• |
ide | kryesore

Endrick, 16 vjeçari i zbuluar nga youtube: kush është braziliani që i kushtoi 60 milionë euro Real Madrid

-Instant, Sport, Video
Endrick


Ditët e fundit ka bërë shumë bujë lajmi për blerjen nga Real Madrid të adoleshentit Endrick. Sulmuesi i lindur në vitin 2006 mbërrin nga Palmeiras. Sipas zërave, merengues do të paguajnë shifrën monstruoze prej 60 milionë eurosh, për të siguruar performancën e talentit Brazilian. Një blerje rekord për një lojtar ende të mitur. Anësor mëngjarash me teknikë të shkëlqyer, Endrick ka thyer të gjitha llojet e rekordeve për sa i përket parakohësisë. Ai do të arrijë në Spanjë vetëm në vitin 2024, në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare.

I lindur më 9 korrik 2006, 12 ditë pasi Italia ngriti në qiell Kupën e fundit të Botës në Berlin, kualiteti i tij ishte madhështor. Endrick Felipe Moreira da Sousa, i njohur si Endrick, është një majtosh, gjithë driblime dhe teknikë, me nuhatje të shkëlqyer për golin. 165 në 169 paraqitje me ekipin e të rinjve të Palmeiras, klubi ku ai stërvitej. Tani edhe 3 në 7 paraqitje me ekipin e parë dhe 5 në 4 ndeshje me fanellën e Brazilit U17. Chelsea, Psg dhe Barcelona e ndoqën, por Real Madrid dogji konkurrencën me një ofertë që sipas Marca shkon në 60 milionë. 35 fikse dhe 25 në bonuse, që i duhen duhen shtuar edhe 12 taksa.

ÇËSHTJE PËR YOUTUBE

Endrick është golashënuesi më i ri në historinë e Palmeiras (16 vjeç 3 muaj e 4 ditë), një klub në të cilin u fut falë YouTube: babai i tij, i papunë, kishte vendosur një seri videosh të djalit të tij në platformën e transmetimit, dhe Verdao ai nuk mendoi për asnjë moment ta linte me kontratë dhe t’i ofronte edhe një punë babait të tij. Në Brazil ai krahasohet me të mëdhenjtë e së shkuarës së afërt si Romario dhe Ronaldo, por idhulli i tij është Cristiano Ronaldo: “Deciziv para portës, duhet të ndjek shembullin e tij”, deklaroi së fundmi ai.

Endrick është shënuesi më i ri i historisë së Palmeiras (16 vjec e 3 muaj e 4 ditë). Aty mbërriti vetëm falë YouTube. I ati, i papunë, kishte hedhur në platformën e streaming një seri videosh të të birit. Verdao nuk vonuan asnjë sekondë ta vendosnin nën kontratë e t’i ofronin edhe të atit një punë. Në Brazil krahasohet me emrat e mëdhenj të së shkuarës si Romario e Ronaldo, por idhulli i tij është Cristiano Ronaldo: “Deciziv para porte, duhet të ndjek shembullin e tij“, ka thënë ai.

Dy milionë ndjekës në Instagram, festim si i Haaland dhe një qëndrim tashmë prej veterani. Djali i ka idetë e qarta, edhe pse në letërnjoftim shkruhet se nuk është as 16 vjeç e gjysmë…

Ja 8 minuta me gola e aksione të fenomenit të ri brazilian:


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *