• |
ide | kryesore

Rama duhet ta hapë “zarfin sekret” për asocacionin

1, Arkiva, Ide
andi bushati

Sulmi terrorist serb në afërsi të Zveçanit dhe qëndrimi i pandryshueshëm i Beogradit, për t’a përdorur komunitetin e serbëve të Veriut si mish për top, ka ngritur një pyetje që mund ta hedhë në erë marëveshjen e arritur në bazë të planit Franko- Gjerman. A mundet që, në këto kushte, pala kosovare t’i hapë dritën jeshile themelimit të asocacionit, tani kur janë bërë tejet të forta dyshimet mbi qëllimin për të cilin mund të përdoret ai?


Lexo me tej:Andi Bushati: Nuk ka nevojë Albini për Kosovën, por shqiptarët për Kurtin 

Këtë dilemë, që po e pohojnë me zë të fortë gjithnjë e më shumë specialistë të rajonit, e shtronte në një editorial të saj edhe gazeta serioze londoneze “The Guardian”. Aty theksohej se nuk është fare e çuditshme që, në kushtet kur Uashingtoni dhe Brukseli po përkëdhelin Vuçiçin, Albin Kurti të hezitojë t’i japë asocacionin serbëve me tendenca separatiste. Në editorialin e The Guardian përmblidheshin dilemat që këto ditë po i shtrojnë të gjithë. Po sikur një njeri si Radoiçiçi (linku poshtë portreti i Lapsi.al) të vihej në krye të shoqatës të komunave serbe? 

Profil/ Fytyrat e panjohura të Radoiçiçit, që akuzohet se i priu terroristëve serbë 

Po sikur policët, komunarët, të zgjedhurit t’i kthenin mjediset e tyre autonome të punës, ashtu siç tentuan të shndërojnë, në depo armësh, manastirin e Banjskës?

Pra çështja përmblidhet: ndonëse një vetëmenaxhim i zgjeruar i komunitetit serb është po aq i duhur, sa dhe i pashmangshëm, a gjendemi në momentin e  përshtatshëm për t’a hedhur këtë hap, kur dyshohet se prej tij, rezikon që mos përfitojnë qytetarët , por banditët e Listës serbe?

Për fat të keq, harta e rugës ku po duan ta çojnë marrëveshjen me 11 pika të Brukelit dhe atë të Ohrit ndërmjetësit e dialogut është pikërisht ky drejtim. 

Një tjetër analizë e detajuar e The Guardian tregonte me imtësi atë që ndodhi në takimin Kurti-Vuçiç në 14 shtator në Bruksel. Dyshimet janë të forta se Lajçaku dhe Borelli kanë adoptuar linjën serbe-, ndryshe nga premtimi i hershëm që asnjë palë të mos vërë kushtëzime-, për të imponuar asocacionin në qendër dhe pastaj shohim e bëjmë për pikat e tjera, që  presidenti serb nuk i nënshkruan dot me “dorë të vrarë”.

Sekretet e Ohrit / Kurti rrëfen momentin kur Vuçiç përpak braktisi tryezën 

Nëse kjo qasje vërtetohet, aq më tepër tani pas aktit terrorist të 24 shtatorit, atëherë dialogut dhe marrëveshjes së arritur i janë vënë minat. 

Por, që të kundërshtojë rëshqitjen në skenarin që duan serbët, është detyrë e Albin Kurtit dhe e qeverisë së Kosovës. Ne, në Tiranë, na takon të meremi kryesisht me linjën zyrtare të politikës sonë të jashtme. Pikërisht, këtu, ekziston frika se Edi Rama është konformuar me versionin: asocacioni në qendër dhe pikat e tjera në kalendat greke.

Në momentin kur kryeministri ynë vendosi, t’i jepte një goditje pas shpine Kurtit, me anullimin e mbjedhjes së dakordësuar mes dy qeverieve, duke i shtuar peshën argumentit të Vuçiçit, se me Albinin është e pamundur të bisedohet, ai nuk bëri vetëm këtë mëkat. Po në të njëjtën ditë, në 8 qershor, fiks ashtu siç kërkon Beogradi dhe ata që ndjekin linjën e tij, ai e vuri theksin te krijimi urgjent i asocacionit. Madje Rama shkoi edhe më tej, ai shpalli se ka një draft të vetin, të hartuar nga specialistë të shkëlqyer ndërkombëtarë, për formën që duhet të ketë ky asocacion.   

E këtu lindën dyshimet e para. Ç’qe ky draft i beftë për të cilin nga zyra e kryeministrit, nuk ishte shpallur kurrë më parë se ishte ngritur një grup pune? Ç’qenë këta ekspertë me rënome, që kishin frikë të bëheshin publikë? Pse një kryetar qeverie, që thoshte se ka një plan të mrekullueshëm, insistonte se ai duhej mbajtur sekret?  

Këto dyshime pillnin të tjera: a mos fshihej dikush tjetër pas planit të cilit i kishte vënë emrin kryeministri dhe a ishte i çertifikuar ky dikush, si mbrojtës i interesit të Kosovës?

Ne ende, tre muaj më pas, nuk kemi marrë përgjigje për asnjë nga këto pyetje. Por ama, këto 100 ditë na kanë shërbyer që të jemi më të qartë së paku për dy gjëra, fillimisht se përse e kërkon Beogradi asocacionin të parin dhe pastaj për versionin më ekstrem për të cilin mund të përdoret themelimi i tij.

Konferenca e shtypit / Pse manipuloi Rama me asocacionin 

Ngjarjet pranë dhe brenda manastirit të Banjskës hodhën më tepër dritë në këtë drejtim. E në këto kushte të reja, për të mos mbajtur mbi vete akuzat se po vë interesat meskine personale mbi ato të Kosovës, kryeministri ynë është i dënuar të japë shpjegime. Ai duhet të shpretet së pari se ç’e detyroi, në fillim të qershorit, të këmbëngulte në kushtin e themelimit të shoqatës së komunave serbe. Së dyti ai duhet të hapë “zarfin sekret” të propozimit të tij. Lë ta shohin specialistët dhe publiku i gjërë se si e ka imagjinuar Edi Rama zgjidhjen e një ngërçi, që sipas tij do hapte rrugën e njohjes përfundimtare nga Serbia. Vetëm kështu dhe jo me hartime kundër ditëve të zisë, ai mund të vërtetojë se nuk donte të bënte dëm, kur shpalli se mban në sirtar një draft të fshehtë. Vetëm duke e parë të gjithë atë që kishte në mendje, ai mund të shpëtojë nga dyshimi se ishte një emisar i një loje të errët. Përndryshe, gjithkujt i lind e drejta të dyshojë se ai u vu në dispozicion, për të dhënë një goditje të keqe, një një moment të vështirë.  

©Lapsi.al37 Comments

 1. YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDU RAMES ,ALEXANDER VUCICIT ,VLADIMIR PUTINIT ,DULLA KOTIT DHE FRRYK CYPIT thotë:

  NE KETE DRAFT EDHE EDHE YMER QELBAZA KELLIRA KA SHKRUAR SE NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXENDER VUCICI

  1. PO EKSPRIMENTOJN MENDIME DUKE I MBJELLUR ATO POR QE DO KORRIN VETEM FRYTET E TYRE NESE PADREJTESI DESHTIM NDESHKIM NESE TE VERTETEN PAQE SIGURI ZGJILLJE SHPRES thotë:

   SKA SHANCE QE DIKUSH TE VENDOSIN MBI FATIN E NJE POPULLI PA PYETUR ME PAR I GJITH POPULLI NESE PRANON ATE ASGJE SESHT SI ME PAR DHE CDO GJE E KOPJUAR NGA E KALUARA ESHTE E DESTINUAR TE DESHTOJN PERVEC NJERES E VERTETA DREJTA HAKU VLERAT VIRTYTI

  1. Apo ky Andi i di të gjitha.
   Ky flet për vjedhjen e votave, korrupsionin e qeverisë, burgosjen e ministrave, çështjen Mec Gonigal.
   Këshillat e Bushatit se çfarë duhet të bëjë opozita që të bashkohet pas Sali Berishës dhe të fitojë zgjedhjet në vitin 2033, nuk duhen nënvleftësuar.
   Ky di çfarë do të ndodhi në Ukrainë, a do të pranohet Suedia dhe Finlanda në NATO.
   Andi informohet dhe shkruan për kartelet e drogës në Kolumbi, Venezuelë apo Bolivi.
   E di me saktësi se çfarë duhet të bëjë Shqipëria që të kualifikohet në Europian apo botëror.
   Ai duhej pyetur çfarë duhej të thoshte Rama në OKB. Sepse Rama e bëri lëmsh OKB-në.
   Bravo Bushat vazhdo kështu.

   1. Po ti që me ironi të (hollë) gjykon Bushatin, çdo që i lexon dhe komenton shkrimet e tij?

    Ik mër çun e kënaq shijen tënde në ndonjë gazetë tjetër!

 2. Komunistet enveriste, pjelle e se ciles Rama eshte, kane qene gjithnje gati ne sherbim te Padromeve te tyre, sllaveve te jugut.
  Ndaj dhe Rama s’mund te beje ndryshe. Njeri pa atdhe, pa identitet kombetar, pa interes te perbashket, kjo pjelle eshte kurdohere gati ne sherbim te padronit te huaj, cfaredo emri paste!

  1. Namut ti rruash lesht Sali Berishës, apo Tritan Shehut dhe Edmond Spahos.
   Po kështu tu hash mutin Ed Palokës, meqë është djali i Sekretarit të Partisë komuniste të ministrisë të Industrisë. Të plsësh nga marazi për Albana Vokshin, mbesën e Bie Vokshit dhe familjen e saj komuniste.
   Tja rruash Klevis Balliut, djalit të komunistit dhe gazetarit të Zërit të Popullit Fafri Balliu.
   Do më…?

   1. Kur te kesh kohe, hajde ma bej nje fyt….
    Mos e merr mamin, se asdurohet perdite ajo buce 5lekeshe

    1. mamin?? akoma nxjerr mamin ne rruge ky ?

     tipik ridhjeres ramist, te pakten rama e shqyen fytin dhe bythen e vet, ky plehra sillka akoma mamin , a thu se eshte ne klase te pare

     varikars ridhjeres ose socialist i ri !

     1. Mos ngatrro ripjelljen me ridhjerjen.
      Rilindja është RIPJELLJA.
      Rithemelimi është RIDHJERJA.
      Ky nuk ka si të jetë edhe me ripjelljen edhe me ridhjerjen.
      Do hajë ose sufllaqe, ose byrekë me gjizë të prishur.
      Të dyja nuk i ha dot.

 3. Rama zarfin apo leket?

  Rama per leke shet dhe aneten pertej varrit!

  Palaco cirku i shpif.

  Fisk ashtu si i duhen Shoqerise se Hapur, plehra, pa skrupuj, me vese , te tredhur dhe te gatshem me gojen hapur si uturak per ata

 4. Nqs para pushtimit të Ukrainës, Europa i frikësohej Rusisë dhe përkëdhelte vuçiç pederastin, në kushtet e reja gjeopolitike që janë krijuar pas dështimit të Rusisë injorante, akoma europa më së paku naive e më së shumti kurvë historike, vazhdon me nëpërkëmbjen e të drejtave historike të shqiptarëve!!!???

  kaq idiotë sa jemi europa ka zgjedhur të mbajë një nacionalist serb e një internacionalist shqiptar edvin halenë, dhe nacionalistët shqiptarë synon o të jenë non grata o ti vendosin sanksione siç deshën me bërë me Albin Heroin.

  Europa kurvë dhe ameriqia e dy buratinëve bide haleja e blinken pederasti do të dështojë!

  RRoftë shqiptaria!

 5. Rama ka qene dhe eshte nje njeri pa pike vlere. Me pushtetin qe i eshte dhururar dhe perdorimin e tij prej palacoje , keto iniciativa qe cojne uje tek Vucic jane mese te parashikuara .

  Bushati ka te drejte

 6. heshtja eshte tregues qe dhe imbecilet me te flakte te Foltores kane nisur te mendojne, heshtja totale eshte tregues i tronditjes totale.

  Ky eshte moment teper i volitshem psiqikisht, sepse eshte momenti qe tregon se dhe fanatikeve me te medhenj u eshte tronditur bindja se Berisha mund t’i sjelle ne pushtet.O bushat po i ngjan fatosit ngs shkrimi ne shkrim,rama ju ka bere qe dhe kur hani buk te mendoni per ramen,ti akoma meresh me anullimin e mbledhjeve te dy qeverive por nuk permend albinin qe vinte ne tirane e bente fushate per salihu e ilirin duke bere takime me kete dyshe kriminale serbe

 7. Të gjithë që i hakërrehen atij, kanë parasysh atë skenën, kur ai del menjëherë pas humbjes, thotë atë fjalinë klishe “kjo ishte vjedhja më e madhe në histori” e zgjedhjeve dhe pastaj premton se do hakmerret me protesta dhe do rrëzojë qeverinë e krimit.

  Kanë kaluar gati 48 orë dhe ai nuk e ka bërë atë që ka bërë gjithë jetën për 32 vjet.

  Pak u duket kjo?Shiko fytyren e salih karaxhic berisha te kuptosh fytyren e vellait te tij serb Radoicicit dhe i ke thene te gjitha

 8. Rama po qe burre ti kerkoj te falur popullit te Kosoves. Por kam frike se ska pune burrnia me Ramen. Çuditerish dhe Enveri e Rama kane te njejten qasje ndaj Serbeve, ka diçka qe nuk shkon ketu. Rama ka nevoje per nje psikoanalist!

 9. Edi Rama do hape ate goje e do levize ato mollaqe vetem sa ja lejon morsa e tavolines se Open Ballkan ku e mbajme lidhur .

 10. Kryeministri yne eshte i denuar te jete Kryeminister edhe per shume e shume vite. Ndersa ti Andi, cun hetuesi, qe i vogel luaje ne preherin e Enver Hoxhes, (nuk e di me cfare lodre luaje saktesisht, por uroj te mos jete ajo qe mendja ime perverse imagjinon), duhet te kesh parasysh qe nqs. do ta cosh Lapsin nga 1 Milione ne 2 Millione vizitore ne muaj, pa ndihmen time, duhet te ndashe sakte personazhet e drames dhe storyline-in

  Cilat jane personazhet? Per cfare po ndeshen me njeri-tjetrin? Ku drama?

  Duhet ta besh te thjeshte. Si me qene telenovele turke apo latino-amerikane.

  Se ndryshe do rikthehesh ne nivelet e Rakipit.

  Por ki parasysh qe Rakipi ja zgrapi pallatin murgeshave, fale Albania-s, (eh c’kohe te arta)!

  Nderkohe qe ti ca kape? Kape karin! Pervecse ndonje lemoshe te Manes ne kembim te heshtjes tende per “BETONIZIMIN” e bregut.

  Sepse ishe shume idealist Andi!

  PS: Hej po Shkullaku ca ben mo, se s’kam pyt fare. A ka ardh ndonje gazetare e re ne redaksi apo jo?! Ndonje gazetare me gishtat e holle!

  😅😅😅

 11. Janë dy çështje të ndryshme dhe të dyja vepra penale. Tek e para ka vrarë 26 vetë, për t’u bërë milioner me fishekët e shtetit shqiptar. Tek e dyta ka vrarë vetëm Kosta Trebickën dhe ka marrë më qafë dy biznesmenë amerikanë që kanë bërë burg, kurse vet nuk i ka hyrë gjemb në këmbë.

 12. FRRYK CYPI PASI JA FUTI KARIN NE BYTH SOT YMER QELBAZA KELLIRA KERKOJ TE BURGOSET ALBIN KURTI-KY IMERI EDHE PER GREG KRISTAQ RAMEN E MBAN PENGE EDI RAMEN ME DOSJEN E KRISTAQIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CUPIT DHE JEPJA leke

 13. nga 61 bashki ka fituar vetem 6 me shpirt neper dhembe bashki te rangut te dyte e te trete. Si mund ti jepnin vote kuksianet forces qe mban akoma ne krye te saj gangsterin politik qe zbriti nga shishtaveci me kepuce te grisura e sot zbret ne sheshin e Kukesit i gergufur me Range Rover 125 mije euro, me Vile ne Tirane, Vile 3 kat ne Lalez, 2 apo 3 apartamente 160 m2 ne Tirane 2 apo 3 apartamente te grabitura nga enti i banesave ne Sarande ne emer te familjareve te vet kur ishte drejtor Enti banesash. Ky Muli gangsteri njeriu me i urryer per mbare shqiptaret qe udhehoqi pordhestat rrugore me molotov ne dore

 14. Dhëndri i Berishës shpërthen në sulme ndaj SPAK, ndjekësit e “masakrojnë” për aferën e ish-kompleksit “Partizani”

 15. “Revolucioni” u gdhi me premtimin për të zëvendësuar opozitën e shitur dhe u ngrys i blerë nga një Kullë 64 kate në zemër të Tiranës.Vazhdo lepija bythen me mut te salihut,mos e lejo ti thahet muti,do shperblehesh nga jam arbri

 16. “Vrasjet dhe terrori në veri të Kosovës, është 100% i ngjashëm me sulmin e bandës Mavi të Fredi Balerit në pikën kufitare në Jug të Shqipërisë 1994 ku u vranë 3 ushtarë shqiptarë, me kauzën e çlirimit të Epirit Verior.

  I vetmi ndryshim është që Kosova i shpall organizatë kriminale, ndërsa Shqipëria i voton për kryetar bashkie.

  Madje opozita i quan heronj dhe të burgosur politik”

 17. Për bythën e Zen Sali Berishes dhe Abi Malltezit, Sali Berisha, kërkon të djegë përseri Shqipërinë.
  E dogji kur e mori më 1992.
  E dogji në 1997
  E dogji në 1998
  E dogji dhe e poqi me tritol urash, pritash e shtyllash elektriku, sa herë i afrohej zjarri në bythë.
  E dogji në Gërdec.
  E dogji në çdo protestë
  E tashti, do ta djegë përseri.
  U djegsh familiarisht o Sali Berisha, nga zjarri që po ndez vetë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *