• |
ide | kryesore

Del në një ekspozitë letra e Princeshë Diana-s

-Instant, Paparazzi, Slider

Së fundmi është hapur një ekspozitë në Las Vegas kushtuar Princeshë Diana-s .Ai përmban më shumë se 700 artikuj kujtimesh.  Artikujt, shumë prej të cilëve nuk janë parë më parë nga publiku, përfshijnë fustane mbrëmje, letra personale që shkroi Diana, si dhe dhurata që ajo u bëri miqve.


Letra e përzemërt e Princeshës  drejtuar një burri që po lufton me buliminë është gjithashtu në ekspozitë.“Kjo është e vetmja letër që ne kemi, ku ajo flet publikisht për buliminë dhe i shkruan dikujt tjetër për luftën që pati me të,” tha për Fox News Digital, David Corelli, kurator i ekspozitës. “Letra  ishte fundi i viteve ’80, fillimi i viteve ’90. Askush nuk po fliste për shëndetin mendor. Ajo e ndryshoi botën e vetme”, shtoi Corelli.

Në letrën e datës 31 janar 1996, Diana kontaktoi Richard L. Saunders. “I dashur Richard!  Faleminderit shumë për letrën tuaj. Nuk është e lehtë për një zotëri të jetë i hapur dhe i sinqertë në lidhje me Buliminë,”shkruajti ajo . “Megjithatë, padyshim që po përballeni jashtëzakonisht mirë në rrethanat dhe duke pasur Sam pranë jush do t’ju sjellë mbështetjen dhe inkurajimin që nevojitet në këtë moment të jetës suaj. Ishte bukur të dëgjoja nga ju dhe të kujtoja nëse unë isha në gjendje t’ia dilja, edhe ti mundesh!!”

Corelli tha se ekspozita është krijuar në partneritet me Pink Ribbons Crusade. Organizata bamirëse tërësisht vullnetare ndau koleksionin e saj shumë milionë dollarësh të artefakteve të Dianës dhe relikeve të familjes mbretërore për të mbledhur fonde për të luftuar kancerin e gjirit. Shumë prej artikujve, zbuloia ai, kanë ardhur nga ndërmjetësit mbretërorë, si dhe miq dhe ish-punonjës të familjes mbretërore.

Përktheu: Lapsi.al
Marrë nga: FoxNewsLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *