• |
ide | kryesore

Themeluesi i firmës së AI: Njerëzit mund të kontrollohen nga robotët

F1, Stil

Robotët mund të përfundojnë duke kontrolluar njerëzimin, paralajmëron themeluesi i një firme të inteligjencës artificiale.


Emad Mostaque i cili themeloi Stability AI tre vjet më parë, do të thotë se kjo mund të ndodhë në një “skenar të rastit më të keq” dhe njerëzve mund t’u thuhet “lamtumirë, ju jeni disi i mërzitshëm”. Megjithatë, qeveritë së shpejti mund të tronditen në rregullimin e makinerive nga një ngjarje që befas e bën ndikimin e tyre real, do të shtojë ai.



Në një intervistë me programin e BBC-së Laura Kuenssberg , ai do të thotë: “Nëse keni një gjë më të aftë se ju, çfarë është demokracia në atë lloj mjedisi? “Kjo është një e panjohur e njohur sepse ne nuk mund të imagjinojmë diçka më të aftë se ne, por të gjithë njohim njerëz më të aftë se ne.

“Besimi im personal është se do të jetë si ai filmi “Her” me Scarlett Johansson dhe Joaquin Phoenix, njerëzit janë pak të mërzitshëm dhe do të jetë si “lamtumirë, ti je disi i mërzitshëm”, por mund të gaboj.

Ai beson se momenti që aktori Tom Hanks u infektua me koronavirus në mars 2020 ishte momenti kur miliona e kuptuan rrezikun e sëmundjes së re. Kur të vijë një moment i ngjashëm me inteligjencën artificiale, qeveritë do të arrijnë në përfundimin se “ne kemi nevojë për politikë tani”, do të pretendojë ai.

Ndikimi i makinerive të reja mund të jetë “i dhimbshëm” në fillim dhe efekti i tyre në ekonomi mund të jetë më i madh se ai i shkaktuar nga pandemia, beson ai. Megjithatë, ai mendon se punët që zhduken do të zëvendësohen nga ato më të mira, sepse makinat do të bëjnë detyra të ulëta, duke na lejuar të përqendrohemi në gjërat që na bëjnë njerëz./Lapsi.al

Marrë nga: Independent



1 Comment

  1. Lutje per gazetarin: Nese s’ke kohë apo dëshirë t’a përkthesh nje artikull vetë të ftoj të përdorësh ChatGPT dhe jo Google translate🙏🏻 . Nuk kuptohet asgjë te ky artikull🤮

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *