• |
ide | kryesore

Google do të fshijë llogaritë joaktive

Stil
Google

Google po ecën përpara me planin për të fshirë llogaritë që kanë qenë joaktive për të paktën dy vitet e fundit.


Llogaritë nuk do të fshihen deri më 1 dhjetor, por Google (GOOG) do të fillojë të dërgojë paralajmërime për këta përdorues. Kompania do të dërgojë njoftime të shumta paralajmëruese për llogaritë e fjetura, dhe përdoruesit do të kenë një hapësirë tetë mujore përpara fshirjes.Kompania njoftoi politikën e re në maj, duke thënë se synon të parandalojë rreziqet e sigurisë. Gjetjet e brendshme tregojnë se llogaritë e vjetra kanë më shumë gjasa të mbështeten në fjalëkalime të ricikluara dhe të përdorin masa të përditësuara sigurie si verifikimi me dy hapa, duke i bërë ata shumë më të prekshëm ndaj çështjeve si phishing, hakerimi dhe posta e padëshiruar.

Llogaritë e para që do të priten janë ato që janë krijuar dhe më pas nuk janë rishikuar kurrë nga përdoruesi.

“Ne duam të mbrojmë informacionin tuaj privat dhe të parandalojmë çdo akses të paautorizuar në llogarinë tuaj edhe nëse nuk po përdorni më shërbimet tona”, shkroi Google në përditësimin e politikave të hënën më 7 Gusht.

Vendimi për të fshirë llogaritë shkon një hap më tej se një politikë e vjetër. Në vitin 2020, Google tha se përdoruesve do t’u fshihej përmbajtja e tyre nga shërbimet që kishin ndaluar së përdoruri, por vetë llogaritë nuk do të fshiheshin.

Për të ruajtur llogarinë tuaj, gjithçka që duhet të bëni është të identifikoheni për t’u identifikuar në llogarinë tuaj të Google ose në ndonjë shërbim Google të paktën një herë në dy vjet dhe ndoshta të lexoni një email, të shikoni një video ose të kryeni një kërkim të vetëm, ndër aktivitete të tjera.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *