• |

Video/ Jorgji nxjerr dy me të kuqe, Aston Villa i mbijeton testit Ajax: Maccabi e Lille pothuaj në çerekfinale

Maccabi

Lille e Maccabi Tel Aviv presin biletën për në çerekfinale me fitoret bindëse të arritur në ndeshjet e para të 1/8 të Conference League, respektivisht kundër Sturm Graz e Olympiacos. Ndeshja e madhe në Amsterdam mes Ajax e Aston Villa ka përfunduar pa gola, me anglezët që rezistuan në shtëpinë e Shigjetarëve. Protagonist ishte arbitri shqiptar Enea Jorgji, që nxorri dy herë kartonin e kuq, duke i lënë skuadrat me 10 lojtarë. Fitoi edhe Molde 2-1 përballë Brugge.

Ndeshja më e pritur në vajtjen e 1/8 të Conference League përfundoi me një rezultat të dobët 0-0. Ajax dhe Aston Villa nuk i bënë keq njëri-tjetrit, në një ndeshje shumë të ekuilibruar mes dy skuadrave që mburren me një ide të ngjashme për futbollin, dhe gjithashtu imituan njëri-tjetrin edhe në përjashtimet. Enea Jorgji i dha një shans holandezëve me kartonin e dytë të verdhë për Konsa në minutën e 83′, por pastaj arbitri shqiptar i tregoi të dytën e verdhë edhe Gooijer duke rivendosur menjëherë ekuilibrin në minutën e 85′.

Barazi në rezultat dhe në lojtarë në Amsterdam Arena, ndërsa nuk mund të thuhet e njëjta gjë në ndeshjet e tjera. Sturm Graz u mund 3-0 në shtëpi nga Lille. Një dygolësh nga Jonathan David (28′ dhe 51′) dhe një gol fantastik nga Zhegrova mbyllën ndeshjen në minutën e 71′.

Hipotekojnë praktikisht çerekfinalet edhe izraelitët e Maccabi Tel-Aviv, që shkatërruan Olympiacos 4-1 në Greqi. Duhet theksuar një dygolësh nga Zahavi (4′ dhe 30′), ish Palermo dhe PSV, për Maccabi.

I ikën nga duart, në fakt, një rezultat i mirë në transfertë Brugge, pikërisht në kohën shtesë. De Cuyper barazoi Molde me penallti (85′). Por Gulbrandsen shënon golin e 2-1 që i bën norvegjezët të festojnë në minutën e 92′.