• |
ide | kryesore

Shitet 1.14 milionë $ pulovra me dele e Princeshës Diana

Arkiva, Lajme, Të fundit
diana

Një pulovër e Princeshës Diana me një dele të zezë mes rreshtave të bardhë është shitur për 1.14 milionë dollarë në një ankand nga Sotheby’s në Nju Jork. Ofertat u hapën më 31 gusht dhe fillimisht oferta kryesore qëndroi nën 200 mijë dollarë deri në minutat e fundit të ankandit.


Sotheby’s e kishte vlerësuar vlerën e “pulovrës së deleve” nga 50 mijë deri në 80 mijë dollarë. Në fund kompania nuk e zbuloi identitetin e ofertuesit fitues. Bluza e thjeshtë prej trikotazhi, e cila u zbulua në një papafingo në mars, kishte një çmim më të lartë se shumë objekte të tjera që lidheshin me “Princeshën e Popullit” dhe që janë shitur në ankande vitet e fundit.Baaaa for business: Princess Diana's iconic sheep sweater is back | Financial Times

Makina e Dianës, një Ford Escort, mund të ketë arritur vlerën më të afërt pasi u shit për 806 mijë dollarë në 2022. Kryqi Attallah i veshur me ametist, të cilin Diana e vishte shpesh, iu shit yllit të realit show, Kim Kardashian për afërsisht një të pestën e shumës së pulovrës, 203 mijë dollarë në një ankand në janar.

Dizajni i pulovrës shpesh përshkruhet si simbol i vendit të Dianës brenda familjes mbretërore. Por historianët e modës besojnë se Diana nuk po dërgonte një mesazh, siç mund të ketë bërë në vitet e mëvonshme me “fustanin e saj hakmarrës” të famshëm, kur veshi pulovrën në vitin 1981, një muaj para dasmës së saj me Princin e atëhershëm Charles.

Diana sheep sweater on sale for US$50K at auction | CTV News

Në vend të kësaj, shumë thonë se Diana ishte thjesht duke përdorur stilin “Sloane Ranger” që ajo ndihmoi në popullarizim. Në epokën përpara ndikuesve të mediave sociale, fotot e gazetave të Dianës me pulovër i dhanë prodhuesit të saj, të veshjeve të thurura të ngrohta dhe të mrekullueshme, një “lançim stratosferik”.

Menjëherë pas martesës së saj, Buckingham Palace i shkroi “Warm and Wonderful” se trikoja ishte dëmtuar dhe kërkonte një riparim ose zëvendësim. Princesha Diana më pas e veshi zëvendësimin në një ndeshje tjetër polo në 1983. Sotheby’s përfshiu letrën drejtuar “Warm and Wonderful” si dhe një shënim falënderimi për zëvendësimin në shortin e ankandit. Ai përdori gjithashtu vrimën e vogël të pulovrës për të konfirmuar vërtetësinë. ©LAPSI.al

princess diana sheep sweater – Princess Diana News Blog "All Things Princess  Diana"


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *