “Nomadland”, një dramë për pensionistët amerikanë që ndjekin punësimin sezonal ndërsa jetonin jashtë furgonëve të tyre, ajo ishte vetëm gruaja e dytë që mori çmimin (e para ishte Kathryn Bigelow për “Hurt Locker” në 2010).
Para Oscars, Zhao kishte marrë gjithashtu çmimet kryesore të regjisë në Golden Globes 2021, Critics Choice Awards dhe Directors Guild Awards.

Shfaqja e parë e modës e Balenciaga në 53 vjet

Marka luksoze franceze Balenciaga bëri rikthimin e saj të shumëpritur në modën e klasit të lartë në korrik. Ishte shfaqja e parë e modës e labelit që nga Cristóbal Balenciaga të cilin Christian Dior dikur e përshkroi si “mjeshtri i të gjithëve” mbylli maison-in e tij me emër 53 vjet më parë.
Për të nderuar këtë trashëgimi, drejtoresha kreative Demna Gvasalia mbajti prezantimin në faqen e sallonit origjinal të shtëpisë së modës, i cili ishte mbyllur për më shumë se gjysmë shekulli, në 10 Avenue George V në Paris. Eventi u mbajt në heshtje të plotë një shenjë për mënyrën sesi themeluesi i Balenciaga punoi dhe prezantoi krijimet e tij.

Nostalgjia e Princeshës Diana arriti në kulmin e saj

Sezoni i katërt i “The Crown” ringjalli obsesion me Lady Dianën por magjepsja me të ndjerënn mbretërore arriti kulmin në vitin 2021.
Fillimisht ishte intervista shpërthyese e Harry dhe Meghan me Oprah, e cila provokoi krahasime të reja mes Dukeshës së Sussex dhe vjehrrës së saj të ndjerë. Më pas, në qershor, fustani i dasmës i Dianës u ekspozua në shtëpinë e saj të mëparshme në Pallatin Kensington. Muajin tjetër, një statujë e re solemne, e zbuluar në Kopshtin Sunken në Pallatin Kensington në Londër, shënoi atë që do të kishte qenë ditëlindja e saj e 60-të. Dhe në nëntor, filmi “Spencer” u publikua mes vlerësimeve të kritikëve për performancën e Kristen Stewart në rolin kryesor.

Deklaratat e bëra në Met Gala

Disa A-listers përdorën Met Gala të shtatorit si një platformë për komente politike dhe sociale pa pasur nevojë të thonë asnjë fjalë. Cara Delevingne kaloi në tapetin e kuq me “Peg the Patriarchy” të gdhendur në një jelek të bardhë antiplumb të dizajnuar nga Maria Grazia Chiuri i Dior. Ylli i futbollit Megan Rapinoe u pa ndërkohë “In Gay We Trust” dhe kongresmenja Carolyn B. Maloney hodhi në pah një fustan të frymëzuar nga të sufrazhetat me fjalët “Të Drejta të Barabarta për Gratë”.

Harku i Triumfit i mbuluar

Mbështjellja e titulluar “L’Arc de Triomphe, Wrapped”, në anglisht dhe “L’Arc de Triomphe Empaqueté” (“i paketuar”) në frëngjisht, përfshinte fshehjen e monumentit ikonik Champs-Élysées në 25,000 metra katrorë prej pëlhure argjendi, të riciklueshme, së bashku me 3,000 metra litar të kuq për ta lidhur atë së bashku.

Një nderim i fundit për Virgil Abloh

Më 28 nëntor, bota e modës u trondit nga lajmi i papritur se stilisti novator Virgil Abloh kishte vdekur, në moshën 41-vjeçare, pas një beteje dyvjeçare me kancerin. Abloh ishte drejtor artistik i veshjeve për meshkuj të Louis Vuitton dizajneri i parë me ngjyrë që mbajti këtë rol dhe themelues i markës luksoze të veshjeve Off-White.

Për ta nderuar atë, Louis Vuitton e ktheu prezantimin e koleksionit Pranverë/Verë 2022 të Abloh në një festë të jetës së tij. E titulluar “Virgil ishte këtu”, sfilata 18-minutëshe mirëpriti rreth 1500 të ftuar (mes tyre Kanye West dhe Kim Kardashian West, Rihanna dhe Pharrell Williams) dhe u transmetua drejtpërdrejt në të gjithë botën. Ajo përfundoi me zërin e Abloh-it që mbushi stadiumin: “Jeta është aq e shkurtër sa nuk mund të humbisni as një ditë duke u abonuar për atë që dikush mendon se mund të bëni, përkundër të diturit se çfarë mund të bëni”.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *