• |
ide | kryesore

Dubai Porta Potty, skandali i kohës që jetojmë

-Instant, 2, Arkiva, Ide
U bera kurioz per skandalin Dubai Porta Potty. Mesova gjera qe do te kisha dashur te mos i mesoja. Pashe gjera qe do te doja te mos i kisha pare. Por fatkeqesisht disa gjera nuk mund t’i cshohesh apo t’i cmesosh. E meqe jemi ketu, do te doja te nxirrnim nje mesim per kohen ku po jetojme.
Jetojme nje kohe kur paraja gradualisht ka filluar te futet ne sfera ku nuk duhet te hyje. Jetojme ne nje kohe ku shume vlera njerezore kane filluar te kene nje cmim, dhe te shiten ne treg. Ne Shqiperi ka njerez qe shesin lirine, duke shkuar ne burg per dike tjeter. Ne Amerike ka njerez qe shesin ballin per reklama. Ne Meksike ka gra qe japin barkun me qira (duke mbajtur dhe lindur fetusin e dikujt tjeter). Ne Japoni ka njerez qe marrin shoke me qira, apo paguajne dike qe t’i perqafoje. Ne Kine njerezit blejne varrin, duke fituar te drejten te mos perfundojne ne vazo. Dhe, me sa po mesojme, ne Dubai ka vajza qe per 40 mije $ pranojne qe dikush t’ju jashteqise ne goje.
Nga nje tablo e tille shohim shemtine e thelle te pabarazise ekonomike. Ne nje shoqeri ku dikush ka aq shume para sa te degradoje nje qenie tjeter njerezore, dhe dikush tjeter eshte aq i varfer sa ta pranoje nje gje te tille per para. Nga njera ane, Dubai Porta Potty tregon se ka nje kategori burrash te semure, te cilet kane me shume para sec ju duhet. Dhe pasi kane blere gjithcka mund te blihet me para, ata prekin fundin e trishtimit, duke rene me poshte se cdo kafshe tjeter. Nje qenie te tille, e cila ka vendosur parane ne thelb te ekzistences, fatkeqesisht nuk ka arritur ta shpetoje dot as besimi fetar, ne nje vend qe aplikon ligjin e shenjte.
Nga ana tjeter ky skandal na rikujton se ka nje kategori te rinjsh dhe te rejash qe jetojne nje jete boshe, te cilen duan ta mbushin me sende.
Vendin e poeteve, apo artisteve te medhenj, e kane zene nje ushtri me ‘influencers’, te cilet e fillojne duke reklamuar produkte, dhe perfundojne duke promovuar nje jete luksi, e cila nuk eshte a bazuar ne pune te ndershme. Te ndihmuar edhe nga media, keta tipa, te cileve zor se mund t’ju gjesh ndonje talent apo vlere, jane kthyer ne heronjte e brezit te ri, duke i zhytur ata ne nje katalog gjigand kotesie. Mjafton te besh nje vizite ne Instagram dhe do i shohesh ne foto neper vende luksoze, por nje Zot e di se cfare pune bejne, dhe nga ju vijne parate.
Dhe tani mesojme se nje pjese e ketyre fotove perrallore, jane bere te mundura duke pranuar te dhunohen dhe degradohen ne nivele te paimagjinueshme per nje mendje normale. Dhe per cfare i perdorin keto para do thuash ti? Per te nderruar veshken apo per te shpetuar jeten e ndonje njeriu te dashur? Jo, i perdorin per te blere canta, kepuce apo fustane… Keto influencers duhen shpetuar nje ore e me pare nga gropa septike ku e kane futur veten. Pa dyshim. Por akoma me e rendesishme eshte te bejme dicka per te rinjte qe jane nen influencen e tyre, dhe te cilet kerkojne te jetojne nje jete luksoze pa punuar asnje dite.
Si fillim eshte e rendesishme te flasim per demin qe keta influencers shkaktojne, dhe te denoncojne kotesine e jetes qe ato promovojne.
Dhe ne kete pike secili prej nesh mund te beje dicka, pikerisht duke refuzuar kete model jetese, dhe duke promovuar rendesine e punes, e cila i jep njeriut liri dhe dinjitet. Te rinjte duhet te kuptojne se nuk eshte turp te jesh i varfer, dhe se dinjiteti nuk ka cmim.
Padyshim qe do kete nga ata qe, ne mbrojtje te dyqanit te tyre, do te hidhen ne sulm duke na psikoanalizuar misogjinine qe fshehim ne vetevete. Apo nga dashnoret e lirise, te cilet predikojne se njeriu eshte i lire te pertype c’te doje ne gojen e vete.
Apo nga te tjere qe na sujgerojne te merremi me ceshtje serioze, sic jane ilacet dhe te semuret ne spitale, duke harruar se nderkohe qe ilacet te zgjasin jeten, njeriu ka nevoje te kete arsye per te jetuar.
Pasi, ne fund te fundit, c’kuptim ka te zgjasesh nje jete e cila nuk ka as dinjitet dhe as dashuri?

21 Comments

 1. C’djale puritan!
  Ne shek e 21 paska zbuluar degradimin total te njerezimit……

  Kushedi c’do te mendonte Nietzsche…….

  1. pse jeni kaq idiote qe nuk kuptoni se ketu flitet per fenomene qe nuk duhet te ekzistojne dhe per nje degradim te shoqerise. cfare lidhje ka nese kane ekzistuar fenomene te uleta sociale edhe me pare *edhe pse nuk ka pasur te tilla*, cfare lidhje ka kritika e fenomenit me farferine qe edhe ajoo nuk duhet te ekzistoje, por EKZISTON SE KA NJEREZ PA NDERGJEGJESIM, PA KULTUREN DEMOKRATIKE, PA INTEGRITET E KARAKTER QE DALIN E LEPIJNE SHEFAT PER TU BERE DICKA DHE NUK PROTESTOJNE E PERPIQEN PER TE LARGUAR QEVERITE E KEQIA QE SJELLIN VARFERI DHE DEGRADIM SOCIAL

 2. Djemte ne “shpia bari” dhe vajzat “influencera” jane rrymat qe lulezuan me se shumti gjate rilindjes dhe jane gjema me e madhe pas projektit per te shkaterruar institucion e familjes.

  Per para dhe per tu pranuar ne shoqerine “elitare” rinia eshte e gatshme te haje edhe mut e te jete nje ordiner rrugesh sesa te kete nje jete normale me pune te ndershme e familjare.

  ps: influencerat e qeverise po luten qe lideri global mos ti shohi ato video…

 3. djale bythqir !

  po njerezimi kete pune ka bere dhe me shume mundesi kte do beje ,cfaredo lloj pushteti pa kufij do shkoje pertej cdo kufiri

  kemi epstein , bill gates princin andrew etj, kemo maon dhestlinin, sulltane pa fund dhe rasti e do dhe sheike!

  ky djale kerkon te behet influencr sic duket , po pa vajt te festat e sheikeve….
  shkrim rampjellje

  1. Ti ipaloqe i ores 20: 61 dukesh qe je basifondi i shoqerise njerezore deri sa ofendon nje tjeter per mendimin qe ka ai per jeten ne pergjthesi.Po te nisesh nga fjala e pare qe ke shkruar te besohet qe ti je nje nga ata qe hane mutin 1ooo euro…Ose jene te angazhuar ne fjaline e pare qe ti permend!

   1. Je.shoku i ketij puritanit ?

    Mut ha.dhe ti por jo ng bytha e.sheikut por e edi rames

    Je akoma larg… te merresh me.simptomat e degjenerimit konstant te shoqerise nuk eshte medalje por tregues i nje sherbimi dike tjeter

    Thuaji shokut te beje nje shkrim per shoqerine e bill gates etj me epstein ne ishullin e minoreneve, jo cdo gje qe del ne siperfaqe eshte per tr miren e publikut dhe jo xdo shkrues e ben kete per te miren e publikut

    Buzemut i vogel je larg dubait

    1. sa i mjere dhe i dhjere dhe i tredhur dhe cornuto po edhe i lene si mut i vetem para nje pc duhet te jesh..
     Bravo shkruesi .

     1. bravo nji mut, duhet te jesh mutngrenes si shabani edhe ti!

   1. o luan fol per temen ,, ti do haje mut per 1 mij euro ?, 10 mije ? 100 mije ? eshe ceshtje cmimi, oportunitet dhe nevoje per para

    shqiptaret po hane mut per dite nga rames dhe shabanat. kjo teme e dobet eshte tema e duhur per tipa si shabani

    ca te plas qe disa ridnere apo blogere hane mut per leke ? pasuria te con drejt ekstremeve, po ska ekstrem qe njeriu nuk njeh

    ka plot filma porno me mut. pislliku ska fund , fshiji buzet kur te mbarosh

 4. Na thua qe varferia s’eshte turp.
  Po Ti a je i varfer?
  As qurrat nuk ti hedh kush,kur je i varfer
  As Shkullaku s’eshte me I varfer.
  Ku ti gjej rrenjet e tua Parti se idiotet na erdhen

 5. Ata që kanë prej 2013 që akuzojnë Edi Ramën se fitoi pushtetin pas “Aleancës me qelbësirat”, që nënkuptonte marrëveshjen e 1 prillit 2013, sot janë të gjithë me “qelbësirën”, por nuk e quajnë të tillë kur ai është me Sali Berishën.

  Gazeta austriake që ka botuar skandalin, është shumë e çuditur se si skandali ka tronditur më shumë Austrinë, se sa Shqipërinë. Ka më shumë komente në redaksinë e gazetës austriake, se sa në selitë e partive politike në Shqipëri

 6. Të shokuar, fillimisht u përpoqën ta kalonin në heshtje këtë gjëmë, sidomos skandalin e Ilir Metës, që do të shkundte nga themelet çdo vend dhe do të bënte jehonë e do të ishte temë e ditës për mediat, por që në Shqipëri normalisht nuk bëri asnjë efekt, e para, se tashmë jemi mësuar me këto skandale dhe kemi fituar imunitet, dhe e dyta, se shumica e mediave janë në borderonë e Metës dhe Berishës, ndaj dhe kishin zgjedhur të merreshin me shalët e kolme të Ronelës.

 7. Nuk e kuptoj gjithe kete zhurme per kete perversion qe ekzsiton lirshem ne lloj lloj pornosh nga amerika ne azi..

  1. Ky ka shkuar larg në dubai
   Ata kafshë humanoidë jane beduinët e shretëtirës
   Deri vonë kanibalë hanin njëritjerin nëpër haima e shpella.
   Por ju keni të gjatin që po u dhjet në ggojë çdo 4 vjet…
   Ju shkund tubin e bythës me lloz gomari… për 50€ deri 100€ një votë…
   Dhe të gjithë gatitu.
   Mirë e keni rrace e poshtër bolshevikësh të pabrekë.

   1. Aman, e njejta gje me ne, me kanabis e me mafie, e me vrases me pagese.
    Esjte e veshtire te ruash dinjitetin ne skamje ekonomike aq me shume kur klasa ne pushtet (pasanikeria) e sulmon njeriun pikerisht tek dinjiteti, permes skamjes. Ja shikoje komentin ketu lart 19/05 , ora 00:38, qe shan ‘bolshevik i pabreke’.
    Shume, sidomos brezi i ri, qe ka nje individualitet te brishte, ne formim e siper, nuk gjen dot argumenta tia kunderveje cenimit te dinjitetit personal qe i ben kapitalizma, dhe nuk rezistojne dot.
    Konsumizma eshte arma kryesore e klasave te pasura per te poshteruar individin, dhe e dyta, qe ta detyroje te konsumoje pra te shpenzoje te ardhurat tek mallrat materiale siperfaqesore, qe te qarkulloje ekonomine ne drejtimin qe i intereson klases se pasur.
    Aq sa per shemull sot degjon nga shtresa e mesme ne perendim, sidimos te rinj pra ne pozite te shendoshe financiare ne keto vende te zhvilluara, se konsumi ekonomik eshte deryre e nje qytetari te pergjegjshem, sepse keshtu ai ndihmon ekonomine.
    Konsumi eshte ideologjia aktuale qe shteti korporatave imponon te individi. Te pakten njera prej ideologjive.

 8. Edhe Edvin Kristaq Haleja ja lepiu brimen e sumes Ilir Metes ne Gjirin e Lalzit vetem te vinte icik ne pushtet

  Keshtu sikur edhe patronazhistat fytyrmute te Rilindjes ia lepijne shefave ne PS vetem per nje favor.

  Jeni ndyresira, o Rilindas, o shkerdhata! U shkerdhefsha motrat mu ne pidh!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.