• |

Video/ Sanneh si Maradona, por këtë herë kishte VAR: Kameruni rrezikoi të eliminohej nga ‘mano de Dios’

Sanneh

Gambia-Kamerun ishte një ndeshje e çmendur, por mbi të gjitha dëshmitare e një goli të shënuar në minutën e 93′, që rrezikoi t’i hiqte Kamerunit fazën e 1/8. Pikërisht kështu sepse arbitri e kishte vërtetuar golin e Sanneh.

GAMBIA-KAMERUN E ‘MANO DE DIOS’

Kupa e Kombeve të Afrikës po arrin në fundin e fazës së grupeve dhe si gjithmonë ky kompeticion ofron situata të pamenduara në fushë. Këtu përfshihen lojëra spektakolare, gola të pamundur dhe gabime të papërsëritshme. Sot ishte radha e Gambia-Kamerun. Ndeshja e cila përfundoi 2-3 për miqtë e u vendos nga goli i Christopher Wooh në minutën e 91′. Pak më parë, në minutën e 87′, James Gomez i Gambias shënoi një autogol të pabesueshëm.

Lexo më tej: Kupa e Afrikës, shfaqen dronët spiun: Algjerisë iu përgjuan taktikat, nisin arrestimet e pilotëve

Megjithatë, në minutën e 93′, Gambia gjeti golin e barazimit me një veprim pak të thuash legjendar. Sanneh, në fakt, e parapriu portierin në një goditje këndi me një prekje me dorë dhe festoi si i çmendur, sepse arbitri e kishte ligjëruar golin.

Për fat VAR ndërhyri dhe e anuloi golin, përndryshe Sanneh do të vendosej në krah të Maradonës në listën e artë të golave me dorë.