• |
ide | kryesore

“Kemi fakte po nuk i themi”/ Berisha ironizon Yuri Kim: U bënë “meme”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në një intervistë në RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha u shpreh se ata që lobuan për shpalljen e tij “non grata” pa asnjë fakt dhe tani janë bërë meme.


Berisha tha se u shpall pa pasur asnjë problem personal, pasi kërkoi shpalljen “non grata” të Sorosit në Parlament dhe forume ndërkombëtare.


“Ata që arritën të lobojnë në mënyrën më korruptive për shpalljen time non grata pa asnjë fakt, sa tani është bërë meme “fakte kemi po nuk i themi”.

Në këtë kontekst duhet të shkojmë te rrënjët e problemit. U shpalla non grata duke mos pasur asnjë problem personal, se kërkova shpalljen non grata të Sorosit në Parlament dhe forume ndërkombëtare. Kam kërkuar që SHBA-ja të ndalonte me ligj veprimtarinë e tij në vendet e Evropës Lindore” – tha Berisha.

“Yuri Kim u përpoq që të përgënjeshtrojë deklaratën time se nismën për shpalljen time non grata u bë për konspiracion kundër politikës së jashtme të SHBA-ve me ndryshimin e kufijve. Rama në vitin 2019 tha se Berisha nuk kalon dot Atlantikun.

Ka dy dëshmitar që ua ka thënë se unë kam bërë konspiracion kundër SHBA-ve. Ai nuk e ka shpikur këtë sepse ta bësh një gjë të tillë është një problem shumë madhor. Yuri Kim bëhet ndonjëherë ministre e propagandës së Edi Ramës. Si mund të them unë një gjë të tillë për konspiracion” – shtoi Berisha. ©LAPSI.al


19 Comments

 1. faktet nuk publikohen se aty dalin burimet nga kane ardhur keto fakte o malok, po shqiptaret i kane te gjitha faktet qe te coin ty ne burg Po keshtu do jete per Meten ,Fatmir Mehdiun etj bashkepuntor te tute ne korrupsion

  1. Po dhe po doli “burimi”, ca pastaj? Apo se burimi eshte “qoka e Sorrosit per ushtarin e vet Ramazan Rama”? Yt te shkerdhefsha robt!

  2. Ujku plak i ka zene per topesh Sorosianet dhe Pablo Escobaret e USA sepse ka konventa dhe marreveshje nderkombetare (USA ka nje ligj apostafat vetem per kete gje) qe ndalojne dhenien e arsyeve per cdo rast te mosdhenies, refuzimit apo anullimit te vizave, sic edhe eshte shpallja non grata, i vetmi ndryshim eshte se si agjent konsulor sherben Sekretari i Shtetit, KAQ, per kete! Ujku plak, duke e ditur kete gje shkon dhe i zene koken me dere duke i cuar ne gjyq, ne Paris, gjyqi eshte 1 milion % i fituar prej tij sepse; 1-Sekretari i Shtetit ka imunitetin e konventes se Wienes nr.51 dhe nuk mundet qe te paraqitet atje edhe po te deshiroj. 2-USA nuk e njeh juridiksionin e gjykates se shkalles se pare te Parisit. 3-USA nuk mundet qe te dergoj as edhe nje fije leter sa nje leter cigare ne gjykaten e Parisit jo me dosje me dokument e prova per shkak te arsyeve te mesiperme. 4-Mosnjohja, mosparaqitja, mosdorezimi i provave=mospasja e tyre prej pales se akuzuar ne kete rast Sekretari i Shtetit, e nxjerr fitues automatikisht akuzuesin Berisha, KAQ e thjeshte kjo pune! Berisha “e dogji” kinezin Lu, Sorosi pagoi 10 milion $ rushfet, per t’a mbajtur ne sherbimin e jashtem. Berisha po e djeg koreanen Kim, a do te paguaj Soros perseri per t”a shpetuar edhe ate?!

   1. Car po thua ore, ke por gje?
    Cdo shtet i botes ka te drejte te te refuzoi vizen pa te dhene arsye apo fakte, por nuk ka te drejte te shpifi te shaj te ofendoj ty pa fakte.
    Amerika do ishte ne te drejten e saj ta shpallte non grata, por e ka kaluar cakur kur e ka akuzuar per korrupsion masiv, per pengim te demokracise, per keto akuza duhen fakte.
    Une nuk e kam votuar kurr Berishen, por te thuash qe ai eshte koka e korrupsionit, pengusi i demokracise nderkoh qe Rama ka 10 vite qe po na i shkerdhen ndjenjat, po le ne borxhe dhe femijet tane. Kjo eshte te tallesh lesht me inteligjencen e njerzve.

  3. Berisha nuk po kerkon burimet por faktet. Faktet qe i dine te gjithe jane akuza politike por nje prokuror duhet ti prezantoje para gjykatesit ato fakte para se ta fusin ne burg, apo jo, kush po e pengon drejtesine e re dhe nqs arrin te pengohet si me pare pse qenka e re? Fakt per shembull eshte gruaja e bilalit, vila ne surrel, inceneratoret e plot te tjera. Me gjeni nje non grata qe ka cuar ne gjykate sekretarin e shba. Nese e kane seriozisht te japin nje fakt se po behen meme sic thote edhe berisha.

 2. Kush je ti o bajga Sali qe i dikton shtetit Amerikan te shpalli nongrata ne gjithe Eropen dike qe nuk ka te beje fare me ty!? Cfare te duket vetja o fshatar i Vicidolit!?
  Kur Edi Rama te pyeti a e kalon dot oqeanin ti u prishe ne surrat dhe ngele si muti ne shi.

  1. Sufllaqe, pikerisht ketu qendron problemi se i tha Paulini ne 2019. Ministrja e propagandes se Rilindjes, Shoqja Kimete tha qe Amerika nuk i tregon askujt se ke do shpalle nongrata. Si ka mundesi qe Ramazani e dinte qe ne 2019????? Mos valle nje muhabet ashtu kot me Sorrosin qe e ka mik dhe i cili eshte financuesi i partise demokrate amerikane?😜 Ha byrek ha se per ate pune jeni ju armata e sufllaqeve rilindase.

  1. Shqiptaret dine dhe nje fakt qe Edi Rama ka vjedhut me shume se gjithe KM qe ka patur Shqiperia ne 100 vite dhe vazhdon vjedh akoma pa e rrujt leshin. A di gje Kimetja per kete valle?

 3. Byrek po hani ju ketu e 9 vjet. Dhe do vazhdoni edhe nja 9 te tjer me byrek me gjiz.
  Ne kemi problem te madh, s po na i han me aragostat macet.

  1. Hahhaha po o mjeshtri i farave te lulediellit. A te qifshin qent e kazanave ty e ate poturen qe e ke xhan ti.

 4. Ujku plak i ka zene per topesh Sorosianet dhe Pablo Escobaret e USA sepse ka konventa dhe marreveshje nderkombetare (USA ka nje ligj apostafat vetem per kete gje) qe ndalojne dhenien e arsyeve per cdo rast te mosdhenies, refuzimit apo anullimit te vizave, sic edhe eshte shpallja non grata, i vetmi ndryshim eshte se si agjent konsulor sherben Sekretari i Shtetit, KAQ, per kete! Ujku plak, duke e ditur kete gje shkon dhe i zene koken me dere duke i cuar ne gjyq, ne Paris, gjyqi eshte 1 milion % i fituar prej tij sepse; 1-Sekretari i Shtetit ka imunitetin e konventes se Wienes nr.51 dhe nuk mundet qe te paraqitet atje edhe po te deshiroj. 2-USA nuk e njeh juridiksionin e gjykates se shkalles se pare te Parisit. 3-USA nuk mundet qe te dergoj as edhe nje fije leter sa nje leter cigare ne gjykaten e Parisit jo me dosje me dokument e prova per shkak te arsyeve te mesiperme. 4-Mosnjohja, mosparaqitja, mosdorezimi i provave=mospasja e tyre prej pales se akuzuar ne kete rast Sekretari i Shtetit, e nxjerr fitues automatikisht akuzuesin Berisha, KAQ e thjeshte kjo pune! Berisha “e dogji” kinezin Lu, Sorosi pagoi 10 milion $ rushfet, per t’a mbajtur ne sherbimin e jashtem. Berisha po e djeg koreanen Kim, a do te paguaj Soros perseri per t”a shpetuar edhe ate?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.