• |
ide | kryesore

Edi, ça t’lësh pa thënë, qar e ke

-Instant, 1, Arkiva, Ide
andi bushati opozita

Sa më shumë ditë kalojnë, aq më e qartë behet se përse kryeministri është i kursyer në sqarimet për skandalin McGonigal. Ai deshi të zëvendësojë interpelancën parlamentare me disa dalje televizive të pëgatitura me kujdes të enjten në mbrëmje, por menjëherë më pas ndodhën dy ngjarje të reja. 


E para qe një shkrim i gjatë, ku NYT kishte angazhuar katër gazetarë (dy nga të cilët me çmime putitzer) për zbardhjen e kësaj çështjeje. 


Lexo me tej:

New York Times: Si i shiti McGonigal shërbimet e tij në Shqipëri! 

E dyta intervista e Alison Guerreiro e dashura e tradhëtuar e ish agjentit të FBI, e cila e denoncoi për marëdhëniet e tij të dyshimta me Shqipërinë.

Rëfimi i ish të dashurës/ Telefonatat dhe fotot e McGonigal me Ramën 

Konkluzioni i të dyjave është i qartë: Edi Rama ka gënjyer në disa pika, në versionin që ka dhënë dhe ai ruan ende të fshehta, që nuk janë bërë te njohura për publikun. 

Rama dhe mbrojtësit e vet mediatikë e kanë mbështetur alibinë se, përderiasa për kryeministrin e Shqipërisë nuk ka akuzë dhe as nuk është hetuar, kjo është një flluckë sapuni që do shuhet shpejt. “Ç’rëndësi ka se emri i përmendet 14 herë në aktakuzë- thonë ata-, aty mund të figurojnë fare mirë dhe viktimat”. Nga kjo nisin pastaj sulmet mbi mediat e kazanit….

Po a është e tillë dhe NYT? Po gazeta më me renome e ShBA-së pse e trajton kryeministrin tonë si personazh të këtij skandali, madje edhe duke e shoqëruar artikullin me foton e tij të madhe? A do ta përmendte e përditshmja e New York-ut Edi Ramën nëse ai do të qe një personazh periferik i aktakuzës? Mjafton fakti që Rama zë të njëjtin vend qëndror në NYT, sikurse në mediat shqiptare, për ta rrëzuar këtë alibi të pabazë.

Por, ka edhe shumë detaje “të vogla” që tregojnë se kryeministri ka tentuar të manipulojë publikun.

Kështu, në shpjegimet me pikatore që dha gjatë daljeve të programuara në media, shefi i qeverisë tha se zyrtari i FBI i kishte kërkuar takim për të folur për ndalimin e investimeve ruse, çështjet e korrupsionit dhe të sigurisë. Pra për interesat e Amerikës së madhe në vendin tonë të vogël. Por New York Times shkruan krejt të kundërtën. Citim: “Ndërsa ishte ende në FBI, ai krijoi një marrëdhënie me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe sipas prokurorëve në Uashington ndërmori hapa që ishin në dobi të këtij politikani”. 

Skaner/ Tre dyshime qe lindën nga alibitë e Ramës

Siç shihet McGonigal nuk kishte ardhur për të përcjellë në Tiranë udhëzimet e FBI, që as nuk e pati vënë në djeni, por për ti shërbyer pushtetit të këtushëm për qëllimet e tij të errëta. 

Në intervistat e tij Rama pretendoi se talmkimin ia kishte kërkuar zyrtari i lartë me anë të një mesazhi telefonik. NYT e hedh poshtë këtë version. Sipas gazetës ishte këshilltari informal, Dorian Duçka që e çoi McGonigalin tek Rama. Pra nuk ka pasur një interes të Amerikës për të kontaktuar me kryeministrin tonë, por një tentativë të këtij të fundit për të futur në kthetra zyrtarin e përtej Atlantikut. Dhe se për çfarë i shërbente kjo, tashmë është evidente. Duhej përdorur kundër opozitës dhe konkretisht për të nisur hetimet në dëm të lobistit të Lulzim Bashës, në SHBA, Nik Muzin, që të propogandonte këtu përrallën e opozitës së rublave. 

Rama e mohoi kategorikisht këtë version, por fatkeqësisht NYT e mban të hapur këtë pistë. Gazeta nënvizon se dëshmitarët e kësaj ngjarjeje u paguan nga këshilltari informal i kryeministrit Dorian Duçka dhe se materialet, që Agron Neza i përcolli McGonigalit, u përgatitën nga kabineti i Ramës. Nëse ky i fundit pretendoi se nuk kishte fakte të tjera për lobimin e Bashës, e përditshmja amerikane i beson versionit të aktakuzës dhe e referon këtë fakt si të mirqenë në raportimin e saj. 

Andi Bushati:Pesë rrëfime që rrëzoi skandali McGonigal 

Pra thënë shkurt, pretendimi se Edi Rama nuk ka lidhje me aktakuzën ku përmendet më shumë se çdo kush tjetër, rezulton qesharak kur lexon artikullin e gazetës amerikane, ku ai zë një vend qëndror.

Nga e premtja deri të dielën, hipoteza e molepsjes së shefit të qeverisë u bë edhe më e fortë. Intervista për Jonida Shehun e Allison Guerrero, të dashurës fatkeqe të McGonigalit, i dha fund çdo dyshimi. Ajo foli, jo për një miqësi “në anglisht”, por për një marëdhënie të vërtetë mes kryeministrit dhe agjentit tradhëtar të FBI. Ajo e cilësoi raportin e tyre si të papërshtatshëm, dhe theksoi se dyshimet i kishin lindur nga bisedat e tyre të shumta në “viasat”, fotot e përbashketa dhe darkat në restorantet e shtrenjta të New Yorkut. Ndonëse rrefuzoi të tregonte gjithçka, për të mos i rënë ndesh hetimit, ajo nuk nguroi të pohonte se ish i dashuri i saj nuk kishte tradhëtuar vetëm vendin e tij, por i kishte bërë dëm edhe Shqipërisë. Me çfarë na kishte dëmtuar? Me lobimin për puset e naftës? Duke marrë para në të zezë? Apo duke minuar demokracinë për të punuar kundër opozitës?

“Agjentët e FBI-së në pragun e shtëpisë time me foton e kryeministrit të Shqipërisë”

Allison Guerrero nuk e precizoi këtë. Por ama ajo, me pohimet dhe heshtjet e saj, tregoi se di dhe ka rrëfyer më shumë atje ku duhet se sa e ka bërë këtë për mediat. 

Ajo na çoi në mendje se ka ende gjëra të pazbuluara, po ashtu sikurse New York Times na dëshmoi se kryeministri ynë nuk përmendet kot në aktakuzë. 

Prandaj Edi Rama ka leverdi të heshtë. Atij i volit sot shprehja e vjetër: “ça t’losh pa thon, qar e ke”. Sepse edhe kur tentoi të jepte një version me pikatore, shumë alibi i ranë pa kaluar as tre ditë.

©Lapsi.al


41 Comments

 1. Ore Bushat, si perkthehet “pulitzer” ne shqip, “kazan”?

  hahahahahahahahahahah Kumandari i daje Spiros!!!!

  1. Ooo Namuti, gjallë qenke Namut! Meqë nuk e vare veten më 25 prill 2021, ke afat deri më 13 maj ta varësh veten. Pasi nuk duam të mësosh rezultatin e 14 majit.
   Përndryshe do bërtasësh më 15 maj, zgjedhjet u godhën.
   Sa për dijeni, sapo e përfunduam punën për vjedhjen e zgjedhjeve. Kanë mbetur nja 5 a 6 bashki. Dhe këto deri nga data 15 shkurt futen në xhep.
   Rrini ju merruni me Goni Kalin.

 2. Rama ka frike njelloj si askushi.
  Perpelitet,rrotullohet,imiton,eshte kampion.
  Askush ne Shqiperi nuk dha llogari.
  Akoma dhe sot rrenat dhe mashtrimet Sali-Meta-Basha jane unikale.
  As qe e rruan per ne sepse ne bejme hartime stinore.

 3. Hajde Gallatin hajde.
  Rama fshihet si Mediu ne Amerike.
  Per Berishen Hollivudi beri dhe film.Zeni pagoi 100.000 dollar si globe ndaj gazetarit American etj pordhe.
  Te gjith vjedhin.

 4. Dorheqja dhe gjykimi i “bemave” te te gjatit tone eshte jo vetem diçka normale por ne radhe te pare eshte nje domosdoshmeri per te ardhmen e Shqiperise dhe Shqiptareve . Ligesite , vjedhjet me tendera super te fryre , grabitjet e pasurive te ketij vendi , shitja e trojeve shqiptare , grabitja e prones private nga plehra me imunitet , propaganda e peshtire e te jetuarit te shqiptareve ne lux , largimi masiv i shqiptareve nga ky “bollek” mavi dhe shume e shume skandale te tjera , e bejne largimin dhe gjykimin e te gjatit tone gjene me imediate e primare qe ka ky vend . Largimi apo me mire burgosja e te gjatit tone eshte nje 28 nentor i dyte per Shqiperine dhe Shqiptaret . Pa ndryshime kushtetuese , rregulla loje dhe ndeshkueshmeri te nje drejtesie te pavarur , kushdo qe vjen ne pushtet pas te gjatit tone eshte nje mine me sahat per poshtersite e radhes te politikes dhe politikaneve ndaj Shqiperise dhe Shqiptareve .

  1. Ore xxxxxxx pak histori jo politike mqa dukesh me 8- vjecare.
   Emigrimi me i madh ne historine tone eshte mbas vdekjes se Skenderbeut sepse asnje vend katolik nuk na mori ne mbrojtje .
   Pra si te thuash Skenderbeu ishte luftetar i krishterimit por krishterimi e shiti Shqiperine tek Turqia.
   Te tjerat mesoi nga Lapsi.

 5. Mos u zini bijte e mi. Prisni verdiktin per Ramen nga drejtesia amerikane, se ata betohen ne Bibel dhe thone te verteten.
  Ka bere mekate qe i shlyen me pendese. Te beje pritat e lumit Kir me pune vullnetare dhe te ndihmoje noj tvobekte e zoti do tja fale mekatet.
  Nje grua eshte guximtarja qe e nxori sheshit storjen, Zoti ia falte noj fmi.

 6. Ditet e fundit te RAAME MAFIOZIT po vijne e po ashtu te disa diplomateve amerikane qe e mbeshteten ne vjedhjet e tij

 7. “Edi, ça t’lësh pa thënë, qar e ke”

  …. Pa problem, të palarat e tjera i nxjerrim vetë…Titull shum i gjetur Andi.

 8. Jorgo? Ndoshta pret udhëzime.
  Ja kur të fillojnë të kalojnë në “autokritikë” ,
  Shumë rracë e keqe këta b…q…at!!!

 9. DHE FUNDI I TE GJATIT PO I VJEN, ASHTU SIC DO I DALE SHPIRTI. E VERTETA NUK MUND TE ZHDUKET ME FILXHANIN E FALLIT RILINDAS. GENJESHTRAT, MASHTRIMET. VJEDHJET, KODOSHLLEQET E KESAJ MONSTRE TASHME KANE BERE BUUUM, NE SE KA DREJTESI, SHTET LIGJOR DEMOKRATIK, ME E VOGLA E TE VOGLAVE DUHET SHKARKUAR NGA POSTI, E TI DREJTOHET DRWJTESISE. KESHTU FILLON SHTETI, RRITETBESIMI NE INSTITUCIONE. SA PA U FTOHUR HEKURI , TE VEPROHET, E TE SHPETOHET NGA NJE TENJE RILINDASE ME SEKT GJERIZI.

 10. nëse do vazhdonte ta mbante të dashur McGonigal do kishte bërë denoncim ajo? Ajo u hoq sikur mbronte interesin amerikan, që e pa pasi u tradhtua nga ky. Ajo e deklaroi vetë gjendjen psikike të saj. Gjykata amerikane e ka gjykuar të pavlefshme duke e cilësuar të paaftë për të dëshmuar,shpellkari xixa i cecenit spiun salih metaj eshte kthyer me kohe te plote ne komentet e tij,afer revolucionit demokratik te tipit salih xixa eshte ketu,bythelepirja do vazhdoj dhe kete here,po pastaj Ku xixa?

 11. deri më 25 prill 2021 Lulzim Basha paska qenë i kapur nga kryeministri Rama, po më 26 prill e tutje?

  Po e pranojmë me dhimbje që Basha paska qenë një mjeshtër në maskim, që arriti të mos e nxjerrë fytyrën prej të “kapuri”, duke ua hedhur pjesës dërrmuese të PD-së, përfshi edhe mjeshtrit të intrigës, Sali Berishës.

  Ama, ku qëndron morali i Berishës e të tjerëve, që i amnistuan Bashës 4 humbje radhazi dhe vijonin të besonin si të verbër tek ai?!Shpellkare e cecene te salihut jeni lumturuar per kete jamarbri qe eshte pasuruar duke ju rrjepur ju

  1. RREGULLO NJOHJEN, O IDIOT PA EMER, E PASTAJ BEJ ANALIZEN E GJYGJIT NE AMERIKE. BIJE KURVI LINDET E U TRASHEGUAT PER FATKEQESINE E KETIJ POPULLI.JE NJI BANAL GJERIZI QE KUNDERMO E KUNDERMONI EREN E QELBESIRES DER NE AMERIKE.PO.BENI BOTEN QE NE KOMUNIKIM ME JUFUNDERRINA TE SEKTIT, TE FLASIN ME KONDRA GAZ, PROPAGANGA MASHTRUSE, HIPOKRITE E PALLOSHIT TUAJ TE SE.URE I ERDHI FUNDI. PO JU KRIMBAT E HALESE RILINDASE ME CFARE DO MERRENI, APO KENI STILIN GUERRILAS TE BABALLAREVE E IDEOLLOGEVE MASHTRUES RIDHINDES. VERINI GISHTIN KOKES NESE KENI KOKE, NDRYSH,,,,,FUTENI PRAPA.

  2. Nja pale zgjedhje nuk keni fitu me eDramen, prandaj nuk jeni per ne. Pse nuk shkoni ne Kine, Rusi apo ne Kore te Kimetes me mire. Do ua dine me per nder ata.

 12. Një mikesha ime e medias i kerkoi intervistë Alison Guerrero, dhe pergjigje ishte “sa paguani?”

  Mbas këtij komunikimi, Alison thotë sé është paguar nga media shqiptare për intervisten. (shih tëeet e saj me poshtë).

  Ja u thashë që kjo nuk është stabël, por për më tepër, kur kerkon para për një intervistë, të kualifikon automatikisht në një nivel që me të drejtë as FBI, dhe as gjykata s’te merr seriozisht.

 13. RREGULLO NJOHJEN, O IDIOT PA EMER, E PASTAJ BEJ ANALIZEN E GJYGJIT NE AMERIKE. BIJE KURVI LINDET E U TRASHEGUAT PER FATKEQESINE E KETIJ POPULLI.JE NJI BANAL GJERIZI QE KUNDERMO E KUNDERMONI EREN E QELBESIRES DER NE AMERIKE.PO.BENI BOTEN QE NE KOMUNIKIM ME JUFUNDERRINA TE SEKTIT, TE FLASIN ME KONDRA GAZ, PROPAGANGA MASHTRUSE, HIPOKRITE E PALLOSHIT TUAJ TE SE.URE I ERDHI FUNDI. PO JU KRIMBAT E HALESE RILINDASE ME CFARE DO MERRENI, APO KENI STILIN GUERRILAS TE BABALLAREVE E IDEOLLOGEVE MASHTRUES RIDHINDES. VERINI GISHTIN KOKES NESE KENI KOKE, NDRYSH,,,,,FUTENI PRAPA.

 14. RREGULLO NJOHJEN, O IDIOT PA EMER, E PASTAJ BEJ ANALIZEN E GJYGJIT NE AMERIKE. BIJE KURVI LINDET E U TRASHEGUAT PER FATKEQESINE E KETIJ POPULLI.JE NJI BANAL GJERIZI QE KUNDERMO E KUNDERMONI EREN E QELBESIRES DER NE AMERIKE.PO.BENI BOTEN QE NE KOMUNIKIM ME JUFUNDERRINA TE SEKTIT, TE FLASIN ME KONDRA GAZ, PROPAGANGA MASHTRUSE, HIPOKRITE E PALLOSHIT TUAJ TE SE.URE I ERDHI FUNDI. PO JU KRIMBAT E HALESE RILINDASE ME CFARE DO MERRENI, APO KENI STILIN GUERRILAS TE BABALLAREVE E IDEOLLOGEVE MASHTRUES RIDHINDES. VERINI GISHTIN KOKES NESE KENI KOKE, NDRYSH,,,,,FUTENI PRAPA.

  1. “Që të jemi të qartë. Rashë dakord për këtë intervistë, sepse media shqiptare paguan (Media në Shtetet e Bashkuara nuk e bën). Jam deri në fyt me qera, fatura mjekësore dhe ligjore të përditshme, kështu që intervista do jap vetëm nëse më paguani, sepse kam shumë nevojë për para tani” – shkruan Guerriero.Xixa ne protesten revolucion ti dhe bythelepirsit e salihut trego veten ne shesh te burrave jo neper bodrumet e shqupit duke komentuar si shpellkar funksional

 15. pyeteni nje here te vetme, ekspertin e shendetesise, ish-in Ilir Beqja, thotë:

  Or BUSHAT, KOT E ZGJAT – A nuk fshehu koke e kembe Edi Rama sapo nisi hetimi i atij McGones FBI? A nuk ciceroi ne Twitter se “Jam me grip te rende…” e pastaj kur u bo bajat u detyrua ti sajojne nje fotomontazh familjarisht sikur eshte ne Boge per pushime!
  Edi Rama ka qene e mbetet nje dhjaks qe dhjet gjak, e ka nga geni psikopatik qe aq mire ja verteton Kartela e psikopatise tij qe dikur ja botonte shpesh ky Mero Baze qe sot ben zhurme ne klase pro-Psikopatit.

  1. I PA WMER JE, I PA EMER KE MBETUR PATRONAZHIST, SPIJUN, KUQAL. SHKO I MBAS KALLAMIT MASKARA, SE ATE RRACE INI, QELBESIRASH, KULISHE TE KURVIT, NE RRACE E GEN. ANDAJ JU AS QE DO NDRYSHONI, POR QE JENI E KEQIA ME E TE KEQIAVE PER KETE POPULL KJO DIHET, E VERTETOHET NGA ANALOGJITE E KOMENTEVE TE DALA NGA BUNKERET GUERRILAS FAT ZINJ. PO CFARE DONI ME NE HISTORINE E KETIJ PUSHTETI QE E DEGJENERUAT POLITIKEN NEN TYMIN E XROGES, NE VJEDHJET MASIVE, NE TRADHETINE KOMBETARE, NEBOSHATISJEN E VENDIT, RRENJOSJEN E XHAMBAZLLEKUT SHTETEROR, NE NXIRJEN E OPINIONIT PER KETE POPULL QE E RROPET, E SKENI TE NGOPUR, E PERSERI MASHTRONI, GENJENI, VIDHNI, KORRUPTONI, , KY ESHT FATALITETI QE JU I SHERBENI ME BINDJET TUAJA SERVILE PRO NJI SEKTI RILINDAS.

 16. “Efraim Diveroi ka pranuar të bashkëpunojë me drejtësinë amerikane, ka pranuar vetëm një akuzë për të cilën ka bërë 4 vjet burg. Ai dhe bashkëpunëtori i tij kanë dëshmuar për takimet në Tiranë dhe aferën që kanë bërë me kompaninë shtetërore MEICO me zyrtarë të qeverisë që kanë takuar.

  Dëshmitë e tyre kanë ardhur në Ministrinë e Drejtësisë që akoma s’i ka çuar në SPAK se nuk ka pasur kohë për t’i përkthyer. Janë dy afera të ndryshme në Gërdec; është ajo me viktima dhe afera e trafikut të fishekëve drejt Afganistani që zhvillohej në Shqipëri”

 17. Më tej Packouz rrëfen takimin e Efraim Diverolit me Shkelzen Berishën në prani të Ylli Pinarit dhe një mafiozi të madh shqiptar, ku u vendos që Kosta Trebicka, i cili kryente paketimin, të nxirrej jashtë loje, ripaketimin ta merrnin ata dhe si këmbim t’i bënin një ulje të vogël në çmimin e blerjes së municioneve.

  Ai thotë se Kosta Trebicka u zemërua pasi u nxorr jashtë loje dhe vendosi të kontaktojë mediat dhe autoritetet në SHBA, të cilët nisën hetimet. Gabimi më i madh i Kostës, thotë Packouz, ishte se kontaktoi edhe mediat shqiptare ku ekspozoi korrupsioin. Kjo sipas Packouz, i kushtoi jetën Kosta Trebickës.

 18. ta zëmë se vërtet Edi Rama me Yuri Kim janë ftohur në marrëdhënien e tyre, ashtu siç PD dhe gazetarët pranë saj pretendojnë prej muajsh!

  Por çfarë fiton PD nga kjo, që fluturojnë nga gëzimi?

  Mos do të thotë se do vijnë në pushtet, meqë Yuri Kim nuk i buzëqesh me Edi Ramës si më parë?!

  Pyetja lind, pse gëzohet kaq shumë Paloka?

 19. “Çunat”/ Rrëfehet David Packouz: Shkëlzen Berisha priti në zyrë Diverolin dhe negocioi çmimin e fishekëve në Gërdec

 20. EH QE SJU HA MORTJA ME GOJE KUQALESH, E LOGJIKE TE PIONIERIT LIBRAZHDAS, I ENVERIT, VES PERCUESI I LLOIT TE SEKTIT, BALLA, KUJTONI SE ME FALLSIFIKIMET, SHPIFJET ALLA SIGURIMSE, PO NA MASHTRONI JU, A PO TI EMER HUMBUR. RROGETAR SERVIL, I LINDUR KOPIL,

  1. Sipas Bushatit me qëndrimin e tij kundër Bashës, Berisha rimori tezën e Edi Ramës duke i lënë një njollë PD.

   “Është tjetër gjë të akuzosh tjetrin siç bëri Rama. Keni ngritur edhe komisioni. Ju doli që janë para ruse? Ju rimorët tezën e Ramës dhe i latë një njollë PD.Xixa nga lepirja e bythes salihut tani po fillon ti lepij bythen shkelzenit,o ceceni xixa,zeni ka karminen qe ja lepin bythen je me vonese.bushat ja corre masken salihut bravo,por rublat ruse merrja salihut

 21. Pikerisht per ate arsye qe ke si Titull te shkrimit e mbajme ne ilegalitet Timonierin o Andi Bushatliu…sa “me Grip”, sa “me pushime ne Boge” …Shkurt : nuk ja kemi besen se i mban mend ti rrecitoje para gazetareve ato qe i kemi dhene te mesoje permendesh si te pergjigjet.

 22. ‘Shuhet’ kauza e 11 shkurtit/ Berisha e quan ‘mafioz ndërkombëtar’, del foto e Duçkës me djalin e tij Shkëlzenin,dobici serb salih e tregoje fytyren e qelbur

 23. FEEIK. O QYRRASH, BESOJ SE TE SQARUAN FAKTET E MASHTRIMIT NE NJE POZE E KERKUAR, E JO E BASHKEPUNUAR SIC DONI TA KOMENTONI JU TE TIPIT,, BAZE,, RREMO O TARE KOMUNISTI , RREMO, SE VEHTEN DO GJENI.

 24. Duhet ta heqim këtë Kryeministër. Po ju shkatërron jetën, është bërë si ato vitet e komunizmit. Tani nuk kemi më një sistem total, kemi një njeri që mban peng një sistem demokratik. Është e njëjta mendësi si ta heqim qafe këtë njeri që të hapen dyert dhe të ecin njerëzit përpara. ”, tha ndër të tjera djali i Rustem Gjatës, ish-gjyqtar në kohën e PPSH.O xixa te kuptoj je hall te madh,kur ducka e rames e quajne mafioz ty bythelepires te pelqen,kur ducka ka foto me liken spiun dhe foto me shkelzeni qe kane bere biznes bashke ne kohen e salihut ty ste pelqen o xixa bythelepirsi ekselent dhe jo funksional

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.