• |
ide | kryesore

Ç’na tregon telendisja e opozites?

1, 2, Arkiva, Ide
andi bushati

Në tre dekada pluralizëm, opozita nuk ka qenë ndonjëherë më e dobët se sot. Sali Berisha dhe deputetët e tij nuk e ndaluan dot një seancë surrogato që miratoi në mënyrë të turpshme, në vetëm 5 minuta, 7 miliardët e buxhetit për vitin e ardhshëm. Ndonëse e mbushën sallën e kuvendit me tym, ndonëse mjediset e parlamentit ngjanin me ato të bodrumeve të spitaleve në Gaza, asgjë nuk e pengoi shumicën socialiste të çonte përpara axhendën e saj. Të njëjtat skena përsëriten që prej mesit të tetorit, kur dy grupimet, ai i Foltores dhe ai i Gaz Bardhit, u bashkuan për të mos pranuar nënshtrimin e minorancës ndaj akteve të paligjshme.


Por, ndonëse ky aksion tenton të krijojë një vijë ndarëse me autoritarizmin dhe përmbysjen e pluralizmit, ai ka deshtuar të bëhet një barrikadë ndaj tyre. Tashmë opozita nuk ka më këllqe të nxjerrë njerëz në rugë për protesta të fuqishme. Ajo nuk shfrytëzon dot asnjë mekanizëm parlamentar që garanton të drejtat e saj. Ajo nuk zgjon dot më vëmendjen e asnjë ambasadori, që të bëjë thirrje për normalizim të skenës politike. Ajo nuk ankohet dot në gjykatat e reformës së re në drejtësi, e sidomos në atë Kushtetuese, të stërmbushur me juristë të tedhur moralisht e politikisht.LEXO ME TEJ:

Parlamenti në flakë miraton buxhetin. Nuk dihet sa deputetë votuan

Sipas propagandës së pushtetit, kjo po ndodh pasi në krye të saj kanë mbetur dy personazhe të së shkuarës, si non grata Sali dhe Like Floriri. Sipas tyre, interesi personal i të dyve po bëhet shkak për humbjen e besueshmërisë së kauzave opozitare dhe për indiferencën e faktorëve të tretë ndaj artikulimit të tyre.

Ndonëse këto pretendime, që përsëriten vazhdimisht nga daullexhinjtë e pushtetit, nuk janë krejtësisht të gënjeshtërta, e vërteta e plotë është krejt e ndryshme. 

Opozitës në këtë vend i është vënë shkelmi në fyt. Për të vërtetuar këtë nuk majfton të përmendësh vetëm historinë e përsëritur, se partia më e madhe mbahet prej dy vjetësh në kushte ilegaliteti, pa vulë, firmë, mundësi reale përfaqësimi në zgjedhje, financim publik etj. Kësaj mund ti shtohet, pa frikë, shkallmimi që iu bë ish LSI-së, duke i rekrutuar prej pushtetit, jo vetëm deputetët, ish kryebashkiakët, ish drejtorët, por edhë pjesën më të madhe të drejtuesve në provincë.

Në këtë këtë panoramë mund të vendoset edhe pompimi butaforik ndaj Bashës dhe një gjysëm duzine deputetësh qesharakë që i shkojnë atij nga pas si përfaqësues të opozitës zyrtare.

Por ka edhe më. Mediave që s’pranojnë të vazhdojnë të përkëdhelin qeverinë, por reken ta cimbisin nga pak, i vihet menjëherë tritol dhe u sekuestrohen pasuritë e pronarëve. Atyre që guxojnë të publikojnë skandale, u vërsulet qenëria e SPAK, për tu kontrolluar zyrat dhe përgjuar kompjuterat e celularët. 

Sali Berisha që dikur kërcënonte qeveritë, se i përmbyste me demokratët e Mamurrasit apo Laçit, tani rrëzohet në mes të Tiranës nga grushti i një kontigjenti të policisë, sikur kjo të qe një ngjarje e zakonshme kronike. Ky episod i fundit dëshmon shumë edhe për transformimin që ka ndodhur, jo vetëm në arenën e dukshme të politikës, por edhe në botën e nëndheshme.

Faza e atij që Fatos Lubonja, e ka emëtruar si pluralizmi ologarkik i tre bandave, ku përpos përfaqësimit në kuvend, partitë e mëdha kishin nga pas edhe oligarkët e tyre edhe lidhjet me botën e nëndheshme, ka përfunduar pas viteve 2017-2019. Nga pluralizmi ologarkik kemi degraduar drejt monizmit, ku tashmë Edi Rama kontrollon jo vetëm arenën politike por edhe mediat edhe oligarkët edhe kriminalitetin edhe drejtësinë me një miratim herë të heshtur e herë konsensual të ndërkombëtarëve. Në sisteme të tilla, jo vetëm opozita e Sali non gratës dhe Like Floririt, por edhe ajo e kryesuar hipotetikisht nga çmime nobel për paqe, do e kishte të vështirë të ngrinte kokë. Kur demokracisë i vihet dryni, të debatosh për forcën apo dobësinë e opozitës është njësoj si në mesjetën e shën Toma d’Akuinit, të ziheshe për seksin e ëngjëjve.

Shpjegimi/ Thelbi i sherrit se pse shpërtheu flaka në parlament 

Pikërisht për këtë, dobësia e opozitës, disfatat e saj elektorale, pafuqia për të mobilizuar rugën, pamundësia për të ferenuar krimin parlamentar, nuk është një e keqe në vetvete, që lidhet vetëm me arsyet e saj të brendëshme. Ajo është simptoma më e dukshme e një sëmundjeje më të thellë. Ajo është produkt i një shoqërie të palirë që po atrofizohet dita ditës.

Kush flet vetëm për telendisjen e PD apo PL, sillet si një infermier që, mjaftohet duke i vënë termometrin një trupi që lëngon, pa dashur të kuptojë shkaqet e të keqes brenda tij. Pasi problemi i madh nuk është se po i shkelen të drejtat Berishës apo Metës, për të cilët mund të thuhet me lehtësi “mirë iu’a bëfshin, e kanë merituar”.

Thelbi i çështjes qëndron në faktin se prej kohësh, në Shqipëri po shkelen dhe nëpërkëmben aspiratat e një mase të stërmadhe njerëzish, nga 600 deri në 700 mijë, që votojnë dhe shprehen hapur kundër politikave të Edi Ramës. Prej kohësh kjo politikë ka krijuar një ndarje, aparteid (jo racor) politik në mjedisin shqiptar. Kjo masë që mendon ndryshe është zhveshur nga çdo e drejtë. Prandaj kur shohim opozitën të humbasë, të shpërfillet, të mundet, të gjunjëzohet, neve s’kemi pse qajmë vetëm hallin e saj, por mbi të gjitha atë tonin, si pjestarë të një shoqërie, së cilës i kanë vënë thonjtë në fyt për të mbytur një demokraci në gërhamat e fundit.

©Lapsi.al

 

 

 61 Comments

 1. SOT ESHTE ARRESTUAR YMER KELLIRA DHE FRRYK CYPI:
  POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT-ATA PO MBAHEN NE BIRUCE DHE DO JUA PRESIN KOQET SONTE OSE NESER

  1. Halli jot Andi eshte halli i Berishes, Metes, Rames dhe Oligarkeve qe jane bashke ne instalimin e asaj qe me te drejte e quani diktature Oligarkike. Eshte cinizem dhe diabolizem i pashoq ti thuash shqiptareve qe per te hequr Ramen te mbeshtesin Berishen se ai ju hedh ju kocken me te madhe se Rama . Ndersa shqiptaret do jene perseri nen pushtetin oligarkik qe krijoi Berisha dhe vazhdoje si trashegimni Rama dhe do e stertrashegoje Argita.

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      Kush je ti mut që paske tagrin të dish se kush është e vërteta?

      A e din or bole se nga 2013 deri sot pagat janë rritur vetëm 30%, ndërsa çmimet janë 2 e 3 fishuar?

      Kjo është e vërteta ekonomike!

      E vërteta polituke është se edvini vjedh për të mbajtur pushtetin, dhe i shpërnan paratë e vjedhura po për të mbajtur pushtetin.

      në aspektin shoqëror në 10 vjet debilat dhe të paaftët mbushin borderotë e institucioneve publike dhe bashkive, dhe shkalla e debilosjes të deleve socialiste ësht e pakrhasueshme me asnjë vend të rajonit.

   1. Nuk të heq e as të shtoj dot as presjen, sepse ke thënë thjesht dhe qartë të vërtetën.Bushati është shpërfytyruar në një hipokrit të pështirë dhe karagjoz si kur akuzon ps se ka shkallmuar lsi 😂🤣😂🤣😂 po ankohet pse ca hajdut lane një super hajdut dhe kriminel për të zgjedhur një tjetër që i ofron më shumë plaçkë të vjedhur për momentin

   2. Nje pyetja Bushtit: Aleksander Frangaj eshte oligark i Berishes, i Rames apo i te dyve ? Po Zamiri, Kastrati, Vulaj , Geci dhe …… ?

   3. O Tironc eshte me shume cinizm te thuash se nuk ka kush qe ti dale palles perballe. Na e thuaj ti burrin e mire qe te marre jo 800 mije po vetem 200 mije vota se te tjerat i ke nga Berisha.

  2. Haha një shkrim shumë qesharak, që nuke ja vlen as që ta kometosh, por si çoftë doi bëjë ca rreshta. Rama kontrollen, olirgarket dhe Saliu dhe Meta nuke kane olirgarket dhe para dhe jane shume të farfër? Rama kontrollen medjat dhe Saliu dhe Meta, nuke kane medjat e tyrë po Lapsi i juaj fare ështe? Saliu e ke në telivizjonet çdo ditë dhe nate edhe më shume se Rama. Edi Rama kontrollen krimin unë besoj që të dyja palet kane kiminelet e vet. Sot u arrestue Breçani budigardi i Saliut dhe familjes së ti. Prandaj edhe me kët ja ke futë kotë. Rama kontrollen drejtësinë? Amerikën, Evropën dhe mundësisht edhe Izraelin. Atëher Rama qënka më i fortë që çdo profet që ka shkelë mbi kët tokë. Prandaj o Andi Bushati,nuke ju besonë njeri, edhe kurë thoni ndonjë her ndonjë të vertet, se pse shkruani dhe thoni brroçkulla të tilla si të ishi Alfred Caco ose Saliu dora vetë. Pavarsishtë mua për vet nuke më ka mbetur as një fije rrespeket për Edi Ramen, për shkatë të korrupsjoni që nukë e permission Fare nga Saliu dhe lidhjet e tija me Turqine, Erdogani dhe Vendet e tjera islamikë që janë po aqë të korruptumë sa Shqiprija dhe vet Rama. SPAK jemi me ju, mosë u ndalin kunder ketyre horrave pa dallim partije, mosë hani presone nga disa hajdut shqip foles, dhe anti Shqiptar.

  3. Sa të jetë Berisha, Nul Moka, Like Meta, QimPeka, Andius Bushati, Armadh Shkalluari, Edi Rama do tja trashëgojë pushtetin Zaho Ramës.

   Dëshpërimi është i madh.

   Por deri atëherë do të keni vdekur duke sharë.

 2. Bushat mos u mundo te justifikosh telendisjen e opozites,pasi edhe ti e di mire se per sa kohe Berisha do mbaje peng partine per hallin e vet,pushtetit nuk i hyn gjemb ne kembe,qe opozita te rifitoje besimin ne popull dhe tek aleatet nderkombetare duhet qe Berisha te dorehiqet dhe te zgjidhet kryetar i ri i pavarur nga Berisha dhe te pastrohet partia nga figura te vjetra si puna e Nokes,Palokes etj.dhe te krijoje fryme besimi,atehere e sheh sa shpejt bie Rama,perndryshe Rama do behet mbret.

 3. Citoj:

  Tashmë opozita nuk ka më këllqe të nxjerrë njerëz në rugë për protesta të fuqishme

  Opozita nxjerr sa te duash njerez ne rruge, por ne kete cast ka strategji tjeter, kur nxorri njerez u tha pse ishte proteste paqesore .

  Lajmet e kuvendit kane marre dhene ne gazeta, dhe kjo po jep nje ndergjegjesim.
  ;ajmet e protestave do japin efektin e tyre, rama nuk e ka me gjumin e qete sepse po e sheh qe propganda e tij spo jep me fryte

  Citoj:
  Ajo nuk shfrytëzon dot asnjë mekanizëm parlamentar që garanton të drejtat e saj. Ajo nuk zgjon dot më vëmendjen e asnjë ambasadori, që të bëjë thirrje për normalizim të skenës politike.

  Ambasadat e kane humbur vleren e tyre si te paanshem qekur pranuan kanabizimin pa bere gjysem fjale , dhe me vetignun duke na shitur si luge e arte qe do zgjidhnin hallet, Lu peshkatari dhe Romana TestaRossa ishin protagonistet me te shemtuar te asaj kohe e cila vazhdoi edhe me Kimete fytyrebythen

  Ata vazhdojne te mos shprehen dhe mbajne shenim, ne rastin e pare do te levizin, koha ska ardhur akoma, asnjeri nuk ka qejf te shohe ambasadoren amerikane qe ben si sherfie dhe merr valixhet me para.

  diskretitimi i kimetes qe ve ne cv reformen ne drejtesi eshte evident dhe ne syte e cdo ambasadori europian

  Citoj:
  Ajo nuk ankohet dot në gjykatat e reformës së re në drejtësi, e sidomos në atë Kushtetuese, të stërmbushur me juristë të tredhur moralisht e politikisht.

  Shqiperia nuk ka drejtesi me, POR nje zgjatim te dores se Rames, diskretitmi i kesaj reforme eshte evident per cdo europian dhe amerikan , kjo reforme nuk eshte ofruar ne asnje vend, tjeter, nje deshtim , nje eksperiment fondacionesh qe asnje ne BE nuk e sugjeron ne asnej vend kandidat, reforma eshte e deshtuar dhe kete e dine te gjihte, edhe keta qe e sponsorizuan e kane pranuar dhe ne dite ne vijim do e shohesh qe do e thone edhe me ze me te larte dhe do kerkojne qe te ribehet sepse nje ceshtje shkon 30 vjet dhe eshte toatlisht e kapur politikisht. duhet ekuiliber

  Po me siguri busaht fajin e ka saliu edhe pse kimetja merr para nga rama , edhe pse donald lu nuk shihte kanabazimin e tahirit por e coi tahirin ne shtepi te bardhe , edhe pse romana nuk puqi me ne BE si mabasadore hera e saj e pare dhe e vetme edhe pse BE hapi investigim dhe eshte ne gjyq per shperdorimin e romanes ne blerjen e viles 4 here me shtrenjte se tregu qe sigurisht jane para qe shkojne ne xhep te saj. PO PO fajin e ka Saliu edh pse bashe mori para ruse dhe ju ul ne preher rames me karin ngref!

  Berisha e kish ndare mendjen per pension. por kur e pane qe skish me krah kundershtar, ameriak e nxori berishen nga pensionimi i parakaohshem, dhe i tha cohu se ske mbaru pune akoma , na duhesh akoma ne shqiperi

 4. Titulli të bën të kuptosh se faji është i opozitës dhe jo i edvinit që ka blerë këtë mut populli, këta mut ambasadorë e shumë mutra të tjerë.

 5. Ky episod i fundit dëshmon shumë edhe për transformimin që ka ndodhur, jo vetëm në arenën e dukshme të politikës, por edhe në botën e nëndheshme.

  MESE E VERTETE! KRIMI ESHTE 100% me RAMEN DHE RIDHJERJEN DHE ESHTE QINDFISHUAR

  Nese PD ka pas elemente te krimit ne zona te caktuara edhe pse kurre ne poste drejtuese , sot PD ska ASNJE !

  biles te vjen turp ta thuash kete ne shqiperi, ku cod njeri ka dike ne fis qe eshte ne burg per droge o per vrasje

 6. ky popull kurve po sngriti koke do perfundoje me spacin hap , sepse bar ka plot per te ngrene e per te pire

   1. po une ste shava ty e kisha me popullin, aaaa vetem nese ti je nje nga ato kurvat qe voton ramen edhe pse jeton me nje sufllaqe ne dite , atehere ke te drejte , prape popull kurve mbetet!

 7. E ka bere pus nafte ate vrimen ne te cilen i bie fyllit Bushati. Te ike Berisha njehere, pastaj shohim si behet opozita. Nuk ka nevoje fare per cmime Nobel ne paqe, apo kesi lloj talentesh, thjesht duhet nje njeri i paster dhe me vizion te qarte alternative. Sa kohe keni bacen aty, jo njeri i paster, por Jezu Krishti vete te jete nuk del dot ne Shqiperi se e zhdukin baca Berishe me bacen Mete.

    1. Seriozisht e ke ti o shok, po ku pranojnë mendim alternativ dhe të vërtetën kto komunistat demokrat. Eksitohen veç me marrëzitë që thonë vetë. Akoma se kanë kuptuar bagëtitë që ka mbi 700.000 shqiptare që se shohin dot me sy ramen dhe ridhjerjen, por ortaket e tij berisha dhe meta i kane edhe më neveri akoma. Kto jane krahu radikal i ppsh si fahri Balliu dhe vetë baca sali qe se kishte takuar kurr enverin, por na doli në foto duke ju shtrire barkas, ndersa kalonte dhe pushimet me familjen e tij

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      Po shoku shok, ne jemi komunistë, e ti mut që akoma përdor termat e komunizmit je demokrar

      Vdekshi!

  1. Po o Malok ( ne koke),fajin e ka Saliu qe ne pensionistet marrim 10-150$/ muaji.Pensionistet e dale nga fshati marrin $70-100 ,e kjo qeveri qe Po ben 11 vite ne pushtet nuk ka asnje te mete,nuk ka faj per rrogat e pensionet me te ulta ne Europe.Edi Rama eshte gati ta lere pushtetin por s’ka kujt ti a lere.Gjer te linde nje Jezu Krisht i ri,eshte i detyruar te rije ne krye.Hajde mendje ,hajde! Une jam i bindur se ti je nje patronazhist,nje mi bodrumi qe leh ne cdo artikull per nje cope sufllaqe te qelbur.Juve u ka plasur cipa prej kohesh,nuk ofendoheni aspak nga epitetet qe njerezi e ndershem i u vene.Por mua me vjen keq per nje pjese jo te vogel qe vertet mendojne se e keqja eshte Saliu. Me keq per ta se ju e hani ndonje sufllaqe me punen e piste qe beni,por ata te gjoret nuk e di si e shtyjne

   1. Të rekomandoj të regjistrohesh te klasa e parë, dhe të fillosh abetaren nga A e madhe shtypi, a e vogël shtypi. Nuk kam kohë të të mësoj të lexosh dhe të kuptosh tre rrjeshta. Mos harro, në klasën e parë, jo të dytën se aty bëhet vështirë për ty.

  1. Edi Rama dhe Sali Berisha janë në simbiozë perfekte, ai në pushtet sa kohë Berisha është ‘alternativë’. Po e thonë këtë një numbër i madh gazetarësh, opinionistë, të majtë, të djathë, pa krahë, burra, gra, studjues, akademikë, politikë, të pashkollë, me shumë shkollë etj etj etj. E thonë sepse është e qartë si drita e diellit.

 8. ANDI BUSHTI ,ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA DHE ENTON ABILEKAJ E SFIDOJNE YMER KELLIREN -YMER PUBLIKOJE CERTIFIKATEN E LINDJES SE GREG KRITAQ RAMES!! thotë:

  YMER KELLIRA JU PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI JA BERI NJE VELLA ME SHUME EDIT DHE OLSIT

  KOL SALLAKSI MASTURBON LIVE NE SKYPE-e DHE JA DERGON EDI RAMES DHE LAL DHJERIT NEPER RRJETET SOCIALE DHE PASAH DALIN PRAP NE PAZAR DHE STUDIO TELEVIZIVE

 9. Pasi hodhën dhe disa flakadanë që i nxirrnin nga tualetet e grave deputete, u larguan pasi dhe seanca mbaroi. Me sa duket Garda është akoma liberale, dhe nuk i detyron dot gratë tona deputete t’i fshehin mjetet luftarake aty ku i fshihnin ato deputet gra të Albin Kurtit në Kosovë. Akoma nuk kanë mbërritur tek sakrifica ekstreme për Berishën. Kanë kohë, mund të vijë dita.Me vonese bushat,por me mire vone se kurre,tani prit cecenet shpellkaret e salihut cfare do te thone

 10. YMERIN KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA PER DOSJEN E KRISTAQIT,ANDI BUSHATI E SHURROJ NE SURRAT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL SALLAKSI DHE FRRYK CYPIT

 11. Populli opozitar gjendet para alternatives te jesh apo te mos jesh, Mohimi i cdo te drejte te

  opozites, perpjekjet e gjithanshme per ta eleminuar apo per ta bere inekzistente nuk jane qellim ne

  vetvete per te shkaterruar opoziten si institucion, qellimi i vertete eshte eleminimi i popullit

  opozitar. krijimi i kushteve ekonomike e politike-sociale qe tu pamundesohet jetesa ne Shqiperi

  Sot populli opozitar jo vetem nuk perfaqesohet realisht pasi perfaqesuesit e saj nuk njihen e

  perfillen nga pushteti, jo vetem eshte ne shenjester te pushtetit duke e perdorur ligjin ne menyre

  selektive, por eshte plotesisht i menjanuar nga cdo pune ne administraten shteterore dhe

  ndermarrjet publike. Kur Rama rrit rrogat psh. ato u rriten te punesuarve ne shtet, por te punesuar

  ner shtet jane vetem socialistet ndersa populli opozitar jo vetem qe nuk perfiton por perkundrazi

  humbet sepse nga taksat e tyre u rriten rrogat socialisteve. Populli opozitar duget te zgjohet sa

  nuk eshte vone.

 12. Këlliçi shkruan se nëse do të ishte sot në Foltore Olldashi, nuk do të kishte shans që pala e Ramës të mos e dëgjonte.

  Duket se ky mesazh i tij siluron Sali Berishën, i cili nuk po arrin asnjë lloj imponimi ndaj shumicës së Ramës duke mos qenë më i pari, edhe pas problemeve vetjake dhe familjare që ka aktualisht me drejtësinë.

 13. YMERIT I KA NGORDHE NJE QEN NE GRYKE SE PO E NXJERR NJE ERE MUTI NGA GOJA E QELBI DYNJANE-PRANDAJ NUKKA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER ZAGARIT thotë:

  YMER KELLIRA DO JA FUS KARIN NE BYTH KAR BOLES FRRYK CYPIT KOL KYCIT EDI RAMES BERAT BYTHALES BATON STANISHQIT DHE ALEXANDER VUCIC

 14. Seriozisht e ke ti o shok, po ku pranojnë mendim alternativ dhe të vërtetën kto komunistat demokrat. Eksitohen veç me marrëzitë që thonë vetë. Akoma se kanë kuptuar bagëtitë që ka mbi 700.000 shqiptare që se shohin dot me sy ramen dhe ridhjerjen, por ortaket e tij berisha dhe meta i kane edhe më neveri akoma. Kto jane krahu radikal i ppsh si fahri Balliu dhe vetë baca sali qe se kishte takuar kurr enverin, por na doli në foto duke ju shtrire barkas, ndersa kalonte dhe pushimet me familjen e tij

 15. Bushat e mbeshtete Berishizmin sa munde e per shume kohe, arsyet i di ti, sot po lexoj qe je dorzuar. Berishizmi nuk eshte per shqiptaret, gjej ndonje komb tjeter e dergoja. Njerez refuzoni berishizmin!

 16. Artikulli i z. Bushati eshte radiografia me sakte e situates ku ndodhet sot populli opozitar nen nje

  regjim qe i mohon cdo te drejte, cdo aspirate, qe po zhvillon ndaj tij nje aparteid politik. Regjimi

  i Rames ka krijuar nje ndarje ne mjedisin shqiptar, ku njeres pale i shkelet cdo e drejte, cdo

  aspirate, ku popullit opozitar u merren vetem taksat dhe keto taksa perdoren kunder tyre. Sot

  ne Shqiperi fale regjimit jane krijuar dy popuj, ku njeri popull ai opozitar eshte nen goditjet e

  pameshirshme te regjimit me qellim per ta asgjesuar jo fizikisht sic beri enveri, por ejkonomikisht

  dhe politikisht, per tia bere jeten te pamundur ne Shqiperi me qellim largimin e tij nga Shqiperia

  dhe ndyshimin e struktures se popullsise. Nga nje sondazh qe kishte bere Zaloshnja dilte se vetem

  38% e popullsise jane te kenaqur nga Qeveria, keta jane 38 perqindshi socialist qe jeton ne kurriz

  te 62 perqindeshit te pakenaqur .

  Sikur vetem 10 % e popullit opozitar te kishin kthjelltesine e Bushatit per te kuptuar se ne

  c’humnere kerkon ti coje regjjimi i rilindjes, situata nuk do te ishtet e tille.

  Respekt per z. Bushati.

  1. plak plak, por ben nga 16 ore ne dite pune aktive, nga lajmi ne lajm nga konferenca ne konference, nga kuvendi ne seli, nga takimi ne takim

   ska pushim ai njeri, rama heq 10 viza ne dite dhe prape eshte i pjerdh , berisha 79 vjec eshte flake shkreptin e vetetin

   shko lale preke te krahu se mos i merr nje pike nga energjia e tij

 17. Erzen Breçani, ‘besniku’ i Sali Berishës me poste të larta në polici, që shfaqej si analist e ekspert nëpër studio televizive,ja futi salihu dhe brecanin besnik per te shpetuar bythen e vet ai ka filluar te shese keta krimba qe e ushqenin me para krimi e droge familjen mafioze berisha.

  1. Aman mos na bej të fillojmë me.policët ish sigurimsa të sajmir tahirit xhafes cucit ballës edhe sandër kimikut. Se sdo na dalin vize me shkrujt.

   Ke vetëm një emer , si fillim , artan shkëmbi. Guglloje se ca poste ka pat dhe ca ka bo në krye te postit, ky eshte i denuar!!

   Erzen brecani ka qenë qytetar kur i arrestu, dhe akuzohet se ka ndihmu çunin e vet për përkrahje, për veprash tani hajde vertetoje perkrahjen babë e bir
   eshte akoma akuzë nuk është dënim
   do e shohësh sesi do vazhdojë

   Deri tani skapiii po vepron politikisht me të gjitha çështjet

   ard veliu u hoq nga detyra për këtë gjë për sky ecc pergjime etj pislliqe e krime në krye te detyrës por akoma skan vepru se eshte drejtesi me regji dmth ska drejtesi fare por burgosje me regji

 18. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU I TALLIN KEQ ZAGARET E EDI RAMES thotë:

  YMER KELLIRA TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI JA PUBLIKOJE DOSJEN E TURPIT FAMILJAR EDI RAMES KUR BABAI I EDI RAMES KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

  2-KOL BALLA SALLAKSI ESHTR NJE RROTE KARI E CILI DEL DHE MASTURBON LIVE NE SKYPE-haha

 19. me sa duket këta gjyqtarë kanë problem vetëm shantazhet në adresë të tyre prej Berishës dhe jo ato ndaj Shqipërisë.

  Pra dukshëm ata kanë tjetër standard për Malltezin, dhe tjetër standard për të tjerë, që nuk bëjnë shantazh mbi ta.Ja futen ne burg krahun kriminal dhe financiar si Brecani dhe rama qe e ka kapur drejtesine i liroje nga burgu dhendrin jamarber te tjerat i kuptoni vete o shpellkaret e salihut.Kulicicet e salihut mos i harro o shpellkar i salihut

 20. Gjyqtarja bleu apartament tek kompania Homeplan në hetim nga SPAK ne vitin 2015 91 m2, 65 mije euro.

  Konflikti i interesit, gjyqtarja që caktoi “arrest shtepie” ndaj Malltezit, bleu apartamentin me çmim mjaft të ulet, 720 euro m2, e shleu këstin e fundit në 2016.

 21. Iliriana Olldashi për të nxjerrë nga burgu duke lënë në ‘arrest shtëpie’ Jamarbër Malltezin.

  Në fakt Iliriana Olldashi është në konflikt flagrant interesi. Nga deklarata e saj e pasurisë zbulohet se Olldashi ka blerë apartament tek kullat e ndërtuara te ish kompleksi Partizani nga kompania Homeplan dhe Kontakt.O bushat shkruaj dy rreshta per gjygjtaren e kapur nga rama,por qe liroje nga Qelia jamarberin,behu burre dhe ti e trego te verteten

 22. Pjesë e grupit kriminal/ Shefi i krimeve i komisariatit nr. 6, nipi i ish-gjyqtarit Gjin Gjoni,brecani financuesi i krimit ne familjen berisha,po shperbehet kupola mafioze e salihut te kapura polici drejtesi nga salihu serb i karaxhicve te beishajve

 23. Bëmat e kamikazes’ Iliriana Olldashi që liroi dhëndrin e Berishës, la në burg deri në vdekje Enver Shehin për evazion fiskal, liroi drejtorin e LSI, Dashamir Xhikën, Lefter Koka dhe Lefter Alla në qeli edhe pse në gjendje të rëndë shëndetësore!

  Gjyqtarja Iliriana Olldashi, me një vendim të dyshimtë dhe në konflikt interesi,bushat mos u fshi,shkruaj per gjygjtaren e rames qe liroje malltezin.

 24. Lefter Koka dhe Jamarbër Malltezi akuzohen nga SPAK për të njëjtat vepra penale. Edhe pse në gjendje të rëndëar shëndetësore, Lefter Koka mbahet në burg që nga viti 2021 pa një vendim të formës së prerë, ndërsa Jamarbër Malltezi u lirua për disa ditë.

  Çekiçi i drejtësisë në duart e Iliriana Olldashit ka shkarë edhe në raste të tjera.

  Në korrik të vitit 2018, gjyqtarja liroi nga burgu ish-drejtuesi i ARRSH-së dhe funksionarin e LSI Dashamir Xhika, i akuzuar për “korrupsion” dhe “shpërdorim detyre” gjatë ndërtimit të aksit Tiranë-Elbasan.

 25. Nuk ka nevojë të hamendësojmë, se për fat janë ende në qarkullim videot dhe kontributet e tyre si njerëz të familjes Berisha, të fisit Berisha dhe klanit Berisha në politikë.

  E thënë më qartë Sali Berishës i kanë arrestuar gjithë krahun e armatosur dhe atë financiarë, sekserët e tij me botën e krimit, duke ua faktuar gjithë shqiptarëve se ai është kryebanditi I një organizate kriminale që merret me drogë pastrim paresh dhe porosi vrasjesh.

 26. Çudi e madhe se ky ka namin që nuk I lëshon njerëzit e vet! Dhe kjo kuptohet akoma më shumë kur e pyesin se kur do të filloj protestat dhe ai thotë “na duhet pak kohë të bindim popullin”. Populli është I bindur që nuk ka punë me të, por ai s’ka më bandit që t’ia organizojnë protestat.

  Dhe mirë që s’ka, por as guxon ti shpall heronj të persekutuar nga Edi Rama, siç bën me dhëndrin e tij, por fshihet si miu, kur ua shikon emrat në ekrane dhe gazeta.

 27. Ajeti: …Erdh ai Luani po pra, për kry të fëmijëve i thash ti qi fmi e ça ke do ta thej kapak e kreve i thash, robqir, e ke bo i dom i thash e di mirë ku e ke bo i thash po mos kujto se, jo unë kam letra për Amerikë tha, mi gëzosh ato letra thash deri atëherë ku i dihet thash…

 28. bë dikur shkaktar për t’iu vënë zjarri Shqipërisë, e kritikoi Breçanin se i kishte shpëtuar jetën (“…aq bëri, asgjë më shumë”, – tha. Sikur jeta të ishte gjëja më pa vlerë në këtë histori!!!) kur agresori i sëmurë mendor e goditi në bulevard me grusht.

  Ky që mohon të gjithë vetëm për të shpëtuar vetveten, e ka humbur dhe surratin, dhe fytyrën, dhe nderin, dhe dinjitetin, duke u shenjuar në histori si një hileqar i keq

 29. Heshtin shoqatat/ Berisha kërcënon gazetarin Artan Hoxha: Do përfundosh aty ku e kanë vendin Bajrët!Bushat reago per kercenimin e kriminelit serb salih

 30. Por Berisha nuk hyn tek kjo specie njerëzore.

  Ai që përpiqet të ngrejë mitin se është njeri që “nuk lëshon njerëzit e vet”, duhet ta kuptoni se nuk të lëshon vetëm kur ka hallin e vet dhe fëmijëve të vet.

  Kjo nuk vlen vetëm për Erzenin, por gjithë ata që mendojnë se ai ua ka borxh se kanë sakrifikuar për të.

  Më shumë se baxhanaku nuk ka sakrifikuar njeri për të, se ai sakrifikoi dhe jetën, por prapë nuk e njohu si baxhanak.

 31. Berisha iu jep porosi deputetëve: Ma kini merak Gaz Bardhin, duhet ta mbroni,shpellkare cecene maloke skiftere si Gimi dilni mbroni Bythqirin e salihut gazmend Bardhi,ju ka dhene urdher,ndryshe do ju shkerdheje fisin me ushtaret e brecanit,lumneshit,salih lushaj e kulicin.

 32. Ambasada e SHBA “i mbyll derën” Berishës e Bardhit: S’kemi ndryshuar qëndrim për ‘non gratat’

 33. si i etiketoi Berisha nëpërmjet gojës së Tritanit deputetët Bardhi, Salianji, Gjekmarkaj etj.?

  “Skutha…ndyrësi…primitivë…burracak…brumbuj frikacakë…që janë mësuar vetëm të zvarriten…nga balta ku janë zhytur kërkojnë të pickojnë më lart..”

 34. Sali Berisha nuk është as në standardin e këtyre, por është në standardin e vendeve thellësisht anti-amerikane, si Rusia apo organizatat politike të botës islame që mbështesin terroizmin.

  Ky është i vetmi që po përpiqet të organizojë një kryengritje anti-amerikane në një vend pro-amerikan, duke mos pranuar qëndrimin e tyre.

  Ai nuk pranon sanksionet e SHBA ndaj tij për minim të demokracisë, korrupsion madhor dhe presion mbi drejtësinë.

  Nuk pranon asnjë vendim gjykate ndaj tij, duke i shpallur antikushtetuese.

  Nuk pranon asnjë fakt kompromentues ndaj tij të zbuluar nga prokurorët antikorrupsion, edhe pse familja e tij del e lidhur me gjithë rrjetin e krimit të organizuar në Shqipëri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *