• |
ide | kryesore

Dialogu Kosovë-Serbi/ Shqipëria nuk mbështet deklaratën e BE të 19 shtatorit: Nuk pasqyron realitetin

Lajme, Të fundit

Për herë të parë Shqipëria zyrtarisht nuk është linjëzuar me Bashkimin Evropian, duke mos dhënë mbështetje për deklaratën e fundit bërë më 19 Shtator, mbi dialogun Prishtinë-Beograd.


DEKLARATA E BE, 19 SHTATOR 2023“BE-JA MBETET PO AQ E SHQETËSUAR PËR MUNGESËN E PROGRESIT NGA TË DYJA PALËT PËR DEPËRSHKALLËZIMIN E TENSIONEVE NË VERI TË KOSOVËS, DISA MUAJ PAS SHPËRTHIMIT TË FUNDIT TË DHUNËS QË SOLLI LËNDIME TË QYTETARËVE, TRUPAVE TË KFOR-IT, POLICISË DHE PËRFAQËSUESVE TË MEDIAVE, DISA ME PASOJA TË RËNDA DHE TË PËRHERSHME”.

Kjo është një pjesë e deklaratës së 19 shtatorit, dhe arsyeja pse Tirana zyrtare nuk e ka mbështetur atë, vjen prej faktit se BE vë në pozita të barabarta përgjegjësie Kosovën dhe Serbinë dhe nuk ka reflektuar në të qëndrimin për ngjarjet e 24 Shtatorit, kur një grup i armatosur paramilitarësh serbë sulmuan policinë e Kosovës dhe vranë një rreshter të saj në krye të detyrës.

Kjo e mërkurë ishte dita e fundit e afatit brenda të cilit Shqipëria duhet të jepte ose jo mbështetjen për deklaratën e BE-së. Por mungesa e përditësimit të deklaratës pas ngjarjeve të 24 Shtatorit solli moslinjëzimin e vendit tonë me BE-në. Sipas burimeve, qeveria argumenton se gjatë këtyre ditëve, BE ka pasur mundësinë dhe kohën për të përditësuar atë deklaratë, duke u shprehur qartë se përgjegjësia për ngjarjet në veri nuk është e Kosovës. Burimet thonë se pala shqiptare mbetet të pritje të një deklarate të re nga Brukseli zyrtar. Për palën shqiptare, deri sa të ketë një qëndrim të ri lidhur me ngjarjen e së dielës, nuk mund të mbështetet diçka që nuk reflekton realitetin.

Ky është qëndrimi i parë Shqipërisë, në kundërshtim me linjën e BE-së, e cila bën njëlloj përgjegjëse për dështimin e dialogut si Kosovën ashtu edhe Serbinë.14 Comments

  1. AKOMA SU BINDEN EVROPIANET QE QEVERIJA SHQIPTARE PERFAQSON INTERESIN KOMBETAR DHE JO SERB APO GREK APO EVROPIAN ME HIR OSE PA HIR NDRYSHE RREZOHET DHE NDRYSHON SISTEMI thotë:

   EVROPJANET PRENDIMORET KAN SHUM PER TE PAR TEK VETJA STRATEGJIT POLITIKAT SHKAQET KOMPLET QE KOMBI SHQIPTAR NDOLLET NE KET KATASTROF MBASI PRENDIMORET JAN SHKAKTARET HISTORIK TE KETYRE ZHVILLIMEVE QE SHUM JU DETYROHEN KOMBIT SHQIPTAR SHQIPTARET SI KAN BORXH ASKUJT PSE TJERET BEJN PADREJTESI NDAJ NESH PER REFLEKTIMIN INDIVIDUAL POPULLOR APO INDIVIDUAR BRENDA APO JASHT TERRITORIT SHQIPTAR PADREJTESIJA ESHTE KRIJUAR TE DRESHTOJNE DHE SKA SIGURI JU KENI DESHTUAR DESHTIMI ESHTE I JUAJI JO I JONI CDO GJE TASHME THUAJANI VETES JO NEVE

 1. Shyqyr qe reflektoi Rama. Rama mundesisht te mos flasi si Lajcak po te flasi si shqiptar per punen e Kosoves.

   1. Po mo po, flet si shqiptar. Pse me ben bashk me Bushatin o te qifsha Bushatin ne byth. Bushati bythpamuk. Ndersa sa per Ramen, e kemi par sesi eshte munduar te justifikoj Vucicin dhe serbet ne sjelljet e tyre. Mos ha mut kot, se Vucicin e ka pas pik te dobet, thjesht po meson qe nuk behet shok nje serb se nuk mundet ti besohet nje serbi.

   2. 14:53 . , Ramushi flet shqip , po nuk ak fol kurre si shqiptar per asgje qe nga dita qe po i mjel sjqiptaret . Kelysh i bandes se sorrosit po ajo eshte e palekundur . Ti pastaj , me turmat e tjera jeni dakort qe keta te vjedhin e te mbushin vendin me beton kjo eshte zgjedhja juaj.

 2. Mbrojti Kosoven, Rama, apo analizoi sulmin agresiv, por pa ia vene koken planifikuesit e organizatorit qe ishte, e eshte Vucici.As e preku, e as e permendi, por denoi sulmet e guerilasve serbe, mire beri por emerin si vellaun as na e tha njehere.Pra, megallomania e tije per tu dukur politikan per situaten ne Kosove, harroi e te sqaronte se edhe mos perkrahja e deri tanishme, e biles e ka sulmuar Kurtin,mendja te con se ka qene si mbeshtetje per planet Serbe per kufit e veriut.Mbase po ben kthese, ashtu si me ,,Ballkanin e shqyer,, qe shyqyr qe u shqy se Serbine do e kishim te shtruar ne voter. Per kete te fundit, nuk i besohet Rames ne rrezikun e tije, si vella qe e ka Vucicin.

  1. Çfarë do të thotë e t’a dredhi nuk bën ndryshim.Ai ngelet antikosovar e antishqiptar, vëlla më Vuçic.
   Shqiptarët e Kosovës në shumicë tashmë e dinë se Rama i ka bërë një dëm të madh atyre.

 3. A po parapërgatit Sali Berisha “azilin politik”, për familjen e tij?Dem te madh vetem nje njeri i ka bere kosoves o cecen i salihu Gimi,i dha milloshevicit karburant dhe ai vrau kosovaret me naften shqiptare dhe ky njeri quhet salih karaxhic berisha vellai nga nena i Karaxhicit

  1. Ju krimbat e haleve të Enverit vazhdoni të quani “çeçenë” shqiptarët e Kosovës me pretendimin se i kishte sjellë “Saliu” për të vrarë “jugorët” gjatë revanshit kriminal të komunistëve në vitin 1997, gjoja se kishit humbur paratë në piramidat.
   Në fakt, çeçenët janë një popull luftarak liridashës që kanë luftuar për çlirimin e atdheut të tyre nga rusët, por ka pasur midis tyre edhe tradhëtarë të kombit që u lidhën me rusët siç u lidhët ju komunistët me serbët, rusët e deri kinezët.
   Veç që jeni antishqiptarë, ju krimbat e Enverit jeni edhe injorantë e të trashë e nuk njihni të vërtetat historike.

 4. Ju krimbat e haleve të Enverit vazhdoni të quani “çeçenë” shqiptarët e Kosovës me pretendimin se i kishte sjellë “Saliu” për të vrarë “jugorët” gjatë revanshit kriminal të komunistëve në vitin 1997, gjoja se kishit humbur paratë në piramidat.
  Në fakt, çeçenët janë një popull luftarak liridashës që kanë luftuar për çlirimin e atdheut të tyre nga rusët, por ka pasur midis tyre edhe tradhëtarë të kombit që u lidhën me rusët siç u lidhët ju komunistët me serbët, rusët e deri kinezët.
  Veç që jeni antishqiptarë, ju krimbat e Enverit jeni edhe injorantë e të trashë e nuk njihni të vërtetat historike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *