• |

Video/ Iling Jr e pastaj Vlahovic shpëtojnë Juventus nga turpi: Salernitana dorëzohet në shtesë

Iling

Në Kupë i shënoi gjashtë, tre ditë më pas Juventus desh la “kockat” në Salerno përballë Salernitanës. Fitore në kohën shtesë për Juventus, që edhe njëherë erdhi nga disavantazhi për të mposhtur Salernitanën 2-1 falë golit të Vlahovic në minutën e 91′. Bardhezinjtë e Max Allegri e përfunduan fazën e parë të Serie A me dy pikë nga kreu i tabelës, por në Arechi rrëmbyen tre pikë të vuajtura ndaj granatave të Pippo Inzaghi. Salernitana e mbylli pjesën e parë në avantazh me golin e Maggiore (39′). Mesfushori do të ishte protagonist në të mirë e në të keq, sepse në fillimin e pjesës së dytë u ndëshkua me karton të kuq. Pika e kthesës së lojës dhe Juventusi, fillimisht me Iling jr (65′) dhe më pas me sulmuesin serb, e ktheu situatën me një tjetër gol në fund të ndeshjes në këtë sezon.

Ashtu si tre ditë më parë, Juventus shkoi nën një gol disavantazh kundër Salernitanës, për tu kthyer më pas. Maggiore shënoi në minutën e 39′, por për bardhezinjtë nuk ishte një shëtitje si në Kupë. Barazoi me golin e parë të sezonit Iling Jr dhe mori tre pikët (2-1 në finale në Arechi) falë Vlahovic. Serbi shënoi me kokë në krosimin e Danilo në minutën e 91′, kur Salernitana ishte reduktuar në dhjetë lojtarë për shkak të përjashtimit të Maggiore (dy të verdhë) në minutën e 53′.