• |
ide | kryesore

Vrasja e 16-vjeçarit pasi nuk pagoi paratë e karburantit, vijojnë protestat në Athinë e Selanik

-Instant, Arkiva, Lajme


Dy qytetet më të madha të Greqisë Athina dhe sidomos Selaniku janë përfshirë përsëri në protesta të dhunshme pasi 16-vjeçari rom, i cili u qëllua në kokë javën e kaluar gjatë një ndjekjeje policore për një faturë 20 euro të papaguar të karburantit, ka humbur jetën. Ai trajtohej në dhomat e kujdesit intensiv prej datës 5 dhjetor.

Mbi 2500 protestues në Selanik u përleshën me policinë pas dy mitingjeve paqësore në fillim që më pas degjeneruan në akte dhune, kur një grup prej disa dhjetëra të rinjsh u shkëputën duke i vënë zjarrin kazanëve dhe duke hedhur kokteje molotov ndaj policisë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës. Përleshje më të kufizuara ndodhën në Athinë, ku protesta ishte kryesisht paqësore.

Vrasja e 5 dhjetorit ndaj të riut rom 16-vjeçar në Selanik shkaktoi ditë protestash shpesh të dhunshme në pjesë të ndryshme të Greqisë, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme nga të afërmit e tij dhe drejtuesit e komunitetit që protestat të mbeten paqësore.

Menjëherë pas lajmit të vdekjes ministri grek i Mbrojtjes së Qytetarit ka shpallur gjendje gatishmërie për të gjitha forcat policore.

Sot në mesditë pjesëtarët e familjes kanë marrë trupin e tij nga spitali për ta varrosur sipas traditave.

Ndërsa avokati i policit 34-vjeçar, që tani përballet me akuza më të rënda, thotë se adoleshenti u përpoq të përplaste motoçikletat e policisë të përfshira në ndjekje, komuniteti rom ka denoncuar të shtënat dhe tashmë vrasjen, për motive raciste.

Vitet e fundit disa pjesëtarë të komunitetit rom janë plagosur ose qëlluar për vdekje gjatë konfrontimeve me policinë, ndërsa dyshohet se kërkonin t’i shmangeshin arrestimit për shkelje të ligjit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *