• |

Video/ Foden e Haaland mbajnë City në krye të Premier League: Guardiola thyen Nottingham, të tjerët barazim

City

Në javën e gjashtë të Premier League, Manchester City mposhti 2-0 Nottingham Forest dhe mbetet në krye me pikët e plota. Vendosin golat e Foden (7′) dhe Haaland (14′). Kampionët në fuqi të Anglisë mbeten me dhjetë lojtarë për gjithë pjesën e dytë për kartonin e kuq të Rodri, por ruajtën portën të paprekur. Barazime në dy ndeshjet e tjera: Crystal Palace-Fulham (0-0) dhe Luton-Wolverhampton (1-1, Neto shënoi për miqtëtdhe Morris me penallti).

E janë gjashtë në seri. Manchester City mbetet në krye të renditjes me pikët maksimale duke mposhtur Nottingham 2-0. Citizens mbajnë të vetëm vendin e parë në Premier League. Ndonjë drithërim i tepërt për kampionët e Anglisë, sidomos në pjesën e dytë, por ndeshja kishte përfunduar pas vetëm një çerek ore. Në minutën e 7′ Foden i dha epërsinë vendasve. Pastaj, në minutën e 14′ i zakonshmi Haaland dyfishoi rezultatin, duke bërë 2-0.

Lexo më tej: Manchester City e Newcastle denoncohen në Komisionin Europian: Daily Mail zbulon emrin e ‘spiunit’

Në fillim të pjesës së dytë, Rodri u përjashtua me karton të kuq dhe Guardiola u detyrua të ndërhynte në formacion. Spanjolli vendosi Philips në vend të Doku, për të ruajtur një formacion të ekuilibruar. Miqtë tentuan të rihapin ndeshjen, por në realitet është Haaland ai që iu afrua një dygolëshi personal dhe të tretit për City. Emocioni i vetëm erdhi në fund kur Boly thërriti Ederson në cështje, për të bërë ndërhyrjen e madhe. Me këtë sukses, pikët e Manchester City janë 18 nga 18 në dispozicion. Të besuarit e Guardiola janë +5 ndaj Tottenham, Liverpool dhe Arsenal, në pritje të luajnë Reds dhe dy londinezet. Nottingham, ndërkohë, mbetet me 7 pikë pas humbjes së tretë në kampionat.