• |
ide | kryesore

Braçe: Nga data 1 tetor pensionet do të indeksohen me 8.6%

Lajme, Të fundit

Deputeti i Partisë Socialiste Erion Braçe në fjalën e tij në Kuvend tha se nga data 1 tetor pensionet do të indeksohen me 8.6%.

“Që nga 1 tetori, e gjithë masa e pensionistëve do të marrin rritje 8.6 % që mbulon plotësisht normën e rritjen së inflacionit. Do të sjellë për 3 muajt në vijim 3.2 mln lekë plus, 32 mln dollarë. Ndërkohë që kjo rritje për vitin e ardhshëm do të transferohet tek pensionistet 121 mln dollarë, kjo është fatura e plotë. nga dhjetori që shkoi deri në 1 tetor janë 11.7 mln lekë më tepër që janë transferuar në buxhetet e tyre, që do t’i shtohet edhe bonusi i dhjetorit. janë para por që nuk mjaftojnë.. pensionistët meritojnë jo rritje të copëzuar por unike”,
deklaroi ai.


2 Comments

  1. O ju qifsha motrat dhe gratë,nëherë thatë në një Shtator do marrin bonus,tani thoni në fund të vitit.U ju dhjefshin mu në ngritjen e pensioneve,do këputi në bythët me 8.6%.

  2. Tani shpetuan pleqte tane , do hane me luge floriri . Se dhe normen e inflacionit do a mbuloka kjo rritje galopante e te ardhurave. Sa do doja te isha pensionist tani……..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *