• |
ide | kryesore

Rrëfehet aktorja e vetme afgane e filmave për të rritur: Kur erdhën talebanët…

Arkiva, Lapsi Leaks

Yasmeena Ali ishte thjesht një vajzë e vogël, e frikësuar në rrugë kur talebanët pushtuan Kabulin në vitet 1990. Atje, ajo thotë se pa një dhunë brutale kundër burrave dhe grave përpara se të transferohej përfundimisht në Mbretërinë e Bashkuar ku mësoi si të lexonte dhe të shkruante.

Pas gati 30 vitesh talebanët janë kthyer në pushtet në vendin e saj. Yasmeena njihet si ylli i filmave porno të Afganistanit. Aktivistja feministe beson se ajo mund të jetë “e vetmja” nga vendi i saj që punon në këtë industri. Ajo ka braktisur rrënjët e saj fetare myslimane për t’u bërë ateiste. Duke folur në kanalin “I Hate Porn”, ajo tha se “ata e urrejnë punën time sepse nuk duan që Afganistani të njihet për porno, – cituar nga “Daily Star”.


Ata mendojnë se zotërojnë trupin tim dhe atë që bëj me trupin tim dhe nuk kam të drejtë ta tregoj dhe nuk mund të jem një afgane e vërtetë nëse e bëj këtë. Gjithmonë më vijnë mesazhe të tilla. Unë jam një afgane. A ka talebanë që po shikojnë filmat e mi? Kush e di.

Jam e sigurt që kanë dëgjuar për mua. Unë nuk do të habitesha. Thjesht shkruani porno afgane dhe do të më gjeni. Thjesht shkruani këto dy fjalë dhe do të shihni emrin tim.

I pashë dhe mbaj mend paradën e tyre në Kabul. Ishte e ngjashme me atë që ndodhi në verë. Më kujtohet ndjenja. Nuk e harrova kurrë atë ndjenjë. Ndihesha sikur isha diku tjetër dhe më dukej sikur nuk i përkisja atij vendi.

Ndieja vërtet sikur ndihesha në një botë surreale dhe nuk mund të lidhesh me atë që po ndodh. Kam parë njerëz të rriheshin sepse nuk ishin fetarë dhe nuk visheshin siç duhet me veshje fetare. Unë nuk po flas vetëm për dhunën ndaj grave, ishte dhunë ndaj të rinjve për shkak të mungesës së mjekrës së Islamit. Ata burra duan pushtetin. Është një mentalitet barbar i shpellave. Ka të bëjë me pushtetin dhe kontrollin që keni mbi dikë” – tha ajo. ©LAPSI.al

Yasmeena Yasmeena Yasmeena Ali Fans (@yasmeenaalifans) / Twitter Fantastic photos - curated, beautiful images from YouPic between the dark and the light - ViewBug.com between the dark and the light - ViewBug.com Yasmeena Ali on Twitter: "My fucking Islamic pic love you all Ex-muslims 😘 https://t.co/bBZ9oWeima" / Twitter

3 Comments

  1. Nuk kane faj qe nxehen. Kjo eshte shembulli se keta afganet nuk dine me qi as grate e veta. Yasmeenas i duhen 2 ton lubrificant para se te pranoje 1 kar perendimor.😂

    1. Karet perendimor i jane impotent prandaj re huajt po ja u shkerdhehne grate dhe motrat perendi.oreve pederast. Ti duhet te jesh bythqir i vertete pseudo perendimor ndersa motra jote do jete si kjo Shkerdhata e degjeneruar ne foto. LAPSI E KENI DHJERE FARE ME KETO LAJME TE NDYRA RRUGESH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu