• |
ide | kryesore

Opennheimer, filmi biografik me fitimet më të larta

Paparazzi

Oppenheimer i Christopher Nolan ka bërë histori në arkë. Filmi ka fituar  mbi 912 milionë dollarë në mbarë botën gjatë gjithë shfaqjes së tij në kinema, sipas Box Office Mojo .


Si rezultat, filmi që ndjek udhëtimin e J. Robert Oppenheimer është bërë filmi biografik me fitimet më të larta të të gjitha kohërave, duke ia kaluar Bohemian Rhapsody të vitit 2018 , i cili  fitoi 910 milionë dollarë globalisht. Filmi i fundit tregonte ngritjen e famës së front-menit të Queen’s Freddie Mercury.


Oppenheimer nuk është ende filmi më i madh i vitit, pasi ky titull i përket Barbie të Greta Gerwig , i cili u publikua në të njëjtën ditë dhe që atëherë ka tejkaluar 1.4 miliardë dollarë ndërkombëtarisht.

Në Oppenheimer – bazuar në librin  American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer  nga Kai Bird dhe Martin J. Sherwin luajnë Emily Blunt , Matt Damon ,  Robert Downey Jr. ,  Florence Pugh ,  Josh Hartnett  dhe  David Krumholtz . Ai ndjek shkencëtarin e projektit Manhattan gjatë krijimit të bombës atomike në mes të Luftës së Dytë Botërore.

“Që Oppenheimer të kalojë shifrën globale prej 900 milionë dollarësh pas vetëm nëntë javësh në kinema është një arritje e jashtëzakonshme”, tha për  Variety , analisti i Comscore, Paul Dergarabedian ./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *