• |
ide | kryesore

Dallëndyshet që paralajmërojnë fashizmin

-Instant, 1, 2, Ide
andi bushati zajednica

Ngjarjet e fundit kanë nxjerrë me më shumë forcë në pah një steriotip të pështirë burokrati që për hir të së vërtetës, nuk i ka munguar asnjëherë peisazhit shqiptar. Një grua, deri një ditë më parë zv\ministre e një dikasteri të një vendi të NATO-s, pranon të largohet nga detyra e saj, dhe që të nesërmen e nis punën e re, duke zbatuar një urdhër që paraardhësi refuzonte ta plotësonte: i fut rruspat një biznesi turizmi në kulm të sezonit, pa dashur të dijë se shteti i kishte dhënë leje dhe e kishte toleruar për vite me radhë. Disa të ngjashëm të saj, nisur nga një email anonim, pranojnë të bëhen kamikazë të ç’autoritetit të dosjeve, për ti shërbyer regjimit që të eleminojë një nga kundërshtarët kryesorë politikë. Një grup prokurorësh, nga ata që ambasadorët na i servirin si “heronjtë e fëmijve tanë”, marrin në duar një denoncim qesharak, dhe vihen në punë për të njëjtin qëllim, pas një direktive të shefit, se i gjithë vendi e do në burg rivalin e tij.   


Kur përmend këto raste pyetja e parë që të vjen në mendje është: ç’janë këta njerëz? A shpjegohet devotshmëria e tyre për të shërbyer në kundërshtim me ligjin, përulësia që tregojnë ndaj urdhrave dhe aftësia për të kërrusur kurrizin, vetëm me karakterin dhe formimin e tyre? Nëse një dallëndyshe e merr nga shitëse dhe e bën drejtoreshë, a është e aftë ajo pastaj për gjithçka? A luajnë rol frustrimi seksual, të qenit e padëshiruar nga seksi tjetër, cmira njerëzore, ligësia apo hakmarrja e atij që ngrihet nga margjinat për tu shfaqur në ballin e shoqërisë, në aftësinë për të shërbyer si kamzhik në duart e eprorëve?


Lexo me tej:

Kulisat ligjore/ Plani i rilindjes për eleminimin e Ilir Metës

Ky lloj burokrati “yes-man” mund të jetë edhe një kombinim i të gjitha këtyre bashkë, por një identikit të tij, të shkaqeve se përse vepron kështu, të efekteve që sjell dhe të dëmeve që prodhon e ka skicuar Hannah Arendt, në esenë e saj të shumë diskutuar, “Eichmani në Jeruzalem”. Të gjithë e dinë se ai është një nazist i fmashëm, një ingranazh kryesor në kampet hitleriane të shfarrosjes në masë, historia e kapjes të së cilit nga shërbimet sekrete izraelite dhe gjykimi i tij në shtetin e ri të herbrenjve e bëri filozofen Arendt të ndiqte procesin, për të bërë radiografinë e kësaj mostre. Ajo mbërriti në konkluzionin shumë të debatueshëm se e keqja është banale. Portreti që ajo bëri për njeriun që zbaton në mënyrë çmendurake urdhërat e Hitlerit ishte befasues. Ai është një njeri i zakonshëm, “normal”, i pa mbrujtur me asnjë ideologji dhe i pa përsosur nga asnjë aspiratë. Eichmann është i pa aftë të mendojë dhe i kryen në mënyrë mekanike krimet e tij, sikur të bëhej fjalë për një aktivitet banal ditor. Ai i bindet sistemit pa ngritur pyetje për veten, i zhveshur nga dialogu i brendëshëm, madje fare moskokçarës për faktin se jeton në një botë të cilën është i detyruar ta ndajë me ata që mendojnë ndryshe nga ai. Pra nëse mund ta përkufizojmë, kjo mostër që simbolizon banalitetin e së keqes, ka të bëjë, sipas Arendt, me mungesën e një rezistence etike në skenën publike.  

Po ta krahasojmë tani profilin e njeriut që në luftën e dytë botërore çonte herbenjtë në krematoriume me karakteristikat e zyrtarëve që përdoin ruspat pa pyetur për ligj, që fabrikojnë nga e para dosje të së shkuarës, që nënshkruajnë tendera milionësh pa asnjë llojë animoziteti se po vidhet para e madhe, që rëmbejnë pronat e qytetarëve, prishin shtëpi dhe biznese vetëm se kështu kanë vendosur ata sipër, ngjashmëria është e frikshme. As këta të dytët nuk mendojnë, as këta nuk kanë skrupuj për mënyrën se si i shohin të tjerët përveç shefit edhe ata janë të zakonshëm, “normalë”, thjeshtë ingranazhe qorre të një sistemi abuziv, të zhveshur nga aftësia për të bërë rezistencë etike në sferën publike.

Në një sistem të ndryshëm, më të drejtë, më të hapur, më demokratik, ata mund të mos ishin bërë as mëkatarë, as kriminelë. Por është verbëria e tyre, paaftësia për të vënë trurin në punë, një lloj pandjeshmërie për sentimentin e krupës që ngjallin tek të tjerët, që i shndërron në vegla të një njeriu dhe të piramidës që ka ngritur ai. 

Historia e treguar këtu e gjysëm shekulli më parë nga Hannah Arednt tregon se regjimi çnjerëzor i Hitlerit, nuk mund të mbahej në këmbë pa këta përfaqësues banalë të së keqes. Ndaj sa herë ndeshemi me shembuj të tillë gjithmonë duhet të na mundojë pyetja se mos ndoshta kjo është një farë që rimbin vazhdimisht: Mos duke parë dallandyshet që godasin me ruspa, që fabrikojnë dosje, që hapin procese me urdhër, duhet të ngrejmë vallë pyetjen për lindjen e një lloji të ri fashizmi, nga ai që shfrytëzon njërëz banalë, për të zaptuar shtetin? Një gjë është e qartë, egzistenca e tyre e shtuar nuk është një ogur i mirë.

©Lapsi.al


75 Comments

 1. aftesia e edi rames eshte se zgjedh gjithe budallenjte per ti bere punet. kelyshet e rilindjes kane tru vetem per te kuptuar urdhrat por nuk jane te afte te kuptojne me shume. kjo eshte fatkeqesia e ketij vendi., zorraxhinjte

  1. Me ne fund po i afrohesh konkluzioneve te sakta sepse Shqiperia dhe shqiptaret jane nje laborator gjigant me kavie (minj) eksprimentale, pse ne, kete se dime pse?! Nuk mundet askush qe te shaj nje popull aq me shume kombin e tij, tek ne krimineli nderkombetar Soros, ka instaluar DIKTATUREN SOROSIANE = DIKTATUREN FASHISTE, keta nuk jane te majte apo komuniste, sic i etiketojne disa injorante, keta jane FASHISTE. Ata/ato funderinat e pavlera, analfabete me lloj-lloj diplomash fallco, ne krye te cdo institucioni, jashteqitjet e ketij kombi, nuk jane fare rastesor, te gjetur poshte urrave me thonje te paprere, mos u beni naive, asgje nuk eshte e rastesishme ne kete dynja, bile as rastesia vet, KAQ!

   1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

    Kush është më i keq komunizmi apo fashizmi?!!!!

    1. Ne menyre apsolute komunizmi . Pse ? Eshte e thjeshte . Fashizmi per te mbijetuar han te tjeret ndersa komunizmi per te mbijetuar ha vetveten . Me pak fjale fashizmi eshte armik i kundershtareve ndersa komunizmi armik i vetvetes .

     1. Po!
      Ky shkrim të fut në mendime…. i shohim përditë rreth e qark nesh…shohim që diçka nuk shkon te kjo “rracë njerëzish”, por kaq saktë sa ti, Andi, nuk e përshkruajmë dot. Të lumtë!

    2. Komunizmi është ekstremi më i llahtarshëm i historisë. Juve jeni komunistë o plehra, shokë (këlyshët) e enverit. Mos u mçifni mbas fashizmit si një version i butë i komunizmit.

   2. POPULLI 06/09/2022 te 18:08 – kur permend minjte mos e ke fjalen per vete dhe per Bushatin. Bushati nga pamja duket si mi, mi komunist, biologjikisht bio komunist duke patur parasysh genin Kapo qe ka ne gjak. Por dhe ti nga menyra si mendon, pasi nuk ta shikojme dot fytyren, ke shume tipare te peraferta me Bushatin.

    1. Prej budallenjve si puna jote lindin dhe marrin pushtet pastaj edhe budallaqet si Dallendyshja.
     Ishalla te bie rradha ty heren tjeter te te vijne rruspat e rruspiet!
     Ta shikojme pastaj si do bilbilosesh…

    2. Po dallëndyshja si të duket: mace? sorrë? mushkë (gjini asnjënëse)? apo… thuaje ti dhe futi një të sharë se me aq aftësi të ka pajisur Ai

 2. Goditja duhet filluar nga keto dallandyshe apo “jesmena” qe kur i therret dine te thone vetem siurdheron bos .
  Goditja duhet filluar nga injorantet e administrates qe firmosin symbyllur edhe sikur tju vesh nje leter te bardhe.
  Goditja duhet filluar nga punesimet pa kriter qe vazhdojn edhe sot e keaj dite qe flasim qe ne fakt jane jesmena per nje rroge . Goditja duhet filluar nga patronazhistet qe nuk jane jesmena por kamikaz , keta duhen nxjerr me ligj nga administrata . Goditjet duhen filluar nga cikerrimat e picirruket qe nuk kane as me te voglin dinjitet dhe duhet te perfundojne tek palloshi e kompani .

  1. Plotesisht dakord!

   Duhet ligj qe vitet e burgut ti kalojne punonjesve shteterore qe behen kamikaz patronazhist duke shpetuar eproret e tyre me firmat e tyre dhe veprimet arbitrare te parregullta!

   Psh per shembjen e teatrit, duke qene se Rama eshte teresisht i mbrojtur prej Veliajt, Policise, Bashkise dhe Aparatit shteteror. 20 vitet e burgut qe duhej te denohej Rama ti shtohen Veliajt si i dyti ne rradhe si kamikazi me i ekspozuar plus te vetat per veprimet e tij.

 3. Fashizmi lind nga vete borgjezia.
  Bushat jo kjo Dallendtreshe por shteti nuk vuan per ushatare fashist,komunist apo demokrat.
  Shembuj ka kaq shume sa nuk ka dallim fashizmi nga demokracia.
  Irfan ka pare kaq shume te mira(para) nga shteti sa e ndjeu vehten bej sheteror.
  Irfani te jep nje dreke dhe te kerkon nje tokel,ne fyt ta ze.
  Irfani u be zorraxhi dhe qesharak,por ama nuk paguan taksat dhe doganat,por te jep nje dreke helmi.
  Berisha psh do ta rrihte,do ta piqte,do ta shante,do ta fuste ne burg dhe Irfani do behej prap radisti I meparshem.
  Inati nuk ka kufi menderor dhe zakonor,por lind atje ku nuk ka vdekur ende.

 4. Nuk ka ndeshkueshmeri , nuk ka rregulla loje , nuk ka ndeshkueshmeri .
  Ndeshko , barazi per te gjithe dhe perseri ndeshko . ndryshe do kemi dllandyshe , çakenj e hijena pa hesap .

  1. a u qifsh ne bythe o piçk mavi
   lere bushatin dhe jep mendimin per temen
   o idiot partie , o te qifte kina librin e shtepise

   1. Sme rruhet fare bolla per temen se sjetoj atje e sme plas kari ca ndodh andej po kte gazetarin hajdar e njof. Kshu o toc kuklle qe merreni ter diten me politike

   2. I paemër 06/09/2022 te 16:28 – eshte mire te pish ilacet sa me pare se dukesh sikur po zgjill hadhet e botes. Ha buke me kos dhe shiko telenovela to turke per tu shfryre

 5. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT-ZAGARET PO MBAHET NE BIRUCE DERI T’JUA PRESIN BOLET thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH MUHAMED VELIUT,Edi RAMES ALEXANDER VUCIC DHE DRITAN ABAZOVIC

 6. Llumi I Shqiperise kopjon Llumin tutor per te mbrojtur Malin Me Zullume qe i kane bere ketij vendi!!! thotë:

  Shtyp dhe burgos opziten me te gjitha format Qe te mbulojne vjedhjet skandaloze,krimin e organizuar dhe gjithe trafikimet e tjera qe ka bere dhe po ben hajduti Edi Rama me banden e tij!!!Ky kopjon shefin e tij por ne menyrat me te poshtra😤Eshte kopje e felliqur per te mbuluar Felliqesirat qe do te vazhdoje te beje👹

 7. Me ne fund po i afrohesh konkluzioneve te sakta sepse Shqiperia dhe shqiptaret jane nje laborator gjigant me kavie (minj) eksprimentale, pse ne, kete se dime pse?! Nuk mundet askush qe te shaj nje popull aq me shume kombin e tij, tek ne krimineli nderkombetar Soros, ka instaluar DIKTATUREN SOROSIANE = DIKTATUREN FASHISTE, keta nuk jane te majte apo komuniste, sic i etiketojne disa injorante, keta jane FASHISTE. Ata/ato funderinat e pavlera, analfabete me lloj-lloj diplomash fallco, ne krye te cdo institucioni, jashteqitjet e ketij kombi, nuk jane fare rastesor, te gjetur poshte urrave me thonje te paprere, mos u beni naive, asgje nuk eshte e rastesishme ne kete dynja, bile as rastesia vet, KAQ!

 8. GREG KRISTAQ RAMA,ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA TALLEN KEQ ME ZAGARIN E MJERUAR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT, SE NGORDHE DUKE BREDHUR SI ZAGAR DHE DUKE MASTURBUAR NE VENDE PUBLIKE

 9. Z.Bushati. Nuk mendoj se keta lloj burokratesh qe permend ti kane ndopak ngjashmeri me Eichman.
  Nese Eichman ishte njekohesisht edhe kriminel edhe viktime, kriminele se po kryente krime te
  perbindshme dhe viktime sepse nga nje njeri normal , per shkak te bindjes per tu bindur autoriteteve
  ishte kthyer ne nje ingranazh te makines cnjerzore nazizte. Eicman i kryente krimet si je pune rutine
  ishte nje lloj vegle me shpirt, pa ideologji, pa ndergjegje pa motive. Ai ne ndergjegjen e tij nuk kishte
  nje aresye dhe motiv pse vepronte keshtu dhe per kete aresye nuk kishte brejtje ndergjegje sepse ai
  po kryente detyren qe i kishin ngarkuar. Kurse keta eicmanat tone jane krejt te ndergjegjshem per
  krimet qe po kryejne, i bejne keto me ndergjegje dhe me pasion sepse nga keto veprime ata jo
  vetem mbrojne vendin e punes dhe sigurojne karrieren e pamerituar per vete dhe te afermit, por
  perfitojne drejtpersedrejti edhe materialisht. Pasi i kryejne keto veprime ata behen te paprekshem
  nga ligji dhe kane dore te lire te abuzojne sa te duan me fondet qe kane ne dispozicion. Ata nuk
  jane “viktima” te cmendurise se dikujt per te kapur krej shtetin, por viktima te pasionit te tyre per
  tu pasuruar pa merite, duke shfrytezuar postin dhe duke shkelur mbi ligj e mbi moral. Keta jane
  te gatshem po ti lejojne rrethanat qe per hir te interesave te tyre personale te kryejne po ato krime
  qe Eichman i kryente thjesht per te permbushur aetyren.

 10. Keta qe pershkruan jane ne shumice ne kete vend dhe jane e keqja me e madhe nga vijne te gjitha te keqijat e tjera. Keta mbajten ne kembe per shekuj pushtetet shtypese, keta duartrokiten enverin, keta votojne edi ramen. Keta nuk dine te bejne gje tjeter vec te konformohen e servilosen sepse e kane bindje se vetem keshtu mund te fitojne dicka.

 11. ANDI BUSHATI TALL KEQ YLLI PATEN DHE YMER GELBAZA KELLIREN-BILES PER YMERIN ANDI E KA NJE PYETJE TE THJESHT,YMER KUR E KENI FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?! thotë:

  OR ZAGAR OR YLLI PATA IK ANDEJ NGA YMER GELBAZA KELLIRA SE KA PER TA FUTUR KARIN NE BYTH E MOS ME LEH SI ZAGAR I PJERDHUR

 12. Nazisti i bindur si vegel qorre ka sot ne Shqiperi fytyren e patronazhistit.

  Per cfare mund te akuzosh ish punonjesit e sherbimit te fshehte te komunizmit, nderkohe qe mburresh e merr zgjedhjet me patronazhistet, duke dhunuar vullnetin e lire te votuesve?!

  Mes tyre nuk shoh asnje dallim dhe nga gjiri i tyre dalin deputete, ministra e ofiqare te nenshtruar e te paditur, thjesht per te mbajtur ne fron Njeshin.

 13. ANDI BUSHATI KA NJE PYETJE PER YMER GELBAZA KELLIREN? YMER PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  ZOTI BUSHATI JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES ,KUR E POSHTEROJ EDI RAMEN SE NUK I PUNON DOT VEGLA DHE FEMIJET JA BERI BABA I TIJ KRISTAQ RAMA HAHA

 14. ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GY KELLIRA ESHTE FSHEHUR SI ZAGAR I PJERDHUR DHE PO MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT HAHA

 15. GREG KRISTAQ RAMA TALLET ME ZAGARET E TREDHUR NGA BOLET NGA EDI RAMA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT….

  BATON HAXHIU JA FUT KARIN NE BYTH MILAIM. ZEKES

  KOL SALLAKU SKYPE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 16. Andi, kjo situate katastrofike qe po jetojme ka nevoje per nje analize te thelle dhe shteruese te te gjitha grupeve pjesmarrese ne kete shkaterrim masiv qe po ndodh.

  Me pelqen qe po perpiqesh te besh nje perqasje psiko-filozofike te ketij grupi qeniesh servile, te pamoralshme, vampirike e shkaterruese, perreth sulltanit te tyre ne krye. Pa ata ai eshte i pafuqishem dhe cdo diktature po ashtu. Dritshkurtesia dhe veset e tyre shfrytezohen teresisht nga te poshtrit ne dem te vendit.

  Keta jetojne mes nesh, jane te shumte dhe te verber, jane “kap-cfar-te-kapesh” se “neser nuk jemi me”, jane ata qe komplotojne kunder miqve te tyre, qe te shesin “sapunin per djath”, qe marrin pa problem pronen e tjetrit, e keshtu me rradhe. Prandaj kur fuqite luciferiane vendosin te sjellin diktaturen ne nje vend (ose ne bote), keto qenie jane te parat qe perdoren per zbatimin e planit. Sa per shembull, shiko me kujdes karakterin e anetareve te “Komitetit (shqiptar) Teknik te Ekspertëve” gjate “pandemise” se covid-it; shumica e tyre ishin te shitur, te pamoralshem, kapes leku, njerez qe e shkaterruan me ndergjegje vendin.

  Pjesa tjeter e “komitetit” ishte e perbere thjesht nga idiotet e dobishem, pavarsisht gradave qe kane, qe i sherbyen verberisht sistemit diktatorial (qe u perpoq pa sukses te vendosej) qe nuk kuptuan lojen e ndyre ne te cilen u bene pjese (gjithmone te pavetedijshem). Dhe keta verber qe jane shumica dhe manipulohen kollaj, jane turma qe perdoret nga forcat fashiste per vendosjen e diktatures. Dikur nje pjestar i qeverise komuniste te atehershme pati thene se “deri 20,000 njerez bashke ne i bejme balle”, qe do te thote se ata e dine mire qe njerzit nuk behen bashke, sepse vesi te percan dhe eshte kollaj t’i kontrollosh. Ky eshte fakt shum i rendesishem per ata drejtues, shume! E thene kjo, mendo se kush e organizoi Levizjen e atehershme “anti-komuniste” studento-popullore te viteve 1990?? Aspak forcat pozitive te vendit!!

  Gjithashtu mos te harrojme nje grup me te vogel por akoma edhe me te rrezikshem. Grupi satanik i drejtuesve qe qendrojne te fshehur mbas perdes se anonimatit, qe kontrollojne jeten politike, sociale e ekonomike, pjese a atij “shteti te fshehte (deep state) shqiptar” qe bashkepunon kryekeput me drejtuesit e tjere boteror (e me tej) te kesaj ndyresie qe po ndodh sot ne bote. Jane keta qe japin urdhrat per te vrare dhe shkaterruar jete njerzish, ndermjet te tjerave. Ata jane mbi ligjin! Keta jane me te rrezikshmit.

  Rama me gangot e tij perreth jane thjesht zbatues urdhrash. Eshte te pakten nje emer shqiptar i ketij grupi qe e ka permendur disa here doktori. Gjithashtu ketu duhen futur edhe grupet sekrete dhe sektet qe gelojne ne Shqiperi, masoniket per shembull. Ka dhe te tjere.

  P.S. Nuk jam dakort me perdorimin metaforik te nje zogu te bukur si “dallendyshe” per kete grup te ulet, ka fjale te tjera.

 17. “Prestige Resort” është një copë Europë në atë mishmash në të cilën ndodhet Golemi.

  Por Vasili harron se Europa nuk e uzurpon bregdetin, nuk e ndan me parcela me blloqe betoni, si “tokë e xanun”, pasi është pronë publike dhe si e tillë u përket të gjithë qytetarëve.Bushat te mungojne drekat qyl te pishina irfan oligarkut,deri dje i shaje oligarket te lidhur me pushtetin

 18. Bushat
  Kjo eshte gjuhe e nje te frustruari. Nqs te ka humbur arsyeja, shko shtrydh loqet gjekundi, se po behesh gjihmone e me rende.

  Pervec gjuhes, ne argumenta edhe mund te kishe pasur te drejte, sikur si alternative te mos propozoje nje Sale (si te lash mutin me shurre)

   1. Ke te drejtte,
    Analiza ka shume te verteta,, por qe ama vlejne njesoj per te gjithe lideret e Shqiperise ne keto 30 vite – lidere qe ne realitet kane qene diktatore potenciale.

    Llapaqen’izmi i “nepunesit” shqiptar eshte historik – rezultat i promovimit per interesa partiake ose personale te atyre qe drejtojne, mungeses se meritokracise ne shkalle te gjere, por edhe mungeses reale te njerezve te kualifikuar.

    Klientelizmi, ose llapaqen’izmi, eshte problem i te gjitha pseudo-demokracive, qe nuk kane struktura solide, te afta te mbajne ne shinat e mosabuzimit pushtetarin e rradhes (si drejtesi funksionale, media e lire dhe perfaqesim i padeformuar)

    Problemi me Bushatin eshte qe nderkohe qe flet per abuzimet e Rames e sistemin hajdut qe ka ngritur, jep si alternative (jo ketu, po ne nje pjese te mire te nderhyrjeve te tij) nje si Sala – qe ka bere ekzaktesisht te njejten gje kur kane qene ne pushtet!

    i tregon keto sikur te jene ndonje prurje e re, e jo vetem kaq

     1. Mbajme ne kurriz hajdutllekun e Rames, sepse si alternative kemi Saliun

 19. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME ZAGARIN E MJERUAR POSHTERUAR SHQELMUAR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT KRESHNIK SPAHIUT DHE YLLI PATES

 20. Korigjohu Bushati – Keto Dallendyshe nuk paralajmerojne Fashizem, por ate nga vijne si origjine politike, KOMUNIZMIN! Dhe per ta konkretizuar ca – Keta Dallendyshet jane Rilindja e Lenka Cukove, Themie Thomaidhave, Pal Mushkave etj. Andej vijne keto e andej duan serish te shkojne. por duke na marre edhe Shqiperine pas.

 21. çfarë tmerresh kanë kryer, sa kanë vjedhur e sa kanë vrarë. (Megjithëse kjo nuk harrohet kurrë!). Të paktën Saliu nuk e kishte lëshuar veten atëherë kur i kishte armët plot dhe avionët me lëndë kimike e ia vërviste popullit; atëherë që në mëngjes vishej mirë dhe i hynte terrorit. Që atëherë iu afruan ata radikalë të egër që edhe sot i rrinë pas. Por të paktën nuk qante për vete sa herë i vdiste ose vriste një mik. Tani edhe merr vetë levat e sulmon selinë e Partisë, vesh xhaketën e vjetër deri te gjuri dhe bën si viktimë.ky loqja ketu lart i ka ngelur ora te lenka cuko qe nuk ka pasur asgje ne dore,kujto soiunin agjent salih metaj qe te fusnin prasin ne bythe ty e shpellkareve si ty,sa per bushatin do e gjeje nje oligark tjeter qe te ha nje drek qyl,si gjithmon

 22. ANDI BUSHATI TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR ISH BYTHLEPERSIN E SALI BERISHES YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al OR ZAGAR I MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT

 23. “Do të çoj në qeli klanin e Zemunit, do të arrestoj dhe dënoj, pastaj do t’ju marr edhe paratë e trafiqeve dhe korrupsionit Nanos dhe grupit të tij”-tha Berisha, dhe asgjë nuk bëri. Ndërkohë vendi zhytej në krime, trafiqe, korrupsion, gjithçka ishte piramidë e pastër korruptive. Shteti që la Sali Berisha në 2013, ishte një katastrofë. Me borxhe, me vepra të nisura dhe panisura, me para të zhvatura nga tendera të pabërë,nje shkrim nje jave Dreken qyl,oferta e fundit e oligarkut Irfan ose fania

 24. Andi analize brilante, ky vend ka plot njerez me integritet dhe te shkolluar brenda dhe jashte vendit qe mund te drejtojne institucione. Por sot duhet te jesh injorant, pa karakter, i nenshtruar dhe perfitues i pushtetit. Shiko pak se ke kane emeruar Drejor ne drejtorine e parandalimit te pastrimit te parase. Institucion qe minimumi kerkon anglishte exelente lere pastaj per formim shume specifik ne kete fushe.

 25. ANDI BUSHATI TALL KEQ ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EXI RAMA YMER GELBAZA KELLIREN,SKENDER MINXHOZI DHE ARTUR AJAZIN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT DHE ARTUR AJAZIT

  1. YOUR LIFE ON EARTH IS A TEST OF YOUR LOVE FOR ME

   Wednesday, November 12th, 2014 @ 23:45

   🔴My dearly beloved daughter, it is only natural for people to fear the unknown and this is why they fear death.

   🔴Death is one of the
   most frightening things in the minds of man for many are blind to My Promise of Eternal Life.

   🔴Were they to witness My Glorious
   Kingdom then death would have no power over them.

   🔴I welcome all souls into My Kingdom.

   🔴I do not reserve a place only for the holy and the elect, although there is a special place in
   My Kingdom for them.

   🔴I welcome all sinners, including those who have committed terrible sins, for I Am first most a God of Great
   Love.

   🔴 I will welcome anyone who calls out to Me in reconciliation and remorse.

   🔴 Once this happens, before the point of death,
   every soul will be greeted by Me and I will embrace them.

   ❗The only barrier between a man’s soul and My Kingdom is the sin of pride.

   ❗The proud man, while he may be ashamed of
   his sin, will always strive to justify it in some way. I say to him now.

   ❗ Two wrongs do not make an evil act right.

   ‼️ The proud
   man will waste too much time pondering on whether or not he needs to be redeemed by Me.

   🔴❗But death can come in but
   just an instant and when it is least expected.

   🔴 The man who is free from pride will fall down before Me and beg Me to
   forgive him and he will be exalted.

   👉👉Do not fear death, for it is a door which leads to My Kingdom.

   🔴👉👉 All I ask is that you prepare for that day by living life as I have taught
   you.

   🔴 I do not ask you to stop every daily responsibility.

   🔴You have a duty to others; you must never feel that you must isolate
   yourselves from your loved ones when you follow Me.

   🔴I desire that you love your families and your friends and give them the time
   they need to ensure that love is expressed openly to one another.

   👉👉 Love everyone as I love you.

   🔴You do this in the way you treat
   people; the time you spend living in harmony with others; what you say about them to others and how you help those who cannot
   help themselves.

   🔴 Your life on earth is a test of your love for Me. You show your love for Me by the love you show for others,
   including those who curse you.

   🔴It is important, always, to speak with Me daily, even if it is just for a few minutes. It is during this time that I Bless you.

   👉👉Please,
   never allow fear of the new world to come to encourage you to desert those who are close to you.

   👉👉You must focus on Me, and
   when you do this you will find peace.

   🔴👉 You must then take this Gift of peace to your loved ones. Know, though, that you will suffer
   because of your love for Me and you will experience hatred from others.

   🔴To rise above this hatred you must respond only with
   love. Always.

   🔴I bring you freedom from the bonds of death and it will have no hold over you.

   🔴👉Because of My Resurrection you will
   become whole again, in perfect body and soul, in My New Kingdom .

   🔴What is there to fear if I bring you this Gift of
   Eternal Life?

   Your beloved Jesus

   ———————————–

   6 – DON DE LAS GRACIAS

   🙏
   Oh muy querido Jesús, mi amado Salvador,
   Lléname con Tu Amor.
   Lléname con Tu Fuerza.
   Lléname con Tu Sabiduría.
   Lléname con Tu Perseverancia.
   Lléname con Tu Humildad.
   Lléname con Tu Coraje.
   Lléname con Tu Pasión. Amén.

 26. Keta qe po na drejtojne jane te gjithe neobllokmen dhe jane kete rreziku me i madh . Athere nuk e njihnin lekun dhe ne fakt edhe ti kishe nuk te benin pune por sot keta jane bere si çakenj . Kjo klase politike duhet shafrosur nga skena politike . Nese Berisha ka nje faj por FAJ ama , eshte se nuk denoi dhe nuk nxorri jashte loje te gjithe ish klasen dhe pasardhesit e kelysheve te komunizmit .neokomunizmi eshte shume i rrezikshem , faktet po e tregojne . keta per pushtet dhe para jane kail te bejne pakt me djallin .

 27. Bravo qe me fund e kapet. Ata idjote qe artikulojne tezen (historike) te komunizmit duhet te hapin syte e veshet se Rilindja ska lidhje me te shkuaren tone historike Por vec me Fashizmin. Big Up DebatikCenter of Contemporary Art qe artikulon kete teze qysh ne 2014-15 kur u shfaqen shenjat e para.

 28. Sali Berisha nuk është ndjerë kurrë për këtë gjë. Ai nuk ka lënë njeri pa marrë nëpër gojë, nuk ka lënë pikë bastesh e kazino pa telendisur, kur ka qenë në opozitë, nuk ka lënë pikë bastesh pa leje pa e pas nën kontroll djali i tij kur ka qenë në pushtet, ka qenë i lidhur drejtëpërdrejt dhe personalisht me klanin Osmani në Gjermani, që financuan fushatën e vitit 2005 të Partisë Demokratike, por për këtë Vis Martinajn, nuk ka folur kurrë.

  Nuk ka folur, as kur ky ka qenë “numri 1” i lojërave të fatit, nuk ka folur kur ndodhi ngjarja kriminale në Bllok, edhe pse flet për çdo rrahje në çdo cep të Shqipërisë, dhe nuk foli as kur u zhduk ai.Andi e sigurove dreken Qyl deri ne fund te. Vitit nga irfani me sponzorizim nga shpellkaret e salih metaj,keta paguajne per ty Andi

 29. Para pak ditësh, në zyrat presidenciale të Metës, u zbulua se dikush nga zyrtarët presidencialë i jepte informacion të kualifikuar një spiuni rus. Këtë e bënte me koshiencë, dhe në bazë të shpërblimit.

  Edhe në ‘presidencën’ e Berishës ka ndodhur e njëjta gjë. Berisha si kryetar qeverie kishte lejuar, madje urdhëruar, që një funksionar i shërbimeve sekrete serbe, Damir Fazlic, të merrte pjesë në mbledhjet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe strukturave të Ministrisë së Mbrojtjes.Dreka gati bushat qel nga irfani

 30. ANDI BUSHATI TALL TRAPIN ME ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR FRUSTRUAR DHE POSHTERUAR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE EDI RAMES

 31. grupi i PD-së institucionale që drejtohet nga Alibeaj, grupi i Sali Berishës, grupi i deputetëve as këndej as andej që përfaqësohet nga Grida Duma, grupi i Fatmir Mediut, që ka brenda Argon Dukën, Vangjel Dukën etj, pra krerët e partive aleate, grupi i Mesila Dodës, i cili ka sërish një përbërje si ai i Fatmir Mediut dhe grupi i ish-LSI-së së Ilir Metës, sot Partia e Lirisë.

 32. Vazhdon sposorizimi i shpellkareve te irfani qe Bushati te konsumoje dreket Qyl neper restorantet e Irfanit,mos pushoni o shpellkaret e salih metaj

 33. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CAR BOLES MUHAMED VELIUT DHE ALEXANDER VUCIC

 34. pushtetin në PD nuk e kanë pas kurrë ata, por komunistët dhe Sigurimi i Shtetit.

  Ai i e di mirë këtë, prandaj reziston e i udhëzon njerëzit e tij të kundërshtojnë këtë nismë ligjore që PD e ka pas detyrim politik moral e ligjor që kur erdhi në pushtet në 1992 por Berisha nuk e ka lejuar për arsyet që thamë më lartë. Mos hapja e dosjeve të Sigurimit dhe mos largimi nga pushteti i njerëzve me to ka bërë dëm të madh pasi vlerësohet si faktori kryesor i vazhdimësisë së pushtetit të komunistëve në Shqipëri, përfshi edhe Sali Berishën.dreken Qyl e ke gati bushat

 35. Po ca dallëndyshe o Bushat po lajmërojnë tani!!! Dallëndyshet kanë nja 22 vjet që kanë paralajmëruar për fashistin Rama.Ky fashizmin e la instaluar plotësisht tanimë sa dhe dallendyshet svine mo!!!!

 36. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E TALLIN YMER GELBAZA KELLIREN

 37. Kolonjari- Berishës: Kemi ngrënë në një kazan bashkë në Kavajë. Kam qenë anëtar i PPSH si ti!IVazhdon sponsorizimi per dreken qyl te bushatit,por kete rradhe sponsor gjeneral jane dyshja spiuno agjent salih metaj

 38. ANDI BUSHATI TALLET ME ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR FRUSTRUAR SEXUALISHT YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CAR BOLES MUHAMED VELIUT DHE DRITAN HALE-s

 39. ANDI BUSHATIT KA NJE PYETJE PER YMER GELBAZA KELLIREN -YMER KUR E KE FUTUR KARIN ME PIDH PER HERE TE FUNDIT,?!!! thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH VELLAIT TE ELISA SPOROKARIT DHE FRROK CUPIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.