• |
ide | kryesore

Montana, shteti i parë që ndalon TikTok

F1, Stil

Montana u bë shteti i parë në SHBA që ndaloi plotësisht TikTok kur guvernatori republikan i shtetit nënshkroi një masë që është më gjithëpërfshirëse se përpjekjet e çdo shteti tjetër për të kufizuar aplikacionin e mediave sociale.


Masa pritet të kundërshtohet ligjërisht dhe do të shërbejë si një terren testimi për Amerikën pa TikTok që kanë parashikuar shumë ligjvënës kombëtarë.


Disa ligjvënës, FBI dhe zyrtarë në agjenci të tjera janë të shqetësuar se aplikacioni i ndarjes së videove, në pronësi të kompanisë kineze të teknologjisë ByteDance, mund të përdoret për të lejuar qeverinë kineze të aksesojë informacionin për qytetarët amerikanë. TikTok e ka mbrojtur veten  dhe thotë se asgjë nga këto nuk ka ndodhur kurrë.

Ligji i ri i Montanës ndalon shkarkimet e TikTok në shtet dhe do të gjobisë çdo “entitet” – një dyqan aplikacionesh ose TikTok – 10,000 dollarë në ditë për çdo herë që dikush hyn në platformën e mediave sociale. Dënimet nuk do të zbatohen për përdoruesit.

Kundërshtarët argumentojnë se kjo është një tejkalim i qeverisë dhe thonë se banorët e Montanës mund ta anashkalojnë lehtësisht ndalimin duke përdorur një rrjet privat virtual, një shërbim që mbron përdoruesit e internetit duke koduar trafikun e të dhënave të tyre, duke i penguar të tjerët të vëzhgojnë shfletimin e tyre në ueb dhe aktivitete të tjera./Lapsi.al

Marrë nga: Independent


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *