• |
ide | kryesore

Bënte prova në një emision televiziv, humbet testikulin: ish-mesfushori i Werder Bremen e pëson keq në pishinë

-Instant, Sport

Thorsten Legat është një ish-mesfushor i Werder Bremenit, me të cilin fitoi Bundesligën në sezonin 92/93 dhe Stuttgart, që i ka varur këpucët prej më shumë se njëzet vjetësh. Pas një karriere si trajner, jo i suksesshëm, 53-vjeçari gjerman kishte vendosur të ndërmerrte rrugën e televizionit, duke u bërë një personazh mjaft i famshëm në atdhe. Por pjesëmarrja në një emision, RTL Turmsprung, i kushtoi shtrenjtë. Madje shumë shtrenjtë.


Në këtë shfaqje të televizionit gjerman, konkurrentët duhet të hidheshin në pishinë në lloje të ndryshme testesh. E pikërisht gjatë ushtrimeve para të transmetimit, një kërcim nga trampolina në 3 metra lartësi rezultoi fatale për Thorsten Legat: duke rënë në ujë në mënyrë të cekuilibruar, ish-mesfushori pësoi një dëmtim të rëndë në testikulin e tij, i dëmtuar rëndë. Deri në atë pikë sa duhet të hiqet dhe të zëvendësohet me një protezë.


“Unë u hodha dhe harrova të mbaja këmbët të bashkuara,” shpjegoi Legat. “Pati një zhurmë të madhe kur rashë në ujë, ndjeva dhimbje”. Në fillim ish-futbollisti vazhdoi të stërvitej, por duke u kthyer në shtëpi kuptoi se diçka nuk shkonte: “Testikujt e mi ishin pothuajse sa një tullumbace”. Një ekzaminim urologjik zbuloi një çarje të testikulit, një hematomë dhe një infeksion të fshikëzës. Më pas një mjek dha verdiktin e tmerrshëm: testikuli i dëmtuar duhet të hiqet: “Në fillim ndjeva se bota ra mbi mua, pastaj u informova, është një lloj implanti i gjirit”.

Operacioni duhet të bëhet rreth mesit të gushtit, por Legat, siç është në karakterin e tij, nuk ka rënë moralisht dhe është gati të rikthehet në TV: për të në horizont është pjesëmarrja në edicionin gjerman të spektaklit të famshëm Ninja Warrior.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.