• |
ide | kryesore

McGonigal fajtor, ish agjenti i FBI drejt burgut për lidhjet shqiptare

Arkiva, Kryesore, Lajme
mcgonigal gjyqi, McGonigal

Departamenti Amerikan i Drejtësisë, Distrikti i Columbia ka njoftuar se ish-agjenti i FBI, Charles McGonigal ka pranuar fajësinë për fshehje të informacionit nga Byroja Federale e Hetimit. Në njoftimin zyrtar thuhet se “Charles McGonigal pranon se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish agjent shqiptar”.


“McGonigal u deklarua fajtor sot për fshehjen e fakteve materiale për marrjen e 225,000 dollarëve nga një individ që kishte interesat e biznesit në Evropë, ndërsa McGonigal po mbikëqyrte përpjekjet e kundërzbulimit. Kërkesa u pranua nga gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Colleen Kollar-Kotelly, e cila caktoi seancën për dhënien e dënimit 16 shkurt 2024”, thuhet në njoftim.Lexo me tej:

Andi Bushati: Në Uashington McGonigal e pranoi fajin, në Tiranë ai mbeti kopil 

“Sipas dokumenteve të depozituara në Gjykatë, nga gushti 2017 dhe duke vazhduar deri në periudhën kur doli në pension nga FBI në shtator 2018, McGonigal fshehu natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të huaj sigurie dhe një biznesmen i cili kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vendet e huaja.

Në mënyrë të veçantë, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga individi dhe udhëtoi jashtë vendit me individin dhe u takua me shtetas të huaj. Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse”, thuhet më tej në dokumentin zyrtar të Departamentit të Drejtësisë, ku theksohet se “akuza parashikon një dënim maksimal prej 5 vitesh burg”.

Dje gazeta e madhe amerikane, Washington Post, ka i kushtuar sërish një artikull aferës McGonigal dhe lidhjeve të tij shqiptare ku përmendet edhe kryeministri Rama (me poshte shkrimi i plote).

Lexo

Detajet/ Washington Post: McGonigal i zhytur deri në fyt në pakt sekret me Ramën 

Ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal, akuzohet se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish-punonjës i spiunazhit shqiptar, ndërsa punonte ende për FBI. Ai më parë u deklarua fajtor për ndihmën ndaj një oligarku rus, Oleg Deripaska.

Ish-spiuni kryesor i FBI-së në Nju Jork, i cili muajin e kaluar u deklarua fajtor për komplot për shkeljen e sanksioneve të SHBA-së dhe pastrimin e fondeve për një miliarder rus që ai dikur e kishte hetuar, do të pranojë fajin të premten pasi ka fshehur pagesa sekrete në para, ndërsa mbikëqyrte raste shumë delikate.

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Seanca dëgjimore për 55 vjeçarin, Charles F. McGonigal, u caktua për në orën 14:00 të së premtes (20 me orën shqiptare) përpara gjykatëses së qarkut të SHBA Colleen Kollar-Kotelly, në Uashington. Ky vendim u mor pas bisedimeve me prokurorët federalë, për pranimin e fajësisë.

Kushtet e marrëveshjes nuk u bënë të ditura por ato nuk janë përfundimtare derisa të pranohen nga një gjyqtar. McGonigal u përball me dy akuza federale për falsifikimin e të dhënave ose dokumenteve, të dënueshme deri në 20 vjet burg, dhe shtatë akuza për fshehje të fakteve materiale ose dhënie të deklaratave të rreme, të secilat parashikojnë deri në pesë vjet burg. 

Avokati i McGonigal, Seth DuCharme dhe një zëdhënëse e zyrës së avokatit amerikan për Distriktin e Kolumbisë nuk iu përgjigjën kërkesave për koment përpara seancës.

Si agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork nga viti 2016 deri në 2018, McGonigal mbikëqyri hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Oleg Deripaska, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin. McGonigal doli në pension nga FBI në shtator 2018. Ai u padit nga autoritetet federale në janar në dy raste të veçanta që tronditën komunitetin e kundërzbulimit të SHBA, duke ekspozuar cenueshmërinë ndaj korrupsionit të atyre që mbajnë sekretet e ndjeshme të qeverisë së vendit.

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në Manhatan për marrjen e 17,500 dollarëve duke punuar fshehtas për disa muaj gjatë vitit 2021 për llogari të Deripaska. Ai pati marrë detyrë për të hequr emrin e miliarderit nga lista e sanksioneve të SHBA-së dhe për të hetuar mbi një tjetër oligark, rival të Deripaskës. Veterani 22-vjeçar i FBI-së pranoi se kishte marrë ato që ai qe i ndërgjegjshëm se ishin pagesa të paligjshme, nga një bankë në Qipro.

Deripaska u ndalua të bënte biznes me amerikanët pas pushtimit të Krimesë nga Rusia, por McGonigal negocioi për 25,000 dollarë pagesa mujore, që do të dërgoheshin në një llogari të kontrolluar nga Sergey Shestakov, një përkthyes për qeverinë amerikane, i cili ishte një ish-diplomat rus, sipas aktakuzës. McGonigal u deklarua fajtor për një nga katër akuzat kundër tij, një akuzë konspirative e dënueshme deri në pesë vjet burg. Shestakov është deklaruar i pafajshëm dhe do të përballet me procesin përpara gjykatëses Jennifer H. Rearden në Manhattan.

ANDI BUSHATI: Pesë rrëfime që rrëzoi skandali McGonigal 

Një aktakuzë e dytë, është ngritur në Uashington ndaj McGonigal për fshehjen e pagesës prej 225,000 dollarësh, që ai dyshohet se kishte marrë nga Personi A. Ky i fundit i përshkruar në dokumentet e akuzës si një burrë nga Nju Xhersi, që kishte punuar dekada më parë për shërbimin sekret shqiptar, dhe që gazeta e ka raportuar se është Agron Neza. McGonigal akuzohet gjithashtu se ka vepruar për të çuar përpara interesat e Nezës që së paku prej gushtit 2017 dhe ka vazhduar ta bëjë pas daljes në pension nga FBI, ndërkohë që nuk ka zbuluar marrëdhënien, si dhe një “marrëdhënie të vazhdueshme me kryeministrin e Shqipërisë”, Edi Rama.

Sipas aktakuzës, McGonigal mori 225,000 dollarë në para nga personi A në fund të vitit 2017.

Muaj më vonë, FBI me nxitjen e McGonigal hapi një hetim ndaj një lobisti amerikan për partinë kryesore politike opozitare të Ramës në Shqipëri, një hetim që përdorte personin A si burim informacioni, pretenduan prokurorët.

Në një udhëtim të veçantë në Austri në vitin 2017, McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan një politikan shqiptar (Tom Doshin /shenim i Lapsi.al) të cilit McGonigal i ishte prezantuar nga Neza, dhe i cili donte që dikush të hetonte një kërcënim me vdekje, të akuzuar në aktakuzë.

Afera McGonigal/ Pse propaganda e Rilindjes nuk ta ngref 

Një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së që është akuzuar ndonjëherë për një krim, McGonigal drejtoi hetime të rëndësishme të inteligjencës, duke përfshirë publikimin nga WikiLeaks ne 2010 të kabllogrameve të klasifikuara të Departamentit të Shtetit. Ai kishte akses në një sasi të jashtëzakonshme informacioni të ndjeshëm, duke përfshirë hetimet e spiunëve të huaj ose shtetasve amerikanë të dyshuar se punonin në emër të qeverive të huaja, dhe të huajve që FBI dhe CIA po rekrutonin për të spiunuar për Shtetet e Bashkuara.

Në seancën e tij për pranimin e fajësisë në Nju Jork, McGonigal tha: “E kuptova se çfarë pasojash sollën veprimet e mia dhe jam thellësisht i penduar për këtë”. Duke u përballur me dënimin më 14 dhjetor, ai shtoi se: “Unë paraqitem para jush në këtë gjykatë për të marrë përgjegjësinë e plotë pasi veprimet e mia nuk synonin kurrë të lëndonin Shtetet e Bashkuara, FBI-në, familjen dhe miqtë e mi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 39 Comments

  1. McGonigal jo thjesht u pagua nga Rama. Ai u soll nga CIA me nderhyrjen direkte te asetes se Klinton/Sorros pra Kim, per llogari te operacionit te tyre te Shqiperise ose kufijte e Kosoves dhe eksperimenter per nderrimin e krereve politik ballkanik.

   1. Tani sa po lexojmë lajme nga SHBA se çështja McGonighal na qenka mbyllur.
    Me pranimin e fajësisë, dhe gjobës, prokurorët vendosën që kjo çështje të mbyllet dhe të mos ketë më hetime të këtejshme.
    Pikë.

  2. Tani ky Goni Gali, rrezikon 20 vjet apo 5 vjet.
   Sepse këtu thoni 20 vjet dhe në një shkrim tjetër më vonë thoni 5 vjet.
   Dhe thoni se gjykata caktoi një seancë dëgjimore me Gonin në muajin shkurt 2024.
   Dmth gjyqi mund të bëhet në vitin 2030.
   Dhe ndërkaq Rama i ka fituar zgjedhjet e vitit 2025 dhe 2029.
   Ça na duhet Goni Gali pastaj.

 1. Si anetar i rregullt i pd (foltore) uroj qe goniajalli ti thote te gjitha gjemat e rames atje ne gjyq. Sfida do jete si ta kthejme ne kapital politik ato qe do thote goni, dhe pastaj ne vota.

 2. Gon’ia beri leke i qiurobt, thon qe ka kap 20 milion eur , me kastratin gjushin, doshin qifen, ter koken e shume te tjere qe e hongren derrin

  “E kuptova se çfarë pasojash sollën veprimet e mia dhe jam thellësisht i penduar për këtë”

  per cfare eshte penduar tamam? qe mori leke apo qe nuk i ndau me cunat ne USA?

  se sma do mendja qe te jete penduar se ndihmoi ramen te rrije ne pushtet dhe se ndau leket me Kimeten?

  jo per gje por kimetja me leket e shqiperise do me u bo ambasadore ne turqi

 3. Gon plaku, pate fatin e keq të mbikqyrësh Shqipërinë duke mos e ditur se ky vend i korrupton njerzit, thjesht duke qënë në të fizikisht, pale kur ke një kryeministër që ta shet sapunin për djathë, dajrexhiu jonë të futi në thes. E shite Amerikën për disa palaço shqiptarë. Vetëm një njeri pa bosht i bën këto.

  Gjithashtu kam dëgjuar se ke dhënë informacione tek klika e Ramës edhe për shqiptarë patriotë që jetojnë në Amerikë, në dëm të tyre … Turp Gone, turp!

  1. In addition to the more than $100 billion already spent in Ukraine, the White House last month asked Congress to authorize an additional $24 billion.

   1. It is exactly the West that’s inciting hatred and pushing the war in Ukraine. They (and Zelensky) are part of the same club – traitors and sociopaths.

 4. Si thote rama?!
  Nuk jam me i miri por me te mire se une s’ka…..pastaj vjen eskobari dhe na ben leksion per demokracine…..
  🤣🤣🤣

 5. Dhe po jua perseris: eshte me lehte te kaloje deveja nga vrima e gjilperes, se sa e ashtequajtura ‘Opozite Shqiptare’ me ne krye nje figure jo te konsumuar, por te shkerdhyer si Sali Berisha, (apo disa figura te tjera te cuditshme), te krijoje ndonjehere momentum nga cdo skandal i pushtetit, i vertete apo i fabrikuar ne kazanin e saj.

  Universi e ka dhene tashme verdiktin per ju. Po i bini kot qiellit me koke. Po zhgarraviteni neper xhama.

  Eshte nje spektakel i sikletshem. Dmth. une ndjej turpin qe duhet te ndjenit ju po te kishit minimumim e ndergjegjes.

  Minimalisht, nuk ben sens qe te jesh nje nga sekseret e ndertuesit me te medhenj ne Tirane e njekohesisht te jesh lider i veteshpallur i Opozites.

  Pa permend te tjerat…

    1. Psikopatet nuk kane asnje arsye te kene turp.
     E konsiderojne veten qenie te perzgjedhura.
     Keshtu qe mos u turpero as per askend.
     Na kursen dhe buken derman.

     1. Ti nuk e di cfare eshte dinjiteti i vertete.

      Prandaj nuk e kupton per cfare po shkruaj.

      Duhet te ta kete mesuar gabim familja kuptimin e dinjitetit.

  1. Paske rrjedhur po fare ama. Po ti beje ato qe thua ti Berisha qe ka kaq vjet ne opozite, i bika qe qenka shume i zoti. Pall

   1. Injoranca jote nuk eshte justifikim.

    Tronditem nga naiviteti.

    Pyes veten: si eshte e mundur qe te jeni kaq naive?!

    Si te ishin te vonuar!

    Si eshte e mundur qe jeni kaq te vonuar?!

     1. Urrejtjen nuk jua solla une.

      Ate e gjeta midish jush.

      Por ti ndoshta kujtohesh per ceshtjen e urrejtjes dhe aspekte te tjera etiko-estetike si keto, vecse kur une ju mbyll gojen me argumente.

      Atehere kujtohesh per parimet.

      Nuk keni argumente. Nuk keni logjike.

      Nuk keni te tashme. Nuk te keni te ardhme.

      Ne fakt nuk keni as te shkuar.

      Jeni njerez te mbaruar, te pa fe, te pa fytyre, pa atdhe dhe pa din e iman!

    1. Mbrojtja që bën Berisha dhe Bumçi është pikërisht ky fakt që i implikon më shumë. Ata thonë se Memoja origjinale nuk e ka atë shënim! Natyrisht që nuk e ka dhe kjo është akuza: D.m.th në rrugë zyrtare dërgohej miratimi dhe në rrugë informale, informohej Shkëlzeni, që “detyrimi u krye”. Ky ishte shteti paralel i Shkëlzenit brenda shtetit.Spak po leviz ne drejtimin e duhur

     1. Ti merri nje here ilacet per vete nje here o debil!

      Pastaj kur te te kene bere efekt, keshilloja te tjereve.

  2. Po qaji hallin Saliut Shurramane , ha noi sufllaqe e fli ne krevat marinaresh ,të rroj partia , mamin mjelse të dalluar e ke pasur me siguri.

 6. Injorojeni J P . Ai mer me teper sufllaqe se gjithe sufllaqexhinjte e tjere, dhe e meriton . Shume shpejt do gradohet degjove do jete petgjegjes i nje seksioni te tere ne bodrumin e nje lokali prone e nje rilindasi te devotshem

  1. Une e kam sqaruar qe para shume kohesh qe jam ne Keto Diet.

   Pra vetem veze rose, paraguayan beef steak, arragosta te kuqe, karkaleca thellesie si edhe Beluga kaviar.

   Jemi vellezer e nuk njihemi. Tmerr! Kaq i eger ky kapitalizmi!

 7. ‘për një parti që nuk ishte e kryeministrit Rama’, zoti McGonigal u përgjigj “Po”.

  Hë pra, cila është kjo parti që loboi me McGonigal në SHBA? Po i hiqen petët byrekun të PD-LSI dhe po i del m¥ti nën të. Pra, një parti jo e Ramës, ka paguar këtë tipin për të lobuar në SHBA.

  Hë mo karavjdhe që keni muaj me emrin e McGonigal në gojë, pse nuk e hapni gojën tani? Apo e keni akoma me m¥t?kush jane partite qe kane bere lobim ne ato vite pd e salihut + basha dhe Lsi e likes se floririt

  1. A keni pak yndyre ne fytyre ju mavite? A ju ka ngel pak ndergjegje qe te skuqeni para pasqyres kur jeni ne vetmi dhe jo ne tufe? Idiote trushplare pa opinione vetjake.

 8. Keta qe vazhdojne ne krah te qeverise rama ju eshte bere lavazh truri me misn kontroll te stilit nazist. Jane ata qe gjeten pune mbas ardhjes se rames ne oushtet dhe i puthin karin edhe neper komente.

  O jargë o rrogetar i mbarum

 9. Ndaj kur të ballafaqohesh me mua rritu fizikisht, zmadhou mendërisht, ndrysho modelin e flokëve, mos vish këpucë me majë, mos përthyej gjunjët kur ecën në asfalt, mos haj djathë lope që në mëngjes dhe mos lexo vetëm librat e Isabelle Allendes.Per te gjithe shpellkare e cecene te malokut qe i lepijne bythen salihut kur dhjet,lexojini keto rreshta dhe kuptoni.

  1. Një përbuzje kutërbuese dhe narcisizëm tipik i një shpirti ekstremisht egoist … Niçja ishte tërësisht gabim, prandaj Zoti i mori mendtë … Hap sytë, ruaj mëndjen tënde!

 10. Standard&Poors rrit vlerësimin për Shqipërinë nga ‘perspektivë e qëndrueshme’ në ‘pozitive’Vazhdoni hani mut salihu,Gaz Gei ju erdhi shkoni shkerdhejeni se ju ctensonion,ose beni orgji me njeri tjetrin te shqupi i salihut.kucka maloke

  1. Standards and poors kishin vleresu lehman brothers me triple plus AAA+ dhe pas një muaji falimentuan. 2008

   Ha mut tani dhe përlyej turinjtë

 11. ‘Gërdeci’/ SPAK kërkon dëshminë e ish-shefit të shtabit të ushtrisë Luan Hoxha! Mori azil në SHBA, frikë nga Shkëlzeni

  1. Po Shkëlzeni e rrafi si qen Tao pallen apo se mbani mend dhe se rruan as për shalgjatin e Jo me për ju minj halesh .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *