• |
ide | kryesore

Darka në Athinë/ Albin Kurti dhe Ursula von der Leyen takim në Pallatin Maximos

Arkiva, Lajme, Të fundit


Darka informale që ka organizuar kryeministri i Greqisë, Kirjakos Micotakis është shfrytëzuar nga pjesëmarrësit për të zhvilluar takime dypalëshe në lidhje me të ardhmen e vendeve të tyre në perspektivën e integrimit. I tillë ka qenë edhe takimi Kurti-Von der Leyen, që është përcjellë nga presidentja e KE-së me këto fjalë.

“Kam diskutuar me kryeministrin @albinkurti nevoja për të de-përshkallëzuar tensionet në veri të Kosovës, për t’u riangazhuar në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe për të zbatuar marrëveshjet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Është jetike të rrëzohen barrierat në rajon dhe Ballkani Perëndimor më afër BE-së” shkruan Vond der Leyen.

Kosova pret liberalizimin e vizave në 1 Janar të vitit 2024, ndërkohë që ditët e fundit, qeveria Kurti ka shprehur pakënaqësi për mosheqjen e masave që u morën gjatë acarimit të situatës në veri.

 

 

https://lapsi.al/2023/08/18/tensionet-provokon-mitsotakis-tirana-jashte-tryezes-ballkanike/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *