• |
ide | kryesore

Shakira reagon ndaj akuzave për evazion fiskal

-Instant, Paparazzi, Slider

Shakira ka reaguar së fundmi ndaj akuzave për evazion fiskal. Këngëtarja rrëfeu se ka kaluar “orët më të errëta” të jetës së saj.


Shakira  ka qenë në  një betejë ligjore  pasi  pretendohet se ajo nuk ka paguar taksat prej 14.7 milionë dollarësh kur jetonte në Spanjë midis 2012 dhe 2014. Ajo ka deklaruar se nuk ka jetuar atë periudhë në vend. Prokurorët këmbëngulin se Shakira ka jetuar, madje bleu një shtëpi në Barcelonë në maj 2012. Ata thanë se ajo jetonte atje me ish-partnerin e saj Gerard Pique dhe djalin e tyre. Në atë kohë, rezidenca zyrtare e Shakira ishte në Bahamas.


“Kam paguar gjithçka që ata pretendonin se i kisha borxh, edhe para se të bënin një padi,” tha ajo për revistën Elle.

“Kështu që nga sot u kam zero borxh. Dhe së fundi, u këshillova nga një nga katër firmat më të mëdha të specializuara të taksave në botë, PricewaterhouseCoopers, Jam e sigurt se po i bëjë gjërat në mënyrë korrekte dhe transparente që nga dita e parë.” Këngëtarja shtoi, “Megjithatë, edhe pa prova për të mbështetur këto pretendime të trilluara ata kanë përdorur një fushatë të çuditshme shtypi në përpjekje për të lëkundur njerëzit dhe për të ushtruar presion në media”.

Nëse shpallet fajtore, Shakira  mund të gjobitet me 23.5 milionë dollarë, përveç burgut. Ajo tha se “autoritetet spanjolle tatimore e bëjnë këtë shpesh” si për të famshëm ashtu edhe “taksapaguesve të rregullt”. Ka prova të mjaftueshme për të mbështetur çështjen time.Drejtësia do të mbizotërojë në favorin tim”.

Përktheu:Lapsi.al
Marrë: New York Post


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.