• |
ide | kryesore

Video/ Ukraina ndal ecurinë e frikshme të Anglisë: Belgjika nuk gabon në Azerbaixhan

-Instant, Sport, Video
Anglisë

Në eliminatoret e Euro 2024, përfundoi në barazim ndeshja tjetër në grupin C, atë të Italisë. Në Wroclaw mbyllet 1-1 mes Ukrainës dhe Anglisë. Skuadra e Southgate duhet të ndiqte menjëherë rezultatin. Në minutën e 26 Zinchenko kaloi në epërsi lojtarët e Rebrov. Më pas Walker rivendosi ekuilibrin në minutën e 41’ dhe në pjesën e dytë traversa e Saka nuk mjaftoi. Belgjika fiton 1-0 në Azerbajxhan falë Carrasco, ndërsa Suedia mposhti Estoninë 5-0. Mbyllet 0-0 mes Andorrës dhe Bjellorusisë me mrekulli të shumta nga portieri vendas Alvarez.


GRUPI C

Barazimi 1-1 mes Ukrainës dhe Anglisë në grupin C, mund të lumturojë vetëm pjesërisht skuadrën e debutuesit Luciano Spalletti. Në Wroclaw, të besuarit e Southgate sulmuan, por u përplasën disa herë në murin ukrainas. Lojtarët e Rebrov në minutën e 26’ kaluan befasisht në avantazh. Tsyganvkov shërbeu në zonë për Konoplyanka, që gjeti në qendër Zinchenko. Mbrojtësi e pati të lehtë për të shënuar. Megjithatë, Tre Luanët barazuan në minutën e 41’ pas një tjetër rrethimi të zonës kundërshtare. Një top i shkëlqyer pas mbrojtjes i Kane për Walker, që kontrolloi dhe mposhti Bushchan. Insistimi anglez vazhdoi në pjesën e dytë dhe dukej se do të çonte në përmbysje, por goditja e Saka me të majtën u përplas në traversë. Të kotë aktivizimet e Rashford dhe Foden, në fushë në minutën e 66’. Falë këtij 1-1, Ukraina do të mbërrijë në San Siro përpara Italisë në renditje. Me pak fjalë, ndeshja e parë e Luciano Spalletti në shtëpi si trajner i të kaltërve tashmë po bëhet shumë e rëndësishme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *