• |
ide | kryesore

Tajvani i bën thirrje Kinës: Ndalo provokimet ushtarake

Lajme, Planet

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit i ka bërë thirrje Kinës që të ndalojë provokimet ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur, shkruajnë mediat e huaja.


Ministria tha se që nga e diela, ajo ka pikasur 103 avionë ushtarakë kinezë, duke përfshirë avionë luftarakë, mbi det. Harta e saj e aktiviteteve kineze gjatë 24 orëve të fundit tregoi 40 prej avionëve që kalonin vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, e cila kishte shërbyer si një pengesë jozyrtare midis dy palëve derisa Kina filloi ta kalonte rregullisht atë një vit më parë.


Avionë të tjerë fluturuan në jug të Tajvanit përmes kanalit Bashi, i cili ndan ishullin nga Filipinet. Pekini pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i tij dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të arritur qëllimin e tij. Aktivitetet e Kinës gjatë ditës së kaluar parashtruan sfida serioze për sigurinë në ngushticë dhe në rajon.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *