• |
ide | kryesore

Dumani si vartës i Ramës/ Inceneratorit fantazmë të Tiranës nuk i ndalet pagesa

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme


29 euro për ton. Kaq paguajmë për procesin e trajtimit të mbetjeve në inceneratorin e Tiranës, në Sharrë. Teorikisht mbetjet riciklohen, kapsulohen dhe digjen në temperatura shumë të larta.

Praktikisht, inceneratori nuk ekziston. Mbetjet thjesht groposen në Sharrë dhe mbulohen me dhe.

Meqënëse i paguajmë paratë kot dhe meqënëse janë futur në burg ish-ministra, ish-deputetë, zyrtarë shtetërorë dhe janë shpallur në kërkim pronarët e inceneratorëve, gazetarët interesohen të dinë, nëse do ndërhyhet për t’i dhënë fund pagesave të larta.

Kur u pyet për këtë çështje në një takim që pati këtë të premte me gazetarët, kreu i SPAK, Altin Dumani u shpreh se “ka shoqëri pas shoqërie dhe duhet të gjendet pronari real, se të çon në arbitrazh”.

Kjo përgjigje e Altin Dumanit për një nga çështjet më të mëdha të korrupsionit të regjistruara ndonjëherë nga prokuroria, ngjan me pohimet që bëhen nga ministrat e Ramës për të njëjtën temë. Edhe qeveria këtë mendim ka. Që pagesat duhet të vazhdojnë.

Superskandali/ Zbulohet skema si ka vjedhur qeveria me inceneratorin e Tiranës

Kur Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja u shpallën në kërkim, atëherë Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku tha se pagesat do të vazhdojnë me arsyetimin se: “Në rast se ne nuk zbatojmë kontratat, nga ana e ligjit tregtar të kontratës, ne do t’i krijonim Republikës së Shqipërisë një dëm të tillë që me siguri do të përgjigjeshim në Arbitrazh”.

Është i njëjti arsyetim si i Dumanit sot, me diferencën se kur foli Balluku doli edhe Rama dhe e përshëndeti.

“Përgjigjia e ministres është përgjigjia e duhur sepse janë marrëdhënie kontraktuale të cilat imponohen nga ligji për të vazhduar deri kur të ketë vendime të formës së prerë nga gjykatat. Janë marrëdhënie kontraktuale që duhet të zbatohen derisa të flasë drejtësia”, deklaroi Rama atëherë.

Afera e inceneratorëve ka çuar në burg ish-Ministrin e Mjedisit Lefter Koka, ish-deputetin e PS-së, Alqi Bllako, ndërsa hetimet kanë nisur për ish-zv.kryeministrin Arben Ahmetaj. Të shpallur në kërkim janë pronarët e inceneratorëve Stela Gugallja, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto, ndërsa disa zyrtarë të tjerë janë në burg.

Nuk ështe e qartë se kush janë pronarët e inceneratorit të Tiranës, por kontrata nuk është respektuar pavarësisht se pagesat janë bërë rregullisht nga shteti shqiptar.

Video/ Ku kapet Veliaj te inceneratori i Tiranes

Kryebashkiaku Erion Veliaj firmosi për kalimin e fondit për inceneratorin e Tiranës pa mbledhur Këshillin Bashkiak dhe kjo nuk është e vetmja shkelje e regjistruar në këtë aferë. Në korrespondencën me Alqi Bllakon, ish-deputetin që është në burg, erion Veliaj firmosi në emër të qarkut të Tiranës, megjithëse është vetëm kryetar bashkie.

Altin Dumani u zgjodh me këmbënguljen e posaçme të ambasadores amerikane në krye të SPAK. Gjatë prezantimit të tij, ai i inkurajoi prokurorët “të procedojmë penalisht çdo shkelës ligji pavarësisht pozitës”, ndërsa u shpreh se “detyrën e shoh si mision dhe jo si vend pune”.

Me gjithë këto deklarata nuk pritej që Altin Dumani të shndërrohej në hero, por nuk pritej as që të fliste si vartës i Edi Ramës./Lapsi.al


41 Comments

 1. Berisha nxjerr ‘kartën’ e PPSH/ Kryekomunisti Marko Dajti kandidon për Bashkinë e Tiranës me firmën e… Flamur Nokës,eshikoni komunistin salih o shpellkare sa eshte paguar ky dajti kete rradhe,une besoj me shume se hysni milloshi ne 2011

  1. Cfar pret, drejtesi e financuar nga sorra plake. Si ketu si ne amerike ku ka futur duart pederasti sorros, vetem per drejtesi nuk behet fjale.

   1. Gjiyhashtu edhe ktu ne Kanada

    Globot e kane kap sistemin prej fyti

    Trudeau vendos neper komisione hetimore, burrin e halles, miqte e te jatit

    Robt dele nuk kuptojne qe globalistet pedofile te davosit jane fara me e ndyre ne planet

  2. as edhe nje sekond te vetme,ky sekt mafioz kurvo- komunist,nuk ka punuar per popullin.keta kane vjedhur cdo sekonde,kane vjedhur gjithcka,kane shkaterruar gjithcka,kane larguar mbi 30% te te rinjve.enveri do i kishte zili.

  3. Vazhdo e paguaj ti o fushkar sufllaqexhi i ores 20:38 per dicka qe nuk ekziston. Ne fakt ju kenetaret qe u kthyet ne fusha pillorenuk keni pare ndonjehere me mire. Lindur e rritur ne baltra pre mushkonjave dhe e shushunjave qe ju pinin gjakun, sot nuk e keni problem nese ju lene pa buke familjaret tuaj, mjafton qe ta keni sufllaqen e sigurt.

 2. O te qifsha robt e shtepise o Mavi,o moter qire,o grua qire ata jane pjella e bushtrave komuniste si puna e juaj.

 3. Ky eshte prokurori eshte nr. 1 ne republike, profesionist i mire dhe i pakorruptuar.
  Non-grata eshte tmerruar nga ky. Si rrjedhoje non-grata ka vene ne levize organin e tij (Lapsi.al) te filloje nga balta.
  Se shpejti non-grata dhe tigri do jene shoke qelie.

 4. E k,umjt i plasi qe Remzi Hoxha u mbyt nga Saliu,ai u harrua.
  U harruan 1997,2001 ,2003 etj etj edhe kjo do te harrohet.
  Hajdutet jqane njelloj.
  Na flet Meta tamam si bandit,ke frike te degjosh.

 5. Te larguarit ne DREJTIM TE PADITUR, prishen ne menyre te njeanshme KONTRATEN SEPSE

  NUK E KANE DOREZUAR NE AFAT

  KAME KALUAR 2 VJET NGA KALIMU I AFATIT TE DOREZIMIT

  CFARE DERDELLIT KY

  KUR NJE PALE PRISH KONTRATEN PAGESAT NDERPRITEN

  KESHTU FUNKSIONOJNE KONTRATAT

 6. O ju kuckat e Kryeministrise qe merrni rroge per komente nga Departamenti i Propogandes.

  Gjeni pune tjeter. Edhe turni I trete punoka ne Kryeministri per tu kujdesur per te madhin,

 7. Kryeprokurori Duman-hale , kur u katapultua në post , nëpërmjet luftës së ambasadores amerikane , syglasës koreane sorosiane , na cicëronte me fjalime dërdëllimash, se edhe babën e vet do ta proçedonte e dënonte për korrupsion e shkelje ligji .

 8. Mos i vini faj Dumani ! Ai as e kupton se cfare ka ndodhur me inceneratoret, jo me ta zgjidhe.
  Njeri gjysmak me duket mua

  1. Dumani , që ty të duket gjysmak , (sa shumë “gjysmake”paska pjella rilindkrimi) dhe nuk kuptonkërka se ç’ far ka ndodhur me inceneratorët ku batërdia e vjedhjeve vazhdon me 80 mijë € çdo ditë , të qërohet , të shkoj në të s’ëmës , “bastardi” i kurvës A-mer-ik ambasadore . Protest revolucion para ambasadës amerikane për këtë S’KAP , që kjo bushtër koreanë instaloi në këtë vend si drejtësi .

 9. Çfarë tha mbrëmë Këlliçi? Ai theksoi se është i djathtë, madje gati sa s’tha se është gjenetikisht i djathtë, i djathtë në gen, i lindur djathist, por premtimet që u bën qytetarëve të Tiranës janë ekstremisht të majta, të majta deri në utopi. Shumë projekte të tij për përmirësimin e kushteve të jetesës së banorëve të kryeqyqetit do të realizohen falas, pa shpenzime, do të jenë dhuratë prej tij, ose rezultat i aftësive menaxhuese të tij.Shpellkare e cecene te salihut dhe dy muaj dhe ju do largoheni nga tirona jone,merni dhe salihun me vete o kopila te komunistit serb salih karaxhic berisha

  1. O Hajvan.

   Nuk te dhemb 80.000 USD ne dite qe I jep Qeveria QYL???????????????????

   pa bere asnje sherbim?????????

   Pse nuk ti jep ty o Cope Gomar???

   Kaq shume trushpelare te ka bere Kryeministri???

 10. Deklarata e kreut te SPAK se “ka kontrata”, duke justifikuar vazhdimin e pagesave për inceneratoret, është e çuditshme .

  Kur bëhet fjalë për afera korruptive gjithcka fillon nga kontrata e parregullt, madje e firmosur ne 17 institucione fap e fap.

  Ndarja e dosjeve dhe alibia e kontratave dëshmon vullnet të munguar për zbardhjen e plotë të aferës dhe përpjekje për ta mbyllur me ca koka turku.

 11. Nese ka kontrata ti paguajne ata qe i kane firmosur, jo populli. Perndryshe leshoja karrigen dikujt tjeter qe eshte i afte ta beje kete pune

 12. “Disa miq nuk i njoh më, janë klonuar si Berisha” – Roland Bejko: Dua që Enveri i sotëm të ikë në shtëpi, unë s’i kam përlyer duart.Hajvani ta shkerdhen bythen o ceceni i salihut,o ju fytyrat e lapsit qe komentoni ketu ju njoh mos me detyroni tju nxjerr fotot neper rrjete sociale dhe te kuptojne se kush jeni ju qe i keni sherbyer dhe vazhdoni ti sherbeni dyshes komunisto spiun salih metaj

 13. Historia e Shqipnise, sa tragjikomike…nga nje tallava politike ne tjetren , por me emertimw te ndryshme, si reform ne drejtesi, Mc Gonigal, Gerdec etj etj etj. Vend i peshtir

 14. Kush ka akoma besim dhe mendon se KAPS (SPAK), policia, te gjitha gjykatat dhe institucionet e perdhunuara te drejtesise, jane te pavarura nga qeveria, eshte i semure i rende psiqik dhe duhet cuar ne spitalin prikiatrik per kurim.
  Shqiperia ka nevoje per nje rikonstruksion total, njesoj si rrezimi dhe shkaterrimi i nje kasolleje te infektuar apo te djegies se nje koteci pulash te semura nga flama e pulave, nje dezinfektim total, dhe ndertimi i nje shtepie, shoqerie dhe Shqiperie te re, nga e para, pa gabime, te drejte, demokratike dhe te lire!!

  1. Ky eshte buratini i vendosur me insistimin e Kimete plehres qe po majmet me parate qe paguajne fukarenjte te plehrat qe gropos superplehra e bashkise.
   I vetmi investim qe ka bere ha-mer-ik-a ne 33 vjet eshte kjo pseudo reforma qe rezultoi ne kapjen totale te sistemit te drejtesise nga zagaret sorrosiane te ketij vendi.
   Na e rrofte partneri strategjik.

 15. “Ekspertët thanë se ndonëse këto dy blogje me ndikim nuk ndjekin gjithmonë standardet etike në satitën e tyre, që të dyja shërbejnë në një rol për interes publik duke mbajtur njerëzit në pushtet llogaridhënës,” shënohet në njoftim.

  Pra me pak fjalë, këto dy faqe, mund të sulmojnë e të bullizojnë këdo, mund të vendosin gjoba, por ne duhet të heshtim, se paska interes publik mbrojtja e tyre.

  Po ata që sulmohen nga këto faqe, kush i mbron?

 16. Jo si vartës po vartës me plot kuptimin e fjalës dhe shërbimit që ai kryen për partinë dhe kumandarin!!!

 17. DOKUMENTI/ Kandidati me tre emra i Berishës e pranon: Kam qenë falsifikator, jam kapur e dënuar në Selanik,shishen e shurres persalihun o Gimi,mos e lejo babin salih te shurroje ne pantallona

 18. E ka pare njeri kontraten?

  Nje kontrate normale eshte une te paguaj, ti ben djegjen e plehrave. Nese nuk ben djegje plehrash, ti e ke thyer kontraten i pari, dhe une skam pse paguaj. Nuk ka asnje arbitrazh qe te hedh faj nese e prish.

  1. Pse beni sikur s’e dini se ku shkojne eurot?
   Sdo as men,as kalem.
   Shfryrja e dufit neper portale nuk na çon askund,
   Perfundimisht duhen marre franceze me qira,perndryshe jemi te mbaruar!

  2. Pse beni sikur s’e dini se ku shkojne eurot?
   Sdo as men,as kalem.
   Shfryrja e dufit neper portale nuk na çon askund,
   Perfundimisht duhen marre franceze me qira,perndryshe jemi te mbaruar!

 19. Pse beni sikur s’e dini se ku shkojne eurot?
  Sdo as men,as kalem.
  Shfryrja e dufit neper portale nuk na çon askund,
  Perfundimisht duhen marre franceze me qira,perndryshe jemi te mbaruar!

 20. Dueli Kim – Rama mbi Dumanin.Pyetja qendron: Kush e sugjeroj kete dyel?Rama apo Juri Kim?Sot kuptohet sakte qe ky duel ishte fallco per tu hedhur hi syve shqiptarteve,qe fitoi Dumani,pra i mbeshteturi i ambas.Kim dhe jo i mbeshteturi i rames.Pra Dumani ishte loje e rames dhe dumani detyrat i mer nga rama me poste sekrete se cfare duhet te thote, te beje dhe te veproje.Prandaj ju o reportere ,kur te pyesni dumanin per dosjet i thoni:Te ka dhene rama ndonje urdher te ri ,ke do therasesh ,apo ke do pyesesh sot?Cfare shou do besh sote?

  1. o bo bo bo

   Përgjigjia e ministres është përgjigjia e duhur sepse janë marrëdhënie kontraktuale……

   Ky perdor logjiken e Qeverise qe mban ere mut.

 21. Non-grata per korrupsion madhor dhe minim te demokracise.

  Kur te fillojë proçesi per non-gratën do jemi gati per BE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *