• |
ide | kryesore

Shpjegimi/Pse Rama doli i njollosur nga vendimi i procesit McGonigal

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama mcGonigal procesi 1

Mbyllja me marrëveshje e procesit McGonigal për çështjen shqiptare i ka yshtur shumë nga kamikazët e rilindjes të rifillojnë sulmin, duke thënë se gënjeshtrat e opozitës u shkërmoqën. Sipas tyre ish agjenti i FBI-së, u dënua vetëm se i mbajti të fshehata takimet dhe paratë që mori nga shqiptarët, por kjo nuk ka asnjë lidhje me akuzat që janë bërë këtu, kundër Edi Ramës. “Ky proces tregoi se këtu marrin fund përrallat e opozitës për gjoja korruptimin e zyrtarëve amerikanë”, ishte rrefreni i alibive që mbronin për shtypin vendas kryeministrin. 


Por, në fakt e vërteta është shumë më ndryshe. Ndonëse me stilin e saj të eksagjeruar, opozita e ka fryrë shumë më tepër se ç’është këtë skandal, duke lënë deri të kuptohet se Rama po shkoi në SHBA mund të procedohet, ky i fundit, në kundërshtim me atë që argumentojnë mbrojtësit e tij, ka dalë i njollosur nga ky proces.Në një shkrim të mëparshëm Lapsi.al (shiko linkun poshtë) ka analizuar vendimin e gjykatës të nëgociuar mes prokurorëve dhe avokatëve, ku shefi i qeverisë përmendet plot 11 herë.

Lexo me tej:

11 raste kur Rama del në rrëfimin, që çon në burg Charles McGonigal 

Por, nuk është vetëm prezenca e tij në një vendim gjyqësor të publikuar edhe nga Departamenti i Drejtësisë ajo që e bën këtë dokument shqetësues. Aty vihen re disa elementë të tjerë që janë rëndues për pozitën e Edi Ramës. Po të bëhet një vështrim krahasues mes aktakuzës që publikoi prokuroria dhe që u mor më pas nga gazetat më të mëdha amerikane dhe vendimit të gjykatës, aty vëren se McGonigalit, i kanë rënë akuzat e tjera përveç atyre që kanë të bejnë me Shqiperinë dhe me Ramën. Tek e para, flitej edhe për politikanë nga Bosnja dhe nga Kosova që në vendim nuk gjenden më. Në dallim nga rasti i Bosnje-Hercegovinës që permendej në akuzë për faktin se McGonigal i kishte kërkuar një politikani boshnjak 500 mijë USD për t’i siguruar takim me ambasadorin amerikan në OKB, në rastin e vendimit te gjykates konfirmohet vetëm Shqiperia me emer specifik kryeministrin. E njëjta gjë ndodh edhe me rastin kosovar. Aty flitet për një politikan, por pa i përmendur emrin dhe funksionin, por edhe ky është fshirë nga vendimi i gjykatës. Edi Rama ka mbetur plot 11 herë. Dhe ka një arsye sepse.

Andi Bushati: Në Uashington McGonigal e pranoi fajin, në Tiranë ai mbeti kopil 

Dokumenti i bërë publik dëshmon se sipas vendimit të gjykatës amerikane, McGonigal ushqehehej financiarisht nga favoret që i krijonte kryeministri shqiptar (rasti i fushës së naftës). Në pikën 12 të vendimit përmendet takimi në kryeministri në shtator 2017, kur McGonigal i kërkon të largojë një kompani nafte që ka lidhje me rusët dhe t’i japë licencë një tjetre. Siç provojnë dokumentat, më vonë, McGonigal u bë ortak me personin që ishte administrator në kompaninë e naftës që përfitoi nga takimi i tij me Ramën,

 

Në këmbim të favoreve të ngjashme Mcgonigal projektonte hetime në emër të FBI dhe institucioneve amerikane, ndaj kundërshtarëve të kryeministrit, ndërkohë që ishte përgjegjes për mbikqyrjen e rasteve te tilla.

Në pikën 28 të vendimit theksohet materialet me të cilat Agron Neza furnizoi hetimin e FBI-së për lobimin kundër kreut të PD-së Lulzim Basha dolën nga zyra e kryeministrit.

Pra, është e qartë se Edi Rama dhe ata që kanë lobuar pranë McGonigal, për llogari të tij, janë tejet të involvuar në këtë krim. Nëse nuk do të ekzistonte Rama, nuk do kishte pasur një proces dhe një dënim në Uashington për ish agjentin e FBI. Prandaj ai është aq prezent në verdiktin e gjykatës.

Natyrisht, nuk i takon drejtësisë amerikane të ndëshkojë kreun e qeverisë së një vendi tjetër. Në këtë pikë shpesh opozita jonë ka bllofuar duke rritur pritshëmëritë e besnikëve të saj, se Rama do të ndërshkohej përtej Atlantikut. Por në asnjë mënyrë, kjo nuk do të thotë se nga kjo histori Rama doli i larë. Ai është njeriu për bashkëpunimin me të cilin po dënohet Charles McGonigal. 

©Lapsi.al31 Comments

  1. Joo, është i njollosur shumë keq.
   Është me shkumë.
   Tani i duhet, Bushatit, Shkalluarit, Namutit, Gëlbazës, të marin të gjithë nga një brisk rroje, dhe t,ja heqin njollosjen me shkumë Ramës.

 1. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT,EDI RAMES,ALEXANDER VUCIC,VLADIMIR PUTINIT DHE KOL SALLAKS-BOLES DHE CAR BOLES BOLINO

  1. Shko shqyej bythën tënde, se Edvin Ramuti ikën më 2033.
   Në 2033 deri në 2045, kryeministër është Erjon Velial, 2045 Zaho Edi Rama deri në 2055, pastaj çuni i Argita Sali Berishës.
   Po deri atëherë ti do kesh varur veten me zorrë qeni.
   I pe votimet në Kukës besoj.
   Shko var veten që tani. Mos shkruaj më i dëshpëruar.
   Mbyte dëshpërimin.

   1. E tregon qrte veten se ke qejf qe gjithe jeten te jesh skllav o Emer. Po ndejten aq gjate ne pushtet rilindoret, as sufllaqe nuk do perfitosh me o skllav i lindur. Do te te duhet te shtosh gojoret per t’u ushqyer me sperme gjithe jeten tende. Jetegjatesia dhe cilesia e jetes tende, do jene te varura vetem nga cilesia dhe sasia e spermes qe do gelltisesh…

 2. YMER QELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE PER EDI RAMEN: ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS DHE NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH LAL DHJERIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al

 3. ‘U njollos se keshtu na pelqen te themi neve konviktoreve te lapsit’

  Ne fakt as u njollos hic e doli akoma me i palagur

 4. E VERTETA eshte qe lideri global doli i njollosur. Eshte i korroptuar dhe korruptues, pavaresisht se bythelepiresit perpiqen te na mushin mendjen per te kunderten. Njuk mbulohet dielli me shoshe.

  Drejtesi shqiptare nuk funksionon, apor me mire te themi eshte ne sherbim de liderit dhe leviz me urdherin e tij drejteperdrejt, prandaj nuk kla sesi te kete hetim ketu.

  Kjo eshte e verteta. Te tjerat jane mamipulime dhe lojra fjalesh bythelepiresish.

   1. Humbjen më të thellë, Berisha e kishte në komunën e Flamur Nokës, Shishtavec , ku Halilaj mori 871 vota, ndërsa Vata vetëm 377 vota.
    Kjo është një tjetër shuplakë brenda pak muajsh për Berishën pas asaj të zgjedhjeve të pjesshme të Rrogozhinës mbajtur më 23 korrik 2023. Kjo tregon se Berisha vijon të humbasë mbështjetjen dhe se shqiptarët po braktisin atë por dhe ata që i shkojnë pas.Rama Okb ju hani mut salihu cdo minut bashke me bushatin e shkulLlakun

 5. Zakonisht ky eshte fillimi i fundit, kur fillon dhe do me patjeter te fitosh zgjedhjet ne Rrogozhine apo Kukes si Sala ne 1996-1997-en .
  Sala u prish me greket,pastaj me amerikanet per faj te grekeve .
  Pastaj donte t’i fitonte zgjedhjet me 80-90 m % , dhe ne fund ra nga pushteti.
  Buçja Rama u prish me greket, po diskretitohet teresisht me amerikanet dhe ne fund do veje ne pidh te Anetes , ne hapsane,aty ku e ka vendin.

  1. Mba mënd radhën dhe thuaj djalit apo vajzës tende,: – Mbajeni mënd, po nuk u bë kryeministër në vitin 2057 , djali i Jamarbër Malltezit dhe Argita Berishës.
   Dhe ata do të thonë: – Sa i zgjuar babai jonë, ndjesë pastë, e gjeti që para 34 vjetësh.

   1. Qenke shejtan, parashikues I madhe bytha jote , tepke si orakulli i Delfit.
    Ik more koker karri dhe bej diversion ne ndonje portal tjeter .
    Sufllaqexhi !

    1. Më mirë sufllaqe sesa byrek me gjizë të prishur në bodrumet e SHQUP-it.
     Por, ëhë, nuk ka më as gjizë të prishur.
     Kështuqë, patronazhistët jetuan të lumtur gjithë jetën.

 6. në Shqipëri, është tashmë shumë e qartë, nga Veriu në Jug, nga Lindja në Perëndim, se ka diçka më të zymtë, më të jashtëligjshme, më pa etike sa gjithçka e imagjinueshme dhe e paimagjinueshme që mund të ndodhë në Shqipëri. Ai është Sali Berisha dhe rrethi i ngushtë i besnikëve që i ka mbetur. Besnikë të lidhur ngushtësisht me interesat familjare dhe pasurore të tij

  1. Motren ne pidh te gjithe mdhe sufllaqexhinjve qe i bejne fresk Rames. thotë:

   Nese ka person te kriminalizuar teresisht, katercipersht, vertikalisht, horizontalisht dhe diagonalisht, ai eshte Edi Rama, hajduti me i madh i Shqiperise qe prej kohes se Sulltan Mehmet Fatihut. Teresisht injorant ne fusha te administrimit publik, ne politiken rajonale dhe ne perceptimin e shtetit ne teresi.
   Thjesht nje bythqire intrigant,superhajdut, i forte me te dobetin, dhe marres kari ne goje me te fortin.
   Rama,plehu me i madh ne rruzull !

  2. Motren ne pidh te gjithe morrave dhe sufllaqexhinjve qe i bejne fresk Rames. thotë:

   Nese ka person te kriminalizuar teresisht, katercipersht, vertikalisht, horizontalisht dhe diagonalisht, ai eshte Edi Rama, hajduti me i madh i Shqiperise qe prej kohes se Sulltan Mehmet Fatihut. Teresisht injorant ne fusha te administrimit publik, ne politiken rajonale dhe ne perceptimin e shtetit ne teresi.
   Thjesht nje bythqire intrigant,superhajdut, i forte me te dobetin, dhe marres kari ne goje me te fortin.
   Rama,plehu me i madh ne rruzull !

 7. Motren ne pidh te gjithe morrave dhe sufllaqexhinjve qe i bejne fresk Rames. thotë:

  Nese ka person te kriminalizuar teresisht, katercipersht, vertikalisht, horizontalisht dhe diagonalisht, ai eshte Edi Rama, hajduti me i madh i Shqiperise qe prej kohes se Sulltan Mehmet Fatihut. Teresisht injorant ne fusha te administrimit publik, ne politiken rajonale dhe ne perceptimin e shtetit ne teresi.
  Thjesht nje bythqire intrigant,superhajdut, i forte me te dobetin, dhe marres kari ne goje me te fortin.
  Rama,plehu me i madh ne rruzull !

 8. PARODI

  APOLOGJIA E RAMËS-VETËM PËRPARA PËR FITORJE TË REJA

  Të dashur socialistë dhe militantë,
  jam para jush për t’ju falenderuar,
  që përsëri votuat rilindjen tonë,
  gjithashtu dhe falje për t’ju kërkuar.

  E dija që do korrnim fitore,
  sepse farën e besimit mbollëm,
  punuam për të ardhmen tuaj,
  me krenari këtë rezultat sollëm.

  E di që ndonjë gabim e kemi bërë,
  që ndonjë premtim s’kemi mbajtur,
  jemi munduar me mish e me shpirt,
  që derën e shtetit ju ta keni të hapur.

  E di që socialistët votojnë në rresht,
  nisen për të votuar që pa gdhirë,
  zënë radhën si qytetarë të angazhuar,
  besojnë te partia, alternativa më e mirë.

  Në fakt përherë më thoshin,
  se ky popull pretendime s’ka,
  mjafton një furrë buke e një hale,
  dhe ta jep votën si budalla!

  Por ju më provuat të kundërtën,
  sepse doni vetëm përpara të ecni,
  s’doni humbje kohe me NonGratat,
  s’doni që prapë në batak të mbesni.

  Ju më vërtetuat që ishte më mirë,
  një gojore e Gjicit në zyrë bashkie,
  sesa të vritesh në mes të bulevardit,
  sepse kështu kuksianëve iu ka hije.

  Të paktën Gjici të jepte një mundësi,
  që çdokush të hapte ndonjë derë,
  të merrte tender apo favore të tjera,
  vetëm me gojore njëherë a dy herë.

  Sepse Safeti kishte parimin tonë,
  vetëm përpara, mbrapa kurrë më,
  Saliu është veç shkuara e errët,
  ai ka pjerdhur dhe mend nuk nxë.

  Kam dëgjuar rëndom në televizion,
  që seksi oral nuk është tradhëti,
  pra një gojore për një tender,
  s’është ndonjë gjë e madhe kushedi!

  Prandaj dhe ju me votën tuaj,
  e amnistuat Gjicin këtë herë,
  sepse përpara jetës së njeriut,
  bytha vlen një mut mender!

  E di që tashmë jeni kuriozë,
  si do merren tenderat në vazhdim,
  a do vazhdohet me gojore,
  apo niset me prapanicën si fillim?

  Atëherë le ta ngremë pak stekën,
  çudia më e madhe tre ditë zgjat,
  gojorja nuk është më një tabu,
  s’do bëhet në zyrë, por në pallat.

  Kjo sepse zyra nuk është hale,
  por një ”furrë buke” ku populli vjen,
  atje ai ”falet” për urinë që ka,
  por vetëm në gjunjë zgjidhje gjen!

  Kush ka problem me gjunjët,
  mund të rrijë edhe rehat në shtrat,
  do të keni çdo komoditet për faljen,
  për ”praktikën” pranuese në pallat!

  Me rilindjen do ju hapen dyert,
  hallet do gjejnë zgjidhje menjëherë,
  duhet vetëm të keni dy bythë,
  një ta mbani, një ta çani përherë!

  Atëherë miqtë e mi socialistë,
  përsëri nga zemra ju falenderoj,
  përpara bashkë për fitorje të reja,
  dumbabistat e Saliut do i shpopulloj!

  Një falenderim për ata që s’votuan,
  dhe për çunat e Londrës që s’erdhën dot,
  vota për Sali-Liken është kthim mbrapa,
  s’keni pse e çoni jetën tuaj dëm kot!

  Faleminderit të gjithëve ju votues,
  në të mira ua shpërblefsha ngaherë,
  mos harroni parimin ”vetëm përpara”,
  dhe hallet tuaja zgjidhen menjëherë.

 9. O lapsi ti je nje bythqir muti dhe ju shkerdheft Rama mu ne byth juve o bytharet e lapsit se na keni qar karin me shpifjet tuaja dhe boll o laps pederasti mbylleni me mir kete portal se nuk ju beson me njeri o bythqima te lapsit

  1. Shko atje te TemA e Mero-kurves e ha mut sa te ngopesh se atje e keni sofren me bajga ju plehrat nostalgjike te kohes Enver bythqirit.

 10. Edhe pse përballë një skandali, ku kryebashkiaku kapet në zyrën e tij duke bërë seks, dhe për më tepër në një bastion demokrat, Berisha jo vetëm që nuk arriti dot të fitonte, por përkundrazi, thelloi humbjen me shifra të frikshme.

  Dhe këtë radhë, nuk thonë dot as na vodhën e as na blenë, se humbja është e tillë, që nuk lë vend për asnjë justifikim.

  Ndaj dhe Sali Berisha, ka vendosur të heshtë.Zera thone qe eshte ne krevat ne vilen e tij ne lalez,e ka lene me goje dua te vdes prane detit.Shpellkare te salihut shkoni shkerdheni motrat e vajzat tuaja,kjo ju ka ngelur,sa me shuma kopila shpellkaresh ne jet

 11. Ky Emerharruari i ores 12:43 eshte i perhershmi Ethem Lalaj nje ish Kapterr i kohes Dulles andej nga katundi i Mehmet Shehut qe ja kane shqyer zorren e bythes e i kane palluar familjen ndaj i ka mbet kari i tyre ne goje e shkruan – shpellkare.

 12. Niveli i komentuesve ne Lapsi.al tregon qarte se kush eshte Andi dhe Mandi! Eshte turp,po turpi nuk egzisto me ne Shqiptare, Nivel mesjetar !

 13. Ke hak o SPAK, se niveli me i larte i komentuesve gjendet te TemA e Mero Bazes se atje shpaloset dhe niveli maksimal i jargeve te bythlepirjes ndaj pushtetit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *